Diskuze k článku


 • orinoko • 20. března 2017

  Jak se do lesa vola, tak se z lesa ozývá aneb Každé prase najde svého reznika.
  To už není ani Kafka. To nejsou Bohnice, ani Kosmonosy či kopeček v Jihlavě.
  Tohle je totální bekovina. Rozuměj … křeče naprosto paralyzovaneho kripla , který už vlastně prosí o eunathASII.
  Nevesme hlavu. Soudruh Rockefeller zvici zombie konečně našel svoji černou díru.
  Emerika je vrcholná ukázka civilizační degenerace. Zajímalo by me, jak americké lejno, hodlá v tomto svém díle pokračovat? Kobercovym bombardováním? Všechny režimy , u nichz došlo k přepolování, by měly zbystrit. Především Vietnam.

 • Dana • 20. března 2017

  Kambodza nedostala ucet zrovna vcera, ale tato zalezitost se tahne uz dost let, dluh je zminovan urcite 25 let co si pamatuji. Malo platne, vrchni predstavitel teto zeme si formalne vzal statni pujcky, ke kterym se nasledne nikdo nehlasi. . ..Na jednu stranu chapu, velka humanitarni cast pomoce byla prosustrovana , dnesni obcane by pak trpeli za chyby predesle generace. To je k mladym Kambodzanum nespravedlive. Predpokladam, ze jakmile bude nynejsi kambodzska vlada vstricna k pohledavkam, pak jiste i svetova banka IMF najde cesty, jak Kambodze dluh slevit nebo splatit jen z casti. Tech 280 milionu dolaru je pro takovy stat obrovska suma a neverim, ze USA chteji Kambodzu zruinovat.
  Nejen Amerika, ale i Sovetsky Svaz pujcoval kambodske komunisticke vlade po valce miliony na zbrane a potraviny, – hlavne na moderni zbrane – tento dluh je mnohem vyssi, saha pres 1 miliardu dolaru. Rusko se take hlasi o splaceni dluhu. S Ruskem vsak Kambodza o jejim dluhu vyjednava. To jiste ovlivnilo i USA, aby se opetne a durazne dozadovaly zodpovednosti vuci splatkam americkych pujcek ze sedmdesatych let.
  Zjednodusene: S Rusy o eventualnich splatkach jednate a s nami ne ?

  Takto to videli kambodzsti politici pred nekolika lety, myslim, ze se situace tolik nezmenila ;

  http://www.phnompenhpost.com/national/278m-lon-nol-era-debt-still-hangs-over-cambodia

 • peter. • 21. března 2017

  V tomto prípade ide evidentne o konflikt medzi morálkou a právom.Vzťah medzi týmito pojmami v žiadnom prípade nie je vertikálny (nadriadenosť – podriadenosť).Je horizontálny,pričom nemožno medzi morálku a právo klásť rovnítko.Aj keď by to tak malo byť,lebo právo by malo vychádzať z morálky.Bohužiaľ, „nožnice“medzi právom a morálkou neboli nikdy tak roztvorené ako v XX. a XXI.storočí.No ale ak sú zákony a morálka v protiklade,tak občan je potom postavený pred voľbu – buď stratí zmysel pre mravnosť,alebo rešpekt pred zákonom.Popisovaný prípad vymáhania dlhu od Kambodže je očividne nemorálny,no nie som si istý tým,či je aj protiprávny.Žiaľ,rozpory medzi morálkou a právom nie sú len v medzinárodnom práve ale ešte vo väčšej miere aj v občianskom a dokonca aj v trestnom práve.
  Je žiadúce,aby sme dospeli k takému stavu aby rozdiel medzi morálkou a právom bol čo najmenší.To je úlohou politikov a zákonodarcov.No keď sme svedkami toho,že politika je považovaná za jedno z najšpinavejších remesiel a že zákonodarcovia sú pri tvorbe zákonov poplatní svojim chlebodárcom,tak rozpory medzi morálkou a právom môžu len narastať .

