Nejlepší ekonomická zpráva pro Čechy za posledních 25 let

V záplavě negativních zpráv jste ji možná přehlédli. Možná jste ji nepřehlédli, ale uvěřili mainstreamovým ekonomům, že je to zásadní problém ekonomického rozvoje, další hřebík do rakve našeho hospodářství. Přesto je to ta nejbáječnější zpráva od konce komunismu!

Vlastně to vyhlásili zaměstnavatelé, reprezentovaní třeba hospodářskou komorou: České ekonomice chybějí pracovníci. A to nejen ti vysoce kvalifikovaní, či ti v některých technických oborech, jejichž náročnost řádově přesahuje vzdělávání v oblasti genderových studií, filosofie ekologismu či sociologie se zaměřením na EU. Dokonce ani ti zlodějští řemeslníci, kteří okrádají manuálně gramlavé spoluobčany. Chybí už i ti průměrně až podprůměrně vzdělaní – dělníci, montéři, kuchaři, skladníci…

Hospodářská komora pod vedením bývalého supersvazáka a dnešního příslušníka globální elity, Vladimíra Dlouhého, bije na poplach. Při komunikaci s běžnými členy se objevují návrhy na zaměstnávání migrantů či Ukrajinců. Stěžují si na komplikované „dovozy“ pracovníků, omezení a restrikce. Domnívám se, že vše je jinak.

Co vlastně znamená to „nejsou lidi“? V případě naší otevřené ekonomiky je to poselství jasné: Naši podnikatelé a zaměstnanci jsou pro světový trh konkurenceschopní a společně získali z globálního balíku práce víc, než mohou fyzicky zvládnout. To je mimořádně příznivá zpráva, která říká, že přes veškeré ekonomické a společenské katastrofy posledních let ekonomický stroj ČR nějak funguje.

Tento stav je obrovskou příležitostí ke zlepšení naší ekonomiky. Především pro zaměstnance, kteří se mohou konečně pomalu zbavit své komparativní „výhody“, neevropsky nízkých mezd. Potom pro stát, který může rozevřít nůžky mezi minimální mzdou a sociálními dávkami a zapojit tak do ekonomiky doposud parazitující skupiny, jejichž morální rozklad za poslední čtvrtstoletí dosáhl bizarních rozměrů.

Je to také výborná příležitost pro nás podnikatele k modernizaci ekonomiky, automatizaci a robotizaci, přesun k výrobám s vyšší přidanou hodnotou atd., tedy věcem, kterým se stejně nevyhneme. Není lepší motivace, než životní nutnost, je to víc než všechny dotace a byrokratická podpora tzv. inovací.

Před pár lety jsem se v Holandsku ptal místního podnikatele, proč si nechává stavět plně automatickou linku za 3 mil € s obsluhou 1 pracovníka, když to jde nahradit investicí 300 tis. € s obsluhou 5 lidí. Odpověď: „Nikdo to nechce dělat, a když tak za peníze, které činí výrobek neprodejným“. Výsledkem je, že zmíněný výrobek se vyrábí v „drahém“ Holandsku, nikoli v zemích s „komparativní výhodou“ jako je Čína nebo ČR a obsluhující dělník má plat v násobku našeho mediánu. S poklesem cen průmyslových robotů se ta, pro nás nepředstavitelná, investiční bariéra každý den snižuje, takže už není tak hrozivá, jako před 5 lety. Průmysl 4.0 tak nemusí být v ČR prázdným pojmem.

A v neposlední řadě je to cesta, která nás připraví na budoucí demografickou situaci, kdy aktivní lidé budou muset vydělat na důchody velkého množství důchodců. Pokud budou nadále dělat práci s malou přidanou hodnotou, která uživí jen je a s bídou majitele firmy, bude to špatné.

Bylo by obrovskou chybou, začít sem vozit gastarbeitery. Můžeme importovat mozky, odborníky a specialisty v malém množství, ale plošné snížení ceny práce tímto způsobem nás vrátí zpět směrem k 90. létům a prohloubí naše zaostávání. A to pomíjím společenské efekty typu střetu kultur.

