Diskuze k článku


 • Béda • 24. května 2015

  Miloš Rubert, Plzeň
  Neděle, 24. května 2015, 10:14:50 | Souhlasím | Nesouhlasím | +3

  Jednou se takhle na ukrajinském náměstí Nezávislosti shromáždili… Velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina… …a obvinili Rusko a Vladimira Putina z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

  převzato z diskuse na http://www.novinky.cz/diskuse?id=403931&articleId=/zahranicni/evropa/370319-proruskeho-velitele-na-ukrajine-vyhodili-do-vzduchu-i-s-autem.html&sectionId=742

 • Kvalitni Béda • 24. května 2015

  Šestého dne Bůh povídá archandělovi Gabrielovi: „Dnes stvořím zemi, jež se bude nazývat Kanada. Bude to země plná přírodních krás. Bude mít majestátná, vysoká pohoří, jiskřivá jezera plná ryb, hluboké lesy, vysoké útesy nad písčitými plážemi. Zařídím, aby se její obyvatelé měli vždy dobře, aby se jim vyhýbala zemětřesení a povodně. Budou to Kanaďané a budou brzy známi jako ti nejmilejší lidé na Zemi.”
  Gabriel se hned ptá: „Pane, nemyslíš, že jsi na ty Kanaďany až moc hodný?”
  „Neboj. Uvidíš, jaké budou mít sousedy!”

  z diskuse na http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6038-10-faktoru-svedcicich-o-tom-proc-je-ruska-armata-supertank

 • Sio • 24. května 2015

  Nu což, informační společnost, informační válka. Rusové to pochopili pozdě a tak SSSR v té válce prohrál. Komunistický režim byl příliš zkostnatělý a věrchušce v Moskvě to vyhovovalo, nic jim nechybělo k pohodlnému životu. A tak nic zásadního neměnili. Přišel Gorbačov a zkusil to. Bohužel, dost špatně, šel si pro inspiraci na západ. Asi si myslel, že bude druhým Petrem Velikým. Ale jeho předkové byli bačové z hor, takže to nedopadlo. Sympaťák, ale příliš slabý a ne dost chytrý.

 • Irena • 24. května 2015

  Sio napsal
  Ale jeho předkové byli bačové z hor, takže to nedopadlo. Sympaťák, ale příliš slabý a ne dost chytrý.

  Sympaťák? Ne dost chytrý? Teď si sedí v teplíčku na Západě a nebyl dost chytrý? Hajzl to byl a je. A kdyby snad měl modrou krev, tak by to dopadlo? Nebo jak?

 • hudryper • 24. května 2015

  Vážená paní Ireno ,
  dovolím si zastat se Sia. Tím,kdo započal reformu kasárenského socialismu v SSSR byl Andropov,
  Gorbačova jasně posadil na gensekovské křeslo s tím,že se pokusí převést režim bez budoucnosti na režim,který bude mít proti Západu nejen šanci,ale i slušnou naději na úspěch. Že to nedopadlo?
  Kdyby to dopadlo jinak,tedy lépe, jednalo by se o největší zázrak v dějinách naší civilizace ! Rusové to ponížení,rozkradení a v katarzi bez předchozí války přežili.Samozřejmě že ne všichni,
  ale pořád jde o marginální ztráty oproti těm,které čekají na své období „perestrojky USA“.
  I tam došlo k zmarnění americké ústavy a vytvoření státu bez budoucnosti .Možná by Američané
  svého reformátora jako byl Gorby brali všemi desíti. Jsem si celkem jistý,že Gorbačov nebyl ze strany USA získán proti vlastní zemi,v které byl první po Bohu,ale že byl ošizen,podveden na nejvyšší úrovni vztahů USA_SSSR,u které on nepředpokládal,že se američtí prezidenti budou ke
  svým závazkům chovat jako hokynáři. Nadělal samozřejmě hrozné chyby,ale protože se podařilo všechno přežít a dosáhli znovu na pozici supervelmoci,mají před sebou období,kdy se začnou vracet k opuštěným ideálům,jenže už jinak. Jsem přesvědčen,že jejich cesta nebude tolerovat tak
  velké sociální rozdíly jako je tomu dnes,že se v hlavách současného vedení Ruska,podobně jako
  v Číně,rodí nový společenský systém,který bude ve větším souladu s omezenými zdroji energie
  a dalších surovin ,že půjde o uregulovatelný trvale udržitelný systém dalšího rozvoje lidstva.

 • Irena • 24. května 2015

  hudryper napsal
  hudryper

  Vážený pane Hudrypere,
  to vůbec nemění můj názor na to, že to je a byl lump, který vědomě potopil SSSR. Hrát si na slaboduchého podvedeného blbečka v jeho funkci…. To je trochu přes čáru, nemyslíte?
  A ano, USA čeká přestavba horší než za Gorbačova, což je celkem vypovídající, ne?

 • zajoch • 24. května 2015

  Nedovolím si předpovídat budoucnost, na to vím podrobností o stavu světa a vztazích v něm příliš málo. Ovšem to co už proběhlo, k tomu se nějak postavit mohu. Gorbačova jsme v době jeho slávy milovali a očekávali, že vyvede Rusko z těžké situace. Fandili jsme mu, ale nikoliv všichni. Starší a zkušení dokázali dost rychle prohlédnout jeho jednání a směr, kterým povede. Možná chtěl být k vlastní zemi poctivý, zpočátku to tak skutečně působilo, ale jeho buď naivita, anebo skutečné „predatělstvo“ nakonec vykonaly své. Sami Rusové jej dost brzy začali nenávidět a jeho perestrojku nepokrytě odsuzovali. A oni přece v tom žili, čili oni to mohli nejlépe posoudit. To co bylo po jeho sesazení je další tragická kapitola v novodobých dějinách Ruska. Ještě horší zrádce Jelcin se dostal na několik roků k vládě. A Gorbačov? Obrátil se k vlastní zemi zády a orientoval se na Západ. Kritizoval nové vedení. Po čase se opět obrátil jako kdyby k podpoře současné orientace Ruska. Uvažuji proč asi. Že by už pro Západ nebyl v jeho vysokém věku k ničemu, přestal je zajímat a tak se vrací „ke svým“?

 • peter. • 24. května 2015

  Irena napsal
  Vážený pane Hudrypere,
  to vůbec nemění můj názor na to, že to je a byl lump, který vědomě potopil SSSR. Hrát si na slaboduchého podvedeného blbečka v jeho funkci…. To je trochu přes čáru, nemyslíte?
  A ano, USA čeká přestavba horší než za Gorbačova, což je celkem vypovídající, ne?

  p.Irena :
  Máte pravdu.Gorbačov bol zradcom svojho národa a národov socialistického tábora..Koľko chýbalo k tomu aby dnes už rusko neexistoval?O tom,že to je obyčajná sviňa svedčí jeho vyznanie,že jeho celoživotnou túžbou bolo – Zničiť komunizmus!
  p.hudryper :Keby bol Gorbačov schopným reformátorom,tak by zaviedol v ZSSR také reformy,ktoré by odstránili nesporné chyby režimu spôsobené vládou gerontokracie,využil by potenciál krajiny a zlepšil by život ľudí.Miesto toho zbedačil ľudí aj krajinu.A keď jeho jedinou chybou podľa vás bolo len to,že naletel USA,tak ja vám odpoviem:človek ktorý nie je dostatočne múdry,ktorý je naivný a ešte k tomu trpí narcistickou úchylkou,sa nemal postaviť do čela tak mohutného štátu.Ak to urobil tak je zločincom.Lebo to je akoby sa pilot vetroňa rozhodol riadiť plne obsadené obrovské dopravné lietadlo bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností a výcviku..Väčšina zločincov sa pred súdom obhajuje tým,že…nechcel som,nahovorili ma,podcenil som to,myslel som to ináč…bol som opitý,no máloktorý súd k takejto obhajobe prihliadne ak zločinec svojím konaním spôsobí škody obrovského rozsahu.Tento smrad ohrozil existenciu celého štátu a spôsobil utrpenie svojmu národu.A napokon prehlási,že bolo jeho snom,zničiť komunizmus.
  Stalo sa a treba to akceptovať.Ale nikdy nie ospravedlňovať.

 • Sio • 24. května 2015

  Tedy, nemohu tvrdit, že bych to zvládl lépe, než Gorbačov. To asi nikdo tady z nás. Nevíme, co za tím všechno bylo. Ale ovoce známe, podle něj se hodnotí. Jedno vím ale jistě. Za takový výsledek bych se strašně styděl. Asi bych uvažoval, jestli si něco nemám vpálit do hlavy. Odejet si užívat konec života na ranč kdesi v USA, to je hrozná morální potupa potom, co se Rusům stalo, to je fakt.

