Diskuze k článku


 • vittta • 30. červnaec 2015

  Na konci článku (za tržních 750) je napsáno:
  „Necháme se zase utáhnout na vařené nudli, nebo začneme používat svojí hlavu i srdce, abychom začali tvořit opravdu moderní společnost, kde by se nám všem žilo lépe? Vždyť toho máme přes naší různost tolik společného! Proč tedy nebudovat společnost na společných všelidských hodnotách? Proč o nich nevedeme diskusi??“
  ————————-
  Diskuzi?
  Pchce, na co vést diskuzi s nehodnými?
  Všelidské hodnoty jsou přece jen ty „naše“, ti ostatní se mýlí, jsou to jen ovce, tupé stádo, jen „my“ jsme ti praví a ti „my“ se musí přísně rozdělit…aby si lidé rozuměli, aby se měli rádi- ty ostatní, ty ovce ovšem rádi nemáme-dokud jsou ovcemi,až procitnou, pak možná…….
  Máme prý toho tolik společného.
  Jak kdo, jak kdo….
  S některými je lepší se nebavit.
  Bojovníci za lepší příští jsou přísně selektováni, a jestli se odchýlí moc, zabanovat a zcenzurovat.
  Tohle se opravdu od časů reálného socialismu moc nezměnilo.

 • fajt • 30. červnaec 2015

  i když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš, ďábel změní tebe – že není cesty zpět není až tak pravda, ale spolehlivě zabije armádu hlupců, přitom hlava hydry musí nekompromisně padnout, i kdyby na konci naříkala dětským hlasem a při konfrontaci se spravedlností světa by velmi schopně markýrovala nevinnost samou. ..)

 • Amenre • 30. červnaec 2015

  Jistě, pojďme pěkně z pohodlí domova diskutovat o tom jak změnit svět k lepšímu.
  Takže já bych vyřešil hladomor tím, že bych dal všem najíst a dále vyřešil nezaměstnanost tím, že bych dal všem práci. Takže pokud není nikdo proti tomu návrhu, tak bych to celosvětově spustil v pondělí dopoledne, protože dneska to už nestíhám a přes víkend nemám čas, jelikož hodlám vypadnout do přírody.

 • vittta • 30. červnaec 2015

  Já bych…já bych…já bych chtěl,aby byly všechny bytosti šťastny.
  Pořád to ale někdo kazí.
  Rusové, Američané, levičáci, pravičáci, Zeman, Rath, Kalousek,kníže (co má k lidu blíže), cigoši, muslimáci,neziskovky….
  Dle libosti každého občana-ovčana.
  Nutno říci, že někteří to opravdu kazí.
  Opět dle libosti každého občana-ovčana.
  Pak proti někomu a něčemu bojuj, v takovém mumraji…

 • Gatta • 30. červnaec 2015

  V článku mě zaujal ten „milicionář – ředitel – podnikatel“.
  Osobně ho pochopitelně neznám, takže je to jen „příklad“.

  Lze ho snadno odsoudit , ale byl komunista a věnoval čas a sílu Straně, byl patrně schopný ředitel, věnoval čas síly Milicím – a byl taky inteligentní, když mezi prvními pochopil hrozící nebezpečí. Všichni se mu smáli …

  Co takový člověk ? má si zničit život pro „naivní dav“ se kterým se nedá nic vyhrát ? Tak se postaral, tak jak byl vždy zvyklý. A možná zachránil nějaký český majetek před zahraničními strategickými partnery a možná se ke svým zaměstnacům chová dnes slušněji, než mladí MBA ředitelé. I k těm, kteří se mu tehdy, v roce 1987 smáli pro jeho strach o osud socialismu.

 • Alena • 30. červnaec 2015

  kapitalismu jsme si ještě dost nevychutnali, jak tak koukám, takže jedeme dál, a to rychle sešupem dolů

 • mirror • 30. červnaec 2015

  Komunistický strašák by mohl komentovat, že jde o pozdní lítost pana Letka a že staré časy se nevrátí. Jak si pan Letko ustlal, tak si lehl. Doufám, že si aspoň pocestoval když ne po světě, tak aspoň po Evropě.

