Komunální a senátní volby 2014 aneb Vítězové a poražení

Kdo jsou hlavní vítězové a poražení komunálních a senátních voleb? Co můžeme čekat do budoucna?

Komunální a senátní volby skončily, výsledky jsou sečteny a oficiálně vyhlášeny. Na radnicích se jedná o nových koalicích a senátní kluby sčítají přírůstky a ztráty. Podívejme se, kdo jsou hlavní vítězové a poražení proběhlých voleb a co nám občané ČR svojí volbou naznačili.

Vítězové

Vítězové jsou následující skupiny:

  • nevoliči, nezávislí kandidáti, lidovci a Andrej Babiš.

Nevoliči vyhráli, i když těsně

Image

Těsně, ale přece. Více než 51 % občanů se rozhodlo jít nevolit. A to zastupitelstva řeší mnoho běžných problémů občanů a zvláště v malých obcích a městech si všichni vidí do talíře. Navíc poprvé mohli hlasovat i EU-cizinci s přechodným pobytem v ČR. A to letos kandidoval rekordní počet volebních uskupení a kandidátů. Závěr: není to pro českou demokracii příliš povzbudivý stav. Volební účast se od roku 1998 pohybuje v úzkém rozmezí mezi 46 – 49 %.

Ještě horší je účast v senátních volbách. Senát je voliči nemilované dítě od narození a v letošním 2. kole senátních voleb přišel k volebním urnám historicky nejmenší podíl voličů, pouhých 17 %. Peteru Kolibovi z ANO stačilo ke zvolení senátorem za obvod Ostrava-město ve 2. kole pouhých 5 900 hlasů!

Nezávislí kandidáti a místní občanské iniciativy

Nezávislí kandidáti získali téměř dvě třetiny všech mandátů v komunálních volbách a budou vládnout především v těch nejmenších obcích. Výrazně však zabodovali také v krajských městech. V Karlových Varech zvítězila Karlovarská občanská iniciativa, která vytvořila koalici s druhou ANO a třetí místní volební stranou Karlovaráci. V Brně se součástí vládní koalice pravděpodobně stane „recesistické“ místní hnutí Žít Brno. V Liberci zvítězilo ve volbách politické hnutí Změna pro Liberec, které se před volbami otevřelo novým členům a snaží se stát celostátním. V Ostravě na 3. místě skončilo hnutí Ostravak, v Českých Budějovicích obsadilo třetí místo hnutí Občané pro Budějovice založené starostou a bývalým členem ODS Jurajem Thomou.

V senátních volbách však nezávislí kandidáti neuspěli a pravděpodobnost zvolení nejvíce zvyšovala podpora strany etablované v parlamentu. Do senátu se tak kromě kandidátů za ČSSD, KDU-ČSL, ANO a ODS dostali pouze dva zástupci neparlamentních stran (Strana práv občanů a Strana soukromníků ČR) a jeden zástupce regionálního politického hnutí Starostové za Liberecký kraj.

KDU-ČSL zabodovala, ale kvůli zoufalství voličů

KDU-ČSL vyšla z komunálních i senátních voleb posílena. V komunálních volbách získala nejvíce poslaneckých mandátů ze všech parlamentních stran(external link), v senátu získala 4 nové mandáty, další dva získali kandidáti, které podporovala společně se Zelenými. Lidovci upevnili své pozice na Moravě a překvapivě začali bodovat i v jižních a východních Čechách. S výjimkou Liberce a Ústí se sami nebo v koalicích dostali do zastupitelstev krajských měst a vzhledem k jejich vysokému koaličnímu potenciálu lze očekávat, že ve většině z nich zasednou i v radách. Že by už zapracovaly peníze z církevních restitucí? Nejspíš jde o klasické zoufalství voličů, kteří po vykradení radnic skupinou ODS-TO09-ČSSD volili zatím jedinou možnou komunální alternativu, to jest „koblížkáře“ a lidovce.

ANO 2011

Andrej Babiš nevypadal s výsledky voleb příliš spokojeně. Ale na stranu, která je na politické scéně pouhé 3 roky a která se čerstvě etablovala v poslanecké sněmovně, dosáhlo hnutí ANO velmi pěkné výsledky. Koblížkáři obdrželi nejvyšší procento hlasů z politických stran v komunálních volbách, zvítězili v Praze a také v osmi krajských městech. V senátu budou ANO 2011 zastupovat 4 senátoři a společně se senátorkou Dernerovou založí vlastní senátní klub. Andrej Babiš je populární a do velké politiky vytahuje celou novou generaci lidí. Příští volby do Poslanecké sněmovny rozhodnou o tom, jestli se opravdu stane vládcem na pravici a nahradí zdecimované ODS a TOP 09.

