Mezinárodní energetická agentura: Je třeba odstranit fosilní dotace a podporovat obnovitelné zdroje

Tiskový komentář Hnutí DUHA

ČESKÁ REPUBLIKA BY MĚLA NAPLNO PŘEVZÍT JEJÍ DOPORUČENÍ

úterý 10. listopadu 2015Uhlí, ropa a plyn byly loni globálně dotovány částkou 490 miliard dolarů, zatímco čisté obnovitelné zdroje dostaly pouze 112 miliard dolarů. To se musí změnit, pokud se chceme zbavit fosilní závislosti a udržet změnu klimatu na relativně bezpečné úrovni, varuje Mezinárodní energetické agentura (IEA) v prestižní výroční zprávě [1].

IEA zejména doporučuje:

  • zvýšením podpory zejména větrných a solárních elektráren na 170 miliard dolarů ročně do roku 2040 zajistit pětinásobný nárůst těchto čistých zdrojů (podpora příliš neroste, neboť obnovitelné zdroje jsou čím dál více konkurenceschopné i bez dotací),
  • do roku 2030 odstranit dotace pro fosilní paliva,
  • odstavovat staré, málo efektivní uhelné elektrárny,
  • zvýšit účinnost využívání energie v průmyslu, budovách i dopravě.

Zpráva World Energy Outlook je každoroční a nejzásadnější publikace IEA, která je široce uznávaná jako stěžejní zdroj pro globální energetické analýzy a scénáře [2]. IEA byla založena Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), sdružuje 28 států (včetně České republiky) a zabývá se zejména energetickou bezpečností a ekonomickým rozvojem. Jedná se poměrně konzervativní instituci, jejíž názory nelze považovat za environmentálně orientované.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Česká republika by si mohla doporučení Mezinárodní energetické agentury rovnou okopírovat a začít doslova plnit. Nejlevnější větrná elektřina u nás není podporována a místo toho platíme ročně škody ve výši desítek miliard, které způsobuje pálení uhlí ve starých plýtvavých elektrárnách. Náš průmysl má velké rezervy v efektivitě využívání energie a většina lidí, úřadů, škol či firem stále zbytečně platí vysoké účty v nezateplených budovách.“

„Prosadit zákon, který spotřebu ropy, plynu a uhlí srazí, to je jeden z klíčových úkolů české vlády, k němuž se zavázala v programovém prohlášení. Nesmí však také propást příležitost rozhýbat perspektivní odvětví střešních solárních elektráren, které již nepotřebují dotace, jen odstranit bariéry. Naopak veliký potenciál čisté elektřiny z větru potřebuje pro rozjezd rozumné dotace – tak jak to navrhuje IEA.“

Poznámky:

[1] Shrnutí World Energy Outlook 2015: http://www.iea.org/Textbase/npsum/WEO2015SUM.pdf

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/World_Energy_Outlook>

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ray
ray
10. 11. 2015 22:45

je si jistá Duha tím, že fosilní paliva jsou příčinou klimatických změn?

tožtak
tožtak
10. 11. 2015 23:07

Já bych řekl, že světový prediktor nějak nestojí o nové technologie, které drží pod zámkem. Jen si vzpomeňte jak skončil elektromobil v USA.
Duha by se měla spíše starat, aby se ty technologie dostaly na světlo světa, ale na to asi nemá páky.

Sasin
Sasin
10. 11. 2015 23:11

Vůbec se nechci ani zamýšlet nad tím, jestli už vážně neřídí i délku věku podle jejich představ výkonnosti. Jestli by to lidem vůbec něgdy řekli. Ale mě napadá, že né. Zase bychom na to musleli přijít sami. A to je tak asi se vším? Magnetické motory, éteřina, antigravitační systémy, zemní baterie a ták. Ale lidi vážně dělají blbé celé dny a honí peníze. jen kvůli tomu aby se mohli zlo ději nabalit, papaláši zpívat a lidi tlačit do kouta? Dokonce se to učí ve školách. Tam se naučí sto let staré nesmysly a stejně kupují élektriku ze zásuvky zazděnou ve… Číst vice »

Admirál
Admirál
11. 11. 2015 6:26

Tak, tak. Topit budem kozí bobky.

Duha by měla prosadit, aby dali dotace.

bbb
bbb
11. 11. 2015 10:42

Jsou či nejsou přílivové elektrárny, využití přílivu a odlivu, nadějné?

bbb
bbb
11. 11. 2015 11:07

„Problematika takzvaných heterogenních svarů (jde o svarové spoje dílů s rozdílnými vlastnostmi – pozn. red.) je předmětem našeho zájmu už několik let. Podobné vady už se totiž projevily v zahraničí na reaktorech stejného typu jako v Dukovanech, například v Maďarsku a naUkrajině. ČEZ přikročil k tomu, že všechny tyto heterogenní svary překontroluje a případně opraví. Letos ale došlo k trhlině na svaru, který byl před půlrokem opravován v rámci tohoto programu. Tím pro ČEZ odstartovala celá tato nepříjemná záležitost, protože teď ve třech dukovanských blocích nevyrábí elektřinu. Zvláštní přitom bylo, že k té opravě před půlrokem byl vyhovující rentgenový snímek.… Číst vice »

cnemo
11. 11. 2015 13:09

bbb napsal Jsou či nejsou přílivové elektrárny, využití přílivu a odlivu, nadějné? No, pro ČR moc nadějné nejsou:) Hnutí Ztuha chce akorát přesměrovat dotace. I když bych skutečně rád viděl ty dotace do uhlí (pokud tím není myšlen tunel typu Bakala:). Všimněte si, že z „doporučení“ vypadla biomasa. Ptám se proč, že by to bylo tím, že důkazy o ekologické škodlivosti jsou příliš okaté nebo už to ekoparazitům málo vynáší? Ale nejlepší je pan „ekoexpert“ Koželuh. Soubor takových pitomin se hned tak nevidí: >Nejlevnější větrná elektřina u nás není podporována a místo toho platíme ročně škody ve výši desítek miliard,… Číst vice »

racek
racek
11. 11. 2015 22:15

No, obnovitelné zdroje jsou fsajn. Akorát z fyzikálního hlediska je to nesmysl. Já vím, je to takový název, jen. Ovšem ani ty zdroje nejsou čisté a vždy mají vedlejší následky. A jsou drahé. A když jsou drahé, tak mají v sobě skrytou obrovskou spotřebu primárních energií. Některé pokusy, jako biopaliva připomínají pokusy o perpetum mobile. Občas vyrobí i skoro stejně energie jako do ní je vlioženo. Co dělat? Řešení jsou … jaderná energie, rychle vyvíjet fúzi, sluneční energie – ale mimo zemi … A když je energie dost, dá se taky vše vyrobit .. i pomocné zdroje pro její distribuci.… Číst vice »