Ministerstvo zahraničních věcí RF prohlásilo, že uplatňovat sankce proti novinářům je nepřípustné

Reklama


Ministerstvo zahraničních věcí Ruska obvinilo úředníky EU, že jsou obojetní a předpojatí ve vztahu k profesionální činnosti ruských novinářů. Ve svém „škodlivém přání zasolit Rusku“ se eurobyrokraté neřídí evropskými hodnotami svobody slova, zdravým smyslem, ani zmrzačenými osudy statisíců Ukrajinců, kteří se stali oběťmi Západem cynicky podporovaných „demokratických“ operací Kyjeva na jihovýchodě Ukrajiny. Tak okomentoval zplnomocněnec Ministerstva zahraničních věcí Ruska v oblasti lidských práv, demokracie a nadřazenosti práva Konstantin Dolgov publikaci v německých novinách Junge Welt.

Noviny zveřejnily úryvky protokolu ze zasedání Výboru stálých zástupců členských států EU ze dne 10. září, kde se jednalo o zařazení některých ruských novinářů nebo dokonce celých informačních agentur do sankčních seznamů Evropské unie za „propagandistickou podporu anexe Krymu Ruskem a destabilizaci východní Ukrajiny“.

„Ještě jednou zdůrazňujeme absurdnost a nepřijatelnost podobného výkladu ukrajinských událostí. Pro nás již není novinkou, když se některé z členských států EU, jejichž zástupci obvykle hřímají z různých mezinárodních tribun o nutnosti bránit svobodu slova, následně stávají iniciátory štvanice na nepohodlné novináře a média“, prohlásil Dolgov. „To se stalo například anglickým novinám The Guardian, jejichž redakci začali britské orgány šikanovat po zveřejnění odhalení E. Snowdena, nebo s pozastavením vysílání Prvního Baltického kanálu v Litvě za vysílání pořadu, který se nelíbil oficiálním úřadům. Podobné metody práce s nevhodnými hromadnými sdělovacími prostředky se aktivně uplatňují i v jiných členských státech EU, na což jsme nejednou upozorňovali i v dokladech Ministerstva zahraničních věcí Ruska o situaci s ochranou lidských práv v Evropské unii“, stojí dále v prohlášení ministerstva.

Podle slov Dolgova je trestání lidi, kteří riskují svůj život na Ukrajině kvůli přinášení objektivního zpravodajství o událostech, ke kterým tam dochází, za hranou dobra a zla. “Doufáme, že soudnost a rozvaha v Bruselu přece jenom zvítězí. Vyzýváme mezinárodní instituce zabývající se ochrannou práv, včetně zástupce OSCE pro otázky svobody slova v hromadných sdělovacích prostředcích, aby nedopustil další hrubé porušování mezinárodních norem v oblasti lidských práv“, zdůraznil ruský diplomat.

Zdroj: http://politikus.ru/v-rossii/30706-mid-rf-zayavil-o-nedopustimosti-sankciy-protiv-zhurnalistov.htm

Překlad: Irena

Foto: zdroj

Přejít do diskuze k článku 3 komentáře