 • mirror • 30. červnaec 2015

  Historka o komunistickém řediteli a milicionáři je dost nepravděpodobná. Kdo měl v jeho funkci rozum, tak nic nekomentoval. Nebylo to populární pro podřízené. Dělnictvo čekalo na likvidaci komunistů jako na Boží slitování. Nechali se o tom lehce přesvědčit. Kdyby se ředitel choval tak, jak Letko popisuje, byla by to silná osobnost. Zbohatl po zásluze. Letkovi a jiným nic nedluží. Po čistkách, které nestojí za to Letkovi zmínit, šli odejití soudruzi k zahraničním firmám, které s radostí uvítaly jejich odborné zkušenosti. Někteří vybudovali vlastní firmy. Můj spolužák s firmou o 120 zaměstnancích tvrdí, že si nepůjčil ani korunu a rostl jen za to, co vydělal. Já jsem byl v této době jen vedoucí oddělení. Moje pracovní doba byla od 6 ráno do 4 odpoledne v kuse. Překážel jsem jednomu ublíženému, tak jsem se z blbosti funkce vzdal, což mi uvolnilo ruce k tomu, aby se staral více o sebe a byl doma po 2. odpoledne. Kdybych se bránil, asi by z podniku musel odejít, a kdo ví, jestli by našel zaměstnání, kde by se mohl rozvíjet. Možnost se rozvíjet nebyl dar nového režimu, ale využití příležitosti, která plynula ze setrvačnosti chování podniku z doby bolševiků. Do 5 let po převratu se technický rozvoj zastavil a já jsem z podniku odešel. Po uplynulých 25 létech je společnost tak rozesraná, že změna je nemožná.

 • Sio • 30. červnaec 2015

  Gatta napsal

  V článku mě zaujal ten „milicionář – ředitel – podnikatel“.
  Osobně ho pochopitelně neznám, takže je to jen „příklad“.

  Lze ho snadno odsoudit , ale byl komunista a věnoval čas a sílu Straně, byl patrně schopný ředitel, věnoval čas síly Milicím – a byl taky inteligentní, když mezi prvními pochopil hrozící nebezpečí. Všichni se mu smáli …

  Co takový člověk ?má si zničit život pro „naivní dav“ se kterým se nedá nic vyhrát ?Tak se postaral, tak jak byl vždy zvyklý. A možná zachránil nějaký český majetek před zahraničními strategickými partnery a možná se ke svým zaměstnacům chová dnes slušněji, než mladí MBA ředitelé. I k těm, kteří se mu tehdy, v roce 1987 smáli pro jeho strach o osud socialismu.

  No, docela toho „milicionáře – ředitele – podnikatele“ chápu. Když jsem zjistil po 89-tém, že lidi nejen, že o komunisty nestojí ale mnozí je i nenávidí, říkal jsem si – tak proč jsem těm lidem jako komunista obětoval tolik energie a času zdarma? Když o to nestojí? A šel jsem budovat kariéru. Tedy za výdělkem. V devadesátých jsme ještě neznali důsledky a která bije. Já vidím uplynulých 25 let jako dobrou školu. No, jako v každé škole, někdo se něco naučil a někdo nic. I to je jedna ze zkušeností. Naši předkové říkávali:
  Chytrému napověz a hloupého kopni.
  Komu není rady, tomu není pomoci.
  Ani jsem netušil, jakou v těch příslovích po získání určitých životních zkušeností uvidím hloubku.

 • Alena • 30. červnaec 2015

  optimistické je, když se vše nevyvíjí podle očekávání
  př. – těsně po převratu se tvrdilo, že dělníci budou jinak makat, když před branou budou stát nezaměstnaní a žebrat o práci. Skutečnost je ovšem úplně jiná. Po 25 letech se stalo toto: Pokud mladý člověk nezíská hned po škole pracovní návyky, těžko pak bude pracovat za cca 12 až 15 tis. čistého, což je běžná- a ještě solidní výplata na jižní Moravě. Pohodlnější je přece mamahotel a sem tam práce načerno. Brambory ze záhumenek, rajčata a okurky ze zahrádek, letní jablka, pomoc při zavařování ovoce, krmení králíků a prasátka, i tak lze trávit volno bez práce, honičky, stresů .( navíc, oproti stejným potravinám ze supermarketů, je to mňamka- kdo jedl čerstvě vykopané rané brambory ze zahrádky, mi to potvrdí).Zažívám velké nářky podnikatelů , jak jim schází lidi, jak se nechce nikomu pracovat, a tak přes agenturní zaměstnávání přijímají Ukrajince.
  Podnikatelům nelze nasazovat psí hlavu, když, jak jsem již mnohokrát psala, téměř za výrobní ceny musí prodávat své produkty do supermarketů. Zvyšovat mzdy je chvályhodné, ale to platí pro zahraniční firmy, které prodávají své výrobky mateřské firmě do zahraničí. Jelikož domácí výrobci se dostali do pozice vazalů ,nemůžeme se zlobit , že nejsou schopni zaplatit více své zaměstnance a podporují tím tak tzv. pracující chudobu.
  Takže zaměstnavatelé nadávají, že ten marasmus, aby sehnali pracovité a nenáročné lidi zavinili socani, protože ti lidi dostávají sociální dávky . Co s tím? Chtěli by, aby se jim dávky zrušili. Chudáčci , nesledují zcela politiku a netuší, že imigrace předpokládá uchování či navýšení sociálních dávek. Jen tak dál.
  Jedeme s kopce, násilná a jednoduchá řešení nikam nevedou….

