O ekonomickém zázraku a „Stalinově ekonomice“

V roce 1913 byl podíl Ruska na světové průmyslové výrobě 4 % a v roce 1937 už dosáhnul 10 %. V polovině 70. let minulého století dosáhl 20 % a na této úrovni se udržel do začátku perestrojky. Nejdynamičtějšími byly dvě období sovětské historie: 30. a 50. léta.

Prvním obdobím byla industrializace, která probíhala v podmínkách mobilizační ekonomiky. Podle HDP a průmyslové výroby se SSSR v polovině třicátých let dostal na první místo v Evropě a druhé místo ve světě, za USA. Významně překonal Německo, Velkou Británii a Francii. Za necelé tři pětiletky bylo postaveno 364 nových měst a spuštěno 9 tisíc velkých podniků – kolosální číslo – dva podniky za den! Samozřejmě, mobilizační ekonomika si vyžádala oběti, maximální využití všech zdrojů. Přesto byla těsně před válkou životní úroveň národa podstatně vyšší, než na začátku první pětiletky. Všichni si pamatujeme známý výrok J. V. Stalina, že SSSR zaostal za průmyslově rozvinutými zeměmi o 50 – 100 let a historie dovoluje na překonání této zaostalosti 10 let. V opačném případě nás rozmačkají. Tato slova, pronesená v únoru 1931 udivují svou historickou přesností. Rozdíl byl nakonec jen čtyři měsíce.

Druhým obdobím byl ekonomický rozvoj na základě modelu, který byl vytvořen po válce s aktivní Stalinovou účastí. Díky setrvačnosti fungoval ještě řadu let po jeho smrti (dokud nezačaly různé Chruščovovy experimenty). V letech 1951 – 1960 vzrostl HDP Sovětského svazu 2,5krát, objem průmyslové výroby dokonce 3krát a zemědělské výroby o 60 %. Pokud v roce 1950 byl objem průmyslové výroby SSSR na úrovni 25 % ve srovnání s USA, tak v roce 1960 byl už na 50 procentech. Strýček Sam byl velmi nervózní, protože popravdě prohrával v ekonomické soutěži se SSSR. Životní úroveň sovětských lidí neustále rostla. Přesto, že na akumulaci (investice) byla použita značně vyšší část HDP než v USA a dalších zemích Západu.

Třicetileté období naší historie (od počátku 30. do počátku 60. let) lze nazvat sovětským ekonomickým zázrakem. Je potřeba sem zahrnout i 40. léta – období války a obnovení SSSR. Naše země dokázala porazit Hitlera a celou hitlerovskou koalici. Bylo to nejen vojenské, ale také ekonomické vítězství. V období obnovení země jsme dokázali vrátit se na předválečnou úroveň rychleji než evropské země a vytvořit „jaderný štít“, který byl pro naši zemi otázkou přežití v podmínkách studené války vyhlášené Západem.

V 60. letech jsme začali ztrácet ekonomickou dynamiku, která byla vytvořena v předchozím období. Od poloviny 70. let se začaly objevovat příznaky takzvané stagnace, ztráty vnitřních zdrojů rozvoje, které byly skryty díky neočekávaným příjmům z prodeje nafty. Od poloviny 80. let proběhla hesly pěrestrojky zakrytá demontáž zbytků toho ekonomického modelu, který byl vytvořen v letech „ekonomického zázraku“ .

Překlad: Sio

Valentin Jurjevič Katasonov je profesor na katedře mezinárodních financí na MGIMO (Moskevský státní institut mezinárodních vztahů, elitní univerzita), doktor ekonomických věd, člen korespondent akademie ekonomických věd.