Zelení

Strana zelených se díky mocí zkorumpovanému Bursíkovi dostala do klinické smrti tím, že se podílela na druhé asociální vládě Mirka Topolánka. Ne že by na tom byla interně lépe, viz mocenský vzestup zelené uniformy, aneb bývalého vyšetřovatele Lásky. Ale politickým infantilům někdo vládnout musí, a to pevnou policejní rukou. A tato partaj naznačila, že by se opět mohla stát relevantním hráčem na politické scéně. Společně s KDU-ČSL získala dva senátorské mandáty, udržela si tři mandáty na radnici v Brně a získala 4 nové v Praze. V Praze budou Zelení po dlouhé době součástí vládní koalice.

Piráti

Piráti se poprvé prosadili v Praze, kde budou pod jejich vlajkou sedět čtyři zastupitelé, do zastupitelstva se jeden dostal i v rámci hnutí Žít Brno. Senzací je jejich výhra v Mariánských Lázních. K nim jsme psali článek Piráti a volby(external link), tak si klikněte.

***

Poražení

Naprostým debaklem skončily volby pro donedávna ještě vládní strany ODS a TOP 09. Tempo, kterým vyklízely pozice, je přímo strašidelné. Vzniklé vakuum ovšem nevyužily ČSSD a KSČM, jak by se dalo čekat, ale spíše výše uvedení vítězové voleb v první části analýzy.

TOP09

TOP 09 propadla na celé čáře. Do druhého kola sice postoupilo 5 kandidátů, v senátu z nich ale nezasedne jediný. Ztratili nejen vládu ale i bývalého primátora v Praze, v krajských městech pouze paběrkovali. Strana odstavená od penězovodů se Miroslavu Kalouskovi hroutí pod rukama. Snad je ještě na světě nějaká spravedlnost. Kníže už jen cucá prázdnou dýmku, do níž mu voliči odmítli nacpat zadarmo tabák. Ale mu to tak nevadí, na rozdíl od nás má vystaráno. A navíc sebere různorodé „bonusy“ za předešlé požehnané působení pro různé lobistické a jiné zájmové skupiny. Kalousek nikdy nezahálel a práce pro korporátní blaho tvoří smysl jeho existence. Viz náš článek Sněmovní Mordor v akci: Kobra ano, ale s náhubkem(external link), nebo celkovou analýzu Kalouskovy a Dlouhého bankovní kliky (Společenství Mordoru ve Sněmovně(external link)).

ODS

Jen 2. místo v Plzni a 3. místo v Olomouci. 4. místo v bývalé nedobytné baště Praze. Pouhých 7 kandidátů v druhém kole senátních voleb, pouhá 2 vítězství. Dluhy, zastavené platby zaměstnancům. Smutný konec někdejšího hegemona české politiky. Pád ODS je zbytečné komentovat. Tatíček Zakladatel a Amnestovatel to věděl lépe, a hlavně včas. Vždyť jím založenému spolku viděl až do nejprve hladového, poté plně nacpaného žaludku. Ideologii neoliberalismu dnes věří jen chudí duchem a děkan Ševčík na VŠE.

ČSSD

Zdá se, že se sociální demokraté budou muset spokojit s pozicí věčně druhých. Volby do senátu pro ně dopadly ještě celkem dobře, když nikdo nemohl reálně očekávat, že se jejím senátorům podaří obhájit 19 křesel ze 27. Přesto to znamenalo ztrátu většiny v senátu a nutnost dohadovat se s roztříštěnou senátní pravicí. Už v příštích volbách za 2 roky lze čekat velkou Babišovu ofenzívu. Pro ČSSD musí však být varující výsledky komunálních voleb v krajských městech. Padla ve svých moravských baštách, v Brně, Ostravě a Zlíně zasedne v opozičních lavicích, v Olomouci budou vládnout jen za tu cenu, že upekli koalici s langerovskou ODS a podobně tomu bude v Jihlavě. Zlodějny se nevyplácí a ČSSD se není schopna reformovat. Navíc nemá ani ideje, nechala se koupit oligarchickými zájmy, zradila zájmy občanské společnosti a chudých lidí. A do politické prostitutky si každý oligarcha s chutí kopne i dvakrát, když dobře posloužila.