Podle mého názoru máme před sebou velkou příležitost, která se nemusí opakovat. Jak ji uchopíme, je čistě na nás.

P.S: Autor je mikrokapitalista a zdražení práce a nedostatek lidí mu přinese minimálně dočasné problémy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
14. 10. 2016 20:01

Na mnoha (chodím kolem sedmi) obchodech řetězce Hruška vidím, že hledají prodavačky. Jeden z větších obchodů této firmy zkrátil prodejní dobu o 3 hodiny, bez nedělního prodeje a dojíždí tam několik prodavaček z města vzdáleného desítky km. Rovněž Lídl má velkou reklamu s nabídkou zaměstnání a se slibem o pár tisíc vyšších platů. Jedná se o Ostravu a další menší město.

Sio
Sio
14. 10. 2016 22:05

Vypovídá to o tom, že poměr cena/výkon u robota značky „český zaměstnanec“ je mimořádně příznivý. Jinými slovy, je tu slušná infrastruktura a vzhledem k úrovni kvalifikace i poměrně levná pracovní síla. Autor má pravdu, je čas přitlačit na mzdy.
Jen ta zmínka o těch důchodcích je docela ptákovina. Posunem odchodu do důchodu na 65 let zůstane poměr mezi produktivními a důchodci víceméně stejný. Stačí se podívat na čísla a prognózy ČSÚ. Kromě toho, určitá část důchodců i tak pracuje.

Admirál
Admirál
15. 10. 2016 6:20

Vyšší mzdy zaměstnanců by měly být požadavkem také všech drobných živnostníků. Důvod je nasnadě. S žebráckými mzdami si zaměstnanci nemohou dovolit koupi jejich služby ani nyní, natož po zavedení EET, kdy budou muset začít platit daně a budou nuceni zdražit.

brankoslav
brankoslav
15. 10. 2016 12:36

>Nicméně ohledně EET je Vaše představa naivní. Zatím všechny historické útoky na živnostníky a řemeslníky skončily vždy velmi špatně pro zbytek společnosti.dotyční se na to vykašlou – důchod, dávky, někdy zaměstnání.Např. sami zaměstnanci budou prosit, aby to bylo bez papíru.Za druhé, nic platit nezačnou, ono totiž není moc z čeho.Bohužel zaměstnanci jsou bohužel nejhloupější součást společnosti, jejíž poznatky o reálné ekonomice a daňovém systému se limitně blíží nule a kteří proto velmi snadno podléhají propagandě elity.<
Přesně. Sám to na sobě pozoruji, hlavně takhle po ránu.
Ovšem skutečná hloupost zaměstnanců spočívá v tom, že si na sobě nechají dříví štípat.

brankoslav
brankoslav
15. 10. 2016 12:41

To co se objevilo v diskusi výše je nějaký zmetek. Moje pracně sesmolené myšlenky zanikly. Tož, asi bude muset svět i OM žít bez nich.

Alena
Alena
15. 10. 2016 12:58

spravedlnost zavedením EET se nepodaří prosadit. Spravedlivé podmínky budou vytvořeny tehdy, pokud obecná morálka bude na takové úrovni, že neplacení daní a šlendriánsky odvedená práce bude vyvolávat spravedlivé rozhořčení. Vysoká morálka pak dosadí do čela státu politiky, kteří pro blaho národa zruší daňové ráje a zdaní zvláštní daní nadnárodní koncerny, usídlené natrvalo v ČR. Nelze jiným způsobem zachovat důchody, než zdanit kapitál. Při neustále zvyšující se produktivitě práce a snižující potřebě po pracovních místech ty peníze končí u 1 % nejbohatších, zatímco zbytek obyvatelstva chudne. Ještě k EET. EET předchází kontrolní hlášení, což je soupis faktur s konkrétním evidenčním číslem,… Číst vice »

Admirál
Admirál
15. 10. 2016 13:17

EET – útok na řemeslníky a živnostník? Proč?

