Konstantin Rokossovskij: Maršál, aristokrat, miláček armády

21. prosince 2016

Před 120 lety se narodil jeden ze slavných sovětských vojevůdců.

Dne 21. prosince 1896 se narodil jeden ze slavných vojevůdců Velké vlastenecké války, v Sovětském svazu jediný maršál hned dvou zemí – Sovětského svazu a Polska – Konstantin Rokossovskij.

Kolem jeho života existuje mnoho legend, mnohé z nich už není možno ověřit. Nepochybné zůstává jedno – decentní a rozšířené označení „miláček armády“, které bylo naprosto zasloužené.

Maršál a aristokrat

Konstantin Xaverjevič Rokossovskij byl přesídlencem z Polska a byl také představitelem polské aristokracie. Narodil se ve Varšavě. Jeho rodina patřila ke starobylému polskému erbovnímu rodu Glaubich a měla v držení velkou vesnici Rokosovo, podle níž měli předkové budoucího maršála příjmení. Jenomže v polovině 19. století byli zbaveni šlechtického titulu. Konstantinův otec, jak později sdělil ve svém dotazníku, pracoval jako revizor u Varšavské železnice a matka byla učitelkou ruského jazyka a literatury. Ač rodina nebyla bohatá, přesto otec zapsal synka na placenou technickou školu. Malý Rokossovský ale studium nemohl dokončit, když mu bylo 8 let, zemřel otec a poté i matka.

Vycházející hvězda

Když chlapec osiřel, změnil několik zaměstnání, od pomocníka u zubaře, až po cukráře a kameníka. Avšak 2. srpna 1914 po začátku 1. světové války se přihlásil jako dobrovolník k regimentu Kargopolských dragounů a jeho kariéra prudce stoupala. Kavalerista Rokossovskij se vyznačoval tím, co je ve válce potřeba, odvahou a rázností: několikrát se účastnil průzkumných akcí, úspěšně působil v partyzánských oddílech a už na jaře 1917 byl povýšen na poddůstojníka. Jestliže hvězda Rokossovského mířila vzhůru, říše ve své dosavadní podobě mířila k zániku. Ovšem Rokossovskij se hned, jakmile Mikuláš II abdikoval, připojil k Rudé armádě a fungoval v ní s dřívější rázností a odvahou. Byl jmenován velitelem.

Přímluva maršála Timošenka

Po skončení občanské války se zdálo, že Rokossovského čeká hvězdná kariéra v armádě, začal studovat v jezdeckých kursech pro zdokonalování velitelské struktury, které v přibližně tutéž dobu navštěvoval i Georgij Žukov. V roce 1929 byl jmenován velitelem Kubáňské jízdní brigády a v roce 1935 byl velitelem divize. Všechno padlo, když byl v průběhu velkých čistek v Rudé armádě v roce 1937 uvězněn. Po dobu tří let byl držen ve vězení NKVD a s největší pravděpodobností by byl zastřelen, kdyby se dopisem na jeho obranu nepostavil účastník polské kampaně a finské války Semjon Timošenko, který byl zakrátko po propuštění Rokossovského jmenován lidovým komisařem obrany.

Shromáždit armádu za pochodu

Rokossovskij se proslavil především v období Velké vlastenecké války. Zastihla ho v postavení velitele sboru a už 11. července byl jmenován velitelem 4. armády na jižním křídle Západního frontu. Když dorazil na místo, dostal nové určení. Nyní, v postavení velitele operativní skupiny, bylo třeba, aby zorganizoval obranu v oblasti Smolenska. K tomu musel sám shromáždit armádu z různých ustupujících oddílů. Vojáky se mu podařilo stmelit a pod Smolenskem dosáhla Rudá armáda jedno z prvních vítězství v této velké válce.

Soudruzi a soupeři

Tento hrdinský čin Rokossovskij zopakoval pod Moskvou. Aby zadržel německý tlak, dokázal těsně před připravovaným protiúderem sjednotit síly, které byly k dispozici – k tomu musel někdy i odvolat kolony z pochodu. Ovšem podařilo se mu zorganizovat obranu kolem Volokolamsku, za účasti vynikajícího oddílu Panfilovců. Po bitvě o Stalingrad – zlomové pro průběh války – v níž velel Donskému frontu, jej začal Stalin oslovovat jménem a otčestvem. Až dosud byl takto poctěn jenom náčelník generálního štábu Boris Šapošnikov. Vojenský génius Rokossovského naposled  zazářil při plánování bitvy v Kurském oblouku a při osvobozování Běloruska.