 • orinoko • 24. května 2015

  Neexistovala žádná zkušenost s přechodem od dirigistického systému k nějaké pluralitnější formě státního uspořádání. A pokud přece něco, tak to bylo nepoužitelné. Třeba přechod od frankismu ve Španělsku a vojenský převrat – tzv. karafiáty v Portugalsku. Nebudu připomínat náš rok 1968 , protože ten nejenže nebyl izolovanou epizodou , nýbrž vyvrcholením předchozího letitého vývoje. Kde by to skončilo dneska nikdo neví stejně, jako nikdo neví , jak by dneska vypadala celistvá Jugoslávie.
  Andropov pochopil, že stávající poměry nelze konzervovat donekonečna. Lenin na podobný negativní předchozí vývoj reagoval přistoupenim k NEPu.
  Dneska se všechno negativní háže na Gorbačova, ale velký podíl na rozkladu měl Gruzínec Ševarnadze.
  Onu změnu by takový Andropov nejspíše prováděl jako druhý Castro na Kubě anebo Teng a další v Číně. Pomalu, a pevně držet otěže.
  Kuba a Čína mají jednu velkou výhodu. Neleží v a vedle zkurvené Evropy, která jakoby dávala příklad , jak NATO. Ten dává dneska i Haliči … a v těch místech zažíváme jakési ruské deja vu.

 • Martin (už bez taky m) • 24. května 2015

  Chtěl bych se veřejně Gorbačova zastat. V té době zkoušel změnit systém který již léta nefungoval, napoprvé. Ano, neomlouvá to chyby, ani naivitu. Ale: tehdy si změnu přáli všichni soudní lidé, i dole se dávno vědělo, že systém kolabuje.
  V 89 zabránil krvi na našich ulicích. Samet by nebyl sametem, mnozí z nás by asi nedospěli k ideálům- a následně by asi tolik nespadli „rovnou na čumák“… Ale za zrádce jej nemám. Pochopitelně to Rusové vidí odlišně. Ale pro mne byl hlavním neschopným a grázlem opravdu až Jelcin.
  A co se „Západu“ a USA týče, ano mnozí z nás mladších ještě tehdy ledasčemu na „Západě“ věřili obdobně naivně, jako Gorby.
  Sledoval jsem snad od 14 let světovou situaci – na úrovni která ani tehdy ani náhodou nebyla obvyklá mezi mládeží, a v době převratu mi bylo v bezmála 20 let.
  Ze ZVS v Hranicích mám opravdu jiné vzpomínky než na „Gorbyho- zrádce myšlenek socialismu“… Lidé kolem kteří si dnes říkají „zrazení“ byli často mnohem naivnější nežli Gorby a chtěli mnozí nepokrytě konzumně „kapitalisticky žít“ – ale se vztahy a jistotami socialismu…
  Osobně tedy na Gorbyho plivat nebudu, ale tomu podplukovníkovi který chtěl nás i naše ročníky poslat střílet do lidí na ulici – tomu bych nakopal jeho přesvědčení do xichtu poctivou kanadou i s rozběhem i dnes! Nevím čemu lepšímu dnes by pomohla ta případná krvavá fáze…
  Vůbec nejsem spokojen s tím co tu máme, ano byli jsme pak skutečně sprostě podvedeni v podstatě všichni. Ale: i „Západ“ se tehdy „rozhodoval“ kam to vše půjde…
  Jako člověk, co se změně pokusil pomoci a uvěřit až po návratu ze ZVS -a vytrval v tom v podstatě veřejně dodnes- bych mohl říci, že ty ideály lepší společnosti zradili a mnohdy dosud zrazují tupí konzumenti mezi lidmi všeobecně. I ti „naši“ pobli-tici dělají jen co jim dovolíme…

 • orinoko • 24. května 2015

  Do celkového obrazu snad chybí už jen vláda saudských utěrek proti vlastním lidem.

  http://www.presstv.ir/Detail/2015/05/24/412615/Saudi-Arabia-ISIL-Qatif-Estern-Province

 • orinoko • 24. května 2015

  Radím každému pozornou návštěvu chrámu konzumu. Jakéhokoli. Takovou hromadu vylízaných palic napříč věkem , stavem, vzděláním a jazykovou výbavou nenajdete snad nikde jinde.
  Někteří vypadají jakoby neuměli číst, když umí číst, tak vypadají , že napsané nechápou, tahají s sebou cizí letáky, pořád se na něco ptají, a mají pocit, že všechno, co chtějí ve svojí chiméře konzumní debility, tak musí být k mání, ačkoli v písmu svatém bývá napsáno – do vyprodání zásob. Nejdříve nakoupí Vietkong , aby měl co přeprodávat, pak průřezová normalizační divize, a nakonec kreténi, kteří honí bycha pozdě.
  Miluju debily, co přijedou v Mercedesu a nakoupí vody za 4 Kč a dvanáctku Staropramen za 7,90 Kč.
  Fronta důchodců před otevřením pak jen dokládá česko-moravskou občanskou mizérii.

 • Béda • 24. května 2015

  Zcela souhlasím se Siem,

  jestliže Gorbačov chtěl reformovat „komunistickou“ společnost, pak se mu to vůbec nepovedlo, protože zanikl doposud jediný alternativní projekt ke kapitalismu, SSSR i jeho sféra vlivu se rozpadla, k moci v Rusku se dostal soukromý kapitál reprezentovaný oligarchií, soukromými korporacemi, Rusko začalo být vykrádáno a rozebíráno „zvenčí“, nastal neuvěřitelný sociální propad ruského lidu. Odpovědný státník by z toho musel vyvodit osobní odpovědnost, nikoliv si užívat po zbytek života u svých ideologických nepřátel – Gorbačov byl původně tajemníkem ÚV KSSS a brát neuvěřitelné honoráře za přednášková turné.
  Pak je zde druhá možnost, o které mluví Peter, že Gorbačov chtěl zlikvidovat komunismus a v průběhu jednání s předními politiky Západu došlo na tomto k vzájemné dohodě. To by ale znamenalo, že MSG nebyl žádnou naivkou ale mazaným intrikánem.

 • peter. • 24. května 2015

  Martin (už bez taky m) napsal
  Ale za zrádce jej nemám. Pochopitelně to Rusové vidí odlišně. Ale pro mne byl hlavním

  A ako chcete nazvať človeka ktorý prijme pohostinstvo smrteľného nepriateľa svojej vlasti o ktorom aj on sám vie,že jeho cieľom je likvidácia Ruska,ovládnutie jeho nerastného bohatstva a redukcia jeho obyvateľov?
  Kto chce zničiť moju vlasť a môj národ,je môj smrteľný nepriateľ.A kto sa uchýli pod jeho krídla je rovnaký,často ešte horší nepriateľ.A ak je ten človek príslušníkom môjho národa,tak je to vlastizradca a treba ho súdiť a odsúdiť.Len Gorbačov a nikto iný má najväčšiu vinu na všetkom tom krviprelievaní ktoré po jeho kapitulácii (Malta) vo svete nastalo a trvá do dnes.Tieto postoje,akože musím sa ho zastať,však on to v podstate myslel dobre …no tak trochu sa to nepodarilo ale on je to vlastne dobrý človek,všetko to spôsobuje,že si do nás ako do národov(českého a slovenského)každý môže utrieť riť.Však v ČR aj SR sa už našli ľudia,ktorí vraha príslušníkov vlastného národa,prebehlíka a zradcu generála Vlasova začali v minulých dňoch vehementne ospravedlňovať a oslavovať ako hrdinu osloboditeľa.
  Viete,nech už bol Brežnev akýkoľvek,tak v Američanoch budil rešpekt ešte aj na smrteľnej posteli a stačilo,aby zdvihol jedno z tých svojich huňatých obočí a nesúhlasne zabručal a bolo všetkým všetko jasné.Aj USA.Ten by nejakému treťotriednemu hercovi-komediantovi Reaganovi nanaletel.