Poznámka překladatele: Jedná se o téměř doslovný překlad kapitoly „Об «экономическом чуде» и сталинской экономике“ z knihy V. J. Katasonova „Экономика Сталина“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
108 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
alexithymie54
alexithymie54
15. 12. 2015 20:35

:-))) Tak trochu jsem popíchl toto téma. Autor (Sio) to uchopil s mimořádným „překvapením“ a to je dobře!!!!
Těmito souvislosti se už nějakou dobu zabývám….je to velice zajímavé.
Drobná glosa: Projev Putina a patriarcha Kiril (snad to píši správně) tleská.
Putin přebírá Rusko v totálně rozloženém stavu – Stalin přebírá Sovětský svaz v obdobném stavu (ještě probíhá občanská válka)….
Pozn. Musím odskočit abych z diskuse Pjakin stáhl svoji poznámečku (CTRL C-CTRL V)…. hned budu pokračovat.

alexithymie54
alexithymie54
15. 12. 2015 20:48

..a tak jsem zpět…. pisatel napsal: „….Rusové a ostatní národy SSSR byly obětí bolševismu, ne jeho nositeli. Buržoazní propagandou mě teď krmí o sto šest, nechutná mi.“ Moje odpověď: Musím konstatovat, že se předřečník rozepsal tak divoce, že v závěru svým myšlenkovým pochodům dal přímo „třešničku na dortu“. Viz. výše od něj opsaná věta. Chtěl bych mu doporučit k přečtení jednu ne příliš dlouhou stať (pokud ovšem najde tu sílu překonat v sobě jistou zatvrzelost nebo snad ještě lépe jistotu, že té propagandy tohoto typu má dost) – Stalin,sebrané spisy č.13 str.275-294: 1.Průběh hospodářské krize v kapitalistických zemích-str.275-281 (zde obzvláště… Číst vice »

jogín
jogín
15. 12. 2015 21:34

Neznám opravdu dobře ruskou situaci, ale byla stagnace a postupné zaostávání SSSR způsobena nezvládnutím přechodu od extenzivního rozvoje k intenzivnímu? Mohla v tom hrát úlohu i degenerace administrativního řízení kvůli nadměrného důrazu na loyalitu? Dobře pamatuji, jak byla za reakční pavědu nejdřív prohlášena teorie relativity, pak genetika a nakonec kybernetika. Sjezdy VKS(b) se perfektně trefily do nejvýznanějších objevů vědy.

Sio
Sio
15. 12. 2015 22:00

jogín napsal

Neznám opravdu dobře ruskou situaci, ale byla stagnace a postupné zaostávání SSSR způsobena nezvládnutím přechodu od extenzivního rozvoje k intenzivnímu? Mohla v tom hrát úlohu i degenerace administrativního řízení kvůli nadměrného důrazu na loyalitu? Dobře pamatuji, jak byla za reakční pavědu nejdřív prohlášena teorie relativity, pak genetika a nakonec kybernetika. Sjezdy VKS(b) se perfektně trefily do nejvýznanějších objevů vědy.

Jinými slovy – špatným řízením státu? Degenerací stárnoucích věrchušek, chybějícím mechanismem k jejich obměně?

hudryper
hudryper
15. 12. 2015 23:36

V článku není sebemenší zmínka o tom,jak bylo možné se technicky a technologicky přiblížit za 10 let k průmyslově nejrozvinutějším států a s tim nejsilnějším zvítězit ve velké vlastenecké válce. Po ukončení občanské války se bolševici rozhodli postupovat v souladu se svým původním posláním, když připluli z USA. K tomu potřebovali moderní armádu,traktory na polích,letadla na letištích a nekonečný počet nákladních aut,motorů všeho druhu. K tomu přehrady a elektrárny či průplavy- to by se bez investic z USA a záp. Evropy v rámci NEPU nemělo šanci uskutečnit i při vší Stalinově genialitě. Postupoval v podstatě stejně jako Teng-siao-Phing o 50… Číst vice »

Neoliberální asociál
Neoliberální asociál
16. 12. 2015 6:37

No nevím, ale já bych vyplýtvání kapitálu asi ekonomický zázrak neříkal.

slava
slava
16. 12. 2015 6:39

„Stalin byl opravdový komunista“, řekne komunista. “ Stalin byl opravdový ruský patriot „, řekne ruský patriot. “ Stalin byl hajzl a lump“, řekne hajzl a lump.
Úvodní čítat z knihy N. Starikova “ Stalin, vzpomínáme spolu“.

