Nad jemenským konfliktem

V konfliktu v Jemenu nejde jen o trvající tradiční rivalitu mezi Íránem a Saudy. Americké invaze a následná eliminace Saddáma Husajna spolu s rychle rostoucím tempem cen ropy udělaly z Íránu regionální velmoc. Íránci obdrželi v důsledku těchto událostí miliardy dolarů navíc, které využili mimo jiné k nakupování vlivu v oblasti. V době íránsko-írácké války se z Íránských revolučních gard vyčlenily Al Kuds – tzv. Jeruzalémské jednotky – odpovědné za zvláštní operace. Jejich hlavní úlohou má být v budoucnu osvobození Jeruzaléma, ale zatím se věnují vyzbrojování a podpoře islámských revolučních skupin na celém Blízkém východě, rovněž přepravují, vyzbrojují a cvičí rekruty ze zahraničí, někdy operují přímo v místech konfliktů, radí povstaleckým kmenům atd. Spolupracují úzce s Hizballáhem v Libanonu, Mahdího armádou v Íráku, operovali v Bosně, Afghánistánu. Operační oblast je opravdu rozlehlá.

Z Íránu se prostě stal hlavní hráč regionu. Změna nastává od roku 2012, kdy s dalšími sankcemi  příjmy za ropu a plyn poklesly cca o polovinu včetně toho, že Írán neměl přístup – vzhledem k bankovním sankcím – k již vygenerovaným příjmům v amerických a evropských bankách. Vývoj /pokles/ cen ropy v roce 2014 uměle způsobený Spojenými státy a Saúdskou Arábií Írán za této situace potěšit rozhodně nemohl. Nepokoje v Sýrii, které začaly na jaře 2011, patří do soutěže o vliv na Blízkém Východu. Válka v Sýrii tak představuje svým způsobem jen pokračování nevyhlášené války v zastoupení mezi Íránem a veřejně nedeklarovanou koalicí tvořenou Saúdskou Arábií, Katarem a Tureckem, které přehodnotilo předtím přátelské vztahy.

Tato situace nejen zvyšovala ekonomický tlak na Írán, ale rovněž ohrožovala geololitickou pozici vybudovanou za předchozí desetiletí. Zdá se, že militantní náboženští fanatici vytvořivší územní formaci zvanou Dáeš /ISIL/ Íránu doslova spadli z nebe, neboť přetransformovali nepřátelský postoj vlády USA vůči němu a vývoj je nutí stát se o něco smírnějšími i vůči Asadovu režimu. Představa, že „jejich prozápadní“ rebelové porazí bojovníky Dáeš, Al Núsru a další podobné „džihádistické milice“ se rozplynuly a ze Sýrie se patrně stává další rozpadající se státní útvar jdoucí cestou Iráku a Libye. Tento další posun velmi pravděpodobně vrátí Írán do původní pozice silného hlavního hráče celé oblasti. A Turecko se Súdskou Arábií nejsou nadšeny z vyhlídek hospodářské prosperity jejich regionálního soupeře.

Těžko považovat za opravdový důvod zahájení vojenských akcí proti Jemenu ze strany Saúdské Arábie požadavek na návrat prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího, který nejprve rezignoval a potom se uchýlil do exilu. Jeho úmysl rozdělit zemi na federaci složenou z šesti celků zcela ztroskotal. Šíité by tím mimo jiné přišli o přístup k moři, na což nemohli přistoupit.

