„Madam, budou potrestáni viníci?“ “ „Nemám co dodat…“

Reklama


Matt Lee, reportér AP: Možná, že státy často podobné věci nedělají, avšak vaše zpráva pouze poukazuje na problém a nikoho nečiní odpovědným. Ze své tribuny pravidelně vyjadřujete svou nespokojenost, když vlády jiných zemí něco nedovedou do konce a nepotrestají viníky za činy, které vy považujete za nezákonné. Vzhledem k tomu, že činy popsané v tomto dokladu považujete za nezákonné, jak můžete uvádět podobné argumenty, když u nás, v naší zemi nikoho nepotrestají?

Jen Psaki: Matte, to vypovídá o tom, že jsme připraveni otevřeně přiznávat své chyby. Učíme se z nich a korigujeme své jednání. Naše činy to dokazují.

ML: To je překrásné, že jste připraveni o tom otevřeně mluvit. I když zveřejnění těchto informací vám zabralo celkem dost času.

JP: My o tuto věc neřešíme poprvé. Prezident přijal své rozhodnutí před pěti lety.

ML: Vy tvrdíte, že jste připraveni o tom otevřeně mluvit, ale to je pouze polovina práce. Druhá otázka zní, zda budou potrestáni viníci. Vypadá to tak, že administrativa odpovídá na tuto otázku, že ne. Takže to vypadá tak, že vy říkáte: „Všem jsme ukázali své špinavé prádlo a to stačí.“ Když se takto vymezují ostatní státy, tak tvrdíte, že je to nepřijatelné. Jak se můžete dívat do očí lidem, když souhlasíte s výsledky vyšetřování a přitom z toho nevyvozujete důsledky?

JP: Matte, my jsme přece ukončili používání těchto metod. Myslím si, že je to velice důležitý krok, který ostatní státy ocení.

ML: Ano, samozřejmě. Ale vždyť to vy jste podporovali různé soudy za válečné zločiny v jiných státech. Neříkám, že se jedná o stejně závažné věci, nicméně, jaký smysl měly ty soudy? V tom, aby byli zjištěni a potrestáni viníci. V daném případě tvrdíte, že se lidé dopouštěli strašných věcí, věcí, které jsou v rozporu s americkými hodnotami, a současně říkáte, že nehodláte ty lidi potrestat.

JP: Radím vám obrátit se k ministerstvu spravedlnosti. Já, jako zástupce ministerstva zahraničí (US Department of State) nemám co dodat…

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů