Mike Whitney: Problémem je Washington, ne Severní Korea

Ctěme pravdu: Důvody, pro které Kim Čong-il neodešel dosud na věčnost stejně jako Saddám Husajn či Kaddáfí, jsou dva. Prvním je, že Severní Korea nespočívá na oceánu ropy, a druhým pak skutečnost, že tento sever vlastní kapacitu, která je schopná proměnit Soul, Okinawu a Tokio v hromady kouřících trosek. Kdyby těchto dvou okolností nebylo, Pchjongjang by se stal cílem preventivního amerického útoku už před lety, a Kim Čong-il by už dnes nežil. Nukleární zbraň se tak vůči americkému válečnému avanturismu prokázala být jediným účinným protijedem.

Američané, jejichž znalost historie nesahá hlouběji než k 11. září 2001, nemají ani zlomeček tušení, jak americká soldateska zatočila se Severní Koreou v době korejské války. Zde je kratičký přehled tehdejších událostí, který snad konečně objasní, proč je Severní Korea ještě 60 let po podepsaném příměří vůči Washingtonu tak nedůvěřivá a ostražitá:

V časných padesátých letech minulého století svrhli Amerčané na Severní Koreu více bomb, než jich svrhli na všechny japonské cíle v Pacifiku během Druhé světové války. Při kobercových náletech na cíle vojenské i civilní zasypali Američané zemi 32 000 tunami napalmu s tím výsledkem, že devastace daleko překonala míru, jež by k ukončení války dostačovala. Kompletně zničena byla velká města, zabity či vyhnány ze svých domovů byly statisíce nevinných civilistů a další statisíce se staly obětí hladu. Americká novinářka Blaire Hagdunová napsala: „V průběhu tří válečných let jsme zabili zhruba 20 procent severokorejské populace“. A letecký generál Le May, velitel strategického letectva v Koreji, prozradil v roce 1984 Deanu Ruskovi, někdejšímu ministru zahraničí USA (1961-1969): „Rozbombardovali jsme v Koreji všechno, co se hýbalo, dokonce i každou cihlu, která ještě ležela na jiné cihle.“

Při nízkých letech nad městskými cíli ničily americké bombardéry jak vodní přehrady hydroelektráren, tak přehrady zavlažovací, takže miliony hektarů zemědělské půdy se ocitly pod vodou – samozřejmě s následkem ničivého hladu.

Od těch dob se Washington nikdy nesnažil zakrýt vůči Severní Koreji své nejhlubší pohrdání a v průběhu 64 let od skončení války činil vše, co bylo v jeho silách, aby tuto zemi i nadále trestal, ničil a přinášel jí bolest. Přivodil na Korejskou lidově demokratickou republiku (KLDR) hladomor, zabránil jí v přístupu k cizímu kapitálu i k cizím trhům a škrtil její ekonomiku zničujícími sankcemi. A v neposlední řadě podél celé její jižní hranice zřídil hustý systém raketových a vojenských základen.

A hlavně: Vyloučil s KLDR jakákoli jednání, protože Washington prostě odmítá sednout si za jeden stůl se zemí, která je v jeho očích tak hluboce pod jeho úrovní.

Většina lidí má dnes za to, že za problém Severní Koreje si může Severní Korea sama, což je ovšem hluboký omyl. Problém spočívá ve Spojených státech. V jejich neochotě o čemkoli se Severní Koreou jednat, skončit válečný stav s ní, který už trvá 64 let a nebyl dosud uzavřen, i v jejich neochotě poskytnout severu základní bezpečnostní záruky.

Aby si zachovaly obraz „tvrdého muže“ a daly svým občanům na vědomí, že se slabšími zeměmi nediskutují, ženou Spojené státy svět do nukleární války.

A přitom: vztahy se severem je možno normalizovat, vazby je možno posílit, důvěru je možno obnovit a nukleární hrozbu rozptýlit.

Potřebuje to jen maličkost. Změnit americkou politiku a dát moc těm jejím politickým vůdcům, kteří touží po míru víc než po válce.

Zdroj: Counterpunch

Vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
6. 7. 2017 17:22

To je ten marxista Mike Whitney, co miloval Hugo Chaveze a byl cely nateseny a hlavne nadejny z venezuelskeho socialismu ? Nu, venezuelsky experiment zkrachoval a ted uz zbyva jen komunisticka Korea. V prvni rade je to problem Jizni Koreje, ktera ted ma mirne socialistickeho presidenta a tak by se mohli se Severni Koreu dohodnout, ne ? Dalsi problem, mimo USA, je zavazna hostilita Kima k Japonsku. Japonska spolecnost je velice znepokojena a jeji zastupitele tlaci na Spojene Staty, aby dodrzovaly smlouvu o obrane Japonska. Jsou to Japonci, kteri projevuji silne odhodlani se Kimovi postavit, kdyz s nimi pujdou do… Číst vice »

fajt
6. 7. 2017 21:07

Dana napsal
Se Severni Koreou se vyjednavalo uz pres deset let, nikam to nevede.

tak si natáhni na svého americkýho ptáka bajonet a vyraž soudruhy ztrestat, karle. ..)

Dolmen
Dolmen
7. 7. 2017 6:16

Dana napsal
Se Severni Koreou se vyjednavalo uz pres deset let, nikam to nevede.

A to je právě ten důvod, proč KLDR pořád ještě existuje. Kdy to vyjednávání vedlo k výsledku požadovaném amíkama, už by bylo po sev. Koreji veta.