EET je o tom, zda daně vybírat, či nevybírat. Důsledky EET se dají kompenzovat snížením daňové zátěže. Při reálné neschopnosti vybírat daně můžete daňovou zátěž snižovat či zvyšovat a nic se nestane. Hrajete si na výpravčího.

Zavedení EET přinese zvýšený tlak na mzdy. Otroci si uvědomí, že je platí tak bídně, že nemají ani na to si dát v hospodě pivo.

Alena
Alena
15. 10. 2016 13:19

Admirál napsal

EET– útok na řemeslníky a živnostník? Proč?

EET je o tom, zda daně vybírat, či nevybírat. Důsledky EET se dají kompenzovat snížením daňové zátěže. Při reálné neschopnosti vybírat daně můžete daňovou zátěž snižovat či zvyšovat a nic se nestane. Hrajete si na výpravčího.

Zavedení EET přinese zvýšený tlak na mzdy. Otroci si uvědomí, že je platí tak bídně, že nemají ani na to si dát v hospodě pivo.

…..Důsledky EET se dají kompenzovat snížením daňové zátěže……
Což koncerny dávno mají- daňové ráje
Kde je tedy spravedlnost?

idiotronic
15. 10. 2016 13:21

Alena napsal Nemáš- li IČo a nepodnikáš-li, můžeš přežít i bez elektronické kontroly.    Citovat idiotronic   Dobrovolné příspěvky na provoz webu Číslo účtu 2900618307/2010 Reklama Další články Jak se podniká v USA Už několikrát mne napadlo, jak to ten Elon Musk dělá, že je ta jeho Tesla pořád ve ztrátě, ale přesto pořád expanduje, on sám je taková celebrita a ještě si hraje na vesmírného pionýra. Krátká odpověď zní: Dělá to jako Babiš. Dlouhou… Tribun • 14. října 2016 Pentagon platil za falešná videa al-Kájdy Kontroverzní zahraniční PR agentura známá zastupováním záporných postav dostala od Pentagonu miliony, aby vyrobila falešná videa… Číst vice »

Alena
Alena
15. 10. 2016 13:35

Admirál napsal
Zavedení EET přinese zvýšený tlak na mzdy. Otroci si uvědomí, že je platí tak bídně, že nemají ani na to si dát v hospodě pivo

ještě jedna poznámka. Nevšimla jsem si, že v starých asijských či afrických koloniích by se zvyšovaly mzdy, aby se domorodci měli lépe.
Jediným řešením je vyvázat se z postavení kolonie, což bez podpory státu nelze. Ovšem podpora státu vyžaduje v čele státu lidi, kteří tento koncept budou prosazovat bez koruny navíc a za halasného zpochybňování ostatních slouhů

Sio
Sio
15. 10. 2016 22:43

cnemo napsal Sio Já bych to spíše viděl tak, že tou nejhloupější částí společnosti jsou drobní živnostníci. Jejich znalosti ekonomiky a reálné ekonomiky se rovněž blíží nule, pokud dělají při 12-tihodinové pracovní době, bez dovolené, ve strachu z onemocnění za nějakých 150 Kč/hod netto (a někteří i za míň), musejí být hlupáci, nemám pravdu? A troufám si říct, že mluvím o většině OSVČ. Sice jim to vyjde při 20 pracovních dnech (někteří makají i o víkendech) na nějakých 36000 Kč/měs netto, ale stojí to za to? Zdaněním jim výdělek poklesne max o třetinu, a to je pořád ještě 24000, tj.… Číst vice »

Sio
Sio
15. 10. 2016 23:15

cnemo napsal
Sio

Některé činnosti se dají těžko vykonávat v malých firmách a velké firmy potřebují zaměstnance a jsou je i ochotné zaplatit podle zákonů nabídky a poptávky. Já jako IT jsem si v posledních 15 letech nemohl stěžovat. A dnes to platí i o dobrých řemeslnících, například. Proč bych měl jít do podnikání, když bych asi těžko jako soukromníček vydělal víc a měl lepší pracovní podmínky? Prostě velká firma dokáže nabídnout kvalitativně jinou práci a líp ji zhodnotit, toť vše.

