Kdo velí americkému diplomatickému Titaniku?

Us Russia

Putin na základě nedávného rozhovoru s Trumpem v Helsinkách poslal americké vládě diplomatický návrh na nové kolo odzbrojovacích jednání. Jenže US administativě nevelí prezident, ale vojenské koncerny, které mají jiné plány a vedou studenou válku.


Začněme fakty. Americká strana zveřejnila tajné memorandum, které Putin poslal Trumpovi na základě jejich setkání v Helsinkách. Proč je Američané zveřejnili?

Rusové nyní nemají problém ohledně závodů ve zbrojení. Postupně zavádějí do výzbroje nové strategické zbraně, které jim zajišťují ve druhém kole potenciální 3. světové války drtivou (a celosvětově ničivou) převahu v případě útoku USA a NATO. Viz článek Hrozivé mlčení západních prodejných médií na Putinův projev v ruské Dumě. Nyní se podívejte na oficiálně zveřejněné výdaje na zbrojení podle uznávaného Stockholm International Peace Research Institute za rok 2017/18.

Spojené státy stále zbrojí mírovým systémem – vydávají 35 % všech světových výdajů na obranu. Militaristické Rusko má desetkrát menší podíl. Takže je jasné, kdo a jak se potřebuje zbavit starých zbraní v lokálních válkách a kdo potřebuje giganticky zbrojit, aby udržel kontrolu nad vojenským rozpočtem v oficiální výši 716 miliard dolarů. Připomeňme, že smlouva o omezení a kontrole jaderných zbraní START I byla ratifikována za vlády válečného jestřába George W. Bushe (1991) a začala platit v roce 1994. Ale pak hybris světového četníka kterým se po pádu Sojuzu staly Spojené státy, už žádnou smlouvu nechtěla. Další US jestřáb vyznamenaný Nobelovou cenou míru, Barrack Hussein Obama, odmítl podepsat druhou smlouvu START II, která měla začít platit v roce 2011.

Putin na základě nedávného rozhovoru s Trumpem v Helsinkách poslal americké vládě diplomatický návrh na nové kolo odzbrojovacích jednání. Rusové sice mají odstrašovací potenciál na 10 let v cajku, ale plošně zbrojit nechtějí, protože na to nemají. Viz jejich současné výdaje 4 % celkového HDP země. A Trump už na to taky nemá se zbídačelou USA, slábnoucím dolarem, astronomickými dluhy a rozpadající se infrastrukturou země. Takže je důvod, aby byli oba velcí náčelníci zase jednou skutečnými mírotvorci.

Jenže US administrativě nevelí prezident, ale vojenské koncerny, které mají jiné plány a vedou studenou válku. Časopis Politico zveřejnil důležité části neveřejného memoranda, které Trump dostal od Putina. Je jasné, že v současné antiruské hysterii dané v USA měl tento leak jako klíčový cíl znemožnit jakékoliv mírové rozhovory na úrovni obou vlád. A to se celkem dobře podařilo. Rusové potvrdili, že existuje něco jako dokument Dialogue on the Issue of Arms Control a že jej dostala americká vláda. Lavrov se zásadně podivil, kdo vlastně řídí americkou diplomacii. Trump a jeho lidé to asi nejsou, protože ti na zveřejnění podobných dokumentů rozhodně nemají zájem. Trump na diplomacii kašle, pokud jde o politické a ekonomické vazaly jako EU, nebo slabé státy jako severní Korea. Ale to není případ vztahů s Ruskem, kde se snaží všemi silami zachovat základní dekorum a kde chce v každém případě nechat běžet diplomatický dialog.

Lavrov si postěžoval na americké mravy a řekl, že nelze jednat s partnerem, který všechno napráská novinám. Trump musel jednat, aby nevypadal jako úplný pitomec. Takže skutečně mírotvorný a velmi známý republikánský senátor Rand Paul sebral Trumpův dopis a šel ho osobně doručit Putinovi do Moskvy. Tento podivný způsob US diplomacie ukazuje, kam se tito hoši dostali. V každém případě se asi rozhovory znovu pohnou kupředu. Lavrov i Putin dobře vědí, že skutečným pánem v Bílém domě není Trump. Mezitím jede dál senátní mašinerie a tři republikáni (včetně známého mírotvorce jménem John McCain) a tři demokraté připravují další kolo sankcí proti Rusku.

Jenže do těchto sankcí se už nikdo moc nehrne. Příkladem byly sankce proti Děripaskovi a společnosti Rusal vyhlášené 6. dubna letošního roku. Americký Treasury Department jejich platnost znova potichu odložil, protože světové ceny hliníku by asi způsobily bolení hlavy nejen Američanům. Takže do nového kola sankcí se už jednomu procentu amerických korporací nechce. A jak je známo, tyto korporace řídí americkou politiku, Kongres, Senát i Bílý dům.