Velitel přehlídky

Přes veškeré úspěchy se nemohl zúčastnit dobytí Berlína – na poslední chvíli byl tento čestný úkol dán jeho stálému soupeři – Žukovovi.  A stejně jako spolu prožili všechny nejsložitější boje Velké vlastenecké války, předvedli se i na Přehlídce vítězství v roce 1945. Rokossovskij přehlídce velel a Žukov přijímal hlášení.

Prakticky okamžitě po skončení války se stal Konstantin Rokossovskij ministrem obrany Polska, později se vrátil do Sovětského svazu, kde byl nejprve náměstkem ministra obrany SSSR a později vrchním inspektorem ministerstva. V této funkci pracoval až do své smrti v roce 1968.

Převzato z Izvestia.ru

Překlad: Zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leho
leho
29. 12. 2016 19:55

A oslavy generálů Wehrmachtu a SS se zde také dočkáme? Maršál nesloužil o nic lepšímu režimu než proti čemuž za války bojoval…

peter.
29. 12. 2016 20:07

leho napsal

A oslavy generálů Wehrmachtu a SS se zde také dočkáme? Maršál nesloužil o nic lepšímu režimu než proti čemuž za války bojoval…

Konkrétne vy by ste si mal zadovážiť sošky Stalina a jeho maršálov,aby ste im tri krát denne mohol bozkávať riť zato,že vôbec existujete.

leho
leho
29. 12. 2016 20:21

peter. napsal
Konkrétne vy by ste si mal zadovážiť sošky Stalina a jeho maršálov,aby ste im tri krát denne mohol bozkávať riť zato,že vôbec existujete.

Ano o tom už jsem zde psal. Nebýt „osvoboditelů“, opravdu bych se nenarodil. Totiž první manželka mého otce by nikdy nebyla brutálně zavražděna při výslechu komunistickými gorilami a on by pak nikdy nepotkal moji maminku a nevzal si jí.

Gatta
Gatta
29. 12. 2016 20:27

leho, se vším co píšete máte jeden zásadní problém – nikdo Vám tady nevěří.

leho
leho
29. 12. 2016 20:31

Gatta napsal

leho, se vším co píšetemáte jeden zásadní problém– nikdo Vám tady nevěří.

Je mi úplně jedno, jestli věříte nebo ne. Už z principu mi věřit nemůžete, jinak se váš vysněný svět zbortí jak ten domeček z karet a to nesmíte dopustit.

Gatta
Gatta
29. 12. 2016 20:59

RE leho:
To jsem rád, že jsme si to vyjasnili.

peter.
29. 12. 2016 21:57

Ukazuje sa,že do pamäti Rusov,treba vštepiť iných maršalov ako tých,čo stáli na čele Červenej armády pri porážke hitlerovského Nemecka.Napríklad tohoto:
comment image

leho
leho
29. 12. 2016 22:07

Gatta napsal

RE leho:
To jsem rád, že jsme si to vyjasnili.

Ono nejde jenom o mne. Ti, kdo brutálně povraždili jednu část elity národa a tím nemyslím manželku mého otce, ale např. Miladu Horákovou nebo generála Píku, a druhou část elity vyhnali ze země, si nezaslouží žádné jiné označení než zločinci. Generál Rokossovskij verně těmto zločincům sloužil. A vy zde tyto zločince oslavujete. Že vám není hanba…

zajoch
30. 12. 2016 5:57

Petere a Gatto, škoda debaty s některými lidmi, ze kterých čiší nenávist a vztek a kteří zde možná pracují v rámci svého zaměstnání. Mne mrzí, že jsem nenarazila na žádný článek o generálu Vatutinovi, který se také narodil v prosinci, ale v roce 1901, takže má jen půlkulaté výročí. Ten je také považován za vynikajícího vojevůdce, jednoho z nejlepších v bojovém poli. Byl zřejmě natolik významný (naplánoval vyčištění Ukrajiny), že se v roce 1944 Ukrajinská povstalecká armáda postarala o jeho zastřelení. Jeho práci zde převzal a dokončil maršál Žukov. Jeho velitelské umění uznávala i nepřátelská generalita. Jestlipak ještě na Ukrajině… Číst vice »

peter.
30. 12. 2016 6:47

zajoch napsal
Mne mrzí, že jsem nenarazila na žádný článek o generálu Vatutinovi, který se také narodil v prosinci, ale v roce 1901, takže má jen půlkulaté výročí.