 • Martin (už bez taky m) • 24. května 2015

  pán peter, já hodnotil Gorbačova v úhlu náhledu jak se choval tehdy – a tady byl kritizován zejména za to co BYLO POTÉ… po převratu s Jelcinem „v čele na ocase“ se mu jeho zem rozpadala před očima, prostě to asi neunes a odjel – ale mohu se plést. Já opakuji že jej hodnotím za to jak se choval v době kdy u moci (a ne sám, nebyla éra Stalinismu) byl, a když viděl to socialistické „impérium“ – které orinoko trefně popisuje skrz „optiku hitlermarkety“…
  Víte, já si jako kluk vystřihoval vše o přírodě i její ochraně snad od 5 třídy, maloval a kreslil, ale skrz technicky založeného otce také vše o „Válece o Falklandy“, celou 8-letou Írácko-Íránskou válku jsem sledoval každý den, fandil jsem nepokrytě Íránu… Ve 12 letech se zajímal o přírodu- i válku ve Vietnamu- a sledoval tažení „rudé“ Číny na jeho severu – a fandil Vietnamcům… ničícím Čínské agresory masovým nasazením salvových raketometů.
  V Čtenářském deníku mi pšenka nekvetla ani u Jaromíra Tomečka (nebrali ho za „klasika“), Duffresnova „Dobrodružství s Aljašskými medvědy“, ani u Hubáčkova Moře v plamenech, Howartově „Dni invaze“- o H. Thrukově „Hodině mrtvých očí“ nemluvě…
  Sedával jsem jak nalepený při x-dílné sovětské „Velké vlastenecké válce“ u TV…
  Ve 14 jsem znal dolet a dosah i únosnost F-104 stejně jako F111, Mig 23, věděl kolik a jakých raket nese Ohio, i co je to MX… Nevěřte tedy prosím že jsem pitoma, když píši upřímně i dnes jako tehdy – že Gorby je u mne někdo jiný nežli „snadno poplivatelný symbol vlastní zbabělosti a přehazování vin na jiné“ – jak dnes „masy“ opět – činí…
  To nemyslím na Vás, Vaše názory zde jsou mi v mnohém blízké. Ale prostě jsem se co do názorů nepřizpůsoboval nikdy. Tož nyní když si každý den „v ruletě života“ trochu „spoluvolím“ jak dlouho možná ještě – nebudu to měnit…

 • peter. • 24. května 2015

  Martin (už bez taky m) napsal
  dole se dávno vědělo, že systém kolabuje

  A preto všetci podporovali Gorbačova v nádeji,že zlepší tento stav a nie,že ten kolaps urýchli a privedie ľudí do tohoto svinstva v ktorom sa nachádzame.Je signifikantné pre udalosti r.1968,že na ich čelo sa postavili Dubček a Mlynář,spolužiaci Gorbačova.

 • Béda • 24. května 2015

  Martin (už bez taky m)

  Sio to zde již nadhodil. „Po ovocí poznáte je.“ To znamená, že není podstatné jak se nám kdo jeví (obvykle největší podvodník se jeví jako ten nejserioznější a nejsympatičtější člověk – asi by se stal těžko přeborníkem v tomto oboru, kdyby mu lež koukala přímo z očí ), ale co za ním zůstává. V případě politika tedy – co znamenala jeho politika pro lidi daného státu a jejich perspektivu, případně jak dopadly v praxi jeho politické vize.

 • Martin (už bez taky m) • 24. května 2015

  Bédo já zde napsal – že u nás minimálně – za Gorbym nezůstalo jen to zlé…
  Napětí před schůzkou s Reaganem a první fází jaderného odzbrojení bylo velké, nikdo jsme tu už přes 25 let taky nemuseli být, že…
  Takže dál ho soudit nebudu.
  Raději se zaměřím na podvodníky kteří mají reálnou moc dnes. Nebudu bojovat minulé války a „soudcovat“…
  Skutečná zrada je něco jiného, nežli “ změna pozice a místa kde žiji“ ex-post…
  Kdo zažil ví své – a nemusíte mu to vysvětlovat.
  Ovšem proti podlé zradě „zezadu“ moc obrany není, tu si musíte prožít – pokud přežijete…
  A pokud přežijete, tož tak si ten „prožitek“ i následky nesete v určitém slova smyslu i dále…

 • Neználek • 24. května 2015

  Martin (už bez taky m) napsal
  Osobně tedy na Gorbyho plivat nebudu, ale tomu podplukovníkovi který chtěl nás i naše ročníky poslat střílet do lidí na ulici – tomu bych nakopal jeho přesvědčení do xichtu poctivou kanadou i s rozběhem i dnes!

  Nesnesitelné pomyšlení, že takový lampasák mohl mít pravdu, že???

 • Béda • 24. května 2015

  Martin (už bez taky m)

  Martine, já to tedy zjednoduším. Základní otázka zní: byl MSG skrytým antikomunistou anebo byl komunistou? Kdyby byl komunistou, tak by z důsledků své politiky pro sovětské komunisty, potažmo komunistické hnutí a pro (sociální) elektorát, který toto hnutí mělo zastupovat, musel vyvodit důsledky ne nepodobny japonské sepuce. Jestliže byl skrytým antikomunistou, pak mu nikterak nevadilo, jak dopadl SSSR, jak dopadli sovětští komunisté, jak dopadli lidé v Rusku (za Jelcina). Prostě se přizpůsobil a vytěžil své osobní maximum (podotýkám politické, protože MSG se i poté živil politickým tlacháním, nikoliv apolitickou činností) ze změněných poměrů – v lůně úhlavních nepřátel země ze které vzešel, kterou předtím vedl jako světovou velmoc. To není něco tak marginálního jako když se někdo odstěhuje z ČR do Švýcarska.

 • peter. • 24. května 2015

  orinoko napsal
  Radím každému pozornou návštěvu chrámu konzumu. Jakéhokoli. Takovou hromadu vylízaných palic napříč věkem , stavem, vzděláním a jazykovou výbavou nenajdete snad nikde jinde.

  Som nútený tam chodiť.A priznám sa,že sledujem aj tie plagáty,lebo vždy vo štvrtok sú v Kauflande a Lídli u nás tzv.“akcie“.Vtedy dáte za bravčové pliecko miesto 3,69 € iba napr.2,99 €.A ja somár starý idem,kúpim a hanbím sa sám pred sebou,lebo ak som v niečom vyštudovaný odborník tak je to aj posúdenie kvality mäsa.Tá je dnes taká,že ak by niečo podobné predával mäsiar v minulom režime,tak by ho mohli postaviť pred súd za všeobecné ohrozenie zdravia ľudí.No ale žijeme tento život,vôbec nie podľa toho ako by sme ho chceli žiť,ale tak,ako nám určili že ho máme žiť.Vôbec by som sa nedivil,ak po niekoľkých rokoch nastane čas a ľudia sa začnú stravovať niečim(ani nenapíšem čím) čo dnes v nich vzbudzuje vyslovene odpor.Lebo sa to tak rozhodne v Bruseli.To oni určia čo je pre vás potrebné,zdravé a užitočné,vás sa pýtať nebude nikto.A k tej vode – u nás sa robili rozbory a zistilo sa,že ani jedna tá voda z krištálových studničiek a tatranských ľadovcov sa kvalitou nevyrovná vode z vodovodu.

 • Martin (už bez taky m) • 24. května 2015

  Neználek napsal
  Nesnesitelné pomyšlení, že takový lampasák mohl mít pravdu, že???

  Nevím, Vám by se Neználku ta krev nevinných lidí na ulici líbila, Vy by jste na ně házel granáty a mordoval a la Pravoseci a Oděssa? Protože tak by to vážený pane vypadalo – v praxi… hádejte „CO“ pohřbené hluboko v duších lidí i „lidí“ by jste tím „probudil“… kolik „Mašínů“ by běhalo po ulicích…
  A ještě: vy sám Neználku by jste pak držel ten kvér se zkrvaveným bodákem ve svých rukou – a byl by jste i Vy za to vše zodpovědný… spokojen?! Protože my měli tenkrát moc neveselý „výběr“…
  Pane Bédo, jsem velmi sociálně smýšlející člověk ale v r. 1986 – a hlavně později kolem 89 už u prospěchářských kádrů KSČ o žádný komunismus nešlo… Ani u těch skalních – kteří o něm dnes ze zajištěných parlamentních lavic jako Filip či Dolejš káží…
  Já pil celý život vodu, a- tu trochu dobrého vína jen u dobrých přátel…kteří s myšlenkami na sociálno a sounáležitost problém nikdy neměli…

 • Béda • 24. května 2015

  Pane Martine,

  ať již byl v té době komunismus anebo komunistické hnutí v té době jakékoliv, pro účel naší diskuse je podstatné, že MSG byl v hierarchii této organizace, potažmo tohoto hnutí na samotném jejím vrcholu, měl klíčovou řídící, formační funkci, měl možnost s tím něco dělat. A taky dělal. Co s tím udělal a jak se po svém ukončeném díle zachoval je vidět z výsledků KSSS a komunistického hnutí a jeho dalšího života. Nehledě na to, že tento politik měl významný vliv na osudy milionů lidí, kteří najednou žili v rozkradeném, předluženém státě pod oligarchy v prostředí vlády organizovaného zločinu bez perspektivy, mezd…. Jak jim poté jako významný komunistický funkcionář pomáhal? Jaké důsledky z toho pro sebe vyvodil?

 • orinoko • 24. května 2015

  To je zase debata.
  Vypadá to, že když je někdo komunista, tak musí vypadat jak odlitek z jedné jediné formy. Jeden mustr, jedna fazona, jeden uniformní výstup.
  Na komunisty zdá se někdo uplatňuje nároky , jak na členy SS. Žádný mozek, v hlavě fráze a v ruce lopatu.
  Bůh nás chraň před takovými komunisty.
  Co já vím, tak každý komunista je jiný. Někteří jsou dokonce plešatí, jiní hrají karty a pár jich chodí na ryby.

  Ve stanovách o tom nenajdeme ani ň.