Sio
Sio
15. 10. 2016 23:26

Alena napsal ještě jedna poznámka. Nevšimla jsem si, že v starých asijských či afrických koloniích by se zvyšovaly mzdy, aby se domorodci měli lépe. Jediným řešením je vyvázat se z postavení kolonie, což bez podpory státu nelze. Ovšem podpora státu vyžaduje v čele státu lidi, kteří tento koncept budou prosazovat bez koruny navíc a za halasného zpochybňování ostatních slouhů Žijeme v kapitalismu. Hlavní motivací podnikání je zisk. Ale zisk sám o sobě je také pupeční šňurou spojen s podnikatelským rizikem. Pokud bude nezbytnou podmínkou zvýšení zisku při rozumném podnikatelském riziku v určité oblasti zvýšení mezd a sociální smír, mzdy budou… Číst vice »

Sio
Sio
15. 10. 2016 23:31

Alena napsal ještě jedna poznámka. Nevšimla jsem si, že v starých asijských či afrických koloniích by se zvyšovaly mzdy, aby se domorodci měli lépe. Jediným řešením je vyvázat se z postavení kolonie, což bez podpory státu nelze. Ovšem podpora státu vyžaduje v čele státu lidi, kteří tento koncept budou prosazovat bez koruny navíc a za halasného zpochybňování ostatních slouhů A kdo není v postavení kolonie? USA? Jste si tím jistá? Nejsou USA kolonií velkokapitálu? Německo je zcela jistě v postavení kolonie USA (potažmo velkokapitálu) a mzdy jsou tam docela slušné. Proč? Investice do německých bank a firem jsou velmi bezpečné… Číst vice »

Alena
Alena
16. 10. 2016 5:43

Sio, postavení kolonie z hlediska podřízenosti firem zahraničnímu kapitálu se dá určitě procenticky vyjádřit. Kolik zde působí zahraničních firem a kolik zahraničních firem působí např. v Německu. Kolik finálních výrobků se u nás vyrábí.Kolik odchází ročně dividend od nás, a kolik v Německu .
Kupte si knihu doc. Švihlíkové- Jak jsme se stali kolonií, tam se ta čísla detailně dovíte
http://www.rybkapub.cz/rybka/eshop/0/0/5/172-Ilona-Svihlikova-Jak-jsme-se-stali-kolonii

Alena
Alena
16. 10. 2016 5:45

Sio napsal
Německo je zcela jistě v postavení kolonie USA (potažmo velkokapitálu) a mzdy jsou tam docela slušné. Proč? Investice do německých bank a firem jsou velmi bezpečné a slušně výnosné. Což se může s migrační krizí zásadně změnit

žijete asi v jiném světě
viz deutsche bank

Martin (už bez taky m)
16. 10. 2016 6:49

Jen poznámky: 1. není naprosto žádoucí přivážet další „gastarbeitry“. 2. opravdu „každý den je příležitost“, „štěstí přeje připraveným“ a „vlastní aktivita a efektivní přemýšlení jsou nadále cenné“. Ovšem jak pro koho, a je řada výjimek. Není každý kdo takto každý den, hodinu či minutu nečiní blbec či „nemakačenko“, nebo „parazit“, korporátníky a jejich slouhy nejlépe nazývaný „ekologickým“. 3. Každý podnik, firma působí v určitém „prostředí“. Tím se rozumí i to prostředí sociální, i ten dostatek vody a rovnováha v krajině. Nemalou část tohoto prostředí měl zajistit stát. Ovšem stát se stal za posledních 25 let posluhování korporátnímu „aktivismu“ zvanému „podnikání“… Číst vice »

Drak
Drak
16. 10. 2016 14:49

Dlouhý a s ním někteří podnikatelé tlačí na přijímání migrantů. To, jak to zdůvodňují je celkem lhostejné, protože postupují podle jednotného scénáře pro celý svět, prosazovaný neziskovkami maďarského žida Sorose, který je touto agendou pověřen. To, že si lidé polepší na platech je velmi nepravděpodobné, protože přijímáním nekvalifikovaných pracovníků, bude mít tu výhodu, pro podnikatele, že jim budou platit minimum určené zákony, nebo ještě méně, jak to provozuje Agrofert. Tahle propaganda je nemístná a zavádějící.

