Kdo zaplatí za Krym?

Text odpovědi Miloše Zemana na dotaz v Radě Evropy:

„Politický svět je plný skvělých nápadů, z nichž některé skončily na smetišti dějin. Takže já budu citovat bývalého německého prezidenta pana Gaucka, který v Praze veřejně řekl: „Jestliže se pokusíme vzít opět Krym a vrátit ho Ukrajině, tak to bude znamenat válku v Evropě.“ Pouze cituji, nic víc. Chcete riskovat válku v Evropě? Víte, Krym je anexe bez jakýchkoli pochybností. Krym je současně hotová věc. Co tedy udělat? A to je reakce na druhou část vaší otázky. Jestliže probíhá dialog mezi Ruskem a Ukrajinou, tak si myslím, a to je pouze můj osobní názor, že by bylo možné zajistit určitou kompenzaci za Krym ve finančním vyjádření, a nebo ve vyjádření přírodních zdrojů, ať už se jedná o ropu nebo zemní plyn To je pouze můj názor, nic víc. Respektujme, že se pokoušíme vyhnout se válce v Evropě a současně se pokoušíme kompenzovat Ukrajinu.“

Reakce Kyjeva

První místopředsedkyně Nejvyšší rady Ukrajiny Irina Gerashchenko uvedla, že návrh českého prezidenta Miloše Zemana na odškodnění Moskvy do Kyjeva na Krymu byl „monstrózní ve svém cynismu“.  Ukrajina nebude obchodovat s občany, územím, suverenitou, ctí a důstojností. Není to na prodej, „napsala Gerashchenko na své stránce na Facebooku. Také uvedla, že potlesk některých Evropanů, který zazněl v sále během Zemanova projevu, ji rozrušil.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin zase vyzval, aby českého prezidenta nechali na pokoji. „Nechte Zemana, nemá to význam. V divadle jsou režiséři a jsou zde herci. Ti, kteří ho pozvali, aby mluvil, věděli, co řekne. S těmi musíme bojovat,“ napsal Klimkin na svém Twitteru.

***

Že se nejedná o osamocený názor prezidenta Zemana naznačila i Tereza Spencerová, která  vidí v prohlášení Zemana jakýsi pokusný balónek, signalizující směr uvažování některých evropských politických kruhů:

„…je až tak od věci si představit, že je někde v Evropě relevantní síla, která zkouší vyjednat jakýs takýs smír kolem Krymu a vše to ukončit dřív, než tam Američané začnou lifrovat skutečné tuny nebezpečných zbraní a na zadním dvorku Evropy pak péčí různých banderovských fanatiků vznikne reálná hrozba války?“

***

Reflex, který Zemana opravdu nemusí, napsal:

Zeman — snad poprvé mezi západními státníky — řekl nahlas, že Krym už Rusku vzít nepůjde.

Zeman neřekl nic než pravdu. Neřekl, že anexi Krymu schvaluje, neřekl, že je rád, že k ní došlo. Jen suše konstatoval, že anexe je hotová věc. A to je nesporně pravda. Takže prosím pohoršené politiky, aby místo výlevů směrem na Zemana hodili do placu nějaký návrh, jak Putinovi Krym zase vzít. A pokud nevědí, tak mají být zticha, a ne protestovat. Protože proti pravdě se nemá protestovat, ani když ji řekne Zeman.

***

A tento článek pozornosti české zaostalé a zbabělé politické elitě, která stále drží jednotný kurs strany a vlády, unikl zcela:  Právníci EU prokázali, že vstup Krymu do Ruské federace v roce 2014 byl proveden v souladu se zákony a ústavou Ukrajiny, stejně jako s mezinárodním právem.

***

Tečku za tímto stručným přehledem udělal pan Lopatnikov, jako vždy ve svém autentickém neotřelém stylu:

„Z mého pohledu je to právě Ukrajina, která by měla zaplatit Rusku za užívání Krymu po dobu 60 let. Jednak pronájem Livadijského paláce, nemluvě o ziscích z cestovního ruchu a prodeje krymských vín, což je dražší než vše, co má v současné době Ukrajina.“

Převzato z ostrova Janiky

Stanův komentář: Jen pro pořádek – ti právníci EU nejsou právníci EU, ale lobbisté, pravděpodobně proruští, kteří se snaží EU ovlivnit. Proto jsem také odmítl podobný článek publikovat…

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
18. 10. 2017 8:28

K Stanovu komentáři : do práva na sebeurčení nemají vstupovat ani právníci „proruští“, ani právníci EU, žádní právníci, natož politici, ale je třeba brát v potaz nadřazené právo na sebeurčení. Hlasování v referendu na Krymu je JEDINÝM právoplatným hlasem v této otázce. Více než 80 % je rozhodující většina. Bez diskuse.

Martin (už bez taky m)
18. 10. 2017 9:21

Kdo zná hrdinskou obranu a krvavé zpětné dobývání Sevastopolu (o Kubáni, Oděse a dalších ani nemluvě) jaxi ví, že SSSR a ve velké míře Rusové už za Krym zaplatili…
Nejednou a krví…
A v tom kontextu (vč. významné role Ruska při zastavení osmanské expanze v historii) je výraz zaplatit hodně nepřípadný – alespoň osobně si to prosím myslím.
„Neohební“ lidé a „neohebné“ národy jsou často vyzýváni ohebnými ke svým způsobem „za/placení“…
Marně.

Martin (už bez taky m)
18. 10. 2017 9:42

„Západ“ vždy kupčil. Proto nedivme se placení a platbám. Časem nejspíše za vše… A kdo je tady potom fundamentalista a extrémista?? Ten kdo si myslí, že život je především o tom aby byl HODEN ŽITÍ se sebeúctou a kéž by i v mírovějším podání?? Kdo nesouhlasí, ať si stoupne do pouště – za příslušnou „platbu“ mu klidně „Západ“ hodí nějakou termobarickou bombu na hlavu… Pak bude moci jako soubor atomárních částic dále horovat za „komunistický“ otrokářský – především život a mysl zotročující řád – kterému se bůh ví proč ještě v globálním kasinu 1 procenta říká „kapitalismus“… Když už je… Číst vice »

PPK
PPK
18. 10. 2017 11:11

Kolik zaplatila Ukrajina Ruské federaci, když jí Chruščov v únoru 1954 daroval Krym?

orinoko
18. 10. 2017 12:53

Na Krymu chtěla Halič emerickou základnu. Porad to lze doložit.
Nic nevracet, nic neplatít.
Vinner takes all.
Je třeba udržovat strategickou iniciativu. Pravý direkt, levy hák, a další týden naopak.

Irena
19. 10. 2017 13:11

Stane, nezdá se ti ta tvoje poznámka tak trochu pokrytecká? Vyjádření právního názoru je lobbováním? Rusové nemají právo hájit své pozice? Ve světle například těchto informací
http://www.zvedavec.org/komentare/2017/10/7404-americke-korporace-si-kupuji-demokracii-presto-se-dela-humbuk-kvuli-ruskym-reklamam.htm
je to směšné.
A to přitom, že víš, jak se k tomu stavěli sami obyvatelé Krymu, na jejichž názor tady v Evropě očividně nikdo brát ohled nehodlá (dokud se to nebude hodit, samozřejmě).