 • Béda • 24. května 2015

  orinoko napsal

  To je zase debata.
  Vypadá to, že když je někdo komunista, tak musí vypadat jak odlitek z jedné jediné formy. Jeden mustr, jedna fazona, jeden uniformní výstup.
  Na komunisty zdá se někdo uplatňuje nároky , jak na členy SS. Žádný mozek, v hlavě fráze a v ruce lopatu.
  Bůh nás chraň před takovými komunisty.
  Co já vím, tak každý komunista je jiný. Někteří jsou dokonce plešatí, jiní hrají karty a pár jich chodí na ryby.

  Ve stanovách o tom nenajdeme ani ň.

  Nejsem komunista ale Gorbačov byl špičkový – vrcholový komunista. Alespoň se to o něm povídá, jestli zlé jazyky třeba nelžou. Zajisté jako takový na rozdíl od běžných (desítek milionů sovětských komunistů) žil ve velice blahobytném prostředí, ani paní Raisa si jistě od „huby neodtrhala“. Jestli se nepletu bavíme se o politických výsledcích a důsledcích politiky Gorbačova. Je v tom nějaký problém? Kde vidíte jakou uniformitu, jednu fazonu…? Je tak těžké pochopit, že Gorbačov, ať již měl jakékoliv úmysly, byl hrobařem SSSR a komunistického hnutí? To není spekulace, to jsou fakta. SSSR a komunistické hnutí se nerozpadly za Brežněva, ani za Černěnka ale za Gorbačova. (co ho k tomu vedlo je na diskusi – někdo tvrdí, že byl naivní, jiný že to byl intrikán anebo dokonce koupený a domluvený manipulátor). To se nesmí?

 • mirror • 24. května 2015

  zajoch napsal
  Gorbačova jsme v době jeho slávy milovali a očekávali, že vyvede Rusko z těžké situace. Fandili jsme mu, ale nikoliv všichni. Starší a zkušení dokázali dost rychle prohlédnout jeho jednání a směr, kterým povede.

  Přesně tak, jak píše paní zajoch. S přibývajícími léty lidé dokážou odhadnout, kdo je kdo. V prosinci roku 1989 se objevili v našem podniku Rusové a chtěli vyměnit evidentně kradený software za naše poctivé výrobky. Po převratu jsem se přestal o Rusko zajímat. Až poslední rok vyšlo najevo, že Jelcin a jeho parta proměnily Rusko v Americkou kolonii. Došlo to tak daleko, že před dvěma léty se Rusové už přestali ptát, koho si mohou zvolit prezidentem. Reakci Američanů známe podle vlastního příkladu.
  Z vyprávění studentů vím, že Rusko bylo v době nástupu Putina v takovém rozkladu, že se nový prezident nemohl spolehnout ani na KGB. Jednotky rozpustil a nechal si tu nejspolehlivější. Zajímalo by mne, jak si nechali Rusové strkat nos Američanů do armády, jmenovitě do zbraní pro jaderné odstrašení.

 • orinoko • 24. května 2015

  Hrobař komunistického hnutí , no nazdar. Jestli jediný sám Gorbačov pohřbil komunismus…. TAK ZA MOC NESTÁL. – Ten komunismus.
  Pokud něco padá s jedním člověkem, tak jde o něco na hliněných nohách. Komunismus totiž pracoval s jinou představou o člověku, o lidech. A ten boží produkt … o lala …. který ten starej prasák na nebesích stvořil k obrazu svému, tak jen kouká, kde by co sežral, vychlastal, popř. ojebal /i v práci/. Ten produkt je línej jak prase, tlustej jak jelito z otrub, blbej jak tágo, jednoduchej jak víra v Boha, nespokojenej jak ředitel kapopodniku, nadšenej z komunálního skákání za Jágra a prázdnej jak Kassa cikánského FEDu.
  Co s tím asi komunismus může dělat? Plebs chtěl konzumismus a nikoli komunismus.
  A to je celé.

 • Béda • 24. května 2015

  http://www.novinky.cz/finance/369799-sedm-z-deseti-cechu-pomaha-svym-rodicum-v-penzi.html

  „…Data z průzkumu potvrdila závěry studie. K pomoci rodičům v penzi se hlásí sedm z deseti Čechů. Téměř polovina jim chodí nakupovat, pomáhá s úklidem či je doprovází k lékaři.

  Více než pětina lidí svým rodičům v důchodu přispívá věcně, nakupuje jim potraviny, hygienické pomůcky či nutné vybavení domácnosti. Finančně své staré rodiče podporuje zhruba sedm procent lidí.

  „Mnohem častěji se s finanční pomocí seniorům setkáváme u mladých bezdětných. Nejedná se přitom jen o peníze, které by jim pravidelně posílali, ale například jim platí i větší nákupy. Je potěšující, že tak jedná zhruba 30 procent lidí z této kategorie,” doplnila Štěrbová…

  !!! Aby lidem v penzi neklesl životní standard, odborníci doporučují mít na každý měsíc v důchodu připravenou částku odpovídající asi dvěma třetinám až třem čtvrtinám měsíčního čistého příjmu z doby, kdy byli ekonomicky aktivní.“!!!

 • Béda • 24. května 2015

  orinoko napsal

  Hrobař komunistického hnutí , no nazdar. Jestli jediný sám Gorbačov pohřbil komunismus…. TAK ZA MOC NESTÁL. – Ten komunismus.
  Pokud něco padá s jedním člověkem, tak jdeo něco na hliněných nohách. Komunismus totiž pracoval s jinou představou o člověku, o lidech. A ten boží produkt … o lala …. který ten starej prasák na nebesích stvořil k obrazu svému, tak jen kouká, kde by co sežral, vychlastal, popř. ojebal /i v práci/. Ten produkt je línej jak prase, tlustej jak jelito z otrub, blbej jak tágo, jednoduchej jak víra v Boha, nespokojenej jak ředitel kapopodniku,nadšenej z komunálního skákání za Jágra aprázdnej jak Kassa cikánského FEDu.
  Co s tím asi komunismus může dělat? Plebs chtěl konzumismus a nikoli komunismus.
  A to je celé.

  Gorbačov měl moc s tím něco udělat (mohl se třeba obklopit tvůrčími lidmi jako Putin, mohl změnit parametry – třeba motivační – systému, mohl aktivizovat lidi, mohl navodit systém postupných kroků, mohl prakticky cokoliv. Byla to vrcholová řídící figura.Pohřbít anebo postavit na nohy. A on ten systém prokazatelně pohřbil – způsobil v něm chaos a nechal jej napospas.

 • hudryper • 24. května 2015

  orinoko napsal
  Plebs chtěl konzumismus a nikoli komunismus.
  A to je celé.

  A nejen u nás,ale i v Rusku. Peter,nejste v hodnocení Gorbačova objektivní. Na 23.listopadu 1989 odpoledne bylo dohodnuto,že lidové milice a čsl.armáda udělá „pořádek“ během demonstrace na Václaváku. Gorbačov o tom nevěděl,“jeho lidé,kteří organizovali 17.listopad v Praze mu o tom nic neřekli. Proč ? Protože si přáli,aby ten pražský Tien-an-men proběhl současně s rumunským a aby
  tím pádem Gorby neodletěl na Maltu. Když se to 20.listopadu dověděl,přikázal ambasadorovi Lomakinovi navštívit Johanese(tehd. min.zahr.věcí) a Jakeše a sdělit jim,že pokud se pokusí tuto operaci provést,budou za to souzeni.Současně jim dal na vědomí,že dal rozkaz Rudé armádě v ČSSR k plné bojové pohotovosti. Proto to tady hoši z politbyra odpískali, zárukou realizace sametu
  byla Rudá armáda,vážení. Máte-li zájem o zdroj těchto tvrzení, nalistujte si str. 420 v knize,kterou
  s dvacetiletým zpožděním nakonec vydal USTR. Jde o protokoly komise 17.listopadu,které podle usnesení Nár. shromáždění měly být okamžitě publikovány,ale byly naopak thesaurovány. Ta
  kniha se jmenuje “ Vypovídat a nic nezamlčet“.
  Gorbačov to měl doma strašně těžké,větší polovinu sovětských činovniků měl proti sobě,cítili,že
  pod ním nebudou moci fungovat oni a jejich rodinní příslušníci,většina velení Rudé armády byla
  sice potichu,ale proti,v KGB to měl ve svůj prospěch,ale u GRU byl považován za nepřítele.Během roku 1989 prožívala Moskva „studenou občanskou válku“, zažil jsem ji tam na místě. Hodnotíte věci a události,o nichž máte jen zlomkové vědomosti. Nebudu se dál šířit,ale vy ,všichni kritikové,
  nemáte ani potuchy o tom,co vše tehdy,kdy se rozhodovalo o budoucnosti v dalších létech, proběhlo ! Nejblíže z diskutujících k spravedlivému hodnocení úlohy Gorbačova má Martin a Orinoko.