Vojenská účast Saúdů v Jemenu má spíše důvod v pocitu ohrožení jak případné změny rovnováhy v oblasti ve prospěch šíitů, tak následně v ohrožení jejich současných nábožensko-politických příbuzenských elit v oblasti vnitřní bezpečnosti Saúdské Arábie. Náš „západní“ problém je, že jsme náchylní vnímat konflikty islámského světa velmi černobíle. Ale škatulky v této oblasti nikam nevedou. Je zde málo znám kritický postoj Saúdů např. k Muslimskému bratrstvu. Jeho vzestup znamenal nadvládu sunnitského islámu v Egyptě. Měli by tedy mít radost. Neměli. Vyděsilo je, že by mohlo dojít k politickému pohybu a zpochybnění statu quo vlastních stávajících saúdských elit. A tak po převratu a sesazení premiéra a vůdců Muslimského bratrstva král Abdulláh chválí egyptskou armádu za záchranu země před terorismem, extremismem a pobuřováním. Jejich vlastní šíitské obyvatelstvo (údajně cca 15 %) v oblastech bohatých na ropu by mohlo snadno začít požadovat nějaká větší náboženská práva, případně náboženskou rovnost a adekvátní podíl účasti na vládě v království. Aliance regionu bývají velmi překvapující a nemají vůbec hranice slepého západního pohledu. Např. šíitští Íránci podporují sunnitské hnutí v Palestině (Hamás). Nebo již zmíněné problémové vztahy Saúdů a Muslimského bratrstva. Nebo nejnověji aliance šíitských milicí s Kurdy a sunnitskými kmeny v operacích proti ISIL u Tikrítu.

Zajdíja je jedna ze šíitských sekt pojmenovaná po Zajdovi ibn Alím, jednomu z potomků z linie prvního šíitského imáma a Fatimy, dcery Mohameda. Liší se uctíváním pěti imámů, z nichž pátý je sám Zajd. Říká se jim také Pětníci, angl. Fivers. V 8. století je nacházíme v Hedžábu, Íránu, Iráku a severní Africe (Maroko, Idriss I.). Huthiové, „Ansar alláh“, boží partyzáni, jsou povstalecká skupina zájdských šiítů dnes vedená Abdalem Málikem Huthím, bratrem zakladatele.

Írán sice popírá vměšování se v Jemenu, ale kromě dalších signifikantních známek např. zástupce velitele Íránských revolučních gard brigádní generál Hussain Salami uvedl, že Ansaralláh je strategicky kopie libanonského Hizballáhu.

Předchozí prezident Sálih dokázal být na rozdíl od současného uprchnuvšího Hadího muž na svém místě. Byl u moci 33 let. Uměl vycházet s kmeny a hrát si s nimi na „rozděl a panuj“. Rovněž uvážlivě dělením zajišťoval, aby nikdo nebyl tak silný, aby ho napadnul. Nad návratem Sáliha se vznáší v současné chvíli množství otazníků.

Pokud se Saúdové rychle nedohodnou s kmeny v severním a jižním Jemenu a neukončí válečné tažení, íránský vliv se tím jen posílí.

Pokud si dovolím k celé záležitosti jeden osobní komentář, tak vůbec nechápu celkové prvoplánovité, nekoncepční a místy i podivné rozvažovaní USA administrativy o arabském světě. A to dlouhodobě. Tak mi to alespoň zvenku připadá. Současná situace kolem „Iran deal“ na mě dokonce dělá dojem, že Obama podrazil nohy svému oficiálnímu tradičnímu spojenci USA Saúdům jen kvůli nezvladatelné osobní animozitě vůči izraelskému premiérovi Netanjahuovi.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lomikel
lomikel
14. 4. 2015 7:28

muj nazor je z v jemenu nejde, v jadru situace, o vyse zminenou rivalitu. Po odstoupeni Alí Abdalláh Sáliha http://cs.wikipedia.org/wiki/Al%C3%AD_Abdall%C3%A1h_S%C3%A1lih vzala za sve dynamicka(jako ze se strilelo ale mene) rovnovaha kmenu a vnejsich sil ktere se pokouseli ovlivnovat situaci v zemi. Salih byl rekneme genius ve vyrovnavani vlivu takze se mu darilo udrzet dobre vztahy s USA a zaroven nevidavat islamisty ktere USA pozadovali. Za to mel peniza a zbrane a relativni klid ( od USA) a podporu/neutralitu islamistu pri reseni (rozumej strileni) problemu v zemi. Tahle rovnovaha vzale za sve a tak se vytvari nova, asi horsi. —– K… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 7:32

Trend ktery je jasne patrny, z knihy, je ze USA casto meni sve kone v dostihu a ty stare strili, casto jen proto ze se doma dostane k moci jina skupina a konsistence zahranicni politiky neni zajistena. Aktulane – Obama neni/uz cernyy kun :) Dicka Cheneyho, jsou signali ze v ramci USA elit dochazi k boji, ktery ma sve dopady na zahranicni politku. Pak by politika vuci Iranu a SA davala lepsi smysl.