cnemo
16. 12. 2015 7:12

Je pár poznámek:
– Stalin zavedl ekonomiku strachu, kdy lidská iniciativa je od strachu odvozena
– úspěchy byly krátkodobě skutečně nevídané, stejně jako cena, kterou za to běžní občané zaplatili
– ekonomika strachu nemohla fungovat věčně, společnost z toho byla unavena. A ten přechod k ekonomice osobní „iniciativy“ Rusové těžce nezvládli.
– co se týká životní úrovně, viděl jsem to počátkem 80. let na vlastní oči. Byl to z našeho pohledu fakt průšvih. Myslím, že fungovali jen základní věci, jako že nebyl hlad.

Béda
16. 12. 2015 7:19

cnemo napsal Je pár poznámek: – Stalin zavedl ekonomiku strachu, kdy lidská iniciativa je od strachu odvozena – úspěchy byly krátkodobě skutečně nevídané, stejně jako cena, kterou za to běžní občané zaplatili – ekonomika strachu nemohla fungovat věčně, společnost z toho byla unavena. A ten přechod k ekonomice osobní „iniciativy“ Rusové těžce nezvládli. – co se týká životní úrovně, viděl jsem to počátkem 80. let na vlastní oči. Byl to z našeho pohledu fakt průšvih. Myslím, že fungovali jen základní věci, jako že nebyl hlad. Pro vaši informaci. Stalin zemřel v roce 1952. I když vezmeme v úvahu určitou setrvačnost… Číst vice »

slava
slava
16. 12. 2015 7:47

Zčásti souhlasím z cnemo. Tuneláři a saboteří měli strach ze Stalina. Pracující lidé se měli jako nikdy jindy předtim( možná i potom). Dnes opačný problém , pracující člověk ma strach o misto, iniciativa neni moc vítána apod. Také musím se zastat 80.let. Do Gorbačeva vše fungovalo. O hladu to jsou bláboly. Vzpomínám jen na krásné syté a zajištěné dětství , které mně a dvěma sourozencům zajistily moje rodiče. Kteři pracovali na jednom pracovním místě na fabrice, pomáhali krom toho svým rodičům v důchodu. Procestovali jsme cely SSSR, každý rok u moře, studovali jsme na prestižních vysokých školách, … Mám pokračovat?A… Číst vice »

fajt
16. 12. 2015 7:50

reminiscence na toto téma jsou pasé, Stalinova forma ekonomiky se nevrátí, v Rusku nechtějí budovat socialismus, ale kapitalismus s americkou tváří. ..)

zajoch
16. 12. 2015 7:59

Bédo, máte překlep, byl to březen 1953. Cnemo, domnívám se, že se na stalinské období díváte očima prostého občana cizí země a hodnotíte toto období z vlastní zkušenosti, ovšem z doby třicet let po smrti Stalina. Vůbec nepřihlížíte k mezinárodní i vnitřní situaci, kterou bylo třeba za Stalina řešit, nepřihlížíte k výjimečné geografii SSSR, kdy nesmírně bohatá Sibiř byla jen řídce osídlená a kdy tento kolos bylo třeba uřídit a vést k prosperitě za neuvěřitelně nepřátelského jednání západních států a mmnohých jejich „spojenců“, lépe řečeno satelitů. Píšete o ekonomice strachu. Jakpak si představujete, že by bylo možno zmobilizovat občany v… Číst vice »

fajt
16. 12. 2015 8:01
zajoch
16. 12. 2015 8:07

slava napsal Zčásti souhlasím z cnemo. Tuneláři a saboteří měli strach ze Stalina. Pracující lidé se měli jako nikdy jindy předtim( možná i potom). Dnes opačný problém , pracující člověk ma strach o misto, iniciativaneni moc vítána apod. Také musím se zastat 80.let. Do Gorbačeva vše fungovalo. O hladu to jsou bláboly. Vzpomínám jen na krásné syté a zajištěné dětství , které mně a dvěma sourozencům zajistily moje rodiče. Kteři pracovali na jednom pracovním místěnafabrice, pomáhali krom toho svým rodičům v důchodu. Procestovali jsme cely SSSR, každý rok u moře, studovali jsme na prestižních vysokých školách, … Mám pokračovat?A to… Číst vice »

zajoch
16. 12. 2015 8:13

Ještě dodatek. Sio dík.
Za překlad, ale hlavně za téma, které jste tímto otevřel.

