Literatura nejsou informace

Vysokoškolský učitel literatury Jiří Pelán řekl v rozhovoru pro LN:

Studenti také příliš nečtou. Při zkouškách zjišťuji, že o nějaké čtenářské vášni se ve většině případů nedá mluvit. Jsem přesvědčen, že v tom sehrává určitou roli internet. Všichni jsme si navykli hledat informace. A v tom je ten problém. Literární text není informace. Správné čtení je ale prožívání, je to především věc citu.

Vypadá to jako banální skutečnost, ale kdyby byla skutečně tak banální, proč jsem ji dávno nedokázal pojmenovat sám, když tak přesně odpovídá mé osobní zkušenosti? Kdysi jsem četl opravdu hodně, ale v poslední době mi pro všechny ty informace, které „musím“ (chci, potřebuji, nemohu si pomoci) vstřebávat, nezbývá na čtení čas. Myšleno na čtení literatury, na romány, na něco, co není jen fragment či kompilace, ale co je dlouhé a komplexní. A tím pokušitelem je v mém případě jednoznačně dostupnost informací na internetu. Jenže s tím, jak méně čteme, ztrácíme nejenom dovednosti soustředění, pozornosti a paměti, ale i specifické zážitky spojené s ponořením se do literárního díla a domýšlením jeho světa. Nechci odsuzovat internet s jeho informační svobodou (či možná lépe informační hyperinflací), ale trvám na tom, že bychom si měli uvědomit, že číst a konzumovat psané není totéž. A zamyslet se nad tím, jestli bychom neměli ve vlastním zájmu více číst a méně konzumovat?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
13. 6. 2016 14:45

Od té doby, co nemám televizi, tak zase čtu.
A je to lepší …

zajoch
13. 6. 2016 18:06

Četba také rozvíjí vyjadřovací schopnosti.
Občas vezmu do ruky knížku stvořenou v posledních letech a znechuceně ji odložím, obzvláště takovou, která se snaží být humoristická. Nevím jak komu, ale mně to často připadá jako bezobsažné bláboly a humor v tom nikde nenacházím. Poláčkův nebo Němcův humor, Saturnin, to mohu číst opakovaně a neomrzí se mi.

Sio
Sio
13. 6. 2016 23:29

Souhlasím. Ale je tu jedna chybná premisa. Chodíme snad na internet jen za informacemi? Já tady čtu články, dokonce i knihy, sleduji krátká i dlouhá videa, diskutuji na fórech, komunikuji s kamarády. Asi profesionální úchylka, anebo rostoucí věk a zhoršující se zrak. Čtu z obrazovky mnohem raději, než z papíru. Text je dobře vidět díky podsvícení, mohu jej zmenšit i zvětšit, elektronicky prohledávat. Víte třeba že v pdf mohu prohledávat na přítomnost určitého termínu na jedno zadání několik souborů? Třeba všechny pdf v adresáři? Ale to už je opravdu o té práci s informacemi. Anglické texty napsané v pdf si… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 6. 2016 6:57

Máš pravdu,Sio,navíc dnes už asi jen výjimečně píší svá literární díla lidé ručně. Neumím si ani představit,že by někdo z nich poslal literární agentuře svůj rukopis jinak než elektronicky,naklepán na psacím stroji,jak bylo běžné ještě před čtvrtstoletím.Na druhé straně ale v tištěných knihách před počítačovou érou nebyl ani zlomek gramatických chyb,jako k tomu dochází dnes,kdy editor kontroluje a upravuje texty na obrazovce. Všimnul jsem si,že proti této nevýhodě se profesionálně postupuje tak,že si autor celý text natiskne na papír a kontroluje své texty pohledem na tištěné stránky,zaznamená si do nich změny a nalezené chyby a pak tyto záznamy už v… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 7:12

dlouhodoba systematica cetba beletrie oblbuje a zere cas. je to unik z zivota, na kazdem je cemu da prednost.

Gatta
Gatta
14. 6. 2016 7:45

lomikel napsal

dlouhodoba systematica cetba beletrie oblbuje a zere cas. je to unik z zivota, na kazdem je cemu da prednost.

Je tak …
Nic se nemá přehánět. A vše (vše !) je pěkné, či prospěšné, jen do určité míry.