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 7:41

k 9/11 z meho pohledu se jednalo o zpravodajskou hru kdy urcite politicke kruhy/ci spise krouzky a casti zpravodajsich sluzeb o situaci vedeli a nechali ji volny prubeh. Nektere detaily pak byly dofabulovany jiz bez ucasti atentatniku. Celkovy benefit v oblasti zahranicni politiky je sporny, je ale jiste ze se s pomoci 9/11 podarilo utuzit rezim v americe. Tazke je IMHO mozne ze cil byl ciste vnitrni od pocatku. Podobny efekt melo 9/11 na Evropu (bohuum zel), na staty kde al-kaida ( at uz ten brend vymyslel kdokoli je uz pouzivan k (sebe) inedtifikaci i autentickymi islamskymi radikaly ( jako… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 7:45

hele co se clovek nedovi
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/366906-fbi-pry-zameta-saudskou-stopu-v-utoku-z-11-zari.html

byt saudy mam stazenou prdel

koho vlastne byl usama agent a v ktere casti sveho zivota
http://cs.wikipedia.org/wiki/Us%C3%A1ma_bin_L%C3%A1din

treba tady makal pro Madlenku:
Aktivity bin Ládina před 11. zářím[editovat | editovat zdroj]Od počátku konfliktu v bývalé Jugoslávii se al-Kaida zapojila i do těchto bojů nejprve na straně bosenských sil, později cvičila a vyzbrojovala část jednotek Kosovské osvobozenecké armády v Kosovu a Národní osvobozenecké armády v Makedonii.[zdroj?]

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 8:02

jeste poznamka k tomu jak se pokusit orientovat v islamskem svete, pro pohled z odstupu ( evropy) ie imho ucelne v prvni rade zacit rozlisovat tohle http://thesaker.is/hasan-nasrallah-so-called-islamic-state-is-wahhabi-every-muslim-must-fight-it/ http://thesaker.is/sayyed-hassan-nasrallah-on-the-biggest-distortion-of-islam-in-history/ Btw. SA wahabisty podporuje, a financuje islam v cechach. btw jeste k jemenu http://thesaker.is/yemen-as-yet-another-example-of-us-military-incompetence/ http://thesaker.is/hassan-nasrallah-the-war-in-yemen-announces-the-end-of-the-house-of-saud-eng-sub/ —- na zaver bych rad upresnil, aby nekdo nedosel ke spatnym zaverum o mem pohledu, ze islam v cr doma neni a podporovat jeho prichod a rozvoj je destrkutivni blbost ktere svedci jen o vnitrnim vyprazdneni lidi kteri ho propaguji ( a nejsou verici v Allaha), jsou to bud uzitenci idioti nebo za to berou penize, a… Číst vice »

fajt
14. 4. 2015 8:04

Tak Babiš v americe s neocony probírá a radí se, jak co nejefektivněji rozebrat zbytky sanitárního uskupení Bohmen und Mahren a začlenit ho do jiného státosprávního celku, který bude co nejvíce a nejlépe vyhovovat americké korporaci – tak sudeťáci maj svý jistý, no a Slezko asi povalí do Polska ( má zásluhu v bojích na Ukrajině, američané to oceňují a určitě odmění – Velkopolsko dostává opravdu značné územní kontury, američané asi usoudili, že tento celek bude bránit západní Evropu asi nejlépe ze všech východních kolonií), rakušáci si mohou přiškrábnout na jihu a Prágl ( a blízké okolí) by mohl zůstat… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 8:06

fait – v kontextu politiky USA to nelze vyloucit, i kdyz tyto metody v evrope pouzila zatim jen v jugoslavii a tedy mimo EU kde pouziva jine paky (a paka).