Béda
16. 12. 2015 8:17

zajoch, ano. Je potřeba vzpomenout, že bolševici převzali moc, která se „válela na ulici“, (většina lidu žila ve strachu, chaosu, nejistotě, bídě) v chaotické situaci, kdy Rusko bylo carem zavlečeno do světové války. Hned po převzetí moci museli svádět válku s cizími interventy, poté co díky NEP povyrostla ekonomika a sověti chtěli vést zemi po svém, museli řešit otázku sabotáží různých malopodnikatelů (kulaků etc), vydržet izolaci a embargo západních zemí a současně se připravovat na příští válku v prostředí, kdy všichni kolem byli nepřátelé SSSR a uvnitř SSSR zcela určitě byli nasazeny „kukačky“ (ostatně jsou i dnes v Rusku –… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
16. 12. 2015 8:20

drobné vstupy: Beda: v reagenci na „cnemo“ Pro vaši informaci. Stalin zemřel v roce 1952. I když vezmeme v úvahu určitou setrvačnost jím zavedené ekonomické politiky – 80-tá léta, která jste viděl na vlastní oči mají ke Stalinovi a jeho ekonomice hodně daleko. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Kupř. proběhlo odsouzení tzv. kultu osobnosti a došlo k celkové revizi Stalinovi politiky (včetně ekonomiky, kterou zavedl). doplňuji: -drobnost Stalin zemřel 5.3.1953 -jinak lze naprosto souhlasit, neboť pokud se budeme bavit o „Stalinské ekonomii“ pak si musíme vymezit časový horizont 1924-1953 -naprosto nezbytné je nesměšovat s tím co se dělo… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 8:29

Béda napsal zajoch, ano. Je potřeba vzpomenout, že bolševici převzali moc, která se „válela na ulici“, (většina lidužila ve strachu, chaosu, nejistotě, bídě)v chaotické situaci, kdy Rusko bylo carem zavlečeno do světové války.Hned po převzetí moci museli svádět válku s cizími interventy, poté co díky NEP povyrostla ekonomika a sověti chtěli vést zemi po svém, museli řešit otázku sabotáží různých malopodnikatelů (kulaků etc), vydržet izolaci a embargo západních zemí a současně se připravovat na příští válku v prostředí, kdy všichni kolem byli nepřátelé SSSR a uvnitř SSSR zcela určitě byli nasazeny „kukačky“ (ostatně jsou i dnes v Rusku – různí… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
16. 12. 2015 8:45

Na youtube jsou velmi zajímavé přednášky Katasonova (i jeho komentář ke knize), stačí zadat катасонов сталинская экономика. Kniha se dala najít na ruských sajtnách, třeba book.tr200.net.

alexithymie54
alexithymie54
16. 12. 2015 8:45

drobné vstupy:
fajt • 16. Prosinec 2015
reminiscence na toto téma jsou pasé, Stalinova forma ekonomiky se nevrátí, v Rusku nechtějí budovat socialismus, ale kapitalismus s americkou tváří. ..)

Víte Stalinovi v žádném případě nešlo o „rovnostářský socialismus“, protože moc dobře věděl, že to je cesta do pekel a to samé ví i Putin. Není to návrat zpět. Je to návrat k bodu na vývojové křivce, kdy to fungovalo, kdy to ještě nebylo „zapráskané“ právě tím rovnostářstvím!

