Nové tarify za elektřinu: Zásadně přepracovat. Nezavádět nové sociální dávky, spolkl by je ČEZ

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Komory OZE

pondělí 8. února 2016

Nové tarify nesmějí zvyšovat domácnostem účty za elektřinu a bránit jim v šetření i vlastní výrobě elektřiny. Dál musí platit, že šetřit elektřinou je finančně výhodné. Proto podíl paušálních plateb na ceně za její distribuci by neměl překročit 30 % – zhruba dvojnásobek současného stavu [1]. Tento limit navrhují experti Hnutí DUHA a Komory OZE. Zároveň odmítají návrh na zavedení nové „kompenzační“ sociální dávky: miliardu či víc ze státní pokladny by totiž každoročně získal ČEZ a další energetické firmy.

Experti Hnutí DUHA i Komory obnovitelných zdrojů uvítali vstup premiéra Sobotky do debaty o nových tarifech elektřiny, když slíbil, že nebudou mít negativní dopad na domácnosti. Zavedení nových sociálních dávek je však scestné. Řešením je zcela přepracovat návrh ERÚ tak, aby i dál platilo, že šetřit elektřinou znamená současně snižovat výdaje.

Zavedení nových sociálních dávek není řešením z těchto důvodů:
●    Činily by nejméně 900 miliónů ročně, patrně ale násobně víc [2]. Tuto sumu by stát vyplácel domácnostem, kterým nové tarify zdraží elektřinu proto, že si nemohou snížit jističe.
●    Nové dávky by nevyřešily to, co je podle energetických společností a ERÚ problém a proč nové tarify navrhují (příliš veliké jističe).
●    Stamilióny až miliardy korun ročně by vyinkasoval ČEZ a další energetické společnosti.
●    Navržené dávky by řešily jen následek (zdražení elektřiny pro statisíce domácností), nikoliv příčinu problému: špatně konstruovaný princip nových tarifů. Od zveřejnění návrhu elektrikáři a další experti opakovaně upozorňují, že problém zbytečně velikých jističů je v případě domácností – na rozdíl od průmyslových firem – chiméra. Týká se totiž jen velmi malé části domácností a jen u zlomku této menšiny lze jističe snížit, aniž by došlo k porušení závazné technické normy či k ohrožení domácnosti požárem nebo snížení jejich životního standardu.

Zástupci Hnutí DUHA s Komory OZE společně navrhli, aby podíl paušálních plateb na ceně za distribuci (tzv. regulovaná složka) v žádném z tarifů při průměrné spotřebě nepřekročil 30 %. V rámci tohoto limitu lze ještě motivovat spotřebitele k efektivnímu nakládání s elektřinou a změna tarifů bude sociálně spravedlivá. Podobnou výši paušálních poplatků platí například spotřebitelé v Německu a Rakousku.

Experti z Hnutí DUHA a Komory OZE dále upozorňují, že navržené tarify mají další vady: například penalizační platbu za to, že si spotřebitel vyrábí elektřinu sám. Výrobou elektřiny z malých obnovitelných zdrojů, dnes typicky fotovoltaických panelů na střeše, ale i malých vodních elektráren či malých kogenerací totiž šetří “špinavou” elektřinu ze sítě podobně jako úsporné spotřebiče.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Nové tarify pro domácnosti jsou paskvil založený na mylné představě, že si lidé mohou snižovat jističe, jak je napadne. Řešit to zavedením nové sociální dávky na jističe zásadně odmítáme, protože to nevyřeší hlavní příčinu problému – od základu špatně postavený návrh. Odmítáme akceptovat, aby výsledkem celé operace “nové tarify” bylo, že státem vyplacené miliardy coby kompenzace za zdražení elektřiny skončí na účtu ČEZu a dalších distributorů.“

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:

„Je načase, aby ERÚ návrh stáhl a přípravu začal znovu a zcela jinak: s ohledem na dopady na všechny odběratele, v otevřené široké debatě a s úplnými údaji o skutečných nákladech na provoz sítě od distributorů.“


Jakub Halamíček, expert Komory OZE a CAFT, řekl:

„Zavádět penalizační platbu za to, že budu šetřit elektřinu ze sítě tím, že si ji vyrábím sám levněji a čistě – je podobné, jako by se stát rozhodl zavést pokuty za nákup úsporných žárovek a moderních spotřebičů s nízkou spotřebou. V obou případech přece snižuji spotřebu elektřiny.“

Poznámky:

[1] Současná výše podílu paušálních nákladů představuje u průměrné domácnosti a dvou nejrozšířenějších tarifů (D02d a D25d) 15-20 % regulovaných plateb (tzv. ceny za distribuci).