fajt
14. 4. 2015 8:30

lomikel napsal fait – v kontextu politiky USA to nelze vyloucit, i kdyz tyto metody v evrope pouzila zatim jen v jugoslavii a tedy mimo EU kde pouziva jine paky (a paka). má to být taková americká pomsta Rusku za Krym ( i když tahle logika je zcestná, ale propaganda ji už náležitě vytuní a vysvětlí), takže začnou se měnit hranice východního evropského bloku ( i pro případ nějakých větších sympatií obyvatelstva s ruskou politikou) a tím pádem se na pár let zamrazí jakékoliv nežádoucí i politicky kladné aktivity směrem k Rusku. Dalším krokem bude reorganizace státního celku Ukrajina, který… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 8:35

fait – mate nejaky, i konspirativni ;) zdroj ?

fajt
14. 4. 2015 8:42

jistě, zdroje jsou, ale doufám , že neočekaváte něco oficiélního na papíře s kulatým razítkem. ..)

hudryper
hudryper
14. 4. 2015 8:57

fajt napsal Babiš v americe s neocony probírá a radí se, jak co nejefektivněji rozebrat zbytky sanitárního uskupení Bohmen und Mahren a začlenit ho do jiného státosprávního celku, který bude co nejvíce a nejlépe vyhovovat americké korporaci – tak sudeťáci maj svý jistý, no a Slezko asi povalí do Polska ( má zásluhu v bojích na Ukrajině, američané to oceňují a určitě odmění – Velkopolsko dostává opravdu značné územní kontury, američané asi usoudili, že tento celek bude bránit západní Evropu asi nejlépe ze všech východních kolonií), rakušáci si mohou přiškrábnout na jihu a Prágl ( a blízké okolí) by mohl… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 8:57

ocekavam URL(s)
:)

fajt
14. 4. 2015 9:16

hudryper napsal Nemyslím,že by us.partneři s ním projednávali takovouto strategii na celá léta dopředu. Na to je Babiš jen malý hovňousek. Maximálně mu nabídnou post prezidenta a možná nějakou tu druhořadou nabídku,kterou nelze odmítnout. Pokud bych vzal ,fajte, informaci o zdrojích vážně, musel bych se právem domnívat,že se s Vámi Bzrzezynski občas jezdí na Slezsko poradit jak dál. Ale k potřebnému vystrašení zdejšího kotlinkového etnika je to dobré, hodně dobré,to ano. oni mu nedají na výběr jinou alternativu ( to nebude zrovna rovnocené plánování) , oni ho jenom upozorní, že situace nazrála k jistému bodu, ve kterém by bylo dobrý,… Číst vice »

fajt
14. 4. 2015 9:18

lomikel napsal

ocekavam URL(s)

takže přeci chcete razítko. ..)

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 9:22

fait – ale prd, bud jste to vymyslel vy tak to reknete a uvedte nejaka informace ktere k tomu vedou a ktere k tomu privedli vas. nebo jste si to cele precet, nekde. tak sup jak to je ?:)

fajt
14. 4. 2015 9:28

lomikel napsal

fait – ale prd, bud jste to vymyslel vy tak to reknete a uvedte nejaka informace ktere k tomu vedou a ktere k tomu privedli vas. nebo jste si to cele precet, nekde. tak sup jak to je ?:)

vyberte si ( a myslete si) co chcete, pro danou věc to je to irelevantní . ..)

merlin
merlin
14. 4. 2015 11:42

chci upozornit na drobnou absurditu celé záležitosti, tak sem zkopíruju můj doplňující koment z janiky Ono je to samozřejmě složitější, v Jemenu dlouhodobě přebývá Al Kajda, tydy jedna z odnoží, která je považovaná za hodně nebezpečnou, američané tam bombardovali bezpilotními letouny a způsobily velké ztráty na civilních obyvatelích, takže se Jemenci začali bouřit a začaly převládat celkem logicky antiamerické nálady. Hádí potlačoval minoritu šíitských muslimů, ti mu navíc vyčítají, že nebojoval proti Al Kajdě. Vzhledem k saudské podpoře Al Kajdy se dostaneme k paradoxní situaci, kdy v Jemenu bojují Huthí proti Al Kajdě, na jejíž straně se zde nachází Saudové… Číst vice »

merlin
merlin
14. 4. 2015 11:47

A teď jsem zachytila, zatím jen v českém tisku /čt24/, že odměna za exprezidenta Sáliha a Abdala Malika Huthiho je dvacet kilo zlata.

orinoko
14. 4. 2015 12:44

Myslim, ze Pakistan je velmi zraly na emericky lidskopravni tajfun.