KSČM

Z KSČM se pomalu, ale jistě stává neviditelná strana, a to i přesto, že výsledky voleb ukazují, že primitivní antikomunismus, kterým se snažili voliče oslovit ODS a TOP 09, už se po 25 letech vlády demokratů přežil. S jedním osamělým senátorem, ke kterému letos žádný nepřibyl, a v opozici ve většině obcí, kde se jim povedlo dostat se do zastupitelstev, je nečeká žádná procházka růžovou zahradou. Udivuje apatie mladých komunistů. Přece musí vidět, jak jejich staré kádry kupčí v Praze, na krajích a ve velkých obcích se zkorumpovaným triem ODS-TOP09-ČSSD. Svým způsobem komunisté zradili ideje levice mnohem více než socani. Jednak mají děsnou minulost, kterou měli možnost za 20 let napravit, a neudělali to. A jejich současná prostituce s oligarchickou mocí je ještě trapnější než u ČSSD.

Voliči

Voliči vsadili na jistotu a často dávali přednost osvědčeným šíbrům před občanskými aktivisty. Zabrali na Babišův marketing a ocenili klidný průběh prvních osmi měsíců vládnutí nové koalice. K zásadním problémům nového směru oligarchické vlády jsme se již vyjádřili ve dvou článcích:

O co jde opravdu ve volbách (1. a 2. část)(external link)
Volby 2014: přechod ke korporativní vládě jednoho vůdce(external link)

Uvidíme, jestli se naplní chmurné věštby obou citovaných redaktorů e-republiky.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Argento
Argento
26. 10. 2014 12:44

Obecná nespokojenost s vývojem politického nevládnutí v našem státě vygradovala v těchto volbách,kdy jedna část obyvatelstva dala najevo nechuť volit a druhá,která si řekla: ,,Ještě to zkusím !“ Ať si to politici zdůvodňují jakýmkoliv argumentem jedna věc je jistá! Znechucení ,,parlamentními obvyklostmi“ dosáhlo vrcholu ! Lidé chtějí vidět hned, že se něco zlepšuje,životní úroveň,vymahatelnost práva ,vítězství rozumu a spravedlnosti, obyčejné věci civilizované společnosti. Aby znovu věřili, je třeba konat a to rychle! A jediná strana která je vidět je ta Babišova, bohužel ! Tuto metu mohla mít ČSSD,která pokud by zvedla štafetový kolík vítězství v minulých volbách ,kdy se mohla… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
26. 10. 2014 15:49

Než zde opět zazní hlas revolučního revizionismu dovolte pár slov. Jak dopadly volby dle Morybunda? Vítězové: nezávislí, lidovci, +- Babiš, KSČM, socdemáci Proč? Nezávislí-prostě vyhráli na celé čáře, stejně jako vždy a stejně jako i dlouho do budoucna. Je to v pořádku, neb obecní politika by se narozdíl od té vrcholové měla soustřeďovat na problémy typu „rekonstrukce kulturního domu“, „nový územní plán“, „turnaj o pohár starosty obce“. A ať si říká kdo chce co chce, levopravé ideologie v tomto nehrají příliš velkou roli, ba naopak jsou spíše na překážku. Ideový boj se tak svádí maximálně ve velkých městech, která se… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
26. 10. 2014 15:51

Babiš vyhrál především ve městech, ale ne zas tak oslnivě, jak jsem předpokládal. Vyhrál spíše v těch větších sídlech, protože tam se mu podařilo přenést celostátní téma (resp. popularitu své osoby). A tak lidé kolikrát volili naprosto neznámé tváře s pocitem, že prostě „volí Babiše“. Nicméně se ziskem prvních komunálních křesel se ANO dostává do celkem prekérní situace. Mnoho kandidátů je z řad angažovaných, ale politicky nevyhraněných osobností a pochybují, že bude v silách jednoho muže všechny ukočírovat. Na kom. úrovni je také daleko lépe vidět do politického talíře a tak popularita sbíraná extrémně chytrou levo-pravou (ne)politikou může vzít za… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
26. 10. 2014 15:53

