Diskuze k článku


 • ray • 10. listopadu 2015

  je si jistá Duha tím, že fosilní paliva jsou příčinou klimatických změn?

 • tožtak • 10. listopadu 2015

  Já bych řekl, že světový prediktor nějak nestojí o nové technologie, které drží pod zámkem. Jen si vzpomeňte jak skončil elektromobil v USA.
  Duha by se měla spíše starat, aby se ty technologie dostaly na světlo světa, ale na to asi nemá páky.

 • Sasin • 10. listopadu 2015

  Vůbec se nechci ani zamýšlet nad tím, jestli už vážně neřídí i délku věku podle jejich představ výkonnosti. Jestli by to lidem vůbec něgdy řekli. Ale mě napadá, že né. Zase bychom na to musleli přijít sami. A to je tak asi se vším? Magnetické motory, éteřina, antigravitační systémy, zemní baterie a ták. Ale lidi vážně dělají blbé celé dny a honí peníze. jen kvůli tomu aby se mohli zlo ději nabalit, papaláši zpívat a lidi tlačit do kouta? Dokonce se to učí ve školách. Tam se naučí sto let staré nesmysly a stejně kupují élektriku ze zásuvky zazděnou ve zdi. Plyn platí za protočení ve trubkách, které jsou přibetonované v číchsi rozvodech. A furt se žadoní a prosí, dokonce jsou šťastní, že je ještě nebijou v práci. No, zkuste se něgdy zamyslet k čemu gdo potřebuje lidskou „práci“ nebo práci ropy, plynu, uhlí a ták. Nezdá se vám to už trapný? Muheeeeeee

 • Admirál • 11. listopadu 2015

  Tak, tak. Topit budem kozí bobky.

  Duha by měla prosadit, aby dali dotace.

 • bbb • 11. listopadu 2015

  Jsou či nejsou přílivové elektrárny, využití přílivu a odlivu, nadějné?

 • bbb • 11. listopadu 2015

  „Problematika takzvaných heterogenních svarů (jde o svarové spoje dílů s rozdílnými vlastnostmi – pozn. red.) je předmětem našeho zájmu už několik let. Podobné vady už se totiž projevily v zahraničí na reaktorech stejného typu jako v Dukovanech, například v Maďarsku a naUkrajině. ČEZ přikročil k tomu, že všechny tyto heterogenní svary překontroluje a případně opraví. Letos ale došlo k trhlině na svaru, který byl před půlrokem opravován v rámci tohoto programu. Tím pro ČEZ odstartovala celá tato nepříjemná záležitost, protože teď ve třech dukovanských blocích nevyrábí elektřinu. Zvláštní přitom bylo, že k té opravě před půlrokem byl vyhovující rentgenový snímek. Logicky se pak zajímáte, jak ten snímek vlastně vznikl.“
  Rozhovor s Danou Drábovou pro Lidové noviny, publikováno:4.11.2015
  http://www.obkjedu.cz/zaujalo-nas/rozhovor-s-danou-drabovou-pro-lidove-noviny/

 • cnemo • 11. listopadu 2015

  bbb napsal

  Jsou či nejsou přílivové elektrárny, využití přílivu a odlivu, nadějné?

  No, pro ČR moc nadějné nejsou:)

  Hnutí Ztuha chce akorát přesměrovat dotace. I když bych skutečně rád viděl ty dotace do uhlí (pokud tím není myšlen tunel typu Bakala:).

  Všimněte si, že z „doporučení“ vypadla biomasa. Ptám se proč, že by to bylo tím, že důkazy o ekologické škodlivosti jsou příliš okaté nebo už to ekoparazitům málo vynáší?

  Ale nejlepší je pan „ekoexpert“ Koželuh. Soubor takových pitomin se hned tak nevidí:

  >Nejlevnější větrná elektřina u nás není podporována a místo toho platíme ročně škody ve výši desítek miliard,

  :) Kde je ta „nejlevnější“ větrná elektrika? Je to docela drahá věc, hlavně připočteme-li náklady na likvidaci, eko škody na krajině a desítky milion zabitých ptáků. Navíc, kde u nás chcete postavit, toto není Holandsko ani „řvoucí čtyřicítky“ jižní polokoule:)

  > Náš průmysl má velké rezervy v efektivitě využívání energie

  Tak proč proboha ekosoudruh ten průmysl neřídí? Podle řeči to evidentně umí:)

  >a většina lidí, úřadů, škol či firem stále zbytečně platí vysoké účty v nezateplených budovách.“

  Chcete-li ušetřit a stávající tepelná pohoda objektu je pro Vás dostatečná, vykašlete se na zateplování, nevyplatí se to. Návratnost investice na zateplení mého domu má návratnost cca 40 let bez započtení ceny investovaných peněz:) Zateplení je z ekonomického hlediska skoro vždy hloupost. Navíc se skutečně těším, až za za pár let začnou likvidovat ty kilometry krychlové polystyrénové pěny, to bude jak dnes s azbestem.

  >Nesmí však také propást příležitost rozhýbat perspektivní odvětví střešních solárních elektráren, které již nepotřebují dotace, jen odstranit bariéry.

  To snad ani nemůže myslet vážně. A v noci si budeme svítit svíčkama:) A určitě by to nejraději pustili do sítě. A ty energetiku se z toho třeba poser, my jsme zelení! :)

 • racek • 11. listopadu 2015

  No, obnovitelné zdroje jsou fsajn. Akorát z fyzikálního hlediska je to nesmysl.
  Já vím, je to takový název, jen. Ovšem ani ty zdroje nejsou čisté a vždy mají vedlejší následky. A jsou drahé. A když jsou drahé, tak mají v sobě skrytou obrovskou spotřebu primárních energií. Některé pokusy, jako biopaliva připomínají pokusy o perpetum mobile. Občas vyrobí i skoro stejně energie jako do ní je vlioženo.
  Co dělat? Řešení jsou … jaderná energie, rychle vyvíjet fúzi, sluneční energie – ale mimo zemi … A když je energie dost, dá se taky vše vyrobit .. i pomocné zdroje pro její distribuci.
  Ale jinak, čistotu technologií, maximální ochrana životního prostředí … s tím snad nikdo nemá problém.