Gatta
Gatta
14. 4. 2015 14:39

Situace je tak nepřehledná, že nedává smysl. Zdánlivě … Smyslem ale jsou vždy „zdroje a peníze“ … a tí největším bohatstvím v regionu je ropa (a zlato) Saudů. Stávající chaos je jen taková ta „kalná voda“ ve které se dá dobře lovit. Angažovanost SA v Jemenu ? – „tak už se ji povedlo zatáhnout do války“ – tu dosud blahobytnou monarchii topící se v penězích. A taková válka se může vyvíjet velice různě a překvapivě … No a pak jsou tu ty „vedlejší následky“, nebo spíše „vedlejší cíle“ těch islámských válek – vítané ohrožení Evropy , ohrožení Ruska a to… Číst vice »

peter.
14. 4. 2015 15:14

Gatta napsal
Situace je tak nepřehledná, že nedává smysl. Zdánlivě …

Gatta:Dáva to zmysel a „merlin“to vystihla tak,že k tomu skoro niet čo dodať.Tieto konflikty na Blízkom východe nevznikajú náhodilo ale sú súčasťou strategického plánu na jeho ovládnutie Usraelom.

orinoko
14. 4. 2015 16:19

Lidi,ja se vam divim. Myslete trochu pozitivne. Iran a spol. postupuje stejne jako Husite blahe nasi pameti. Tak dlouho jsme se branili jako Zidi v Palestine katolickym military vyznavacum krize,az bylo jasne,ze takovouto praxi nelze dal tolerovat. Myslim, ze prediktorem dalsiho postupu byl Prokop Holy, ale jist si tim nejsem. Doslo na tzv. spanile jizdy. Rozumej …. Husiti vyrazili za spanilymi princeznami. A najednou se dej zacina odehravat na jinem jevisti. Jak to rikaji zapareni katolici? Koho Buh miluje,toho krizem navstevuje. Osobne miluji takove zvrhlosti, kdy nad mrtvolou pronasi tlusty Dukat podobne SENtence. Proste a jednoduse: Iran se natolik zamiloval… Číst vice »

orinoko
14. 4. 2015 16:50

Some words by the way… Clanek zasluhuje vyraznou pochvalu, coz ja sam za sebe prave cinim. Je primou konkurenci Tereze S. Nikoli ve zlem, ale v kritickem. Je velmi dobry, a to se s autorkou nemilujeme. Ona kraci velmi opatrne po zakrutach emerickeho imperialismu, zatimco ja tvrdim , ze Iran uz ruskou tristovku ma a ovlada. Je to porad stejne: Putin ma furt sama esa. Ja se nejak bojim. Ta vychodni ofenziva je az moc ucinna. Jo .. a ty pitomoste kolem ruskych „chybin“ a naletu Sucka uz jste si dali dohromady? Uprk Donalda krizaka zpusobil rusky Bastion. A to… Číst vice »

Alena
Alena
14. 4. 2015 18:16

hudryper napsal Nemyslím,že by us.partneři s ním projednávali takovouto strategii na celá léta dopředu. Na to je Babiš jen malý hovňousek. Maximálně mu nabídnou post prezidenta a možná nějakou tu druhořadou nabídku,kterou nelze odmítnout. Pokud bych vzal ,fajte, informaci o zdrojích vážně, musel bych se právem domnívat,že se s Vámi Bzrzezynski občas jezdí na Slezsko poradit jak dál. Ale k potřebnému vystrašení zdejšího kotlinkového etnika je to dobré, hodně dobré,to ano. pan Babiš má ekonomické zájmy, Amerika má ekonomické zájmy. Agrofert kooperuje s Monsanto. Amerika se zoufale snaží udržet si dominanci. To vyžaduje co nejvíce podřízených zemí, obchodujících v dolarech.… Číst vice »

merlin
merlin
14. 4. 2015 18:19

Nejnovější zprávy:-) http://www.middle-east-online.com/english/?id=70932
Rusko se zdrželo hlasování, ale nevetovalo rezoluci rady bezpečnosti o okamžitém stažení hútských rebelů.
Byl zmražen majetek nejstaršího syna exprezidenta Sálíha Ahmeda a Abdul Malika Huthiho, mají i zákaz cestovat.
Ruso nepoužilo právo veta poté co s ním několik týdnů vyjednávaly ostatní země Perského zálivu, prý šlo o obtížná jednání.
Pozn. Arabská koalice zaútočila na Jemen po poradě s USA bez souhlasu OSN.

