Na válku se ptejte veteránů

Britské listy 12. 11. zveřejnily 9 otázek, které byste neměli pokládat válečným veteránům. Je to překlad z angličtiny, čili se týká především asi veteránů amerických, ale o našich profesionálech „na služební cestě“ to bude platit podobně. Těch otázek je sice devět, ale všechny mají jedno společné: neptej se, nenuť je vzpomínat a hlavně – nenuť je pochybovat o tom, jestli ta válka byla správná a spravedlivá. Vůbec s nimi jednej v rukavičkách a jako s obětmi a nesnižuj jejich trauma tím, že bys jim připomínal, že i na druhé straně byli lidé…

Jasně, válka je vůl a semele každého, ale koho jiného bychom se měli ptát na to, jaká válka skutečně je, než vojáků, kteří v ní bojovali? Snad politiků a generálů, kteří si ty války vymýšlejí, ale nebojují v nich? Pro ty veterány to určitě není lehké, ale také to nejsou žádní odvedenci, kteří by byli do armády nahnáni násilím, nýbrž lidé, kteří si, byť možná z naivity či jako oběti brainwashingu, armádu a válku sami zvolili. I veterán je člověk, ale jeho lidství by nemělo převažovat a zastiňovat lidství těch, kteří byli objektem jeho práce (sic!). I veterán je člověk a právě proto i on nese zodpovědnost za to, co jako voják dělal. A proto je každá otázka na jeho práci legitimní, jakkoliv může být nepříjemná. Nikdo jiný nám totiž pravdu o válce neřekne, a pohádkáři z médií už vůbec ne.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
14. 11. 2015 15:25

Žoldnéře bych nešetřil, nemuseli se na to dát. Když mohli být chlapi se zbraní v ruce, musí být chlapi i potom. Je mi fuk, jaké mají trauma z toho, že někoho zabili.
A na válku bych se ptal spíše druhé strany – civilistů. A v tomto případě s taktem.

Dana
Dana
14. 11. 2015 18:47

Statisice americkych vojaku, – podle vas zoldaku ale trauma z valky vubec nemaji, ziji si spokojenym zivotem, jen se o jejich zkusenostech nemini delit s civilisty. . Nejake ankety a rozhovory s traumatisovanymi vojaky jsou castecne dilem americkych slunickaru proti valce, takovi John Lennove, nebo Jane Fondove. Americka armada nema v dobe krise nouzi o dobrovolniky, kteri jdou do nezname zeme bojovat za bezpecnost jejich naroda. Veterans Day je zde uctivani veteranu, coz je celonarodni pieta za ty, kteri poslechli hlas naroda. Dobrovolna armada by byla ve schoulostivelem Cesku fraska, s tim souhlasim, Evropan umi jen kontrolovat okurky, zda jsou… Číst vice »

Tribun
Admin
14. 11. 2015 20:05

Inu, Dano, problém nejsou teroristé, problém jsou lidé jako vy – bez vás by žádní teroristé nebyli. Ale uznávám, že v památníčku sonderkomanda SS by se ta vaše tiráda vyjímala moc pěkně. Víte, co udělejte? Vezměte kamaráda, strčte mu do prdele rachejtli, tu odpalte, pak mu tam strčte hlavu, a pak teprve oslavujte válku.

peter.
15. 11. 2015 8:36

Dana napsal
Statisice americkych vojaku, – podle vas zoldaku ale trauma z valky vubec nemaji, ziji si spokojenym zivotem

Ľudia ktorí majú na svedomí životy detí,žien a starcov ktorých pozabíjali často krutým a mučivým spôsobom vo vojne vedenej na území tisíce km od USA,a napriek tomu nemajú z toho žiadnu traumu a dokážu žiť spokojným životom,sú duševní mrzáci, choromyselné zvery so zvrátenými hodnotami ty p.ča jedna sprostá!

Viky
Viky
15. 11. 2015 9:23

Dano …Americane se jako vedouci velmoc s islamismem dostali do konfliktu jako prvni,… No neržikejte, fuck(t)? Čímž chcete říci, že když poskytovali Vaši spoluobčané (americké zvláštní služby) ochranou ruku a výcvik Bin Ladinovi dostali se přitom do konfliktu, nebo snad ještě nebyl islamistickým extrémistou? Na Severním Kavkazu pomáhali američané v boji proti islamistům, nebo poskytovali islamistům tichou podporu? Před zásahem američanů (co si říkají koalice) v Iráku tam měl islamismus volnou ruku, nebo přesně naopak ? Američané neposkytují a nikdy neposkytovali pomoc islamistickým extremistům v Sýrii? Ale nenechte se odradit a pište milá Dano! Přečíst si čas od času podobné… Číst vice »

asym
asym
15. 11. 2015 16:51

Dana napsal: „Americane se jako vedouci velmoc s islamismem dostali do konfliktu jako prvni, pac jsou „Velky Satan“, coz ostatni lidskopravci povazovali za agresivitu. Nu coz. Az toto pochopite, pak je nadeje, ze se v budoucnu evropsky kalifat neuskutecni…“ Emerika je Velký Satan i díky takovým kreaturám jako jste vy Dano, které si naivně uzurpují velmocenské ambice v dřevěných boudách, kterým samí říkají vily, koloniím automobilových přívěsů, 20 tisícům obětí těch, kteří díky zdravotnímu pojištění (které neměli) zemřeli právě proto, že to byl jejich emerickej sen. Vy nemáte právo nikomu vnucovat svůj zparchantělej příživnickej neoconskej ideál když po něm zůstávají… Číst vice »