 • Sio • 24. května 2015

  No, pravdu má nakonec každý tu svoji, tak už to chodí. Samozřejmě, že komunismus nezlikvidoval Gorbačov sám. Systém byl už nejméně 20 let (ale spíš více) zkostnatělý, byrokratický až hrůza, nepřál vědeckotechnickému rozvoji. Stál na násilí, uzavřených hranicích a moci partajních struktur, které ji zneužívaly. Zkrátka nebyl tu pro lidi, přes mnoho sociálních aspektů. Nebyl ani v nejmenším marxistický nebo leninistický. Kdo si něco z toho přečetl a opravdu se to snažil pochopit, musel to vidět. Transparenty obsahovaly neuvěřitelně stupidní hesla, sama KSČ byla prolezlá různýma hajzlama, kterým šlo jen o vlastní zájmy.
  To, co Gorbačov zlikvidoval skutečný komunistický socialismus nebyl, přes upřímnou snahu miliónů lidí, kteří tomu chtěli uvěřit. Začaly se počítat peníze, ideologie tu byla, ale naprosto tupá, v rozporu se všemi ideály. Kdyby Gorbačov dokázal to, co dokázal Putin, mohlo to vypadat jinak. Jenže politiků jako Putin moc není. Systém je nevyzdvihuje k moci jindy, než když se rozbije a všem teče do bot. V dobácj relativní stability se do vrcholných funkcí dostávají neschopní zmrdi. Podívejte se na naše politické špičky dnes. Kdo z nich by dokázal to, co Putin? Něco tu dokázal jedině Zeman, ale toho se dnes a denně snaží zkorumpované svině snaží zadupat dva metry pod zem. A někteří hlupáci jim pomáhají, jak jen mohou.

 • mirror • 24. května 2015

  Já jsem na tajné služby napojení neměl, ale něco vím určitě. Pracoval se mnou Jirka, který v době sametové revoluce studoval vojenskou akademii. Z rozkazu komunisty generála Vacka svezli během noci zbraně ze skladů Lidových milicí z Brna a okolí do kasáren. Jirka byl výborný student a po dostudování chtěl na akademii zůstat. Na příslušné katedře bylo dusno, protože se vrátili ublížení a on šel do civilu. Ani v civilu ho vlast ve světovém státním podniku nepotřebovala, tak šel podnikat. Vydělal si dost peněz, koupil rodinný dům a zabezpečil dceru. Jestli pojedete veřejnou dopravou, tak některé stěžejní uzly pevnostně kontroloval on a vy se můžete cítit bezpečně díky tomuto bývalému komunistovi. Generála Vacka potřebovali jen asi rok nebo méně a mohl jako vlasti nepotřebný odejít do civilu.

 • mirror • 24. května 2015

  Sio napsal
  Systém byl už nejméně 20 let (ale spíš více) zkostnatělý, byrokratický až hrůza, nepřál vědeckotechnickému rozvoji. Stál na násilí, uzavřených hranicích a moci partajních struktur, které ji zneužívaly.

  Sio, aby vás husa kopla. Vy jste nikdy z toho vačeho podniku nevytáhl paty. Ani nevíte, co se dělo v Ostravě. Běžte objíždět 100 tisíc nezaměstnaných na Ostravsku a vykládejte jim, co jste tady napsal.

 • peter. • 24. května 2015

  hudryper napsal
  ,nejste v hodnocení Gorbačova objektivní

  hudryper :Dnes je už po paráde a možno hodnotiť výsledky Gorbačovovej roboty.Ak sa dohodneme,že výsledkom jeho činnosti je rozpad socbloku a jeho prechod na opačnú stranu,nástup Jelcina a prevzatie moci v Rusku američanmi,no tak mne je zo srdca jedno,či to bol zradca alebo iba blbec ktorý to nezvládol a z rôznych príčin zlyhal.(alebo si myslíte,že nezlyhal?)To,že mohol postupovať inak dokazuje dnes Putin,ktorý ten Augiášov chliev ktorý on a Jeľcin v Rusku zanechali, dáva teraz do poriadku a zdá sa,že úspešne.Nemôžete p.hudryper poprieť,že východiskovú situáciu a diapazón možných riešení mal Gorbačov nepomerne výhodnejší ako Putin po svojom nástupe k moci.A zopakujem ešte raz,že aj senilný Brežnev mal u nepriateľov ZSSR väčšiu autoritu ktorou ich držal na uzde ako Gorbačov.A vlastenec Gorbačov by priznal svoj omyl a prijal zodpovednosť pred národmi ZSSR.Zbabelý zradca Gorbačov žije pod krídlami najväčšieho – smrteľného nepriateľa svojej vlasti a svojho národa.Obviňujete ma z nedostatočných znalostí vtedajších politických reálií ale pravda je,že na rozdiel od vás nepotrebuje zbierať rôzne dôvody,ktoré by ospravedlnili výsledky činnosti tohoto renegáta,lebo vždy by to boli ospravedlnenia snažiace sa o nemožné : Ospravedlniť neospravedlniteľné!

 • hudryper • 24. května 2015

  peter. napsal
  Nemôžete p.hudryper poprieť,že východiskovú situáciu a diapazón možných riešení mal Gorbačov nepomerne výhodnejší ako Putin po svojom nástupe k moci.

  Putin je politický génius,s ním srovnávat Gorbačova není fér.Ale kdyby měl namísto Gorbačova za úkol od svého guru Andropova reformu 70 let fungujícího sovětského režimu,kdoví,jestli by mu byla jeho genialita co platná. Všimněte si názoru sia, on v SSSR studoval,brigádničil a lecos jiného
  a na rozdíl od normalizačního ideologa Mirrora poznal ten režim do důsledku. Mirrorův pohled je dán pouze mírou výhodnosti pro jeho osobu,které se tenkrát ,bez skutečné opozice nadmíru dařilo.
  Je třeba si uvědomit,že na sebe vzal Gorbačov úkol,který byl nad síly kohokoliv a tím spíše nad síly tajemníka lázeňské oblasti na úpatí Kavkazu. Významný vliv na něho měl jeho spolubydlící na koleji Zdeněk Mlynář a jestliže jsme v srpnových dnech prorokovali Rusům,že od této chvíle už jedou na skluzavce dějin,měli jsme pravdu. Vaše agitace toho,co by se stalo,kdyby k 21.srpnu nedošlo je nekorektní. Převzal jste s ostatními „mlaďochy“ pomluvy a fabulace,které u nás po 17. listopadu šířili lidé jako Klaus,Dyba,Švejnar a další neoliberální slouhové,kteří vykonali tu špinavou práci a jako správní mouřenínové..mohou jít. Všimněte si kauzy peněžních přesunů ve Švýcarsku v souvislosti s Klausovou amnestií. Vůbec se nebudu divit,jestliže tento pán emigruje do Ruska a my se dovíme,kdo je většinovým vlastníkem PPF.

 • mirror • 24. května 2015

  hudryper napsal
  normalizačního ideologa Mirrora

  Já jsem začal svou kariéru ve výzkumu Vítkovic, které patřily k průmyslovým centrům Rakouska-Uherska jako třeba Škoda Plzeň, zatímco Sio pracoval v okresní fabrice. To je jako bychom porovnávali první ligu s okresním přeborem.
  Jeden můj šéf vystudoval v Rusku vědeckou aspiranturu a druhý pracoval 5 let jako expert RVHP. Naše pracoviště mělo CCCP zmapované do detailu.

 • mirror • 24. května 2015

  Sio napsal
  KSČ byla prolezlá různýma hajzlama, kterým šlo jen o vlastní zájmy

  To píšete Sio o nějakém zapadákově, viďte. Mne do diskuzí o Gorbym netahejte, je mi ukradený.

 • abx • 24. května 2015

  Sio napsal
  Transparenty obsahovaly neuvěřitelně stupidní hesla, sama KSČ byla prolezlá různýma hajzlama, kterým šlo jen o vlastní zájmy.

  ja som robil v SONP Kladno. pamatam sa, ako mladi prazaci, vysokoskolaci chodili do SONP hned po skole si odpracovat rok, dva. vstupili do strany, stali sa z nich robotnicke kadre. ked sa vratili do Stovezatej, isli hned na funkcie…

 • peter. • 24. května 2015

  p.hudryper:
  Odhliadnuc od toho,že ste označili Gorbačova za neschopného zvládnuť úlohu reformovať socializmus tak ste zabudli pripomenúť jeho výrok(Ankara)ktorý prešiel vtedy všetkými médiami a to,že cit.“mojím cieľom bolo zničiť komunizmus“.To svedčí o premyslenosti jeho konania a teda o zrade v cudzom žolde.
  Čo sa roku 68 týka,tak je na stole aj takéto vysvetlenie : V r.1943 uzavrel E.Beneš medzinárodnú zmluvu so ZSSR,ktorá mimo iné obsahovala uznesenie,že Červená armáda oslobodí ČSR a odíde.Toto bolo zo strany ZSSR aj splnené a 5 mesiacov po konci vojny nebolo na našom území jediného osloboditeľa.To že sme sa pridali k socbloku bolo rozhodnutie ani nie tak Slovákov(v r.1946 vo voľbách vyhrali demokrati)ako Čechov kde suverénne vyhrali komunisti.V dôsledku februára 1948 sme sa tak stali súčasťou toho socbloku.Sovietska armáda u nás ale nebola až do r.1968.A teraz to možné vysvetlenie.Studená vojna kulminovala a Sovieti u nás potrebovali mať tú svoju armádu rozmiestnenú.“Pražská jar“ im to umožnila.Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy?Mne ani veľmi nie,lebo druhá polovica 60 – tich rokov priniesla také politické uvoľnenie u nás že to tú „Pražskú jar“u nás priamo vyvolalo a umožnilo.Politici čo pri jej zrode stáli,boli buď idioti((čo vylučujem)keď si mysleli,že Brežnev nebude reagovať tak ako reagoval,alebo dobre vedeli(aspoň niektorí z nich)čo bude nasledovať.Takýto je môj pohľad vtedajšieho mlaďocha,dnešného starého otca,ktorý sa nikdy neangažoval v žiadnej politickej strane na udalosti v r.1968.