Béda
16. 12. 2015 8:57

alexithymie napsal drobné vstupy: fajt • 16. Prosinec 2015 reminiscence na toto téma jsou pasé, Stalinova forma ekonomiky se nevrátí, v Rusku nechtějí budovat socialismus, ale kapitalismus s americkou tváří. ..) Víte Stalinovi v žádném případě nešlo o „rovnostářský socialismus“, protože moc dobře věděl, že to je cesta do pekel a to samé ví i Putin. Není to návrat zpět. Je to návrat k bodu na vývojové křivce, kdy to fungovalo, kdy to ještě nebylo „zapráskané“ právě tím rovnostářstvím! drobná korekce. S výjimkou prvobytně pospolné společnosti (tam se to nedá ověřit, protože neexistují záznamy ani artefakty – možná i tam… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 9:01

Béda napsal drobná korekce. S výjimkou prvobytně pospolné společnosti (tam se to nedá ověřit, protože neexistují záznamy ani artefakty – možná i tam místní šaman a kmenový náčelník byli na tom o něco lépe – to je jenom spekulace) NIKDY v celých dějinách lidské společnosti NEEXISTOVALA ROVNOST. Nikdy!!! Ani za Stalina, ani v ČSSR. Ředitelé podniků, ministři, generální tajemníci nikdy neměli stejné mzdy a požitky jako běžný dělník, uklízečka… Dokonce ani zaměstnanci podle profesí (učitel, horník, baletka, spisovatel, herec…) a mám takový dojem že i v rámci jedné profese zde byly platové tarify. Předpokládám, že ani za Stalina (s různými… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
16. 12. 2015 9:27

Béda napsal drobná korekce. S výjimkou prvobytně pospolné společnosti (tam se to nedá ověřit, protože neexistují záznamy ani artefakty – možná i tam místní šaman a kmenový náčelník byli na tom o něco lépe – to je jenom spekulace) NIKDY v celých dějinách lidské společnosti NEEXISTOVALA ROVNOST. Nikdy!!! Ani za Stalina, ani v ČSSR. Ředitelé podniků, ministři, generální tajemníci nikdy neměli stejné mzdy a požitky jako běžný dělník, uklízečka… Dokonce ani zaměstnanci podle profesí (učitel, horník, baletka, spisovatel, herec…) a mám takový dojem že i v rámci jedné profese zde byly platové tarify. Předpokládám, že ani za Stalina (s různými… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 9:35

alexithymie, pane, odvádíte řeč jinam a opět potvrzujete, že o ŽÁDNÉ ROVNOSTÁŘSTVÍ NEŠLO. Opačný gard znamená taky NEROVNOST! O tom byla řeč, když jsem reagoval na vaše: “ …Je to návrat k bodu na vývojové křivce, kdy to fungovalo, kdy to ještě nebylo „zapráskané“ právě tím rovnostářstvím!“ Takže k tomu ještě jednou – nikdy to nebylo zapráskané rovnostářstvím. Vždycky zde byla nerovnost. V osmdesátých letech, když jste dělal nadčasy, anebo třeba nadčasy o svátcích – měl jste za to příplatky, neměl jste stejnou mzdu jako ten který je nedělal. Starší zaměstnanec neměl stejnou mzdu jako začátečník. Existovalyprémie, odměny pro vynálezce.… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
16. 12. 2015 9:46

jogín napsal Neznám opravdu dobře ruskou situaci, ale byla stagnace a postupné zaostávání SSSR způsobena nezvládnutím přechodu od extenzivního rozvoje k intenzivnímu? Mohla v tom hrát úlohu i degenerace administrativního řízení kvůli nadměrného důrazu na loyalitu? Dobře pamatuji, jak byla za reakční pavědu nejdřív prohlášena teorie relativity, pak genetika a nakonec kybernetika. Sjezdy VKS(b) se perfektně trefily do nejvýznanějších objevů vědy. To mohlo být i záměrné! Autoři knihy „Spiknutí se neŘÍKÁ“ Alan Gery a J.Loftus tvrdí, že Chruščov i Brežněv byli poskoci Rockeffellera. Stalin byl sice hodně mazaný – a tak se z pod kontroly R a jeho kompliců vymkl,… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
16. 12. 2015 9:46

