Německo: budoucí koaliční strany se dohodly na konci spalování uhlí. Termín stanoví za rok

Společná tisková zpráva Greenpeace a Hnutí DUHA

čtvrtek 8. února 2018

Němečtí křesťanští a sociální demokraté se dohodli na návrhu koaliční smlouvy nové vlády, který obsahuje i konec spalování uhlí pro výrobu energie v Německu. Konkrétní termín však chybí a bude prý určen v první polovině roku 2019. Celou koaliční smlouvu může ještě zhatit vnitrostranické referendum sociálních demokratů [1].

Hnutí DUHA a Greenpeace vítají tento slibný návrh. Pokud bude konec s uhlím definitivně potvrzen včetně termínu, bude to důležitý impuls i pro modernizaci české energetiky. Ekologické organizace zároveň upozorňují, že Česká republika nedokáže zajistit útlum spalování uhlí (byť by to měla dle Státní energetické koncepce ČR dělat už několik let) a nemá stanoveno, do kdy se uhlí zbaví úplně. Přitom je spalování uhlí hlavní příčinou současného stavu, kdy 60 % lidí v ČR žije v oblastech s překročenými hygienickými limity pro znečištění v ovzduší [2] a 11 tisíc lidí ročně kvůli znečištění předčasně zemře [3]. Zároveň jsme evropským rekordmanem v emisích skleníkových plynů na osobu, které opět pocházejí dominantně z uhlí.

Řešit znečištění ovzduší a utlumovat těžbu a spalování uhlí slíbily před volbami výslovně čtyři politické strany, které mají v Poslanecké sněmovně 122 hlasů [4]. Měly by se tedy dohodnout na účinných řešeních, které ukončí spalování uhlí. Problém je hlavně spalování uhlí v zastaralých a plýtvavých uhelných elektrárnách a domácích kotlích a kamnech.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: “Odchod Německa od uhlí ještě není definitivní, ale shoda na konci jeho spalování mezi vyjednavači budoucích koaliční stran je důležitým signálem i pro nás. V ČR se stále nedaří zajistit útlum spalování uhlí v elektrárnách ani domácích kotlích. Přitom vypouštíme více skleníkových plynů na osobu než Německo a znečištěním ovzduší u nás trpí více lidí. Česká vláda i několik opozičních stran deklarovaly útlum spalování uhlí, musí se tedy domluvit na konkrétních účinných řešeních.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl: “Uhlí je nejšpinavější možný zdroj energie, který navíc kvůli masivním emisím skleníkových plynů způsobuje změny klimatu. Na Západě proto politici aktivně diskutují o plánu od uhlí odejít, u nás vláda schválila Státní energetickou koncepci, ale neplní její konkrétní úkoly a jen mlčí a čeká, jak se k odklonu od uhlí postaví ČEZ a uhlobaroni Tykač a Křetinský. Když to ale necháme na nich, nikdy se uhlí nezbavíme.”

Poznámky:

[1] https://www.cleanenergywire.org/news/germanys-coalition-negotiators-agree-treaty-promise-coal-exit-date

[2] Zpráva o životním prostředí v České republice v roce 2016: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravy_o_stavu_zivotniho_prostredi_publikace/$FILE/SOPSZP-Zprava_ZP_CR_2016-20171211.pdf

[3]  Air Quality in Europe 2017: https://www.eea.europa.eu//publications/air-quality-in-europe-2017

[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/122-hlasu-pro-ciste-ovzdusi-pro-jaderne-subvence-jen-40

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
9. 2. 2018 1:29

Zbývá ještě ukončit vyrovnávání přetoků energie mezi OZE na severu a jihu Evropy přes ČR (ČR nic takového nepotřebuje) a německá soustava bude dokonalá a česká si zachová odolnost proti blackoutu.