 • abx • 24. května 2015

  este jednu poznamku ku skostnatelosti vtedajsieho rezimu:
  mysleli to dobre, ale dych im nestacil na nejake inteligentnejsie a ucinnejsie formy podpory ideologie. Majakovskij svojho casu spravne poznamenal, ze na javisku by sa nemalo mavat so zastavami, s heslami. s idealmi by mal odchadzat clovek z predstavenia…

 • hudryper • 24. května 2015

  Vážený Peter,
  po bitvě a zvláště z pozice pozorovatele za neprůstřelným sklem je každý chytrým maršálem. Vaše
  názory,které zde prezentujete plně odpovídají míře Vaší tehdejší angažovanosti a já to chápu. Kdyby Pražské jaro bylo jenom tím,za co ho považujete Vy, nikdy by nedošlo k perestrojce, glasnosti a k šanci na svobodu (bohužel zpackanou). Bez chybujícího člověka Gorbačova bychom
  pořád ještě byli zavření za zadrátovaným hranicemi, internet by tu fungoval jako rozhlas po drátě a my bychom byli ještě o řád naivnějšími,než jsme byli v 89. V každém případě vstoupil Gorbačov do pantheonu světových dějin,na rozdíl od jeho zákeřných partnerů-protivníků Bushe a dalších. On se
  toho odvážil a byl podražen. Věnoval svou důvěru lidem jako byl bývalý ambasador SSSR v Kanadě
  Jakovlev,naverbovaný pracovníky CIA a přitom se nemohl spolehnout na vlastní tajné služby a
  většinu vysokých činovníků,kteří se cítili jeho reformami osobně ohroženými. Za těchto okolností ,kdy ho oproti slibům Reagana nechal Bush (syn Hitlerova kolaboranta Prescota Bushe)
  smažit v Moskvě ve vlastní šťávě,nemohla Gorbačovova iniciativa dopadnout lépe,spíše ještě hůře.
  Uvidíme jak bude probíhat nezbytná změna financiačního imperialismu v USA a u jeho spojenců.
  myslím,že na ni nebudeme muset už dlouho čekat.

 • mirror • 24. května 2015

  Sio napsal
  To, co Gorbačov zlikvidoval skutečný komunistický socialismus nebyl, přes upřímnou snahu miliónů lidí, kteří tomu chtěli uvěřit.

  Sio, krajane, nijak bordel v Rusku nechválím. Navštívil jsem jednu vesnici mezi Doněckem a Azovským mořem asi v roce 1982. Měli dost jednostrannou stravu, ale hlady neumírali jako za Jelcina.

 • Béda • 25. května 2015

  peter napsal,

  „p.hudryper:
  Odhliadnuc od toho,že ste označili Gorbačova za neschopného zvládnuť úlohu reformovať socializmus tak ste zabudli pripomenúť jeho výrok(Ankara)ktorý prešiel vtedy všetkými médiami a to,že cit.“mojím cieľom bolo zničiť komunizmus“.To svedčí o premyslenosti jeho konania a teda o zrade v cudzom žolde.“ Myslím, že to nejlépe vystihuje to, oč tady běží. Jestliže toto řekl a jestliže cílem Gorbačova (který stál v čele komunistů, kteří očekávali od svého vedoucího a řídícího manažera restauraci/reformu komunismu) zlikvidovat komunismus, pak je zcela zbytečné bavit se o čemkoliv ostatním v souvislosti s jeho rolí při rozpadu SSSR a celého alternativního projektu ke kapitalismu, který již tehdy žil v Potěmkinově vesnici uměle vyvolaného konzumního blahobytu na rostoucí DLUH. Kapitalismus, (který mimochodem to byl kdo spustil po odmítnutí Marshallova plánu železnou oponu, sankce a RFE, zrovna tak jako to byl on, kdo první řinčel a vyhrožoval jadernou válkou a založil vojenské blokové uskupení – dodnes nebylo rozpuštěno) bez dluhových „steroidů“ by v té době byl již ve „třicátých letech“. On zdánlivě našel cestu ze svého „systémového prokletí“, tu válku se socialismem vyhrál tím, že svoji hlubokou systémovou krizi uměle odsunul v čase. Nakonec ji ale taky neušel a čas vystřízlivění z „dluhových steroidů“ právě přichází. Pro mnohé to myslím bude velký šok. Já mám z toho docela hrůzu.

 • peter. • 25. května 2015

  hudryper napsal
  internet by tu fungoval jako rozhlas po drátě a my bychom byli ještě o řád naivnějšími,než jsme byli v 89.

  p.hudryper :
  Ale no tak!Toto hádam nemyslíte vážne!

 • peter. • 25. května 2015

  peter. napsal
  p.hudryper :
  Ale no tak!Toto hádam nemyslíte vážne!

  Chcem ešte dodať,že ak sa človek neangažuje v žiadnej politickej strane,tak to nemusí a priori znamenať,že nemá alebo nemôže mať vyhranený politický názor a hodnotiť politické dianie len z pozície „pozorovateľa“ za nepriestrelným sklom.

 • Martin (už bez taky m) • 25. května 2015

  peter, Béda: pánové rád bych si o tom všem někdy popovídal spíše osobně a v klidu. Ale to nezáleží jen na mém přání.
  Jinak srovnat východiska za Gorbyho a za Putina by bylo bezesporu zajímavé, a věřím že i podnětné.
  Podle některých výroků bych ale u člověka celkovou práci nehodnotil.
  Nechci se tady donekonečna přít o tom v čem a jak byly a jsou jejich pozice odlišné, a v čem podobné. Jen naznačím: někdy je výhodnější začít „od nuly“ s tím, že již mám zkušenost s tím k čemu je (a čeho je schopen) zkorumpovaný či rozpadající se a ideově nesoudržný aparát strany, nacionalismy „spřátelených národů“, atd. Pozice toho co je a jaký je význam „strany“ se také proměnila…
  Upozorňuji ale na odlišnosti toho co hodnotíme od naší pozice. Chtít bez reálií CCCP či RF posuzovat jak kdo co měl a mohl udělat z pozice a historického kontextu ČR by bylo „mimo mísu“. Mj. i vzhledem k odlišné historii, národnostnímu, technickému i surovinovému základu, rozdílným vnějším tlakům, národnostnímu složení, mentalitě národů, sousedům, atd.
  Neměli bychom se dostat do stejné pozice v níž jsou dnes „vývozci svobody a demokracie a lidských práv“ a la US či „Západ“ do světa… To co my vidíme jako perspektivní se z pohledu RF může jevit naopak, to co my vidíme jako jasné nejasné, atd.
  Každý z nás disponuje rozdílnými zkušenostmi, zážitky, vědomostmi.
  To k čemu bychom se mohli dobrat by mohlo pomoci pochopit některé kroky VVP dnes, jejich význam pro Střední Evropu, snad i odhadnout přesněji další vývoj.
  Že si „Západ“ rozbitím východního bloku akorát „koupil nějaký čas“ – na tom se myslím shodneme všichni.
  Rozpad „Západu“ který již reálně započal – a tempo se nelineárně zrychluje- může probíhat různě, i ty konsekvence a možnosti se ve světě proměnily…
  To „něco“ nové ale vzniká, vznikne…

 • hudryper • 25. května 2015

  peter. napsal
  peter. • 25. Květen 2015

  hudryper napsal
  internet by tu fungoval jako rozhlas po drátě a my bychom byli ještě o řád naivnějšími,než jsme byli v 89.
  p.hudryper :
  Ale no tak!Toto hádam nemyslíte vážne!

  peter.Citovat

  Samozřejně, jde o nadsázku. Už Andropov to byl,kdo vzal asi jako první gensek na vědomí,že se
  připravovaný systém komunikace us.armády,nazvaný později internet,jaksi „nehodí“ do ruského vojenského bloku,v němž se evidoval kdejaký psací stroj,lihový cyklostyl a pod. Nedůvěryhodnost ideologické propagandy,zejména co do její schopnosti ovlivňovat masy,byla nechtěným důsledkem
  informační války mezi oběma bloky.Ruská strana v ní byla v trvale nevýhodě,navíc se v zemích s nejčastějším kontaktem (poslech záp.televize a pod) pěstoval tržně sociální systém,v němž lidé
  měli násobně vyšší úroveň konsumu ,než tomu bylo třeba u nás,natož někde v Rusku. Bylo jasné,
  že bude-li vedení SSSR pokračovat rigidně ve svém vládnutí jako dosud,zhroutí se společenství do sebe a zůstane z něho jakási obdoba válečného komunismu. Kdyby k zpružnění socialistického systému došlo v sovětském bloku koncem 60.let,byl by nepochybně závod s časem vyhrál on a nikoliv americký blok,který koncem 90.let byl těsně před krizí.Jenže to věčné kdyby ! Zdravím .