Martin (už bez taky m)
7. 7. 2017 7:18

Co předcházelo tomu „napadení“ nám paní Dana nepoví… o masakrech jiho -korejských diktatur taky ani slůvko… A Japonci vskutku co se týče Korey v minulosti opravdu „projevovali silné odhodlání“… Až takové, že se Kimovi přestávám divit, že si – po vzoru strýčka Sama – uvědomil, že jedině připomínka Samem použitých „něžných donucovacích prostředků“ na Japonce příslušně působí… A milá paní: až s tou Koreou „definitivně skoncujete“ – bude tam alespoň milion mrtvých jako při vašich dobrodružstvích na Filipínách, ve Vietnamu či v Íráku? Vždyť vy se přece držíte svého hesla „Dohnat a předehnat“- ne?? Jak to, že vám tak vadí,… Číst vice »

Bety
Bety
7. 7. 2017 14:28

Martin (už bez taky m) napsal
No kam by to ten svět došel kdyby už neplatilo „America first!“…

  
Citovat

Moc trefné, Martine.
A jestliže Kim není pro Severokorejce to pravé ořechové, mohou za to poděkovat také USA, které mu svou politikou vytvořily perfektní podmínky pro nástup toho vůdcovského fašizujícího principu.

peter.
7. 7. 2017 15:57

fajt napsal
tak si natáhni na svého americkýho ptáka bajonet a vyraž soudruhy ztrestat, karle. ..)

:-)

Béda
7. 7. 2017 17:41

Na okraj G20: Těsně před účastí na G20 v Německu navštívil Trump Polsko: Oč Trumpovi v Poslku především šlo? 1/ o zvýšený odběr amerických zbraní ( o to mu jde i v případě všech členů NATO) 2/ o protiruské poštívání (viz jeho vzkaz Rusku z Varšavy) 3/ o odběr předraženého amerického břidličného plynu Trump pochválil namachrované Poláky, proč by ne, když to pomůže prodeji amerických předražených zbraní a plynu a poštval je proti Rusku. A prokázal neznalost zeměpisu. http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/bi-putin-prekvapil-berlin-a-postavil-se-na-stranu-merkelove/ Článek Vladimira Putina v deníku Handelsblatt byl pro Angelu Merkelovou velkým překvapením, napsal Business Insider. „Sdílíme priority německého vedení a jsme… Číst vice »

Dana
Dana
7. 7. 2017 23:14

…Poté, co se Čína a Japonsko „demonstrativně postavily za spolkovou kancléřku, se v následujících dnech může Donald Trump ocitnout v izolaci…

Rekla bych, ze je to zamer….
A Ceska republika bude stastnou kolonii Nemecka. :-)

hudryper
hudryper
8. 7. 2017 19:28

Béda napsal Těsně před účastí na G20 v Německu navštívil Trump Polsko: Oč Trumpovi v Poslku především šlo? 1/ o zvýšený odběr amerických zbraní ( o to mu jde i v případě všech členů NATO) 2/ o protiruské poštívání (viz jeho vzkaz Rusku z Varšavy) 3/ o odběr předraženého amerického břidličného plynu Na schůzku se zeměni tzv. spolku trojmoří nebyla Poláky pozvána Ukrajina. Na sputniku to berou jako projev nechuti vůči banderismu atd. Já si naopak myslím,že nepovažovali zvát představitele státu,který je dopředu určen k dělení , když si Poláci myslí,že s us.patrioty za zády budou potřebný kus Ukrajiny přejmenovávat… Číst vice »

peter.
8. 7. 2017 19:47

hudryper napsal
v duchu svých středověkých pokusů jako součást Rzeci pospolitej..

Ukrajina by nemala mať obavy z Ruska.Hrozbou pre ňu je Poľsko.Lebo Poliaci urobia všetko možné aj nemožné aby si vrátili svoje (??) Kresy.
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/narod-bez-jedne-plice-aneb-pribeh-polskych-kresu/

Viky
Viky
9. 7. 2017 18:48

Bédo, „“1/ o zvýšený odběr amerických zbraní ( o to mu jde i v případě všech členů NATO) 2/ o protiruské poštívání (viz jeho vzkaz Rusku z Varšavy) 3/ o odběr předraženého amerického břidličného plynu““ ——– Nejen pro členy NATO, o čem byla návštěva Arabského Poloostrova? O Jemenu? O Iráku? O Sýrii? Ne. O prodeji nepochopitelně velkého objemu zbraní. (i když s nimi zřejmě vojáci SA neumí moc zacházet/vycházeje z některých událostí v Jemenu/ No, když zůstanou vojenští „odborníci“ SA naživu, budou mít ve skladech rezervy. ) Nebo se budeme dívat na různé extrémisty, kteří sice neumí moc číst a… Číst vice »

Viky
Viky
9. 7. 2017 19:09

Zkapalněný plyn je vždy dražší než plyn stlačený. To dělá technika zkapalňování. Z hlediska ekonomie dopravy je výhodnější plyn pod vysokým tlakem. To je jedním z důvodů stavby moderních vysokotlakých plynovodů. Ukradina se následně stává pro tranzit nezajímavá, protože může mít velký problém udržet dlouhodobě svá stávající zařízení v provozu. Nehledě na zlodějinu a politickou nestabilitu – jednoduše postupně přestává vyhovovat potřebným technickým požadavkům. (tlak používaný v Nord Stream, ale i jinde, je výrazně vyšší než tlak v dosavadních „sovětských“ plynovodech. )