Diskuze k článku


 • PPK • 18. června 2017

  V článku se píše: „Systém NEN na veřejné zakázky stál půl miliardy Kč. Úředníci ho ale odmítají používat. Jeden z největších IT projektů současné vlády, Národní elektronický nástroj (NEN) za půl miliardy Kč, je počítačový program, který nikdo nepotřebuje a přesto za něj stát z našich peněz už utratil půl miliardy a další stovky milionů se utratit chystá.“

  Zkusme to tedy vzít tzv. od Adama: Co jsou veřejné zakázky? Jsou to zakázky státu za peníze státu, které dostanou privátní subjekty za své služby a za produkty pro stát. Kde stát na to bere peníze? Bere je na to z daní OD NÁS VŠECH, přičemž o těch penězích rozhodují úředníci, čili lidé, jejichž ty peníze NEJSOU, přičemž za podmínek PODLE ZÁKONŮ je pak posílají soukromým korporacím.
  Tak vida, najednou se dozvídáme, že ačkoliv kontrolní počítačový systém NEN ke sledování poctivosti financování veřejných zakázek je systém, který stál už půl miliardy korun, tak úředníci jej odmítají používat. Je to snad proto, že ten počítačový systém je zkonstruován špatně, anebo proto, že příliš dobře začíná vidět pod potenciálně korupční prsty státních úředníků? Aha!

  A navíc: Nepřipomíná to nikomu tak trochu kampaň proti EET, proti čemuž nejvíc křičeli právě ti, kteří až dosud stát na daních okrádali? Takže, byl bych proto obezřetný při jednoznačném odsuzování systému NEN a spíše by mne zajímalo, JAK jsou vymyšleny ZÁKONY a nikoliv jen NEN. Zákony, podle nichž ten IT systém dostal ke své funkci ZADÁNÍ.

  Realita totiž dokazuje, že ekonomika států v kapitalismu bez soustavného zadlužování, daňového okrádání a korumpování jeho úředníků nemá šanci na finančně vyrovnané hospodaření a proto vždy padá do periodických krizí, končících válkami o další cizí zdroje.

  Co je účetním důkazem tvrzení Kverulanta, že NEN nikdo nepotřebuje?

 • Gatta • 19. června 2017

  Problém zadávání veřejných zakázek (VZ) a SW pro tento proces není v dobrém stavu.

  Samotný zákon o VZ se pravidelně novelizuje a pravidla se tak mění téměř z roku na rok. A jak se říká: „Odstraněním jednoho problému vzniknou dva jiné“. Většinou záměrně a účelově – menšinově z nedomyšlení souvislostí. Dnes se limity pro VZ malého a podlimitního rozsahu, kde se dá „soutěžit“ prakticky bez soutěže dostali do tak vysokých čísel, že samotný pojem VZ se týká opravdu velkých peněz.
  Pozn – dnes se ovšem dá i běžný databázový SW soutěžit za opravdu velké peníze – třeba ten NEN :-)

  A co se týká SW pro organizování VZ.
  Povinnost VZ a publikování na internetu zavedk stát. Ten ovšem neměl SW pro splnění této povinnosti dodavateli – tak uzavřel smlouvy se SW firmami na jejich vývoj a nasazení. To několik firem opravdu udělalo – s různou kvylitou, ale ty certifikované programy dnas fungují a plní svoji funkci. Tyto SW si zadavatelé buď kupují (kraje , města) a může jim plnit i jiné služby v rámci jejich administrativy. Nebo se účastní na dostuných portálech jako účastníci. Autoři a provozovatelé jsou mají peníze z prodeje SW a u portálů od Ministerstva po místní rozvoj za uskutšečněné výběrové řízení. Vše, sice ne ideálně, ale jaksi funguje.
  (pozn – problém je, že každý zadavatel VZ si může vybrat jedno z cca 10 těchto prostředí pro vyhlášení VZ, což ztěžuje situaci potenciálním dodavatelům.)

  A nyní NEN – program za opravdu velké peníze – dnes umí špatně to, co několik jiných SW umí už dobře. Jeho povinným nasazením by se zmařily dosavadní investice krajů a měst do zakoupeného (schváleného a oficiálně certifikovaného SW), který dnes používají a to i na jiné účely, než je jim schopemn zajistit NEN.
  … pokr.

 • Gatta • 19. června 2017

  … pokr.
  Tyto subjekty samozřejmě NEN odmítají.
  Dále – dnes provozovaným soutěžním portálům krozí od 1.7.2017 odstřižení od peněz MiMR a náklady mají být přeneseny na výherce VZ – cca 1 až 1,5% z vysoutěžené ceny bez DPH. Myslím, že k této nehoráznosti, kdy stát přenáší náklady na splnění svých nařízení a to pro svoje instituce na privátní dodavatele snad není třeba další komentář.

  Tedy tak s NEN. Tunel na peníze při zadání, dodaná omezená nefunkčnost, podraz na SW firmy, ketré státu dříve zajistily jeho potřeby, podraz na uživatele – zadavatele (kraje, města) , podraz na firmy – dodavatele.