Alena
Alena
14. 4. 2015 18:24

fajt napsal Tak Babiš v americe s neocony probírá a radí se, jak co nejefektivněji rozebrat zbytky sanitárního uskupení Bohmen und Mahren a začlenit ho do jiného státosprávního celku, který bude co nejvíce a nejlépe vyhovovat americké korporaci – tak sudeťáci maj svý jistý, no a Slezko asi povalí do Polska ( má zásluhu v bojích na Ukrajině, američané to oceňují a určitě odmění – Velkopolsko dostáváopravdu značné územní kontury, američané asi usoudili, že tento celek bude bránit západní Evropu asi nejlépe ze všech východních kolonií), rakušáci si mohou přiškrábnout na jihua Prágl ( a blízké okolí) by mohl zůstat… Číst vice »

merlin
merlin
14. 4. 2015 18:28

Nějak mi to připomnělo jiné hlasování, kde se taky zdrželi a pohřbili tak Kaddáfího.

fajt
14. 4. 2015 18:34

merlin napsal Nejnovější zprávy:-)http://www.middle-east-online.com/english/?id=70932 Rusko se zdrželo hlasování, ale nevetovalo rezoluci rady bezpečnosti o okamžitém stažení hútských rebelů. Byl zmražen majetek nejstaršího syna exprezidenta Sálíha Ahmeda a Abdul Malika Huthiho, mají i zákaz cestovat. Ruso nepoužilo právo veta poté co s ním několik týdnů vyjednávaly ostatní země Perského zálivu, prý šlo o obtížná jednání. Pozn. Arabská koalice zaútočila na Jemen po poradě s USA bez souhlasu OSN. asi OPEC ( saudové) udělali deal ( ale k tomu musí být přinejmenším dva, obávam se, že tady těch dobráků od kosti bylo dost) – jak dokáže být high society politka špinavá a… Číst vice »

peter.
14. 4. 2015 18:34

merlin napsal

Nějak mi to připomnělo jiné hlasování, kde se taky zdrželi a pohřbili tak Kaddáfího.

To je fakt.Vtedy bol prezidentom Medvedev a pamätám si,ako odsúdil Putina za to,že kritizoval rozhodnutie RF zdržať sa hlasovania o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou..To malo za následok vraždu Kaddáfího a vybombardovanie Líbye do stredoveku.

fajt
14. 4. 2015 18:50

Alena napsal to je trochu přitažené za vlasy, i když ne nereálné. Pokud si uvědomíme, že přes Benešovu přítomnost v Anglii za druhé světové nechtěla ani Anglie, ani USAdlouho uznat Československo v hranicích před Mnichovem, je to alarmující. Vždyť dějiny se , jak dnes vidíme,opakují. Limitujícím faktorem bude soudržnost Čechů a vědomí národní sounáležitosti. To je ovšem dnes na nulové úrovni. Něco takového možná trochu existuje na Moravě, proto z dnešního Česka má Morava určitou šanci přežít. Česko je mrtvé, jen o tom ještě neví československo po druhé světové válce existovalo taky velkou zásluhou Stalina ( kdyby byl opravdu tak… Číst vice »

peter.
14. 4. 2015 19:24

fajt napsal
československo po druhé světové válce existovalo taky velkou zásluhou Stalina

fajt:Toto je dobré vedieť.Nejde len o Podkarpatskú Rus ktorá nikdy nebola Ukrajinou a dokonca s ňou pred vojnou ani nemala spoločnú hranicu,ale ide aj o to,ako bola zmluvne ošetrená celistvosť našej republiky po vojne :
http://www.rusin.sk/preco-benes-pustil-stalinovi-podkarpatsko/