 • peter. • 25. května 2015

  hudryper napsal
  Jenže to věčné kdyby ! Zdravím .

  p.hudryper :
  Aj ja vás pozdravujem a bol by som veľmi nerád,keby ste si moje príspevky vysvetľovali ako nejakú averziu voči vám a vašim názorom.Vážim si váš postoj k Pražskej jari,aj keď môj názor na tie udalosti je iný.
  Veľmi doporučujem pozrieť si toto video z Hyde parku vysielaného pred pár dňami na ČT 24
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10252839638-hyde-park/215411058080519/video/

 • Martin (už bez taky m) • 25. května 2015

  hudryper: vidím to podobně, poslední odstavec pak shodně.

  Pro všechny: naštěstí není dnes „jen jedno centrum nadějného vývoje“ – RF – je i Asie (Čína, Indie a další) – a zejména dost proti US klice jednotná JIŽNÍ AMERIKA…
  A Internet ? Někdo ho sice vymyslel, ale někdo jej již dnes šikovněji a lépe používá…
  Pro inspiraci níže „naděje světa na lepší časy u JEDNOHO OHNĚ“…
  https://www.youtube.com/watch?v=pi9NRbO9pJ0

  nebo něco podobného
  https://www.youtube.com/watch?v=dQ2B5GOhv1g

  Inspirujme se…
  Neznáme a nebudeme nikdy znát všechno…
  Pokory je nám třeba – a naděje…
  Že obrátíme-li se k tomu lepšímu v nás, že to půjde.
  Slunce vychází dosud každý den.
  Je třeba aby OPĚT vyšlo i uvnitř nás PRO NÁS VŠECHNY…
  Vím málo – ale toto vím: VYJDE!

 • PPK • 25. května 2015

  Patlat se v historii stylem „co by bylo, kdyby bylo“ a přitom ještě „přes neprůstřelné sklo anonymity“ popichovat druhé diskutéry, to samozřejmě nikdy k rozumnému a věrohodnému závěru nejen nepovede, ale ani autorovi toho „skla“ to autoritu na fóru OM nevylepší. Jedno je však věcně jasné: Kdyby Gorbačov včas a takticky odstavil populistu a alkoholika Jelcina a jeho rodinku od moci a jinak už NEUDĚLAL NIC, pak by politický pád SSSR vůbec nenastal a nedošlo by ani ke střílení z vlastních tanků na vlastní Parlament. Jenže Gorby se stal vědomým zrádcem a sovětský režim zničit VĚDOMĚ CHTĚL. (A nehodlám tu rozvádět story na téma Raisy ve stylu „Cherchez la femme“, nebo že to Gorby veřejně prohlásil někde v Turecku, i když by se i na tom asi našlo ledaccos pravdivého). Takže, co tu vlastně chceme řešit, když to byl vlastně on, Gorby, kdo fakticky a přesně podle vzoru Piláta Pontského provedl ten státní převrat přímo ze své pozice genseka a faktického vůdce SSSR jen proto, aby se zapsal do dějin? (Jak, to už je ovšem jiná písnička, že … BTW Havel dopadl podobně z podobných motivačních příčin).
  A už jen tak mimochodem .. pohádky ovčí babičky o „osvíceném reformátorovi“ Andropovovi, který údajně po 30 letech od Maďarska roku 1956, kdy tam tehdy coby velvyslanec organizačně, nekompromisně a tvrdě rozprášil pomocí tanků to jejich povstání, tak takovou story, že by tento starý kágébák byl najednou osvícen jakýsi americkým Duchem svatým a stal se prozápadním „demokratem“, tak tyhle povídačky už jsou vůbec jen na smutný a útrpný úsměv, protože nějaké údajné memoáry a další komentáře ke komentářům o tom všem – a jen na internetu – tak to rozhodně nepovažuji za oficiální důkaz, že se to skutečně stalo tak, jak ta legenda o akci Golgota líčí.

 • Sio • 25. května 2015

  mirror, dvě věci. O tom, co se dělo ve Vítkovicích jsem byl dost podrobně informován. Včetně investic v Rusku, mám v užší rodině bývalého poměrně vysokého manažera z Vítkovic, pokud vám něco říká zkratka DIZ. Docela dost jsem se dozvěděl i o „neschopném panstvu z Prahy“, jak jim říkal a to mluvil jmenovitě, co a kdo.
  Ale o to nejde. Řeč byla o makroúrovni a vy do toho mícháte mikroúroveň. Neporovnával jsem fabriky a poměry v nich, bavíme se celou dobu o nejvyšších pozicích v Rusku a potažmo u nás, ti museli Rusy poslouchat. Ve fabrikách naopak bylo kromě zmrdů (ti byli všude) také spousty velmi schopných a socialismu oddaných mouřenínů, kteří byli „solí země“. Drželi systém nad vodou víceméně navzdory tomu, co se dělo na nejvyšších postech. To nepopírám.

 • abx • 25. května 2015

  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ueWKBtYrS08
  udalosti po roku 1989 ukazali, ze Katerina Brozova Polednova mala asi tak na 70% pravdu. to ostatne bolo ludove divadlo a propaganda, implikuje to vsak otazku, ci v tom case boli aj nejake ine moznosti ovplyvnovat ludi smerom, ktory bol v ich zaujme, kedze ani v tom case vyspela velka slavna Amerika nepouzivala ine metody (senator McCarthy, sk.wikipedia.org/wiki/Joseph_McCarthy), podozrievali a sledovali dokonca aj Ernesta Hemingwaya…

 • PPK • 25. května 2015

  abx napsal
  Katerina Brozova Polednova

  přesné podrobnosti najdete na
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ludmila_Bro%C5%BEov%C3%A1-Polednov%C3%A1

  Před časem běžel v cz televizi autentický dokumentární film z toho procesu s Miladou Horákovou a je třeba poznamenat, že M.H. veřejně u soudu přiznala činy, z nichž byla obviněna, nicméně určité detaily obžaloby odmítala (a zřejmě právem) jako nepravdivé. A ta tehdy velmi mladá Ludmila Biedermannová–alias Brožová– provdaná Polednová? To byla jen taková tehdejší soudní „hérečka“ ve funkci pomocné prokurátorky (asistentky), která tam svým teatrálním řečnickým přednesem fungovala především ve funkci bývalé talentované uchazečky o studium herectví (sic!) za účelem získání vyšší odhodlanosti obecenstva ke krvelačně přísnému odsouzení Milady Horákové, a to především u soudního obecenstva ženského, dělnického a pečlivě Stranou vybraného. Nic víc. Hlavním prokurátorem s hlavním slovem (na můj vkus značně nechutným) tam byl Josef Urválek.
  ˇ
  Proces, kterým Polednovou po 50 letech soudili „za vraždu“ Horákové, to už bylo imho jen trapné divadlo stejného ražení půl století potom, jen v opačném gardu, protože se tam nezákonně zaváděla do toho nového procesu retroaktivita práva a advokát Polednové proto podal stížnost do Štrasburku, načež po čase ji Klaus jako více jak devadesátiletou babku raději omilostnil.

  – – – –
  Kateřina Brožová je naopak soudobá česká muzikálová herečka ročníku 1968, její manžel je mediální magnát Jaromír Soukup. To už je ale úplně jiná společenská klasa …. :-)

 • hudryper • 25. května 2015

  PPK napsal
  Patlat se v historii stylem „co by bylo, kdyby bylo“ a přitom ještě „přes neprůstřelné sklo anonymity“ popichovat druhé diskutéry, to samozřejmě nikdy k rozumnému a věrohodnému závěru nejen nepovede, ale ani autorovi toho „skla“ to autoritu na fóru OM nevylepší.

