Německá vláda dnes projedná antifosilní zákon. A kdy česká?

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 4. TOLIK ČESKÝCH STÁTNÍCH ROZPOČTŮ STOJÍ ŠKODY ZPŮSOBENÍÉ UHELNÝMI ELEKTRÁRNAMI V EU

středa 3. prosince 2014

Německá vláda dnes představí plán, jak dosáhnout snížení závislosti na fosilních palivech o 40 procent do roku 2020, tedy o deset let dříve, než má stejného snížení dosáhnout celá EU. Návrh, s nímž přichází sociálně-demokratický vicepremiér Sigmar Gabriel, má formu zákona, který závazně stanoví, jak se budou rok po roce snižovat emise oxidu uhličitého – tedy spotřeba fosilních paliv [1]. Zákon sice nebude nařizovat zavírání, ale fakticky povede k omezení provozu a odstavení starých uhelných elektráren.

Německé elektrárny spolu s dalšími evropskými poškozují vypouštěním zplodin zdraví a způsobují pracovní neschopnost Evropanů a Evropanek, poškozují přírodu, budovy a snižují zemědělskou produkci. Evropská agentura pro životní prostředí spočetla, že veřejné škody – hrazené z daní a zdravotního pojištění, nikoliv majiteli dolů a elektráren – dosahují výše až 5 bilionů korun [2]. Jde o částku čtyřikrát větší, než jsou výdaje českého státního rozpočtu.

České uhelné elektrárny způsobují ročně škody ve výši 51 miliard korun [3] a jejich majitelé tak pobírají skryté dotace na výrobu elektřiny, kterou z větší části stejně vyvážíme. A pokud by byly prolomeny limity těžby hnědého uhlí na Mostecku, vznikly by jeho spálením škody za více 1,3 bilionu korun [4].

Zákon stanovující snižování závislosti na fosilních palivech již mají země jako Rakousko, Dánsko, Finsko či Francie. Ve Velké Británii platí takové legislativa už šest let a. Ulevuje zemi od fosilních paliv o dvě procenta ročně a přináší čitelné investiční prostředí [5]. Rozhýbala zateplování domů a do ostrovního království přicházejí moderní průmyslové podniky s čistější produkcí.

Česká vláda slíbila předložit antifosilní zákon již ve svém programovém prohlášení. Připravit jej má ministr životního prostředí.

Seriál Číslo týdne vychází každý týden na: http://cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Němci dnes řeknou, jakým tempem se zbaví prvních dvou pětin své fosilní závislosti a jak postupně omezí provoz škodlivých uhelných elektráren. Tím to ovšem v Německu zdaleka neskončí. Británie se zase díky přelomovému zákonu zbavuje postupně fosilních paliv již šest let a chce se za tři desetiletí dostat na pouhou pětinu současné závislosti. Antifosilní zákon přijala už celá řada evropských zemí, naše však stále přešlapuje na startu. Prosadit zákon, který spotřebu ropy, plynu a uhlí srazí, je jeden z klíčových úkolů české vlády, který má ve svém programovém prohlášení.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
JanDrda
JanDrda
4. 12. 2014 5:45

Z hlediska perspektivy lidstva je pálení fosilních/neobnovitelných surovinových zdrojů, ať v elektrárnách, tak i v samohybech, stejně stupidní, jako topit papírovými tisíci korunami doma v kamnech. Ekonomicky přijatelnou chemickou surovinu jako jsou fosilní paliva zatím nemáme. Produkce fytomasy (s pojmem biomasa operovat opatrně, obsahuje v sobě i krtky, kosy, včely, etc.) v gigantickém měřítku jako suroviny či paliva je vyháněním ďábla belzebubem. Perspektivní je masová fotolýza vody jako zdroj energetického vodíku, bez „jádra“, nejlépe v množivých reaktorech se neobejdeme (http://technet.idnes.cz/mnozivy-rychly-reaktor-bn-800-dgc-/veda.aspx?c=A140708_132545_veda_mla). Termojaderná fůze je stále ještě snem (http://technet.idnes.cz/fuzni-reaktor-lockheed-martin-dkb-/veda.aspx?c=A141022_150124_veda_mla).

cnemo
4. 12. 2014 8:18

Opět hloupá propaganda. Opakuji, v roce 2013 vytěžilo Německo nejvíc uhlí ve své historii. Uhelné elektrárny a jaderné je možné uzavřít, ale s nimi začne mizet i průmysl. Ten nejde napájet solárním panele „z OBI“ a v noci z baterek. Doufejme, že se nám podaří ekoteroristy zadržovat co nejdéle, abychom z té emigrace i něco měli a neshrábla všechno Asie. Čím dřív prosadí ekoteroristé v Německu energetickou katastrofu, tím rychleji tato vlna ekonomického masochismu vyvane. Velké vystřízlivění už nastalo u biopaliv, oficiálně se už „ví“, že je to nejen ekonomický, ale i ekologický průšvih. Elita to ještě umí zakamuflovat aby… Číst vice »

jogín
jogín
4. 12. 2014 9:28

Zákon zachování energie kupodivu platí i u chemických reakcí. Výroba vodíku z vody je energeticky ztrátová proto, že je nutné vynaložit energii i na výrobu kyslíku. Jediný možný obchvat spočívá v tom, že se skončí ne kyslíkem, ale jeho sloučeninou s nízkým obsahem energie- oxidem uhličitým. Jiná možnost, kam kam uložit kyslík se ziskem energie není. Takže všechny představy o vodíkovém hospodaření jsou mínus, včetně vysokoteplotního nebo fotochemického rozkladu vody. Když se započte veškerá energie, jsou energetické náklady stejné. Dnešní výroba vodíku samozřejmě využívá energii z tvorby CO2, ať začíná uhlím nebo zemním plynem.

jogín
jogín
4. 12. 2014 23:52

Uvedu ještě populární přípravu vodíku z vody. Chybí ovšem údaj, s čím vodík reaguje- je to hliník s katalyzou rtutí. Čili reakce (bez úpravy na počet atomů jsou následující:
Al + H2O> H2 +Al2O3
Al2O3 > Al +O (elektrolyzou)
Taže začínáme vodou, výsledek je vodík a kyslík, použitý hliník se regeneruje a vrací do reakce. Podle zákona o zachování energie musí být vynaložená práce stejná v obou případech. Protože proti elektohýze vody máme o jeden stupeň výroby víc, narostou jen technologické ztráty. A znečištění rtutí navrch.

jogín
jogín
5. 12. 2014 0:10

Pardon, s hliníkem reaguje voda.

peter.
5. 12. 2014 12:40

peter. napsal

http://ukraina.ru/news/20141205/1011388209.html

Ukrajinci sa začínajú prebúdzať z rauša.Opica ustupuje,začína bolieť hlava.

peter.
5. 12. 2014 12:41