Ono jde o to, jak ty získané informace a myšlenky – a to jak na internetu, tak v beletrii – jak je člověk v životě využije. A to ku prospěchu svému, nebo někoho jiného.

peter.
14. 6. 2016 7:59

lomikel napsal

dlouhodoba systematica cetba beletrie oblbuje a zere cas. je to unik z zivota, na kazdem je cemu da prednost.

lomikel:
Hlboko s vami nesúhlasím!!!
Keby som sa mal rozpisovať o príčinách môjho nesúhlasu tak tých je toľko,že sa o nich ani nebudem zmieňovať.Zabralo by to veľa času a priestoru.Navyše by som sa opakoval,lebo táto téma už na OM diskutovaná bola a ja som sa k nej už vyjadroval.Preto upozorním len na prvú vetu príspevku p.zajoch.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
14. 6. 2016 8:04

lomikel napsal

dlouhodoba systematica cetba beletrie oblbuje a zere cas. je to unik z zivota, na kazdem je cemu da prednost.

Reaguji nepřesným citátem z beletrie (Romain Gary, autobiografický Příslib úsvitu). Francie, 30s, mladá švadlenka dělá kravál u matky hlavního hrdiny, pozdějšího slavného intelektuála – prostě si ji musí vzít ! „Vždyť on mi dal číst Prousta a Bretona ! Co se mnou teď bude ??“

Vidíte to také tak??

koloděj
koloděj
14. 6. 2016 8:18

Velekněz Ratata napsal
„Vždyť on mi dal číst Prousta a Bretona ! Co se mnou teď bude ??“

No to je krásná věta, nabitá emocemi, napětím, dvojsmyslem i humorem ….

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 8:56

peter. napsal lomikel: Hlboko s vami nesúhlasím!!! Keby som sa mal rozpisovať o príčinách môjho nesúhlasu tak tých je toľko,že sa o nich ani nebudem zmieňovať.Zabralo by to veľa času a priestoru.Navyše by som sa opakoval,lebo táto téma už na OM diskutovaná bola a ja som sa k nej už vyjadroval.Preto upozorním len na prvú vetu príspevku p.zajoch. ja vas vubec nennutim souhlasi, po letech hltave cetby jsme to omezil, nepotrebuji si soukat do hlavy dalsi myslenkovy svet dalsiho autora. je to jako droga, jako doutnik, nebo trava, nebo vysedavani v hispode – zabiji to cas, prinasi poteseni, v literani… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 8:59

ratata , kolodej – vzdyt to rikam, doutnicek, konacek, romanek, kocicka ;)
unik

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 9:06

btw. chapu ze gumovani skrze vhodne koncipovane romany muze byt program pro genercni perversi mladeze ;), ale to uz jsem tu probrali.

RSokol
RSokol
14. 6. 2016 9:21

lomikel napsal

dlouhodoba systematica cetba beletrie oblbuje a zere cas. je to unik z zivota, na kazdem je cemu da prednost.

Albert Einstein:
„The person who reads too much and uses his brain too little will fall into lazy habits of thinking.“

„Osoba čtoucí příliš mnoho a používající svůj mozek příliš málo, upadne v myšlení do líných návyků.“
Nebo nepřesnější překlad, ale přesnější smysl: „… upadne do lenosti v myšlení.“

Takže ono tu není mnoho sporu o to, že příliš je příliš, ovšem jde o to také pochopit, že málo je málo. :-D

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 9:31

btw. ze ten tribun ale umi trefit hlavickou na hrebicek :o)
musi Nova levice cist neomarxosticke spisovatele , existuje nejaka norma na to ?
nejake nadkriticke mnozstvi plku se pretavujici v novou kvalitu slunickove pravdolasky levicoveho odvaru ?:)

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 9:40

na leva nez zase doporucuji cist furt dokola jejich texty, dokud je nepochopite tak jako ONI. :)

nekteri lidi ctou kazdy den noviny, jako muj otec, zanechava to na nich nasledky, po 40 letech se vam z mitrofanova ani nechce blit ;)

cteni je v podstate slodlive a nebezpecne ..
;)

Sio
Sio
14. 6. 2016 9:42

Nic není černé nebo bílé. Všichni jsme někdy slyšeli nebo četli charakteristiku roztržitého knihomola. Víme také, že jsou dobré knihy a braky. A stejně jako hraní počítačových stříleček je i čtení braků určitou ztrátou času. Ano, četba knih, stejně jako hraní her odvádí čtenáře do virtuální reality, je to měkká droga. Narozdíl od některých knih zatím počítačové hry nejsou uměleckými díly, v tom je rozdíl. Četba dobrých knih člověka kultivuje, nejen co se jazyka týče, ale i způsob mušlení a jednání. Lidé, kteří přicházejí s ideály jsou obvykle i čtenáři (a také spisovatelé) knih a ideály se touto cestou šíří,… Číst vice »

RSokol
RSokol
14. 6. 2016 10:19

lomikel napsal: „Musí Nová levice číst…“

Odpověď zní: Ano.
CO bude číst, potažmo z čeho je tobě nebo někomu jinýmu na blití, to je věc jiná, ale jak jsi i sám napsal, je to taky každýho jeho volba. Pokud jsi v knihách nenašel únik, který jsi hledal, a místo toho jsi se rozhodl pro „dobrej chlast, dobrej kouř a dobrej šuk, to je život, zatímco to ostatní jsou jenom sračky“, pak to je zase tvoje volba.