Sio
Sio
16. 10. 2016 16:43

Alena napsal žijete asi v jiném světě viz deutsche bank Prostě si jen myslím, že na výši mezd nemá vliv, kdo je koho kolonií ale jaké jsou podmínky pro investice v té, či jiné zemi. A v Německu jsou mnohem lepší, než v Česku. Mluvím o investicích do vzdělanostní ekonomiky. V Česku jsou mnohem lepší než v Bulharsku nebo Rumunsku atd. A neklaním se autoritám, navíc Švihlíková pro mě zase tak velkou autoritou není. Nicméně si myslím, že s koloniemi to nevzala úplně za správný konec, i když prvoplánově se něco podobného říci i dá. Jenže, jak známo, kapitál NEMÁ… Číst vice »

Sio
Sio
16. 10. 2016 16:50

Alena napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Michek-Jak-jsme-se-stali-kolonii-450303

Pán tak trochu kecá v tom, že nás dostihlo Maďarsko nebo Polsko. Viz:
http://ekonomika.idnes.cz/cesko-bylo-loni-16-nejbohatsi-zemi-unie-podle-hdp-na-hlavu-p27-/eko_euro.aspx?c=A150617_172923_domaci_jkk
V roce 2014:
Česko: HDP na obyvatele 84% průměru EU, Maďarsko 68%, Polsko 68%, Slovinsko 83%

Alena
Alena
16. 10. 2016 18:45

Sio napsal
Pán tak trochu kecá v tom, že nás dostihlo Maďarsko nebo Polsko. Viz:
http://ekonomika.idnes.cz/cesko-bylo-loni-16-nejbohatsi-zemi-unie-podle-hdp-na-hlavu-p27-/eko_euro.aspx?c=A150617_172923_domaci_jkk
V roce 2014:
Česko: HDP na obyvatele 84% průměru EU, Maďarsko 68%, Polsko 68%, Slovinsko 83%

a ještě dodejte, jak jaký je poměr mzdy/ produktivita práce a máte kolonii jako vyšitou
HDP není ukazatel vhodný pro určení, do jaké míry jsme- nejsme kolonie

Alena
Alena
16. 10. 2016 18:48

Sio napsal Prostě si jen myslím, že na výši mezd nemá vliv, kdo je koho kolonií ale jaké jsou podmínky pro investice v té, či jiné zemi. A v Německu jsou mnohem lepší, než v Česku. Mluvím o investicích do vzdělanostní ekonomiky. V Česku jsou mnohem lepší než v Bulharsku nebo Rumunsku atd. A neklaním se autoritám, navíc Švihlíková pro mě zase tak velkou autoritou není. Nicméně si myslím, že s koloniemi to nevzala úplně za správný konec, i když prvoplánově se něco podobného říci i dá. Jenže, jak známo, kapitál NEMÁ DOMOV. A vládnou tu ne vlády, to jsou… Číst vice »

Honza999
Honza999
16. 10. 2016 18:48

Sio,

oni to ti řadoví zaměstnanci dostávají. Ne přímo hotově do své kapsy ihned poté, co ten kapitál od nás odteče. Dostanou to, až půjdou do důchodu. Ono totiž mnoho akcií firem u nás působících a kapitál od nás odčerpávající je v držení německých důchodových fondů a ty z toho od nás odčerpaného kapitálu dostávají dividendy (a současné německé důchodce tím dobře podporujeme).

NA HDP na hlavu se vykašlete. To je jen pofiderní cifra na oblbování plebejců. HSP na hlavu je ovlivněno hlavně devizovými kursy, nikoli tím co země skutečně vyprodukuje.