  Bez komentáře.
  Není to tak dávno,co z odtajněných amerických dokumentů vyšlo na povrch,že v Maďarsku 1956
  proběhla ostrá kontrarevoluce s věšením komunistických funkcionářů za nohy na kandelábry a
  zapalováním ohňě pod jejich hlavami. Dost dobře si pamatuji na reakci vedení KSČ,protože do ní spadala obnova kádrování po přestávce v roce 1955 z titulu odhalení kultu osobnosti Stalina. To
  mělo mimo jiné za následek tak zvané doporučování či nedoporučování přihlášek na vykonání či nevykonání přijímací zkoušky na VŠ. Já a polovina naší třídy to doporučení nedostal před maturitou v roce 1958,když se ředitelem gymnázia předtím stal bolševický propagandista,který udělal kariéru z postu účetního JZD.Mne to stálo 2 roky zpoždění a několikrát málem život na ostravské šachtě.
  Jurij Andropov byl v době maďarského povstání ambasadorem SSSR v Budapešti. Byl by to asi první případ v historii,kdy by velvyslanec rozprášil někoho z tanku. Zásah Rudé armády tam byl
  velmi ostrý,ještě dnes jsou v okrajových částech Budapešti vidět zásahy střel na fasádách. Co je ale
  na celé věci nejdůležitější je přiznaný fakt,že toto povstání bylo vyprovokováno americkou tajnou službou a na politické úrovni podporováno ze strany USA ujišťováním,že jim v případě vojenského konfliktu příjdou na pomoc. Jak známo,maďarští povstalci byli zrazeni a USA nikdy neměla v úmyslu intervenovat. Jim stačila vlna odporu vůči SSSR,která se zdvihla na celém světě poté,co
  ruská vojska zasáhla s brutalitou,kterou si lidé pamatovali už jenom z IIWW.
  Andropov nebyl osvícen americkým duchem svatým,takové tvrzení není než hloupým sarkasmem.
  On byl jen prvním gensekem,který si uvědomil,že bez zásadních změn sovětský režim nepřežije nadcházející změnu kvality informační války a k pokusu změnit SSSR si vybral Gorbačova. Howgh.

 • PPK • 25. května 2015

  hudryper napsal
  kontrarevoluce s věšením komunistických funkcionářů za nohy na kandelábry a
  zapalováním ohňě pod jejich hlavami.

  Pamatuji se na to dobře. Ta fotografie byla zveřejněna v tehdejších československých novinách, takže poněkud nechápu, proč by to Američané celá léta utajovali. Ledaže … by nečetli Rudé Právo a další cs tisk …
  Pokud jde o toho velvyslance „střílejícího z tanku“, zřejmě jste v mém textu přehlédl slovíčko „organizačně“.

  P.S. O maďarském povstání vyšla kniha Andráse Berkesiho „Podivný podzim“, která byla na pokračování čtena v ČRo na stanici Vltava někdy v 70. letech. Autor tam mj. líčí i případ kardinála Mindszentyho, kdy patnáct let kvůli němu stála před vyslanectvím USA Poběda maďarské „StB“ se zatýkacími maníky.

 • orinoko • 25. května 2015

  abx … Majakovsky ? To je velmi dobre! ‚Jaka to spravna vec.‘ No nemel to lehke … Majakovsky. Myslim ve sve dobe.

 • orinoko • 25. května 2015

  Tak uz jsme az u Madarska. Tam to bylo ostre. Do ruky se mi dostali kdesi kdysi libri prohibiti ke konecne stoupe z nepristupnych regalu. Spoustu jsem toho odtahal domu vcetne ceske nackovske literatury. Vsechno jsem procetl a jen to nejlepsi si nechal. Ostatni vyhodil.
  Byla tam i stranicka publikace o madarskych udalostech. Madari to tehdy vzali po svem. Ulicni gerila dobyvala stranicky sekretarit. Ten volal o pomoc. Do nekolika minut se na namesti vritil tank. Gerila ustoupila. Tank pomalu dojel pred budovu sekretariatu, otocil hlaven … a zacal palit do oken sekretariatu. V Madarsku to bylo ostre. Nebyt sovetskeho zasahu, tak jsme do mesice meli v Evrope Treti globusovou. Valku.
  Je nutne si uvedomit jednu vec. Absolutne nejvetsimi svetovymi zbabelci jsou jsou zapadni hovada. Vzdycky nechavaji valcit vychod. A je otazka, do jake doury se necha vecne strkat soudruh Nemec.
  Dokud byl Andropov strazce sovetskeho klidu, tak to byl pasak. Ale on to mel v umyslu i v dobe po Breznevovi.
  Nejsvetejsi ruska trojice: Andropov, Putin, Sojgu.

 • orinoko • 25. května 2015

  Do poslednich nekolika desetileti maji v Rusku do vedeni prichazet jen inteligentni siloviky. – To je asi rusky blbe. Spise nez humanitarni kousky predevsim technokrati, vizionari, nebojacni prijemci vekerych informaci … proste lidi s gulemi.
  Jeste jsem si vybavil takovou paralelu: V Prage blahe pameti drevni husite napochodovali pred Novomestskou radnici s odbockou ve Stepanske ulici, kde poplenili katolicky GERMANSKY kostel. Bylo jich hodne a na „Karlak“ mirili z kazani u Panny Marie Snezne. Dozadovali se propusteni veznenych tovarysu. Zpupnou odpovedi dosazenych „Zikmundovych zapadaku“ bylo hazeni klad a kamenu o davu dole. – To byla presne ta dejinna jiskra, kvuli ktere mel zasrany svaty stolec na jihlavskem kopecku v Rime 30 let prdel v naproste kreci.
  Radnice tehdy volala o pomoc. Na „Karlak“ prijizdeli kralovsti… ale kdyz videli, ze jde o kejhak, tak radeji vzali kramle.
  Praha tehdy a Budapest onehdy naservirovaly neskutecne dejinne zakruty. A zadny Kennedy je nenaplanoval. Ten mohl blouznit leda tak o Mesici.

 • Sio • 25. května 2015

  Byl jsem tam, když umřel Brežněv. Byl už hodně senilní a každý projev začal vyjmenováním seznamu funkcí, katastrofa. V den jeho pohřbu jsem jel za školy něco vyřídit na konzulát, už nevím co to bylo. Vystoupil jsem z metra kolem 12 hodiny, asi ho zrovna spouštěli do země. Všechna auta zastavila a začala troubit. Nevím jak dlouho to bylo, asi jenom minutu, zdálo se mi to déle. Na ulicích skoro nebyli lidé. Došel jsem na konzulát a dostal pojeb, proč se v tak závažný moment poflakuju po městě. Nechápal jsem to. Ale souzi na konzulátě se k nám studentům chovali vždyzky dost hnusně, osobně jsem je upřímně nenáviděl.
  Nastoupil Andropov. Říkalo se, že je bývalý šéf KGB a nastane vláda tvrdé ruky. Někteří to vítali. Začal tažením proti chlastu a kouření. Zakázali kouřit v prostorách vejšky. asi za týden jsem viděl vývěsku, že dva studenty za to vyloučili. Dost kruté. Předtím kouřil papirosy každý a normálně před posluchárnou, přímo na chodbě.
  Andropov si toho dlouho neužil a umřel. Prý byl prolezlý nemocema. Černěnko to samé, z něho si dělali srandu, že neudrží moč. Takže Gorbačov vzbuzoval naděje.

 • Irena • 25. května 2015

  Sio napsal
  Černěnko to samé, z něho si dělali srandu, že neudrží moč. Takže Gorbačov vzbuzoval naděje.

  Skvělý příklad výsledku bezstrukturního řízení v praxi :-)

 • orinoko • 25. května 2015

  To všechno je pravda. Andropov věděl, kde je jádro pudla. Stejně jako předtím emerický kretén, který na obdobný problém ovšem reagoval prohibicí, tvorbou pašeráků a gangsterů, rokenrol označil za komunistickou subverzi a začal nenávidět Johna Lennona.
  Obdobně musel být krocen běžný britský kretén, kterému naservírovali v hospodě zavírací definitivu v 10,00 hod. A ještě těm všem ožralejm kreténům to do palic museli vyzvánět zvoncem. Možná je tomu tak dodnes. V Česku a na Slovensku něco nepředstavitelného.
  Andropov chtěl přidusit těžké lidské neřesti. Ve slovutné Emerice tě dneska za 2 jointy marjány seřeže policejní tlusťoch tak, že nespoznáš ani vlastnú matěr.

  I dneska je s tím v Rusku problém. Ale výrazně menší. Ten nekonečný proud hezkých Rusek, které se domnívají, že Češi chlastají méně, a tak by rády do Čech, zatím moc nezeslábl. Nicméně … v Rusku se stalo velmi populárním pivo. To české mají za nejlepší na světě. Z hlediska množství značek a teritoriálního výskytu je tato pravda mimo jakoukoli diskusi.
  V dnešní Emerice si už vášnivý kuřák nesmí zapálit ani vlastní péro. Jde o společenské opovržení. Zatímco hulibrci můžou s nahou prdelí až do Oválné pracovny.
  Co z toho plyne? Emerický cikán je 100 let za Andropovem.

 • Béda • 25. května 2015

  Irena napsal
  Skvělý příklad výsledku bezstrukturního řízení v praxi

  V té době ta teorie již byla zajisté vrcholovému managementu známa. Třeba se jí Gorbačov řídil.

 • Sio • 25. května 2015

  Béda napsal
  V té době ta teorie již byla zajisté vrcholovému managementu známa. Třeba se jí Gorbačov řídil.

  No, to pochybuji. Zakladní dílko se jmenovalo „Mrtvá voda“ a bylo vydáno v roce 2004.