I když to asi vzbudí vlnu nevole, především ze strany těch, kteří údajný neúspěch komunistů používají coby jednu ze zbraní ve svém frontálním útoku proti „neakceschopné a zaprděné“ KSČM. :) Shrnu proč. Na celkové mandáty si KSČM pohoršila, ale ne o moc. Pohoršení není podle mě ani tak způsobeno tím, že by KSČM ztratila voličskou přízeň, ale spíše faktem, že se nepodařilo postavit tolik kandidátek jako před 4 roky. Pokud se podívám na náhodné výsledky voleb v obcích, kde KSČM kandidovala, zůstala +- na svém, někdy měla o pár mandátů míň, ale někdy zase o pár víc. Nicméně volby jsou… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
26. 10. 2014 15:54

Dokonce i KSČM, kterou do Senátu nevolí z trucu dokonce ani někteří straníci. Těžko tak můžete chtít, aby podobný úspěch komunisté obhájili dnes, kdy jsou politická situace i nálady ve společnosti absolutně jiné, než tehdy. Každopádně to opět některým slouží jako varovný prst a vhodná příležitost ke kritice KSČM. Důvody k radosti, co se týče Senátu, jsou pro mě dva – vítězství pana Čuby a nezvolení mejdanisty Bursíka. Do kategorie „poražení“ bych zařadil shodně s autory článku TOPku a ODS. Řadím zde také nevoliče, kteří budou jistě opět 4 roky nadávat, ale přitom možná změna byla pouze na nich. No… Číst vice »

mirror
mirror
26. 10. 2014 20:14

Já upřímně blahopřeji doc. Čubovi. Ten si zasloužil státní vyznamenání a nyní i zvolení do senátu více než kdokoliv jiný. Jen s málo kým se může v ČR poměřovat. Je tady řada dalších, kteří se žádného uznání od této společnosti nedočkají. Kdo zná osobnosti, které byly za vývojem československých proudových letadel, zařízení OXYVIT nebo nákladních vozidel TATRA? Ve Zlíně prohrála Gajdůšková. V televizi komentovala svoji prohru tvrzením, že za Čubovým vítězstvím byly kdovíjaké cizí peníze. Jak je vidět nic nechápe a ničemu nerozumí a funkci, kterou náhodou vykonávala, si vůbec nezasloužila. Naše malé městečko má za sebou zlom. Prohrála parta,… Číst vice »

Aleš
Aleš
26. 10. 2014 20:55

Neřekl bych narozdíl od redakce, že KSČM boduje díky primitivnímu antikomunismu, ale NAVZDORY mu. Na vesnicích jim voliče odhání i vyšší věk kandidátů. A proč nevládne levice? Krásně je vidět, že v místech, kde by v pohodě vládla KSČM se soc dem, tak soc dem se raději bratříčkuje s ODSkou, TOP kou, Lidovci či jejich regionálními souputníky než by jako druhý ve volbách kývli na nabídku KSČM. U nás na obci už před volbami bylo obzvláště jasné, že k žádným změnám, krom vnitrostranických personálních nedojde. Jediná v podstatě opoziční strana mimo kandidáty Kalouskovy Národní fronty je tu ODS, u nás… Číst vice »

mirror
mirror
26. 10. 2014 22:13

Já si myslím, že lidi u nás ve městě volí podle toho, co jim nabulíkuje rádio a televize a jeden místní šikovný manipulátor, který nyní naštěstí prohrál. Pochybuji, že voliči pravicových stran volí podle programu nebo nějaké ideologie. K vysvětlení svých volebních preferencí by zvládli jen stupidní fráze z televize. Křivdy starého režimu jsou směšné oproti tomu, jak je vzal u huby nový režim. Na venkově a v malých městech se nejsnáze sestavují kandidátky nezávislých. Oni nejsou vázání na strany a myslím, že ani nechtějí mít pověst jejich kádrových rezerv. Odeesáci museli kandidátku doplnit už poblázněnými penzisty. Kandidátku sociální demokracie… Číst vice »

Janus
Janus
27. 10. 2014 9:17

Pěkně to tu konstruujete, ale dovolte názor voliče. K obecním volbám i prvnímu kolu těch Senátních jsem zašel. Na archu přez polovinu stolu jsem zašrtal ty, které osobně znám a o kterých vím že nekradou, nepodvádějí. Nebylo jich mnoho. Pokud bych měl vyškrtat ty darabáky byla by jich víc jak polovina. Holt si vidíme do talíře a jediné co mne udivuje je jejich drzost kandidovat. V prvních kole voleb Senátních jsem zvolil kandidáta který nepostoupil. K druhému jsem nešel. Volba mezi zkorumpovanou starostkou a ministem školství mi připadala stejně tristní jako volba mezi Milošem Zemanem a Karlem atc. Schwarzenbergem.