Lavrov: Navádějí teroristy

USA organizují proti ruským vojákům v Sýrii smrtelně nebezpečné provokace – prohlásil šéf ruského zamini Sergej Lavrov a vyzval strany konfliktu v Syrské arabské republice (SAR), aby se vzdaly geopolitických kalkulací a pracovaly na navrácení stability a bezpečnosti regionu.

Šéf ruské diplomacie se podělil o názor na vztahy s USA. Podle jeho názoru začala krize vinou administrativy exprezidenta Obamy, která položila „miny dlouhodobé životnosti, aby zkomplikovala život svým nástupcům“.

Moskva má mnoho otázek k silám v Sýrii vedeným USA – řekl Lavrov v rozhovoru pro deník Asharq-Al-Awsat.

Jednou jakoby neúmyslně zaútočí na syrské ozbrojené síly, po čemž islamisté jdou do protiútoku, jindy zase navádějí jiné teroristy na strategicky důležité body, kde byla obnovena zákonná moc oficiálního Damašku, nebo zase připraví smrtelně nebezpečné provokace proti našim vojákům“, poznamenal šéf ruského zamini.

Lavrov také připomněl údajně neúmyslné útoky sil vedených USA proti syrským vojskům, a také o velkém množství „náhodných“ zásahů civilních objektů, které vedly ke smrti stovek civilistů. V rozhovoru pro deník ministr zdůraznil, že s hlediska mezinárodního práva je koalice v Sýrii nezvaným hostem.

A vláda Sýrie prokazuje trpělivost potud, pokud je činnost koalice namířena proti teroristům na území této země“, řekl Lavrov a dodal, že činnost Ruska v Sýrii je zaměřena na zajištění národní bezpečnosti a také na upevnění globální a regionální stability. Podle jeho slov samotné užití síly k likvidaci terorismu na Blízkém Východě a v Severní Africe nestačí.

Předností naší politiky je, že není zaměřena na uspokojení zištných zájmů a nemá dvojité dno“ soudí Lavrov.

Mnohé země odmítly legitimitu prezidenta Bašára Asada a zbavily syrský lid práva rozhodnout, kdo bude řídit zemi a jak, tvrdí Lavrov. Moskva s takovým přístupem nesouhlasí a vystupuje v zájmu nezávislosti a územní celistvosti SAR. Šéf ruského zamini vyzval všechny strany konfliktu v SAR, aby se vzdaly svých geopolitických kalkulací a pracovaly na návratu stability a bezpečnosti v Sýrii: „Na pořadu dne je obnova infrastruktuy, zničené za léta konfliktu a jednostranných hospodářských sankcí vyhlášených proti Sýrii řadou zemí, a spolupráce na jejím sociálně ekonomickém rozvoji“.

Podle Lavrovova názoru vedl konflikt uvnitř země k růstu extrémismu v Sýrii a výskytu teroristického seskupení „Islámský stát“ (IS). V souvislosti s tím se Rusko na žádost Bašára Asada rozhodlo pomoci Damašku zbavit zemi guerill a současně vystupovat za politické řešení. Politická jednání v Astaně považujeme za důležitou etapu k překonání syrského konfliktu“, prohlásil šéf ruské diplomacie.

Rusko je otevřeno společnému hledání cest k ozdravení vzájemných vztahů, opřených o zásady vzájemné úcty a vzájemného respektování zájmů. Zatím, bohužel, jsou dvoustranné kontakty rukojmím zápasu v americkém establishmentu“, prohlásil Lavrov a poznamenal, že normalizaci dialogu překáží uměle stupňovaná rusofobní kampaň v USA, včetně řečí o „vměšování“ Ruska do amerických prezidentských voleb.

Vzniká dojem, že kdosi ve Washingtonu se nechce smířit s projevem vůle Američanů, a pokouší se na nás svalit vlastní neúspěch, nestydatě využívá ruskou kartu v politickém boji“, předpokládá ministr, zdůrazňuje, že Moskva se nesnaží o konfrontaci s Washingtonem, a poukazuje na potenciál spolupráce v protiteroristické a obchodně-investiční sféře:

„Je příznančné, že americký byznys si váží přítomnosti na našem trhu, chce rozvíjet vzájemně výhodné projekty s ruskými partnery. Podnikatelská delegace z USA, včetně představitelů 140 společností, byla nejpočetnější na červnovém Petěrburgském ekonomickém fóru. Americký byznys vykazuje v Rusku vyšší míru zisku než na mnoha jiných trzích a má tu velmi komfortní podmínky pro práci“.

Lavrov dodal, že naděje na vyvedení spolupráce ze slepé uličky je, nicméně budoucnost vztahů nezávisí jen na Rusku, ale i na americké straně.

Zdroj: RT.com

Překlad: st.hroch 171004

Přejít do diskuze k článku 33 komentářů