 • Martin (už bez taky m) • 21. března 2017

  A ten obsah pum které vysypaly nejen B-52 na Kambodžu i Laos i s dlouhodobými otravnými a devastačními účinky budete chtít také zaplatit??
  Kdykoliv slyším něco podobného, nepochybuji o i absenci jen zbytků soudnosti a lidskosti těch, kdo dnes vznáší takové požadavky. Na obě země (i bez toho co „darovali“ Vietnamcům) USA svrhlo mnohem více bomb nežli na nacistické Německo za II. světové války…
  Krystalická hrůza a skutečné peklo, které USA v tehdejší „Indočíně“ způsobily dalece přesahují vše co kdy jakýkoliv jiný stát jinému způsobil, snad s výjimkou již zmíněných Hitlerovců.
  Kdykoliv cosi kdosi ze „Západu“ mumlá o „má dáti – dal“ a o „morálních důvodech a převaze“, „hodnotách“ „Euroatlantické civilizace“ zvedá se mi z toho neskutečného pokrytectví, falše a přetvářky žaludek.
  Kdyby národy světa všech možných vyznání byly skutečně tak posedlé „terorismem“ jak uvádí „Západní“ představitelé, jak by asi dnes musel „Západ“ vypadat v kontextu jeho vin ve světě??
  A zatahovat do toho takto bývalý SSSR je jen doklad vymyté palice.
  Kompletně.
  Následně pak byla palice pod tlakem nejspíše naplněna „novým, veskrze demokratickým obsahem“…
  S „obsahem“ který nahradil člověka diskutovat nelze.

 • Vlastimil • 21. března 2017

  Postrádám v historických pramenech, že by Kambodža vyhlásila válku USA.
  Kambodžané nechť žádají stejnou částku za zničenou zem, miliony mrtvých.
  Zkrátka daň za agresi. pokud si všechny země nechají všechno líbit, nikdy se jednání agresorů nezmění. Není přece možné, aby zem, která je agresorem a neřídí se mezinárodním právem, bude pomocí téhož mezinárodního práva požadovat nějaké peníze z půjček. To se to vydělává, nejdřív zničit a pak půjčit na obnovu.

 • Martin (už bez taky m) • 21. března 2017

  Vlastimil napsal

  Postrádám v historických pramenech, že by Kambodža vyhlásila válku USA.
  Kambodžané nechť žádají stejnou částku za zničenou zem, miliony mrtvých.
  Zkrátka daň za agresi. pokud si všechny země nechají všechno líbit, nikdy se jednání agresorů nezmění. Není přece možné, aby zem, která je agresorem a neřídí se mezinárodním právem, bude pomocí téhož mezinárodního práva požadovat nějaké peníze z půjček. To se to vydělává, nejdřív zničit a pak půjčit na obnovu.

  Rozumím Vám,
  válka vyhlášena nebyla, to byla pokud vím klasická „Západní internacionální pomoc“…
  K stanovení výše škod podotýkám, že dlouhodobé poničení životních podmínek a ekosystémů vč. zátěže snad ani vyčíslit nejde. Suma by to byla prakticky neuvěřitelně vysoká i podle některých modelů, které ale neexistují v míře, rozsahu a kombinacích účinků hodnoceného jako využitelné pro tento „případ“.
  Bylo by zajímavé -pokud by to šlo – vyčíslit pak formálně škody způsobené kolonialisty a neokolonialisty. Možná bychom pak přišli na to, že našemu století by příslušela nejen úplně jiná rovina a úroveň vzdělání, lékařských prakticky dostupných a využitelných poznatků, energetiky či infrastruktury…
  Bylo by zábavné pak za oceán i do Západní Evropy vykřiknout ono známé filmové „Tlusťochu, zaplať!“…
  Soupis těch válek nás jako společnost „vrací do doby kamenné“, a technologie omezuje pro „vyvolené“ stejně jako praktickou dostupnost poznání…
  Tvrdit že prodejem zbraní a „zajištěním bezpečnosti pomocí smluv“ plní USA klasickou objednávku a reagují na poprávku je v kontextu „kroucení rukou neposlušným“ ve formě oblíbené US písně „Pojďme, shoďme naši bombu“ naprostým výsměchem…
  Přesto podobný „přístup“ neocons zmetci, jejich služebníci i „novináři“ stále běžně používají, v rámci „komunikace“ se zahraničím…
  Typickým příkladem podobného stupiditou postiženého blba je např. Michael Bohm, častý to zjev na ruských internetem šířených Tv diskusních pořadech…

 • peter. • 21. března 2017

  http://karolondrias.blog.pravda.sk/2011/11/27/zlociny-americkych-prezidentov-v-kambodzi-cerveni-kmeri-a-hrdinstva-moralnych-uchylakov/
  Myslím,že práve tieto argumenty použije Kambodža v prípadnom súdnom spore o vrátenie dlhu USA.

 • zedd • 21. března 2017

  No tak si to spočítejme: Strejda Sam doručil 250.000 tun bomb a chce za to 500.000.000 chechtáků. To je ubohých 2.000 virtuálů za 1 tunu munice. Strejda Sam už to srazil na skutečně symbolický poplatek: Náklady na výrobu jsou účtovány tak z jedné setiny. Dovážku až do domu + rozdíl ve výrobních nákladech už dávno zatáhlo US stádo.

  Tady nejde o prachy, je to jako když svatej Venca posílal volky do Němec. Je to tribut vazala lennímu pánovi.

 • zedd • 21. března 2017

  Pokud se těm vyžírkům (včetně MMF a WB) hned a ostře nevysmějou, budou nuceni privatizovat za hodně nevýhodných podmínek.