 • Sio • 30. červnaec 2015

  No, mamahotel není řešení navždy a navíc prohlubuje neschopnost dotyčného. Co asi bude dělat v padesáti, až mamahotel nebude mít zdroje, popřípadě vůbec nebude. Jak uživit v mamahotelu děti? Pravdou je, že co se týče práce s lopatou nebo na výkopu budou naši lidé konkurovat Ukrajincům dost těžko. Takže kvalifikace, kvalifikace, kvalifikace. Ukrajinci a další imigranti neznají jazyk, není tak jednoduché jim svěřit hmotnou zodpovědnost, s kvalifikací to bude většinou slabší. Co já vím, tak našim podnikatelům chybí kvalifikovaní dělníci. Co umějí se svářečkou, práci na strojích, vyznají se v elektřině, vodě, plynu a dalších instalacích atd. Tito dělníci mají šanci na lepší plat.

 • karpi • 30. červnaec 2015

  Takže: „kde udělali soudruzi z ndr chybu?“

  Domnívali se, že zlepšením životních a pracovních podmínek a zrušením třídního útisku se lidé změní k lepšímu.
  Natolik přecenili vliv prostředí?

  Nepředpokládali, že se tím v horizontu pouhé jedné generace spíše rozpoutá lačnost po orgiích konzumu, po přeplněných regálech a barevných obalech na jedno použití?
  Bez ohledu na jiné lidi, jiné země, na planetu, na vlastní příští? Bez ohledu na cokoli?
  Přecenili inteligenci davu dělnicko-konzuní třídy?
  Přecenili sílu jejich pudu sebezáchovy?

  Ňepředpokládali, že tento živočich je většinově veskrze bytosntně buržoazní?
  A to až za hranici sebedestruktivity..?
  (snad kdysi byla dělnická třída opravdu jiná, vzdělaná, skromná, snad chudí lidé dříve opravdu četli po večerech, a ve stávce drželi při sobě. A jejich ženy je v tom podporovali.. )
  Jak se tedy stalo, že se zde, poměrně náhle, nad celou zemí, rozprostřela tak děsivá, dusivá tupost??

  Snad soudruzi z ndr opravdu a upřímně nepředpokládali, že si někdo lžičkami na zmrzlinu bude míchat kafe…

 • mirror • 30. červnaec 2015

  Pro neinformované popíšu, jak řadový komunista marnil za bolševika čas.
  Jednou měsíčně členská schůze mimo pracovní dobu (nejméně hodina a půl)
  Dvakrát do měsíce stranická skupina (deset minut, obvykle v pracovní době).
  Nestraníci pili kávu a přemýšleli, jaké pikle na ně komunisté kují. Rok však pokrývala řada výročí, oslav a svátků. Proto se řešilo, kdo udělá nástěnku, napíše referát, a vystoupí s diskuzním příspěvkem. Řešilo se stranické školení a brigády. Nepamatuji, že by se mluvilo o tom, kdo má být povýšen a komu přidají na platu. Také se probíralo, koho do strany zlanařit. Mezi dělníky obvykle nikdo nechtěl, zatímco mezi THP byla o členství rvačka. Neuspokojení se po převratu uspokojeným pomstili.
  Zmíněné stranické vzdělávání bylo minimálně jednou za měsíc, k tomu byla povinnost sám školit otrávené nestraníky. Na VUML se chodilo jednou týdně také po pracovní době, na vysokých školách dvakrát týdně, protože to bylo podmínkou k přijetí do vědecké aspirantury.
  Na pracovišti měl komunista povinnost pracovat ve výborech aspoň dvou společenských organizací, například SČSP a ČSVTS. Někdo byl ROHu. Ruský kámoš se simuloval. Když byl předsedou nestraník, tak psal fiktivní zápisy ze schůzí výboru. Jednou ročně si členové podělili knihy a gramofonové desky z OV. Někdo vykupoval z knihkupectví neprodejné věci.
  V místě bydliště byla povinnost se také zapojit do některé společenské organizace, třeba dělat poslance, který chodil jednou měsíčně na zasedání. Komunistovi také s radostí svěřili některý výbor, takže úřadoval. Povinnost byla chodit na brigády. Komunisty jiní komunisté přímo vydírali.
  Teď si spočítejte, kolik to stálo týdně nebo měsíčně času a jak komunista za blaho pracujících okrádal rodinu. Jak známo, skoro nikdo z pracujících o to nestál.