Abych neopakoval, co už je tu řečeno. Připusťme si, že debaty k tématu bývají ovlivněny, nechci říct deformovány, hodnocením Stalinovy osobnosti. A jeho obraz je skutečně natolik kontroverzní (v pravém, tedy nikoli českonovinářském smyslu toho slova), že „názor na Stalina“ má tendenci lézt do střízlivého vážení pro a proti. (V ruském prostředí je to myslím ještě těžší, už proto, že tam jsou příbuzných „repressirovaných“ myriády.) U těch, kteří chtějí poukázat na reálné výsledky, úspěchy, „plusy“ JVS na takto ostře vymezeném hřišti, to, zdá se mi, ke škodě věci vede k tomu, že o „mínusech“ se už moc nemluví. A teď… Číst vice »

abx
abx
16. 12. 2015 9:47

co je zaujimave, cim to asi tak bude – tak este aj 68 rokov po Stalinovej smrti zapadni propagandisti potrebuju tocit filmy o jeho udajnej hrozovlade, v ktorych spravidla ukazuju negativne veci a pozitivne zosmiesnuju (budovatelske nadsenie), alebo vynechavaju (narast priemyselnej vyroby, zlepsenie zivotnych podmienok sirokych vrstiev). prave predvcerom isiel dalsi takyto film na STV2 alebo CT2, nepamatam si to presne. jednou z klucovych scen boli snimky na tvare tych, ktori niesli Leninovu truhlu a potom obvinenie Stalina, ze nechal vsetkych zavrazdit – zavrazdit Zinovjeva, Kameneva a dalsich. bolo by to ovela jasnejsie, keby uviedli aj povodne mena tychto satrudnikov… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
16. 12. 2015 9:49

Béda napsal alexithymie, pane, odvádíte řeč jinam a opět potvrzujete, že o ŽÁDNÉ ROVNOSTÁŘSTVÍ NEŠLO.Opačný gard znamená taky NEROVNOST! O tom byla řeč, když jsem reagoval na vaše:“ …Je to návrat k bodu na vývojové křivce, kdy to fungovalo, kdy to ještě nebylo „zapráskané“ právě tím rovnostářstvím!“ Takže k tomu ještě jednou – nikdy to nebylo zapráskané rovnostářstvím. Vždycky zde byla nerovnost. V osmdesátých letech, když jste dělal nadčasy, anebo třeba nadčasy o svátcích – měl jste za to příplatky, neměl jste stejnou mzdu jako ten který je nedělal. Starší zaměstnanec neměl stejnou mzdu jako začátečník. Existovalyprémie, odměny pro vynálezce.… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 9:56

Béda napsal alexithymie, pane, odvádíte řeč jinam a opět potvrzujete, že o ŽÁDNÉ ROVNOSTÁŘSTVÍ NEŠLO.Opačný gard znamená taky NEROVNOST! O tom byla řeč, když jsem reagoval na vaše:“ …Je to návrat k bodu na vývojové křivce, kdy to fungovalo, kdy to ještě nebylo „zapráskané“ právě tím rovnostářstvím!“ Takže k tomu ještě jednou – nikdy to nebylo zapráskané rovnostářstvím. Vždycky zde byla nerovnost. V osmdesátých letech, když jste dělal nadčasy, anebo třeba nadčasy o svátcích – měl jste za to příplatky, neměl jste stejnou mzdu jako ten který je nedělal. Starší zaměstnanec neměl stejnou mzdu jako začátečník. Existovalyprémie, odměny pro vynálezce.… Číst vice »

slava
slava
16. 12. 2015 9:59

Heslo Stalina “ Kadry řeší všechno“. A proto se staral a vychovával správné ředitele. Nedával jim obrovské platy ,ale velké výhody a státní benefity. Ale trestal stejně tvrdě za zlodějnu a nicnedělání. Žádné zlaté padáky za neschopnost.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
16. 12. 2015 10:06