  Mimochodem zjišťuji překvapivé paralely mezi současným globálním světem a středoevropským prostorem v době před a během Třicetileté války.

  Vemte si jen, jak probíhaly konfiskace po stavovském povstání: To byl naprostý majstrštyk dopočítaný do konce, včetně devalvace měny. To všechno za nějaký jeden a půl rok!
  1. Stávající ekonomické vztahy byly zcela zpřetrhány.
  2. Vznikla nová a daleko užší majetková elita (3 – 5 nejbohatších jedinců)
  3. Císař (stát) nedostal vůbec nic
  4. Plebs zchudnul a jeho značná část se dostala do existenčních těžkostí.

  No a to nás teprve čeká ta 30. letá válka …

 • Martin (už bez taky m) • 21. března 2017

  Z těch 30 předpovídaných let zde cca 29 a 3/4 budou „bojovat“ krysy, švábi, viry a houby s baktériemi. Celkově bych vsadil, že zvítězí houby a baktérie, řekněme že některé viry „uhrají“ možnost přežití, což je pro ně vlastně taky výhra.
  Ovšem asi již nebude existovat žádná metodika a žádný posuzovatel a hodnotitel. Teda nepočítám -li „substrát“ který někde může přežívat nějaký ten pátek, nežli se v ten substrát skutečný změní. Půjde o pohyblivé misky s agarem pro to co by poté přišlo…
  Ale proč si posledních několik miliard let historie „nezopakovat“, že ano…
  Celá „naše“ „civilizace“ představuje jen jednu velkou „špinavou bombu“, dosti špinavou, řekl bych, nepochybně dostatečně… A tuny a doručitele- ty už nikdo nespočítá… A propo: přes veškerou logiku se říká, že „počty někdy bývají relativní“…

 • Dana • 21. března 2017

  Problem je ten, ze Kambodza nema dobry kredit, protoze nema sve statni finance v poradku. Takze zadne investice ci pujcky od mezinarodnich financnich organisaci nedostane.
  Spojene Staty posilaly cela leta financni pomoc kolem 15-20 milionu dolaru rocne- s jinou vsemoznou pomoci. Kambodzska vlada sice pomoc zadarmo brala, ale neukazala dobrou vuli platit alespon neco z jejich dluhu. Ani ne symbolicky.
  Obama mel ten napad, ze kdyz se Kambodza dostane do lepsi hospodarske situace, zacne aspon platit par tisic dolaru. Coz by byl jen zlomek z tech milionu, co jinak od USA dostavaji a ukazali by seriosnost. K tomu se ale Kambodzane nemaji.
  Jen v roce 2016 dostala Kambodza pres 38 milionu dolaru ve sluzbach i naturaliich.

  http://us-foreign-aid.insidegov.com/q/28/1590/How-much-money-does-the-U-S-give-to-Cambodia

  Doufam, ze Trumpova administrativa tuto pomoc razantne seskrta, jako jine humanitarni pomoce. Treba americke zdroje uz vysychaji v Africe.
  Ano, chudneme, soudruzi, potrebujeme dolarky doma;
  at se o humanitarni pomoc v rozvojovych zemich ted postara Evropska Unie. :-)

 • Béda • 21. března 2017

  Dana,

  půjčka je pomoc? Problém je v tom, že americké zločince nelze soudit před mezinárodním soudem a napálit mu reparace za ZPŮSOBENÉ VÁLEČNÉ ŠKODY. Pak by měla Kambodža vystaráno.

 • Béda • 21. března 2017

  Dana,

  „Doufam, ze Trumpova administrativa tuto pomoc razantne seskrta, jako jine humanitarni pomoce…“ Úplně by pro začátek stačilo, kdyby seškrtali svoji válečnou „pomoc“.

 • Béda • 21. března 2017

  „Problem je ten, ze Kambodza nema dobry kredit, protoze nema sve statni finance v poradku.“ Podobně jak USA.

 • Aleš • 21. března 2017

  Až někdo udělá lidstvu obrovskou službu a do bezživotí uvede pár desítek milionů podpindosníků a generace jejich pravnuků necháme splácet nejenom za hříchy jejich prarodičů, ale i náklady genocidy jejich bližních, pak bude teprve možné uvažovat o tom, zda nějaké drobné by neměla někomu platit Kambodža… Co tak preventivně humanitárně vybombardovat sídla banksterů a členů Rockeffellerovic a Rottschildovic klanů, Wallstreet, FED, Pentagon, Londýn i Brusel. Ať mají ty debaty aspoň nějakou váhu… V pietě k obětem v Jugoslávii, Vietnamu, Lybii, Sýrii či na Donbase by to nebylo ani tak nelidské…