 • mirror • 30. červnaec 2015

  pokračování – vyvrcholení …

  Kdo měl smůlu, ten se stal milicionář. Ti cvičili v pracovní době. Kolega Pepa měl hodně neúčastí na členských schůzích, tak ho do milice přinutili vstoupit, jinak prý byl na vyloučení ze strany. Pepa měl za ušima, a proto se nechal najmout Polytechnou do Alžírska. Povídá se, že má teď malou slévárnu a chová koně.

  Přišel převrat a osvobození komunistů od všech povinností a promarněného času. Komunisté se cítili podle profesora Šamalíka (?) také svobodní. V mém případě jsem byl ještě navíc do měsíce osvobozen od funkce vedoucího. Vzdal jsem se jim rád, protože jsem si myslel, že jsem odborně dost nedokázal, co všechno dovedu. Teď už vím, že to bylo naivní. Nové panstvo bylo samo odborně pod psa a navíc to byla pomstychtivá sebranka.

  Milí kolegové, není vám blbé chtít něco po komunistických poslancích v parlamentu? Obětovali možnost kariéry a jejich hlasování je ve váš prospěch. To byste chtěli, aby se k radosti socanů nechali pozavírat a stranu rozpustit? Koryta členů nekomunistických stran se plní žrádlem a penězi mnohem více než tomu bylo za dost znivelizovaných platů za bolševiků. Teď žádejte po Sobotkovi, aby se revolučním činem za vás obětoval.

 • PPK • 30. červnaec 2015

  Mnozí padesátníci, kteří po Sametu jako nezkušení mladíci fanaticky uvěřili ideologům kapitálu, nám starším dnes mohou připadat jak dědkové s Alzheimerem, kteří dostali průjem. Začali (od svých ideálů) utíkat, ale vůbec nevědí, kde je ta místnůstka s mísou a splachovadlem.

 • Sasin • 30. červnaec 2015

  Pěkné čtení pro Pražáky za 750,- Muheeeee

  Takže pojďme na ty otázky.
  Proč o nich nevedeme diskusi?
  Na diskuse néní čas, páč první na řadě jsou pitomé názory a poté ideologické floskule o vlcích co po sežrání ovcí mají právo ležet na pláži, a ovcách co přesvědčené po pravdě a lásce se vrhajíí vlkům zpět do tlamy. Pak něco o vedoucí úloze vlků a o nezměrné inteligenci vlků co četli Honzíkovu cestu.

  Z toho plyne otázka druhá, proč tedy nebudovat společnost na společných všelidských hodnotách?
  To prý není možné, páč by se Pražáci museli vystěhovat na stromy, kde néní zaveden élektrický proud, splachovací záchody ani intenet.

 • Sasin • 30. červnaec 2015

  Mě například zaujal názor Amenre

  Von totiž není zlý kapitalista, ale hodný sluníčkový vyjednávač efektivní práce votroků. Nejde mu o obchody, jde mu o ideály. Vítězství nad prací lidí, co už jen logicky zavazej ve výrobě, je prohra. Aby lidem vrátil podíly na půdě a rozpočtu, zčehož jim bude kvůlivá pochtívané směně těch uvědomělých, vyplácen ničím nepodmíněný příjem, to vidí to jako prohru, proti je potřeba řešit tento problém efektivnějším zotročením a zpodmiňováním dalších součástí přirozeného života, aby s tím byl včas hotov a mohl odjet do přírody.

  Na které už smysluplná práca logicky nezbyla a néní místo ani ve zkurvavjeném zlo dějském aparátě, takové je potřeba onálepkovat jako škodnou, zdehonestovat, vyválet ve srajčkách a zneuctít. Vrazit jim do rukou místo podílů na půdě a rozpočtu čistící prostředky, smetáky, metly a lopaty aby měli čím uklízet ten bořdel po uvědomělých a ctihodných myslitelích rozlezlých všude po známosti ve státní správě, v mafiánských stranách, ve skladech písemnicví, uměleckých kavárnách, na radnicích, dotačních institucích a ták. Hodně jich je už i v důchodě, takže mají spoustu času tady přednášet své ideové zvratky a dívat se na kolaps čistě neutrálně, nestranně a blahosklonně, přesně tak jak to vypolštářovaní hňupy dělají. Není to ale příklad Amenre, já vůbec nevím gdo to je? Muheeeeeeee

 • Sio • 30. červnaec 2015

  PPK napsal
  Sio

  :-)) vtipně řečeno.