fajt
14. 4. 2015 20:26

peter. napsal fajt:Toto je dobré vedieť.Nejde len o Podkarpatskú Rus ktorá nikdy nebola Ukrajinou a dokonca s ňou pred vojnou ani nemala spoločnú hranicu,ale ide aj o to,ako bola zmluvne ošetrená celistvosť našej republiky po vojne : http://www.rusin.sk/preco-benes-pustil-stalinovi-podkarpatsko/ dalo by se říci, že Beneš neměl nic slibovat, ergo že rusové mají dobrou paměť a když na to příjde, jdou si pro slíbené, když se druhá strana zase nemá k věci a k plnění slibu ( i když tady to nebyla silová akce, ale politická agitace, prostě si s tím dali nějakou práci ) – nechci to znevažovat, krom toho těžko… Číst vice »

Sio
Sio
14. 4. 2015 20:31

peter. napsal
fajt:Toto je dobré vedieť.Nejde len o Podkarpatskú Rus ktorá nikdy nebola Ukrajinou a dokonca s ňou pred vojnou ani nemala spoločnú hranicu,ale ide aj o to,ako bola zmluvne ošetrená celistvosť našej republiky po vojne :
http://www.rusin.sk/preco-benes-pustil-stalinovi-podkarpatsko/

Ale ve své podstatě mají Rusíni asi mnohem blíž k Rusům nebo Ukrajincům, než k Slovákům nebo Čechům … byl to tak trochu cizorodý prvek v Československu. Historicky nikdy nepatřil ke Slovensku.

peter.
14. 4. 2015 21:03

Sio:manželku mám Rusínku,žijem medzi nimi ale teórií o ich pôvode je viac.
Sú historici,ktorí tvrdia,že ide o potomkov Sarmatov,iní zas hovoria,že sa usadili v Karpatoch pri sťahovaní národov,konkr.Slovanov v 6.storočí,a boli to strážcovia karpatských priasmykov.Údajne v tých priesmykoch bojovali aj proti Batu-chánovým Tatárom,no väčšina historikov sa prikláňa k tomu,že prišli na východné Slovensko s valašskou kolonizáciou,ktorá postupovala z územia Rumunska po hrebeňoch Karpát až na Moravu.Ak vás to zaujíma tak si prečítajte toto:
http://www.dobrodruh.sk/cestopisy/huculi-horali-ukrajinskych-karpat
My ich všetkých voláme – „Rusnáci „.

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 21:03

se mi libi jak citlive nastolujete agendu podkarpatske rusy s ohledem na stalina ,
neblbnete z toho krapet ?:)

lomikel
lomikel
14. 4. 2015 21:40

peter. napsal
To je fakt.Vtedy bol prezidentom Medvedev a pamätám si,ako odsúdil Putina za to,že kritizoval rozhodnutie RF zdržať sa hlasovania o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou..To malo za následok vraždu Kaddáfího a vybombardovanie Líbye do stredoveku.

http://thesaker.is/zag-russia-does-another-libya-at-the-unsc/
nejste sami
nechapu to, stale znovu si rikam v jak hroznych vnitrnich srackach rusove jsou ze
musi delat takovou politiku

fajt
15. 4. 2015 6:29

fajt napsal dalo by se říci, že Beneš neměl nic slibovat, ergo že rusové mají dobrou paměť a když na to příjde,jdou si pro slíbené,když se druhá strana zase nemá k věci a k plnění slibu ( i když tady to nebyla silová akce, ale politická agitace, prostě si s tím dali nějakou práci )– nechci to znevažovat, krom toho těžko posuzovat pouze dnešníma očima tehdejší politické události ( pamatujme, že tehdy se už vše řešilo zabíjením a likvidaci a nikdo na světě to neměl za něco nepatřičného, takže taková docela hladkápolitická akce připojení území k zachránci Evropy měla tehdynádech… Číst vice »