Dokonce i EU vedená oficiálním alkoholikem a banksterem se krapet pochlapila a přestala tlačit na Německo v případě plynovodu Nord Stream II. A stejné vedení rozpadající se EU-party v Bruselu hrdinně prohlašuje, že EU společnosti mohou dál obchodovat s Íránem nehledě na sankce vyhlášené nyní USA. Jistěže to může vedení EU prohlašovat, protože bruselští úředníci nemají obchodní smlouvy se společnostmi v USA a nemají svá obchodní aktiva v amerických bankách. Bruselské byrokraty platíme z našich daní. Jak je vidět, svět už je jednoduchý jen pro česká mainstreamová média a veřejnoprávní TV na Kavčích horách, kterou bohužel platím i já.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
12. 8. 2018 19:46

Pan Umlauf si vysvetluje graf zkrze ideologicke bryle :-) Nejdulezitejsi bod v grafu je oznaceni, kolik si stat odebira na zbrojeni dle ekonomickeho rozpoctu, v procentech. To je ta mrizka s GDP.(GDP je celkova domaci produkce, dle ni se take odviji -ridi zdanovani. ) Pocitat sumy ruznych statu v dolarech zpusobi, ze to dela dojem, ze Rusko vydava mene, ale je to podminene tim, ze rubl k dolaru ma mensi h0odnotu. . Vojenske boty stoji v USA 100 dolaru, ale v Rusku, placeno rubly, ty boty stoji (dle dolaroveho kurzu) 10 dolaru. Proto ty mensi vydaje.. Dle meho porozumeni je… Číst vice »

John Powder
John Powder
13. 8. 2018 13:10

Jenomže, to byste musel(a), mimo jiné, to GDP očistit např. od tzv. post-industriální ekonomiky služeb, která ve skutečnosti nemá žádný reálný ekonomický přínos, a pak teprve rozvíjet vaše úžasné teorie… Btw, ono to není jen o přepočtech na dolary – stačí se podívat kolik stojí např. jeden kus Su-35S, a kolik (kdoví jestli) srovnatelně výkonný F-35. Zda je to způsobeno neefektivitou amerického zbrojního průmyslu, nebo (opět) nehoráznými zisky zbrojařů, není až tak důležité…

Dana
Dana
13. 8. 2018 18:01

Postindustrialni ekonomika sluzeb, myslim, zvysuje domaci produkci, protoze vsechny sluzby pouzivaji nejake vyrobky. Nevim nakolik je realny prinos, nejsem ekonom. Ale i tak, jiste i cast ruske ekonomiky nema realny profit ze sluzeb, takze by se musel GDP probirat jedno k jednomu. O tom ale clanek neni. Prepocty na dolary jsou vetsinou vyhodne pro ekonomiku zalozenou na dolarech, treba proto do nedavna, mozna jeste ted, pouzivaly Spojene Staty kosmicke motory k pristupu na Internacionalni stanici v orbitu. Jinak statni vydaje na zbrojeni se zverejnuji v rozpoctu USA, pocitam, ze spodek v rozpoctu se vyrovnava v Americe dalsimi pujckami, v Rusku… Číst vice »

racek
racek
13. 8. 2018 21:56

Milá Dano, zkuste si porovnat kolik nových tanků, letadel či lodí staví ročně Rusko … Víte to? třeba moderních strategických bombardérů má … no 16. Letos si pořídili jeden. USA má 100 B1 a tuším 30 B2. A letadlových lodí? Jednu, v současnosti na 5 let v rekostrukci. Má přitom třetinu letadel jako jakákoliv z 12 amerických. Poslední velké torpédoborce jsou ještě se sovětské éry. Má jich dnes méně jak 15. Proti cca 100 americkým. No a Stihaček kupuje ročně cca 30 – 40 … No, možná těch bot má víc. To asi jo. Potřebuje boty i pro Sibiř. Je… Číst vice »

Dana
Dana
13. 8. 2018 23:11

No, Rus ma celkem efektivni armadu, ovsem armadni vybavu ma omezenou. Syrie taky neco spotrebovala. Za to ale se snazi prosazovat strategii v poli, kde ma dlouholetou zkusenost. Vyzkum a testovani raket s neomezenym doletem, ruzne balisticke rakety. Vzdy si vsimnu, kdyz se zase Putin holedba o nejake zazracne mezikontinentalni rakete s jadernym pohonem. Posledne opet hrozil, ze jakykoliv utok na RF se setka s tvrdou odvetou, jeho Burevestnik si najde agresory vsude na svete: https://en.wikipedia.org/wiki/Burevestnik_(missile) Americky Pentagon na to nic moc, jako ze se to Spojenych Statu netyka, protoze Amerika stejne neplanuje napadnout Rusko. . Pro mne to znamena,… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 8. 2018 7:10

Ruska se bát určitě nemusíme, ale zato můžeme mít náramnou srandu ze zaúkolovaných mediálních mopslíků jako je nastrčený „LGBT-trollík „dana“. Je tedy jisté, že Camusovu esej Mýtus o Oidipovi pokládá za návod na výměnu elektrické pojistky. To se mnoha tvorům, fyzicky podobným člověku, avšak mentálně prvokem, stává. V běžném životě tento typ neomalenců dostane přes tlamu. USA je pro mne synonymem genocidy a jednoznačně nejzločinečtější zemí v dějinách lidstva. Začalo to genocidou indiánů. Těch povraždili více než deset milionů. Pokračovalo zotročením milionů Afričanů, občanská válka vykazuje též genocidní prvky, Koreou, Vietnamem, Irákem, Afghánistánem, Libyí, Sýrií… Vlastně všechny imperialistické výboje USA… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 12:14

Botičky od Diora napsal Ruska se bát určitě nemusíme, ale zato můžeme mít náramnou srandu ze zaúkolovaných mediálních mopslíků jako je nastrčený „LGBT-trollík „dana“. Je tedy jisté, že Camusovu esej Mýtus o Oidipovi pokládá za návod na výměnu elektrické pojistky. To se mnoha tvorům, fyzicky podobným člověku, avšak mentálně prvokem, stává. V běžném životě tento typ neomalenců dostane přes tlamu. USA je pro mne synonymem genocidy a jednoznačně nejzločinečtější zemí v dějinách lidstva. Začalo to genocidou indiánů. Těch povraždili více než deset milionů. Pokračovalo zotročením milionů Afričanů, občanská válka vykazuje též genocidní prvky, Koreou, Vietnamem, Irákem, Afghánistánem, Libyí, Sýrií… Vlastně… Číst vice »

Irena
14. 8. 2018 12:25

Martin (už bez taky m) napsal Souhlas. Kázání o „mravnosti, morálce a úctě“ od někoho jako jsou politici USA zní opravdu až groteskně. Pořád mají někteří pocit, že pokud nebudou tvrdit že Rusko je totéž co USA „v bleděmodrém – či naopak narudlém“ budeme držet „jednotnou linii strany“… Že mnohdy srovnávají mnohde nesrovnatelné jim nedochází. Například takový Salvador, Guatemala, Filipíny a další by mohly povídat… Západ má ale větší problém: PROHOSPODAŘIL DŮVĚRU kterou mu po r. 1989 u nás a po 1990 v Evropě nekriticky dalo hodně národů střední a Východní Evropy. Ta důvěra je pryč. NAVSEGDA… A „Západ“ má… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 8. 2018 12:41

Onehdá mě tak napadlo … k tomu Trumpuvu sloganu „America first! “ … Tváří se to velmi sebevědomě a také hodně arogantně a hodně agresivně, stejně jako zamýšlené zvýšené výdaje na zbrojení, ale … Rusku se vyčítá, že to je „chuďas s atomovou bombou“, že nebýt jeho zbrojního arzenálu, tak je to takřka bezvýznamná země – tedy významná snad jen svými surovinami – tedy určená k drancování. No a teď si představme … za několik roků … USA bez té „first“ armády … a se všemi jejími vnitřními ekonomickými a společenskými problémy a biliónovými nesplatitelnými dluhy, které drží nad vodou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 12:43

Irena napsal
Pěkně jste to napsal Martine.

Jen nevím, jestli si to ta „kachna Karolínská“ „vezme k srdci“…
:-)
P.S.: PR techniky mnoha „Zapadniků“ mi přijdou jako vrcholné stadium politruků s jednotným stranickým myšlením.
Připomíná mi to starší vtip o tom, že se do podniků budou kupovat průhledné záchodové mísy – to aby bylo vidět jestli se.eme rovně (jak se sluší a patří) – nebo „na Stranu“…

Martin (už bez taky m)
14. 8. 2018 12:54

Gatta napsal Onehdá mě tak napadlo … k tomu Trumpuvu sloganu „America first! “ … Tváří se to velmi sebevědomě a také hodně arogantně a hodně agresivně, stejně jako zamýšlené zvýšené výdaje na zbrojení, ale … Rusku se vyčítá, že to je „chuďas s atomovou bombou“, že nebýt jeho zbrojního arzenálu, tak je to takřka bezvýznamná země – tedy významná snad jen svými surovinami – tedy určená k drancování. No a teď si představme … za několik roků … USA bez té „first“ armády … a se všemi jejími vnitřními ekonomickými a společenskými problémy a biliónovými nesplatitelnými dluhy, které drží… Číst vice »

racek
racek
15. 8. 2018 13:59

Rusko je schopné se agresi bránit, ale ubránit se nemůže. Ani žádnou trochu větší agresi spáchat nemůže, ani nemá zdroje na okupační správu, která jak víte je mnohokrát dražší než sama agrese.. Sýrie byla jen omezená akce, za podpory režimu a většiny obyvatelstva země (ano, Asada podporuje většina Syřanů), takže se mohla povést. Je ovšem schopno zaručit agresorovo zničení. Které by ovšem bylo vzájemné. Dnešní postup NATO se ovšem spoléhá na to, že ani v případě agrese jadernou sílu nenasadí. Což je docela možné. Takže další obkličování Ruska pokračuje. Válku USA a NATO připravují, ne že ne. Tady v evropě… Číst vice »