Diskuze k článku


 • Sam Elles • 8. února 2015

  Ústřední problém je, že k moci se derou – a dostávají – specifičtí jedinci. Málokterý z nich dokáže udělat něco dobrého i pro ty, za které přijal odpovědnost.

 • Petrpavel • 9. února 2015

  Článek stojí za přečtení, jsou to fakta dotažená do souvislostí. Do souvislostí, které se nemusí každému líbit. Mě se líbí.

  Je to něco, co je mnohem výš než šarvátky Kalousek – Babiš či SobotkaSchwarzenbergDienstbier – Zeman kterými jsme neustále obšťastňováni a zaváděni tam kde nás loutkáři chtějí mít.

 • humbru • 9. února 2015

  Angličani zanechali v indii především angličtinu. Je světovým jazykem. Proč jím není ruština, kterou jsme se museli povinně učit a přitom stačilo naučit se azbuku a s rusem se dá domluvit jako se slovanem? Největší to chyba komunistů. Jinak byli zlatí.

 • Aleš • 9. února 2015

  Všemocná neoliberální propaganda už malým dětem vštěpuje, „přijmi zodpovědnost za svůj život!“ Za to, jak se máš, si můžeš jenom ty sám!
  Pokud chceme jako společnost a druh přežít, nezbývá nám než změnit tenhle modus operandi. Musíme žít dle toho, že nejsme na planetě sami. Musíme přijmout zodpovědnost za druhé. Jak nejlépe vychováme děti, aby se sami stali dobrými rodiči?

 • Martin (už bez taky m) • 9. února 2015

  Panu Kadubcovi velké díky za předávání životního poznání a moudrosti laskavou cestou i těm, kteří před r. 89 nežili či nosili plínky, a dnes fanaticky mávají červenými kartami „hvězd a phuhů“ ne jako svobodní občané za něž se naivně vymytě vydávají, ale jako tupé nástroje vlastní zkázy…
  Doporučuji následující odkazy a tam pak dále…
  http://www.nazorobcana.sk/novinka-sprava-aktualita/ostatne/clanok-810/ekonom-peter-stanek-o-sucasnom-diani-perfektne

 • martin bareš • 9. února 2015

  Článek se mi pane Kadlubo moc líbil. Je to humor a to je nejlepší způsob útoku. Slovo „útoku“ myslím smrtelně vážně.
  Je nutné se ale zamyslet nad tím, že přelidnění je opravdu věc zásadní.
  Až zmizí nějak tihle Vámi zmiňovaní škodiči, nastoupí další. Buď z rasy bílé – uprázdněné židle je třeba obsadit, nebo z rasy jiné.
  Vezměte, že cikáni rodí děti o sto šest a nemají pocit, že by něco společnosti museli vrátit.
  Ne-bílé rasy jsou všeobecně otužilejší a nezdegenerované prasečím konzumem a množí se velmi rychle. Osvěta? Či co jiného pomůže v Africe, Kurdům atd.? Nic proti nim (cikáni jsou vyjímka).

 • Martin (už bez taky m) • 9. února 2015

  Životním stylem a náplní jsem biolog.
  Proto odpovím následovně: co když nás není moc, ale tak akorát?
  Co když v tom: musíme se naučit spolu či vedle sebe důstojně a kvalitně žít je ta potřebná motivace pro cestu DÁLE?!
  Někteří ze skutečného ODBOJE proti „elitám“ nosí masky, někteří je nenosíme. Důvody jsou, a není jimi ješitnost, hloupost či pýcha nebo masochismus či mesianismus.
  Mravní a morální zákon v nás a našem každodenním konání (jen taková morálka a mravnost má smysl) by nám měl napovědět, zda skrytě a nenápadně „elitám“ nesloužíme, či zda to ODBOJI a těm „jiným“ nějak kompenzujeme..?
  Slabostí „elit“ je i nutnost MÍT KONTROLU A MOC- pokud možno neohraničený, co největší monopol. Sílu nikdy neměly skutečnou, zato úspěšně dokáží využívat tu virtuální…
  Další slabostí „elit“ je nutnost „živých výkladních skříní“… Dalo by se namítnout, že kamení či zrcadel je dost- ne již odvahy a schopnosti je efektivně používat.
  Dalším slabým místem je nutnost existence „služebních elit“.
  Internet rozbil informační monopol. Tak zkoušejí mít „monopol na efektivní vzdělání“. Myslím skutečné VZDĚLÁNÍ- ne ty „atrapy za akční ceny“ co se nyní cíleně masově produkují. VZDĚLÁNÍ MÁ SLOUŽIT VĚDĚNÍ. Mít užitné vlastnosti, mj. získat schopnost rozeznávat na základě skutečné prospěšnosti většině, životu.
  Monopol na přenos moci prostřednictvím PENĚZ, spojených nástrojů jejich distribuce je třeba narušit nejen JINÝMI penězi – a nejen kvůli tomu, čím se jisté nazelenalé papírky staly.
  My LIDÉ musíme především ZLOMIT MONOPOL ELIT A JEJICH PODŘÍZENÝCH NA SKUTEČNOU EFEKTIVNÍ SPOLUPRÁCI!
  Máme DOHROMADY tolik SIL, TAKOVOU VARIABILITU MOZKŮ! Musíme to efektivně a uvážlivě zkoušet.
  Podaří se to.
  Teprve neustále inovovaná schopnost porážet „korporátní oligarchát elit“ SPOJENÝMI silami LIDÍ je cesta!

