Nová pravidla pro národní parky zlepšují současnou situaci, ale…

Tisková zpráva Hnutí DUHA

NOVÁ PRAVIDLA PRO NÁRODNÍ PARKY ZLEPŠUJÍ SOUČASNOU SITUACI, ALE V LESÍCH UMOŽŇUJÍ I VELKOPLOŠNOU TĚŽBU
MŽP DNES PŘEDSTAVILO NOVELU ZÁKONA O OCHRANĚ PŘÍRODY A KRAJINY

čtvrtek 5. února 2015

Návrh novely zákona, kterou se zpřesňují pravidla ochrany přírody v národních parcích, jde správným směrem. Novela zlepšuje podmínky pro ochranu přírody v NP a stanovuje stejné principy péče pro všechny čtyři české NP. Pouze pro situace, kdy jejich odlišné podmínky vyžadují specifický přístup, má každý národní park své vlastní paragrafy. Návrh dnes ministerstvo životního prostředí zveřejnilo v legislativní knihovně a zaslalo legislativní radě vlády.

Novela jasně říká, že posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů a ochrana biologické rozmanitosti na převažující rozloze jejich území. První, přírodní zóna národních tedy bude muset v budoucnu zahrnovat minimálně polovinu jejich plochy. Ochranné podmínky pro I. zónu jsou vymezeny přesněji než dosud. K povoleným činnostem patří  například údržba turistických cest, hašení požárů, zásahy proti nepůvodním druhům, monitoring a výzkum, regulace spárkaté zvěře apod.

Návrh MŽP poskytuje dobrou ochranu krajiny před nevhodnou a masivní zástavbou. Zástavba bude nadále možná jen v zastavěném a zastavitelném území obcí. Ve volné krajině bude možné stavět jen menší stavby pro turistiku (například přístřešky pro turisty) nebo zemědělské či lesní hospodaření.  Novela take zpřísňuje podmínky pro rozprodej pozemků – zakazuje zcizování pozemků v majetku státu mimo zastavěná a zastavitelná území obcí.

Návrh MŽP obsahuje však i velmi problematická ustanovení pro ochranu lesů a divoké přírody. V první, nejpřísněji chráněné – tzv. přírodní zóně sice neumožňuje kácení, ale pod záminkou „preventivních opatření proti požárům“ vynucuje i zde, v divočině, ponechání a údržbu jinak zbytečných asfaltových cest a budování vodních nádrží. V lesích mimo přírodní zónu novela umožňuje i velkoplošné kácení lesů pod záminkou boje s kůrovcem, a to i v oblastech, které by měly být do přírodní zóny zařazeny v budoucnu.

Hnutí DUHA bude apelovat na poslance, aby problematické paragrafy změnili a zajistili kvalitní ochranu divoké přírody v národních parcích.

Poslanci loni v říjnu smetli ze stolu senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo několik senátorů kolem jihočeského Tomáše Jirsy (ODS) [1]. Jirsův návrh byl pro národní park likvidační – otevřel by jej developerům, spekulantům s pozemky a těžařským firmám. Některé sporné pozemky již dopředu skoupily realitní a stavební firmy a také lidé s vazbami na politiky, například poradce senátora Jirsy František Talián nebo bývalý místopředseda ODS Jiří Vlach [2].

Hnutí DUHA upozornilo, že kvalitní ochrana divoké přírody, za kterou jezdí turisté, přináší víc peněz než lesní hospodaření. Prokázaly to studie v NP Bavorský les [3] i v NP Šumava, kde turisté utratí ročně 1,87 miliardy korun [4]. Také nezaměstnanost v obcích NP Šumava je výrazně nižší než v jinde na venkově [5].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

„Návrh ministerstva životního prostředí jde správným směrem. Jasně říká, že hlavním cílem národních parků je ochrana nerušeného přírodního vývoje na většině jejich území. Návrh zákona stanovuje pro první zóny přísné ochranné podmínky. Novela také poskytuje ochranu NP před nevhodnou zástavbou, umožňuje ji totiž jen na území obcí  – právě tak jako i prodej státních pozemků bude možný jen a pouze tam.“

„Novela ale obsahuje i velice problémové body pro ochranu divoké přírody. Její slabou stránkou je nedostatečná ochrana lesů, které nebudou zařazeny do přírodní, nejvíce chráněné zóny. Mimo ni by mohla pod záminkou boje s kůrovcem pokračovat i velkoplošná těžba.“

„Problematická je údržba a výstavba nových cest i v první zóně. Auta do divočiny nepatří. Turisté tam chtějí chodit po tichých lesních pěšinách a ne po asfaltkách. Údržba či i případná výstavba nových cest kvůli hašení případných požárů je jen záminkou. Jejich riziko je v bezzásahových územích mnohem nižší než v lesích, kde se hospodaří, a případné požáry je v těchto odlehlých místech stejně nutné hasit helikoptérou. Poslanci by měli problematické paragrafy opravit, aby zákon zajišťoval kvalitní ochranu divoké přírody v našich národních parcích.“


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jogín
jogín
7. 2. 2015 8:18

„posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů“ Problémem zelených je absence ekologického myšlení. Citovaná věta znamená, že hlavní zásadou přístupu je nezasahování, bez ohledu na ekologické následky. Nezasahovat do umělé monokultury znamená, že vytvoření ekologické rovnováhy bude trvat tisíc let a možná déle. Nové semenáčky na kůrovcových holinách sežere kůrovec znova, když dorostou do mýtného věku. A to se bude opakovat znova a znova, dokud se nepodaří bukům naexpandovat z kilometry vzdálených zbytečků původních bučin do výšky kolem 1100m.

