Diskuze k článku


 • idiotronic • 12. května 2018

  Autor je ten správný knihomol. Ovšem témata jako Egon Bondy jsou nevyčerpatelná. Sám Bondy byl překvapen v doslovu k tentokrát už legálnímu vydání
  Neuspořádané samomluvy, když převrat po ekonomické stránce proběhl ještě drsněji, než se Bondy (1984) obával (vládnoucí třída získala všechna práva majitele hospodářství a teď může všechno střelit do frcu, napsal v samizdatu).
  Často citovanou kritikou komunismu je Džilasova kniha Nová třída. Ale chcete-li si ji půjčit, nabídnou vám ve vědecké knihovně v Olomouci portugalský překlad.
  Je to sice praktické, ale někam jsem založil slovník.
  V síti veřejných knihoven vám katalog SKAT v desetimilionovém státě najde česky právě jednu (1ks) knihu NOVÁ TŘÍDA, kterou si můžete půjčit DOMŮ.
  Pokud hádáte, že knihovna je ve Slezsku, hádáte správně. A toho Hobsbawma tam mají taky.

 • Bety • 13. května 2018

  Orwelův 1984 byl prostě zneužit. Stačí připsat mínus místo plus a čtenáři pěkně
  vysvětlit, co si má myslet.
  Orwel byl znechucen kolonialismem v Indii, kde žil. Ve Španělsku kam odešel jako reportér a následně začal bojovat proti fašismu se jeho levicové smýšlení
  muselo ještě posílit. Zemřel v roce 1950, tedy před tím, než Chruščov nakydal
  hnůj na Stalina a celou stalinskou dobu. Mně z toho jasně vychází, že měl svým románem na mysli pravý opak toho, než jak byl pak prezentován.
  Prohlašovat černé za bílé a vůbec bezostyšně lhát je zřejmě neoddělitelná součást kapitalismu a pro některé lidi je i dnes dost těžké tohle připustit. No zkušenost matka moudrosti, jak se říká.