Neměli by si poslanci snížit plat?

Reklama


Nedávno započala v poslanecké sněmovně diskuse o tom, ne zda, ale o kolik si mají poslanci a ústavní činitelé zvýšit plat. Nemíním tu rozebírat všechny argumety proč ano nebo proč ne, v médiích je toho více než dost. Komise, náhrady, správní rady, … každý ví, že poslanecký plat je jen částí jejich příjmů, u některých jen menší částí.

Předem říkám, že jim výši jejich příjmů nezávidím, jen bych rád viděl nějaké výsledky jejich práce, které nesouvisí jen s politikařením, planým řečněním a stranickostí až za hrob. Nejsem právník a tak budu rád, pokud to někdo doplní nebo napíše fundovanější článek. Vybírám náhodně a píšu tak, „jak mi zobak narost“. Ale jsem občan a na platy poslanců přispívám ze svých daní, tudíž by měli zastupovat zájmy této republiky. Možná ne vždy jen mé, ale zájmy republiky ano.

Zaslouží si poslanci podle výsledků své práce vůbec nějaký plat? Nějak nic moc pozitivního nevidím, zato negativ více, než dost. Pár příkladů:

  •  „Exekutorský zákon“. Jsme snad jediní v Evropě, kteří něco podobného mají v této drastické formě, která dala vzniknout celému „exekutorskému průmyslu“ a mocné lobby. Poškodil reálně statisíce lidí a je tu stále. Pravda, nějakých změn jsme se letos dočkali, ale jak dlouho to trvalo! A navíc si nejsem jist, zda je to opravdu vyřešeno.
  • „Šmejdi“. Jak je možné, že zákony této republiky tak dlouho umožňovaly okrádat důchodce a chránily šmejdy? Co je to za práci? Není to spíš sabotáž? Nebo zlý úmysl?
  • Zákony o státním rozpočtu. Jak je možné, že poslanecká sněmovna schvaluje stále vyšší zadlužení země? Je to prorůstové opatření? Pochybuji. Podle mého názoru by si poslanci měli sami snížit plat o procento, o které se zvýší po schválení zákona o rozpočtu státní dluh. To samé platí pro vládu.
  • Chybějící zákony a vládní opatření proti korupci. Kolik korupčníků, zvláště těch velkých, bylo v tomto roce odsouzeno? Z každého načapaného případu korupce bych naopak rád schválil poslancům nějaké to promile ušetřené částky do příjmů. Předpokládám, že vhodný mechanismus by se našel a protikorupční zákony by byly jistě efektivnější.
  • Cestovní náhrady. Plat, bydlení v Praze, vyúčtované služební cesty. Budiž. Už to je dost, ale někteří si dělají ze sněmovny cestovní kancelář a dojnou krávu.

Zkrátka, jak říkám, nejsem právník. Ale už při tomto namátkovém výběru špatných zákonů je mi zřejmé, že by si poslanci a ústavní činitelé měli své platy snížit. A pokud je jim to, co dostávají, málo a nechtějí za těchto podmínek sloužit voličům – nikdo je nenutí. Za branami sněmovny čeká na každý post desítky dalších zájemců. Dokonce se o ty posty perou ve volebním klání.

Protože já, podobně jako dalších 10 miliónů Čechů, nejsem právník, uvítal bych komisi složenou s právníků, která posoudí kvalitu našich zákonů a vydá o tom každoročně veřejně dostupnou srozumitelnou správu. Také bych rád viděl „top 10“ nejhorších přijatých zákonů v aktuálním roce a nejhorších platných zákonů. Téma nabízím politickým stranám a neziskovým organizacím zcela zdarma.

Přejít do diskuze k článku 14 komentářů