Masaryk by je ze Staromáku hnal

Samozřejmě ne s býkovcem v ruce, ale pěkně od plic by jim to řekl: „Vzýváte mě zde jako modlu, demokracie a svobody máte v ústech tolik, že se jimi div neudusíte, ale skutek utek. Jsou to jen slova. A víte proč si to dovoluji tvrdit? Protože jste všichni, jak na té tribuně stojíte, prachobyčejní dogmatici. Pro vás je např. Západ svatý a Východ ničemný. S tím, jako byste se už narodili, a kdyby mezi vás přišel někdo s opačným názorem – či s argumenty pro ten opačný názor – shodíte ho z té své tribuny se zlomenými žebry dolů na dlažbu. Žádná řeč s takovým ničemou, že ano? Ale já přece vždycky tvrdil, že o každé věci je třeba diskutovat.

Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě. Vždyť jen diskuzí o problémech lze dojít k dobrým závěrům. A nikdy k nim nedospějete, když názor, který se vám nelíbí, bez okolků z debaty vyloučíte. Prohlašoval jsem: Vy, jeden každý, musíte snést mínění druhého! A jak vy snášíte mínění např. svého prezidenta? Za to, že občas řekne cosi, co se vám nelíbí, byste ho nejraději ukamenovali. Nu a když už je ukamenovávání jaksi nemoderní, s velikánským gustem byste ho za odlišný názor chtěli aspoň zbavit úřadu. Proč si k němu namísto toho nesednete a o sporném problému si s ním nepopovídáte? Možná by to tak beznadějné nebylo. Něco byste ze svého třeba slevili vy, možná by něco slevil i prezident – a výsledek by mohl být pro obě strany přijatelný.

Ale něčeho takového vy nejste schopni. Vy jste pro monolog – nikoliv pro dialog. Vy se chcete rvát, prosadit to své, a všechno to své a nejen pouze něco svého, o němž si myslíte, že je jedině možné a správné. A diskutovat o tom s nikým nechcete. Vy po žádné diskuzi netoužíte – ale pak si mě neberte do úst jako svého maskota. A neberte si do úst ani demokracii a svobodu, protože k oběma máte daleko. Tak daleko, že je mi národa, který se chystáte vést – nezlobte se na mě – skutečně líto.

Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty, říkal jsem před necelými sto lety, a věřte, že ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, že po té stovce let na tom budemě – soudě podle vašeho počínání – ještě hůř, než když jsem zemi prezidentoval já.“

 

4
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
cnemoex-nemoSioBety Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bety
Člen
Bety

Podle mne to nejsou jen dogmatici, kteří nechtějí slyšet jiný názor. Podle mne to jsou lháři, nebo idioti, kteří naletěli Hermanovi – což je sice možné, ale krajně nepravděpodobné. Na tom Staromáku možná naivové byli, ale organizátoři…
Vyslechnout cizí názor, to také vyžaduje určitou míru vychování a slušnosti – a ať už Zemanovi vyčítají jakýkoli nepřiměřený výrok, oni jsou v míře sprostoty a urážek naprosto bez konkurence.

ex-nemo
Člen
ex-nemo

Pustil jsem si tu Krausovu Show; po chvíli nausea a husí kůže z hnusu a blbosti. Tak dále jen na přeskáčku.Pojednou kanape s milým, zjevně dezorientovaným dědečkem, vedle roztlemený Hermann, nad nima cirkusák Kraus, kolem smrtelně vážné loutky i se spacákovým kágebákem …….neudržel jsem se záchvatu prudkého smíchu.Při vědomí že se taky směju nad ubohým člověkem, hodným úcty i politování bylo mi trochu trapně, ale ze smíchu ne a ne vyjít. Dění u nás není politika, to jest střetávání různých nezávislých sil a zájmů. Je to zpravodajská hra tajných služeb, pokračování prolhaného sametového spektáklu, odříkávání úloh podle dodaného scénáře.(Výjimkou je… Číst vice »

cnemo
Člen

Blbost, Masaryk by je nehnal. Byl to totiž také zahraniční agent, byl velmi podobný současnému sluníčkovému establishmentu.

TGM dostal zadání, které jako agent splnil a dostal za to (v celku pochybnou) trafiku. Geopoliticky zničil celou střední Evropu minimálně na jedno století. Tzv. jeho „demokracie“ byla prostředkem, ne cílem.