 • Megafon • 9. února 2015

  Úvodem děkuji za přehledný výčet pravd.
  Ať se to komu líbí nebo ne, ať to zavání socialismem, nebo komunismem tak přerozdělení zdrojů a majetku na zeměkouli je nezbytně nutné. A nejenom to. Je nutné tuto změnu realizovat dřív než nás zájmy národní bezpečnosti USA
  ( globální finanční elity, o prostého obyvatele USA opravdu nejde ) uvrhnou do další, nejlépe euroasijské války. Tvůrci celosvětového parazitního systému NWO 25 let intenzivně obsazují všechny národní systémové funkce, služby a zdroje. Zřejmě jedni z mála kdo má sílu a odvahu se tomu postavit jsou Rusko a Čína. A to je ten problém. Rusko je v podstatě jediný stát, který má dostatečný počet dostatečně dlouhých klacků, aby je mohl zmlátit i za velkou louží. Ale ta obrovská ložiska nerostných surovin na matičce Rusi jsou pro jejich statut světového hegemona nezbytně nutná. Přece si tu nebude jen tak někdo svobodně obchodovat se svými zdroji s kým chce bez souhlasu velkého bratra. To je důvod, který stojí za konflikt. Ovládnutí světových zdrojů!! Ropa – Libye, Súdán, Irák, Sýrie. Jen ten zapráskanej Írán se pořád ne a ne zmajdanizovat. A Ruskej medvěd se pořád staví na zadní. Nejlépe bude vyslat nějakého lovce :) Bylo by dobré akceptovat, že lidstvo jako celek je živý organizmus a každý živý organizmus se snaží svého parazita zbavit. Pokud to neudělá tak ho parazit usmrtí. Ovšem v zájmu neoliberalismu a demokracie je i sebevražda akceptovatelná a povznášející. Ostatně co jiného lze čekat od útvaru vzniklého na základě genocidního koloniálního výboje.

 • Sio • 9. února 2015

  Pacifistická úvaha. Hezká konstatování, ale lépe by bylo zkoumat podstatu moci elit a jejich slabiny, jak se pokusli Martin bez m. A to je úkol pro ty, kteří chtějí elity porazit. Kdysi se o to pár lidí pokusilo a skutečně vznikla alternativní moc. Pak se to ovšem nějak zvrtlo. Analýzy proč a jak stále postrádáme.
  Ale jedno je jisté. Nepřítele je možno porazit jen když známe podstatu jeho moci. Jako v pohádce o Kostěji Nesmrtelném. Je potřeba napřed najít tu jehlu, které je potřeba ulomit špičku, aby zemřel. Cesta to nelehká. Napřed, pokud si pamatuji, je zapotřebí najít dub, pod kterým je zakopaná truhla, ve které je divoká husa, která nosí v sobě vejce s jehlou. V pohádkách je víc moudrosti, než se zdá.

 • weissbach • 9. února 2015

  „Angličané totiž při odchodu z Indie od ní svévolně oddělili Pákistán a Bangladéš. Říkali si asi: „Když už teda musíme z Indie odejít, tak alespoň ještě na rozloučení je třeba způsobit nějakou velkou škodu, aby si na nás Indové dlouho pamatovali.“ A taky že jo, pamatují si!“

  To je bohužel zavádějící informace. Indie a Pakistan se oddělily na základě náboženské nesnášenlivosti mezi muslimy a hinduisty. Dodnes vedou spor o území Kašmíru. Je potřeba trochu omezit vlastní kreativitu a vycházet z historických faktů.

 • Jan Kristek • 9. února 2015

  Indie a Pákistán „se“ neoddělily. Pákistán byl vytvořen se záměrem použít ho proti SSSR.