Martin (už bez taky m)
7. 2. 2015 8:39

Jogíne, pokud vím, Jarda Bláha není a nikdy nebyl v SZ. To jen na okraj. Viděl jsem i u nás v Jeseníkách důsledky zásahu proti kůrovci… rozhodně nepřispěly ke stabilizaci lesa, naopak, co nezničil kůrovec, dorazil ledový závěs, přísušky a vítr… zůstala spoušť po traktorech vytahujících kmeny, eroze na staletí a déle. Před několika měsíci jsem vyslyšel naléhání kamarádů z Hnutí DUHA a zpracoval jednoduchý, leč dobře v terénu podložený podnět na Českou inspekci ŽP (ČIŽP) týkající se devastačních dopadů lesních cest na vodní režim, erozi. Pět nejkřiklavějších případů bylo z II. zón CHKO Jeseníky, mnohé další z tzv. EVL… Číst vice »

fajt
7. 2. 2015 8:51

ja nevim, komu furt ty lesy ( froru faunu) chcete zachranovat – priroda si poradi i bez lidi. ..)

Martin (už bez taky m)
7. 2. 2015 9:59

Tak ty lidi z té přírody vyžeňte fajte, pak se Vám to splní. Jelikož já sám osobně nechci nikoho odnikud vyhánět, a dobře vím že to nemá smysl, tak se prostě snažím s hrstkou kamarádů o opak. Tedy: snažíme se vykompenzovat ten lidský tlak na přírodu jako na ZDROJ zisků (v různé podobě) tak, aby existovala místa, kde si příroda „poradí i bez lidí“. Proto nejen pokus i fyzická existence určitého rozdělení chráněných území, proto snaha o to hledat a nalézat funkční nástroje k tomu, abychom „přírodu ponechali na určitém území přírodě“. Samozřejmě že existují globálně působící vlivy člověka, či… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
7. 2. 2015 10:10

Například srnčí, která je jinak základem potravy rysa ostrovida je vytlačovná nadnormálními počty zvěře jelení. To vše snižuje v kombinaci možnost usídlení rysů mnohem více nežli je pouhý součet těch jednotlivých narušení. No a pak si představte: základní podmínkou výskytu šelem jako rys je velká členitost terénu, jeho přehlednost jen z určitým míst, dostatečná hustota kořisti a velký počet menších stromů a keřů s houštinami a balvany, odkud se ke kořisti může přiblížit či na ni počkat (on to kombinuje). Řekněme, že takové místo s plochou dejme tomu 5 – 100 ha najdete. Vidíte přitom, že ani ta část, která… Číst vice »

LF
LF
7. 2. 2015 10:14

„Nezasahovat do umělé monokultury znamená, že vytvoření ekologické rovnováhy bude trvat tisíc let a možná déle. Nové semenáčky na kůrovcových holinách sežere kůrovec znova, když dorostou do mýtného věku. A to se bude opakovat znova a znova, dokud se nepodaří bukům naexpandovat z kilometry vzdálených zbytečků původních bučin do výšky kolem 1100m“ Řekl bych spíš několik (málo) stovek let, ale to je vcelku jedno. Alespoň lidská zpupnost vidí, že měnit přirozený chod přírody se vymstí (nepřirozená monokultura je neudržitelná) a nadělat z rybí polévky zpátky rybu trvá poněkud déle, než trvalo uvařit rybí polévku. Podobně je to i s uspořádáním… Číst vice »

fajt
7. 2. 2015 10:17

Martine, vy se berete moc „vedecky“ ( mysleno ve vsi pocestnosti ) – jako vlastnik nekolika hektaru a i clen nejake te hontby to vidim trochu jinak … a nebojte, clovek prirodu nerozklicoval ( neumi byt s ni v souladu ) a ona si bez nej taky v klidku poradi. ..)