[2] Přesné podklady o počtu a rozsahu případně zasažených domácností k dispozici – logicky – nemáme. Premiér Sobotka to dal za úkol připravit ministru Mládkovi na základě dat ERÚ a distribučních společností. Nicméně pro hrubý výpočet lze odhadovat podle reakcí veřejnosti takto::
•    zdražení elektřiny se bude týkat 10-30 % zákazníků na nízkém napětí (10 % dle ERÚ, Hnutí DUHA ale odhaduje podstatně víc – podprůměrnou spotřebu, která by znamenala zdražení, má asi třetina domácností),
•    jako modelové zdražení si vybíráme částku 1 500 a víc korun za rok,
•    jde tedy o 580 tisíc až 1,75 milionu domácností (10-30 % z celkových 5,8 mil. domácností), které by platily (a měly od státu dostat na dávkách) nejméně 1 500 korun. Tedy 900 milionů až 2,6 miliardy korun ročně.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
8. 2. 2016 18:16

Na účtování podle jističe je pozitivní jen to, že to zabrzdí solární přivydělávače a jiné destruktivní útoky proti rozvodné síti. Jinak je to samozřejmě nesmysl, vytvořený proto, že mu jiný nesmysl (blud OZE typu vítr a slunce) předchází. Problém je, že to nejsou zdroje v pravém slova smyslu, nejsou regulovatelné, a proto tržní komoditou již dále není kWh, nýbrž stabilita. ČEZ bude prodávat stabilitu, to je vše, co se stalo. Jestli si někdo myslel, že v době obrovských dotací do nezdrojů bude mít levný proud, tak musel být duševně chorý:) A budeme to platit právě my voliči, kteří jsme podlehli… Číst vice »

tožtak
tožtak
8. 2. 2016 21:01

Doufám, že ta zlodějina neprojde. Milan Urban a Jan Mládek na obyvatele ČR společně s ERÚ ušili pěknou boudu. Celé slavné opatření o zpoplatnění domácnosti podle výkonu hlavního jističe se zdůvodněním, že jsou dnes místní sítě přetížené, je vylhané od A do Z. Sice má platit až od roku 2017, přesto jde o masivní podvod na domácnostech v ČR, které mají zase jednou zaplatit za chyby někoho jiného. Němci zavřeli své konvenční elektrárny a nyní proudí elektřina z větrných parků ze severu na jih. Ovšem zapomněli vybudovat přenosovou soustavu, takže je zatěžována přenosová soustava ČR, které hrozí blackout. Takže ČEPS… Číst vice »

fajt
8. 2. 2016 21:23

http://byznys.lidovky.cz/koalicni-strany-se-nedohodly-na-snizeni-dane-u-cepovaneho-piva-a-potravin-1lm-/statni-pokladna.aspx?c=A160208_215746_statni-pokladna_ELE – hurvajzpartaj považuje základní potraviny za nebezpečnou drogu a proto ji asi ještě více zatíží větší DPH – nechť je oranžovým filckám země olovem, hnědomodráci je po všem mohou na nějaké party v rámci bohaté a adrenalinové tomboly zadupat ještě více do země. ..)

idiotronic
9. 2. 2016 2:59

Za monopolu ČEZu nebylo možné, aby v jedné domácnosti byly současně kombinovné libovolné dva tarify . Dnes, kdy prodávají elektřinu i Naftové doly Hodonín (v telefonu velmi aktivní) to nikoho nezajímá. Je možné, že se nastoupenou cestou zformuje další mezivrstva podnikatelů, která oddělí občana od výroby elektřiny a smlouvu o dodávce elektřiny uzavřete s nějakým místním eseróčkem.
Eseróčko bude lépe vycházet vstříc německým potřebám, protože někteří lidé v něm budou dobře zaplaceni . Drobné spotřebitele netřeba při regulovaném výpadku odškodňovat, stejně jim žádná škoda nevznikne. Zelení ostatně hlásají, že elektřina spolehlivá i elektřina náhodná jsou rovnocenné.

idiotronic
9. 2. 2016 3:09

A ještě něco. Není to tak dávno, co se rozepisovali autoři o možnosti napojení elektromobiů do sítě , kde pomohou předcházet blackoutu. Opravdu si někdo myslí, že nejdražší část elektromobilu někdo ve společnosti, která usiluje o zpoplatnění kdečeho, že tuto část zapůjčí BEZPLATNĚ energetikům?

stas
stas
9. 2. 2016 7:16

Dobrý den, poměrně pečlivě jsem se seznámil s podklady nové tarifní struktury (NTS). Nezbývá nic jiného než pogratulovat. Vše se zdá, dle popisu, zcela v pořádku až do doby, kdy přejdu do kalkulačky a několika praktickými příklady se přesvědčím, že šetřit elektřinou se skutečně nevyplácí. Ostatně je to podobné jako s vodou. Když lidé začali více šetřit, voda se více zdražila. Nyní by měla znovu nadejít obdobná situace s elektřinou, podruhé po zavedení tarifů odrážejících hodnotu hlavního jističe. Jsem přesvědčen, že zcela spravedlivé je, na rozdíl od názoru ERÚ vyjádřený v NTS, aby si každý odběratel za elektřinu uhradit tolik,… Číst vice »