Pekný deň p.zajoch!
http://www.druhasvetova.com/?p=osobnosti/soveti/General_Nikolaj_Fjodorovic_Vatutin

zajoch
30. 12. 2016 7:51

Děkuji Petere, ale měla jsem na mysli nějaký ruský článek, něco podobného jako byl tento o Rokossovském. Na stránky druhasvetova jsem už kdysi narazila, ale mnohé informace tam mi připadaly zkreslené, tak jsem s nimi přestala. Nicméně jsem si článek z Vašeho odkazu přečetla. Všimněte si, že je podaný tak, aby nebyl pro generála a pro tehdejší Sovětský svaz moc příznivý.
Autorem většiny (prý 98 %) článků je Tomáš K. To je sice pěkné ale i tak jsou pro mne články anonymní, jméno Tomáš K. mi nic neříká.

Béda
30. 12. 2016 8:02

leho napsal Ono nejde jenom o mne. Ti, kdo brutálně povraždili jednu část elity národa a tím nemyslím manželku mého otce, ale např. Miladu Horákovou nebo generála Píku, a druhou část elity vyhnali ze země, si nezaslouží žádné jiné označení než zločinci. Generál Rokossovskij verně těmto zločincům sloužil. A vy zde tyto zločince oslavujete. Že vám není hanba… Ti „barbaři“ z východu alespoň neměli plán KONEČNÉHO ŘEŠENÍ pro Čechy (a slovany) – na rozdíl od „civilizovaných“ demokraDů ze Západu. Proti tomu co USA prováděly v 68-ém roce ve Vietnamu (1959-75, začalo to Tonkinským podovdem) a na svém „zadním“ jihoamerickém dvorku… Číst vice »

peter.
30. 12. 2016 8:03

zajoch napsal
Všimněte si, že je podaný tak, aby nebyl pro generála a pro tehdejší Sovětský svaz moc příznivý.

p.zajoch:
Máte pravdu!O autorovi asi nemožno povedať,že by bol priaznivcom ČA.
V minulom roku som aj na ruských weboch zachytil správy o tom,že v Kijeve chcú zbúrať Vatutinovu sochu.V tej súvislosti sa spomínala aj dcéra gen.Vatutina žijúca v Prahe.Neviem to teraz narýchlo vyhľadať.

peter.
30. 12. 2016 8:06

peter. napsal
p.zajoch:
Máte pravdu!O autorovi asi nemožno povedať,že by bol priaznivcom ČA.
V minulom roku som aj na ruských weboch zachytil správy o tom,že v Kijeve chcú zbúrať Vatutinovu sochu.V tej súvislosti sa spomínala aj dcéra gen.Vatutina žijúca v Prahe.Neviem to teraz narýchlo vyhľadať.

Tak predsa niečo:
https://rg.ru/2015/04/29/vatutin.html

zajoch
30. 12. 2016 10:05

Peter, děkuji. Moc zajímavý článek s velkým množstvím informací. Kde by mne a jistě i mnoho dalších napadlo, že Vatutinova dcera, už stará paní, žije v Praze.
Vy máte pozoruhodně věcí načtených, všechna čest. Buďte zdráv a spokojený v příštím roce.

asym
asym
30. 12. 2016 10:16

Leho cítím, že jste v dobrém rozmaru. Využiji ho proto na otázku k vám. Proč se opakovaně zapojujete do diskusí na webu, který očividně není vaším názorům nakloněný? Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Bety
Bety
30. 12. 2016 10:28

Kdyby Američané neukradli štěchovický archív, tak bychom možná o světici Horákové věděli víc. Např. její uvěznění v Terezíně bylo podivné – volné vycházky, měla pod palcem hospodaření s léky…

peter.
30. 12. 2016 11:34

zajoch napsal

Peter, děkuji. Moc zajímavý článek s velkým množstvím informací. Kde by mne a jistě i mnoho dalších napadlo, že Vatutinova dcera, už stará paní, žije v Praze.
Vy máte pozoruhodně věcí načtených, všechna čest. Buďte zdráv a spokojený v příštím roce.

Ďakujem p.zajoch!
Všetko dobré aj vám.Len aby preboha nebol ten budúci rok ešte horší ako tento a aby nám vospolok slúžilo zdravie.