aram
aram
15. 4. 2015 7:24

President prohlásil, že bude o věci mluviti upřímně. V roce 1918 z československé strany nebyl vyzvednut požadavek o připojení Karpatské Ukrajiny k Československu. Návrh vyšel ze strany americké. V USA, kam emigrovala asi polovička veškerého obyvatelstva Karpatské Ukrajiny, byl v tom směru organizován jakýsi plebiscit. Tehdy východní Halič nebyla sovětskou, a proto K. U. byla prakticky od sovětské Ukrajiny oddělena. Aby nepřipadla Mad’arsku, bylo třeba ji připojit k Československu. Praha považovala připojení Karpatské Ukrajiny k ČSR za jakýsi mandát a nikdy nepovažovala otázku K. U. za definitivně vyřešenou. Teprve nyní byly vytvořeny předpoklady k definitivnímu řešení této otázky, jak takové… Číst vice »

aram
aram
15. 4. 2015 7:25

zdroj k Podkarpatské Ukrajině a výše uvedené citaci
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/jednani-prezidenta-benese-v-moskve-21-3-1945/

peter.
15. 4. 2015 15:37

Dodávkami PVO(S-300 a jeho analógy) do Usraelom ohrozených štátov,RF a Čína znemožňujú USA a Izraelu použitie letectva na bombardovanie.V článku sa hovorí,že použiť môžu len lietadlá ktoré sú tzv.“neviditeľné“ale myslím, radary na báze českej“Tamary“sú už určite zdokonalené a ako sa ukázalo v Juhoslávii aj účinné.
Stojí za niečo US armáda bez možnosti masívneho bombardovania napadnutého štátu?

http://www.hlavnespravy.sk/the-daily-beast-dodavkami-s-300-rusko-zbavuje-vzdusne-sily-usa-schopnosti-bojovat/599572

Sio
Sio
15. 4. 2015 16:24

Pokud je to tak, má ami armáda přistřihnutá křídla. :-) Předpokládám, že vrtulníky také nemají šanci.

fajt
15. 4. 2015 17:28

http://cz.sputniknews.com/nazory/20150415/260280.html – „Putinovo poselství Obamovi je přímočaré a nedvojsmyslné: „Už jsme dost trpěli. Ode dneška dávejte pozor, každá vaše akce, která podkopává naši bezpečnost, vyvolá vážnou reakci. Kromě toho, budeme pomáhat jiným zemím čelit vaši agresi. Nechtěli jsme, aby to všechno vyšlo právě takto, to je ale volba, kterou jste učinili za nás“

lomikel
lomikel
16. 4. 2015 8:53

http://www.novarepublika.cz/2015/04/americka-vladni-garnitura-v-cele-s.html Ruské zdroje blízké Ministerstvu obrany včera zveřejnily zprávu, že prezident Putin pověřil posádku vojenského námořního plavidla „CCB-201 Višnija“ (zpravodajské plavidlo vyšší třídy) použít všechna potřebná útočná/obranná opatření nutná k vlastní ochraně a ochraně životů civilistů, a to před agresivními výpady vojenských bojových letounů, které provozuje „US Air Force“ v současné bojové zóně v Jemenu. … Ano, skutečně to vypadá tak, že rozhodnutí ruského prezidenta Putina bylo zcela jistě ovlivněno zničením ruského konzulátu v Adenu v důsledku bezprecedentních náletů vojenského letectva Saúdské Arábie. Navíc je evidentní, že vojenské aktivity Saúdské Arábie jsou definovány a řízeny armádní politikou Spojených států …… Číst vice »

lomikel
lomikel
16. 4. 2015 8:55

dobra akce, ale ukazuje se ze nepouziti veta v osn nemelo zadny smysl.

lomikel
lomikel
16. 4. 2015 9:08

btw pokud se rusko konecne rozhoupe a zacne dodavat spratelenym zemim S-300 bude to konec americke koncepce leteckych prevratu. V jemenu k tomu ale iMHO nedojde, krome jineho tam neni splnen zakladni predpoklad dostatecne duveryhodneho ( rozumej stabilniho a dostatecne silneho) domaciho partnera.

lomikel
lomikel
16. 4. 2015 10:16

https://www.youtube.com/watch?v=PtQMhaW3v9k&feature=player_embedded
kdo je kod v jemenu, rychloprehled in englis