stas
stas
9. 2. 2016 7:18

Naproti tomu na cenu přímých nákladů obchodníka, spojených se zúčtováním odběru a službami nemá odebrané množství elektřiny žádný význam. Fakturace přímých nákladů pro obchodníka je totiž stejná, jak pro 1 kWh, tak pro 1 MWh. Není pravdou, že NTS postihnou rekreační objekty, postihnou i všechna odběrná místa s malou spotřebou, nevyjímaje domácnosti a NTS jsou postaveny tak, aby z prudkého zdražení elektřiny nebylo úniku. Příklad: mám domácnost plně elektifikovanou bez el. topení, hlavní jistič třífázový 25A. Jelikož se doma zdržuji poměrně málo, mám roční spotřebu cca 400 kWh. Distributor i obchodník ČEZ, sazba Standard e-tarif D02d. Dle dnešních podmínek zaplatím… Číst vice »

stas
stas
9. 2. 2016 7:19

Teprve od spotřeby 2 262 kWh, to je 12 535 Kč za odečtové období (při stávajícím jističi a tarifu) by se cena rovnala dnešnímu vyúčtování. Tak vysokou spotřebu nepotřebuji a není dle výše uvedeného žádná možnost, jak v souvislosti s NTS náklady na pořízení elektřiny snížit. Zvýšení důchodu o 40,- Kč již padlo na zvýšení stálé měsíční platby elektřiny v letošním roce.I kdybych vyhodil el. sporák, nahradil jej jednoplotýnkou, vyhodil pračku, myčku a mikrovlnku, smotal všechny tři fáze dohromady a teoreticky použil minimální hlavní jistič 10 A, což je naprostý nesmysl, prodražila by se mi spotřeba o 18%. Ať žije… Číst vice »

stas
stas
9. 2. 2016 7:19

kde přiznané výkupní ceny neodpovídají ani náhodou stabilitě a spolehlivosti dodávky elektřiny.
Váš úřad je pro mě zcela zbytečný, nezávislost neznamená tvorbu takových kolotočů, jaké předvádíte a plně se přikláním i budu podporovat ztrátu nezávislosti a řízení ERÚ vládní komisí.

Pocono
Pocono
9. 2. 2016 8:52

energetický expert Hnutí DUHA – moc pěkný oxymóron

tožtak
tožtak
9. 2. 2016 9:54

Od začátku bylo jasné, že Vitásková za tím projektem nestojí a pouze na ní Mládek a spol. tlačí. Po těch peripetiích kdy se ji všemožně snažili dehonestovat ji nezbylo než celou věc zveřejnit a „nechat posoudit“.

Dnes se sama k tomuto vyjádřila:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ochranim-vas-Strazkyne-cen-elektriny-Vitaskova-oslovila-obcany-421010

hudryper
hudryper
9. 2. 2016 10:43

Mně se ta ženská líbí čím dál tím víc. Odvaha a elán ,jakož i chytrost jí naprosto nechybí. Možná
budoucí předsedkyně levicové strany v kotlince.

Dolmen
Dolmen
9. 2. 2016 20:00

hudryper napsal
Mně se ta ženská líbí čím dál tím víc. Odvaha a elán ,jakož i chytrost jí naprosto nechybí.

Mně taky – i jako ženská. Bůhví, jakým řízením osudu se na tenhle post vůbec dostala právě tahle. To byl asi nějaký omyl, bůh tržního hospodářství snad zrovna nebyl doma. Jinak vymáhání renty už začíná nabývat kolosálních rozměrů, např. nápad s povinným desátkem z topidel na pevná paliva. Také by k tomu mohli tržní matadoři ještě vymyslet, že k ceně paliva se bude platit paušální poplatek z výšky komína a jeho světlosti.

denda
denda
9. 2. 2016 20:15

stas napsal kde přiznané výkupní ceny neodpovídají ani náhodou stabilitě a spolehlivosti dodávky elektřiny. Váš úřad je pro mě zcela zbytečný, nezávislost neznamená tvorbu takových kolotočů, jaké předvádíte a plně se přikláním i budu podporovatztrátu nezávislosti a řízení ERÚ vládní komisí. Dík, že jste si na tohle dal čas. Máte pravdu. Techniky je to následném jištění, pokud vás revizák nepošle přímo někan, hlavní jistič musí být o třídu na bytovými. Tak praví normy. Takže jestli ja obvykle v moderních bytech je na na zásuvky 16A a světla 10A… musíte mít 20A na hlavním. Třeba někoho napadne zavést sazbu 18A levní,… Číst vice »

denda
denda
9. 2. 2016 20:27

PS. nedávno jsem našel starý hlavní jistič 3×21,7 A, právě kvůli cirkulárce, sazba je samozřejmě 3x25A. Na dalším domě nebyl hlavní jistič vůbec… pouze odpojovač..historicky, celé je to na desce. Sazba 3×40.. jsou to důchodci… takže nový rozvaděč etc. Spousta současných řešení nebude levná, i když se majitelé rozhodnou pro změnu. Je to na hlavní rozvaděč etc. Při změně bude nutno dodržet nové normy… to je opravdu velký zásah. Jinak někde v diskuzi s mluvčím ERU_ jsem našel poplašnou zprávu, že jistič může měnit pouze distributor, blbost. Udělá to každý elektrikář s oprávnění a když bude mít i §9 vyhl… Číst vice »