Martin (už bez taky m)
7. 2. 2015 10:23

Měli jsme – resp. musíme být zrušeni či zlikvidováni jako první. Takže: nechal by jste fajte ty zvířata a tu přírodu napospas „lidem“ uznávajícím jen a jen svůj soukromý ZISK! Před více než 20 lety jsem s hrstkou pomocníků dokázal věc, které nikdo nevěřil. Odměna? Smrtelné onemocnění, každodenní bída, poničená rodina a žádná vlastní… Takže fajte: dělám to pro tu přírodu a ty z lidí, kteří ji respektují. Ne „jen a automaticky pro lidi“. Proto se chystám na složité jednání s nejistým výsledkem. Víte, ono to má cosi do sebe: i když dle nás (dle alibistické ČIŽP ne) x –… Číst vice »

LF
LF
7. 2. 2015 11:31

Martine s M nebo bez M,
stará moudrost praví, že by se měl člověk postarat nejprve o sebe, pak o vlastní rodinu a teprve tehdy, má-li pevný základ, na němž může stavět (mimo jiné i proto, aby dokázal sobě i druhým, že tento bazál zvládl), měl by se snažit ovlivňovat dění okolo sebe.
Je na tom hodně pravdy.
I přesto, že je Vaše činnost zřejmě záslužná a držím Vám vlastně palce.

fajt
7. 2. 2015 14:05

Martine, lide jsou ve sve podstate neskutecni sobci ( se vsim spatnym, co k tomu patri), to proste zaridila taky priroda – ja vas ani nekritizuji ani nesoudim ( dokonce je mi to i sympaticke) a pokud jste se svoji cinnosti spokojen a naplnen, tak vam to z celeho srdce preji … ale ja si zustanu svuj. ..)

peter.
7. 2. 2015 18:20

Toto dávam sem len preto,že ten problém je vypuklý aj u nás.S organizovanými gangami pytliakov(mäsiarov),ktorí strieľajú z aut za pomoci reflektorov polícia bojuje so striedavými úspechami,no horšie je,keď šelmy strieľajú samotní poľovníci aby ochránili vysokú zver len preto,aby papalášstvo ktoré pozývajú na honosné poľovačky mali na čo strieľať.Inak je naozaj pravdou,že aj na východe sú lovné revíry,v ktorých to vyzerá(čo sa vysokej zvery týka) skôr ako vykrmovanie hospodárskych zvierat,než ako starostlivosť o divú zver.
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pytlaci-v-cr-ohrozuji-populace-chranenych-druhu-zivocichu-zabiji-hlavne-selmy-a-dravce

jogín
jogín
7. 2. 2015 20:11

Martine, nemíním snižovat zásluhy spousty obětavých lidí o zachování přírody. Zaplať pámbů za ně. Jenže obecná politika zelených je šílená (od fotovoltaiky po GMO) a psali jsme o tom s PPK už dřív. Nejde o lokální akce typu hotely a sjezdovky, ty je třeba blokovat. Ale dušení Plzeňáků nebo blokády dálnic spojené s ohromnými ztrátami i zmíněné nesmysly vzbuzují dojem, že jde o cílevědomou likvidaci evropského konkurenta. A pokud jde o čas do vzniku klimaxu, zkuste mě vysvětlit, jak buky zexpandují když je nejbliží bučina 30 km daleko, protože na takový krpál nikdo nevylezl. A nebylo by daleko výhodnější nepůvodní… Číst vice »

Starý doktor
8. 2. 2015 11:00

Dech beroucí čísla ukazují, že celkové náklady na infrastruktury obnovitelných energií v Evropě do konce roku 2012 dospěly na 600 miliard €, i když se nepočítají dodatečné poplatky za připojení k síti a za modernizace. A tahle obrovitá suma je jeden a půl násobkem nákladů na dvojí vykoupení z dluhů pro řeckou ekonomiku, která přišla na 320 miliard € a irskou ekonomiku se 70 miliard € vysokými půjčkami, jak vypočetl irský Energy Blog. ‚Podobná analýza špiček spotřeby nám poskytuje indikace, které země vyžadují exporty, aby mohly zvládat nepřizpůsobitelnou výrobu energie. Opravdu k tomu patří i analýzy jejich schopnosti exportovat energii… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
8. 2. 2015 11:40

Nejen pro Martina ( o zkušenosti se státní správou v ochraně přírody ) : Před dvěmi lety jsem poslal rozsáhle zdokumentovaný nález o čerstvě proběhlé černé těžbě asi 30 ks olší a několika dalších stromů v jedné z rezervací CHKO Poodří. Spousta fotek čerstvých pařezů ( některé z nich trapně „zamaskované“ troškou hlíny shora ), jeden z kmenů dokonce ještě neodvezený, stopy po pneumatikách, atd. K tomu i sken mapy na které bylo naprosto přesně označeno, kde k tomu došlo. Mail i s přílohami dostala Policie, správa CHKO a Lesy ČR. Policie nereagovala vůbec, oficiální mail Lesů nefungoval a z… Číst vice »

Aleš
Aleš
9. 2. 2015 6:56

LF napsal Martine s M nebo bez M, stará moudrost praví, že by se měl člověk postarat nejprve o sebe, pak o vlastní rodinu a teprve tehdy, má-li pevný základ, na němž může stavět (mimo jiné i proto, aby dokázal sobě i druhým, že tento bazál zvládl), měl by se snažit ovlivňovat dění okolo sebe. Je na tom hodně pravdy. I přesto, že je Vaše činnost zřejmě záslužná a držím Vám vlastně palce. S tím staráním se sám o sebe jste úplně mimo mísu. Euroatlantická civilizace je v prdeli právě proto, že této sprosté lži uvěřila. To starání se nejprve… Číst vice »