Co jinýho chceš na ten svůj nářek ještě slyšet?

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 10:32

RSokol – :), volne asociuji na tema, nechci nic.

RSokol
RSokol
14. 6. 2016 11:03

No tak to je fajn. Z narážek na sluníčkáře a Mitrofanova – mimochodem, je na blití pořád víc, takže to asi nebude jen o zvyku – už jsem se začal obávat nějakého skrytého „propagandistického“ úmyslu :-)

lomikel
lomikel
14. 6. 2016 11:33

:)

lomikel
lomikel
15. 6. 2016 7:15

Stan napsal Na Vašem písemném projevu je přesně vidět, že Vám dlouhodobá systematická četba chybí. Zkuste to, možná by se jí ta Vaše dysgrafie dala alespoň částečně kompenzovat. mate bodik :), ale takto to nefunguje. zacal jsem cist uz v predskolnim veku, po te co jsme prestal slabikovat v prvni tride ctu tak ze vnimam text bez vedomeho rozlisovani slov, a tedy i gramatiky. Pokud ctu beletrii vstupuji do deje a knihu neresim vubec, pokud neco odborneho tak premyslim nad sdelenim a opet ne nad gramatikou. Takze vase doporuceni by melo znit abych cetl , opakovane , gramatiku :). I… Číst vice »

bergpora
bergpora
15. 6. 2016 7:38

Jako cervena nit se vine vasnivymi debatami na OM fakt, ze diskutujici nemaji vymezeny predmet hovoru a pokud, pak o nem nic nevi. A o to vasniveji diskutuji :-)

lomikel
lomikel
15. 6. 2016 7:49

begpora – muze byt, kazdy si pod clankem diskutuje to sve :)

bergpora
bergpora
15. 6. 2016 7:55

Takze spise AM, Autistic Media, nezli OM, ze ano… :-)
Vysoka specializace…
http://www.timesofisrael.com/soldiers-with-autism-take-on-key-roles-in-idf/

lomikel
lomikel
15. 6. 2016 8:00

inkluze :)

lomikel
lomikel
15. 6. 2016 10:53

pojdme v tom jeste poslapat :) co takhle divadlo/opera, kolik soucasnych predstaveni je raalizovano jako katharzni drama, jako spychologicky/ci magicky (co koho nedrazdi) ritual umoznujici prozit, zvtrebat, poznat a podle toho se ridit v emocne vypjate situace bez ujmy na zivote ci zdravi ? tim se vracim zpet, vetsinna literatury je psana pro literaturu samu, pro vyjadreni autora, pro konzumaci, v tech lepsch pripadech, v horsich jako nastroj (zastreneho a zostreneho :) boje o hlavy. Pocit ze kdyz toho hodne prectu ze me to samo o sobe nekam posune, ze ctenim na sobe pracuji, je klamny, jediny posun je v… Číst vice »

Sio
Sio
15. 6. 2016 11:04

bergpora napsal

Takze spise AM, Autistic Media, nezli OM, ze ano…
Vysoka specializace…
http://www.timesofisrael.com/soldiers-with-autism-take-on-key-roles-in-idf/

Teď mě, kdoví proč, napadlo, že tento váš příspěvek je dost autistický. Možná byste se mohl zamyslet nad podstatou lidského vidění světa a tím, že vnímání skutečnosti je mnohorozměrné, což znamená, že jedno a totéž vidí různí lidé i diametrálně jinak a posuzují to z různých úhlů, vznikají různé asociace. Ale to je právě to, v čem autisté mívají problém.

Sio
Sio
15. 6. 2016 11:08

lomikel napsal pojdme v tom jeste poslapat co takhle divadlo/opera, kolik soucasnych predstaveni je raalizovano jako katharzni drama, jako spychologicky/ci magicky (co koho nedrazdi) ritual umoznujici prozit, zvtrebat, poznat a podle toho se riditv emocne vypjate situace bez ujmy na zivote ci zdravi ? tim se vracim zpet, vetsinna literatury je psana pro literaturu samu, pro vyjadreni autora, pro konzumaci, v tech lepsch pripadech, v horsich jako nastroj (zastreneho a zostreneho boje o hlavy. Pocit ze kdyz toho hodne prectu ze me to samo o sobe nekam posune, ze ctenim na sobe pracuji,je klamny, jediny posun je v tom ze… Číst vice »