(pokr.) jako medicína a postupy Stalina při řízení ekonomiky přirovnává k intuitivním postupům dobrého lékaře. Stejně tak důrazně říká, že i když jde hlavně o ekonomiku, tak společnost, která si vytkne jenom ekonomické cíle, to má předem spočítané. Musí jít o víc a to něco musí být mimo pouhou ekonomiku a úzce chápanou ekonomii. No a tady je prostor pro otázky, které už taky shora padly. Přechod na intenzivní rozvoj. (Že jde o problém, si prý zdá se uvědomoval Stalin, Berija i Malenkov.) Reálné škody napáchané lidmi jako Lysenko (v podstatě jen proto, že jim systém dal do rukou i… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 10:19

Ještě jedna poznámka. Většina lidí na „Východě“ zajisté chtěla mít životní úroveň jako na „Západě“. Má ji dneska? Doháníme již „Západ“? Co ale lidi na „Východě“ neviděli jsou nezaměstnaní a bezdomovci na „Západě“. Ti byli neviditelní, ti k nám nejezdili. A taktéž to, že „Západ“ již v té doby žil na dluh a zčásti na úkor kolonií (přesunul tam špinavé výroby, otrocká práce…)

alexithymie54
alexithymie54
16. 12. 2015 10:29

Béda napsal Jinak bych si v této souvislosti dovolil ještě poznámku. Komunisté zavedli v praxe svoji třídně odvozenou nerovnost v odměňování. Vůči této (žádná společnost nikdy nedokázala a nedokáže ideálním způsobem uspokojit mzdové nároky všech svých obyvatel a zpravidla by většina lidí chtěla víc) samozřejmě existovaly mnohé výhrady, mnozí se cítili nedoceněni, pociťovali nespravedlnost, necítili se dostatečně motivováni. Pro některé kteří šli zvonit klíči na náměstí v listopadu 89 právě toto bylo hnacím motivem pro změnu (jiní chtěli třeba vrátit komunisty zabavené majetky, jiní cítili příležitost podnikat v předtím zakázaných odvětvích (lichva, prostituce atd.,atd. – motivace byly nejrůznější). Proč to… Číst vice »

Béda
16. 12. 2015 10:35

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/389418-rusko-chysta-dalsi-sankce-na-turecko.html

…Kromě již platných omezení v turistice a stavebnictví půjde také o restaurace a hotely, dřevařství či o výcvik pilotů. Turci budou také zcela vyloučeni z ruských státních zakázek ve všech odvětvích, píše list Kommersant …

Asfalt
Asfalt
16. 12. 2015 10:40

Béda napsal: „(…) NIKDY v celých dějinách lidské společnosti NEEXISTOVALA ROVNOST. Nikdy!!! (…) Za tzv. socialismu šlo hlavně o odstranění majetkové NESOUMĚŘITELNOSTI (…)“ V kapitalismu jsou si všichni fyzicky rovni, monopol fyzicky nejsilnějšího drží stát, který je pak nadřazen každému jednotlivci. To však neznamená, že kulturista Franta Opršálek ve skutečnosti není fyzicky silnější než anorektička Magda Nováváčková. Znamená to, že v preskripci jsou si všichni fyzcky rovni, a pokud tedy opravdu fakticky silnější Franta použije fyzickou sílu proti opravdu slabší Magdě, nepůjde o oprávněné užití moci fyzicky nerovných (podle „zákonů přírody“), nýbrž o trestný čin násilníka ze společnosti preskriptivně fyzicky… Číst vice »

Sio
Sio
16. 12. 2015 10:51

Článek je překlad jen malé části knihy, která má v pdf 405 stran. Možná toho přeložím víc, docela mě to zaujalo. Souhlasím s Kasatonovem, který v jiné části knihy říká, že téma „Stalinovy ekonomiky“ je jakési tabu, o kterém se nemluví ani v Rusku, protože je velmi úspěšnou alternativou neoliberálních modelů. Měla přece úžasné výsledky, to je jednoduše nepopiratelný fakt.

Béda
16. 12. 2015 10:51

Asfalt,

rád vás opět „vidím“. V kontextu ekonomické problematiky “ (viz název článku) jsem měl na mysli rovnost v odměňování“.

Béda
16. 12. 2015 10:57

Postoj Moskvy vůči dluhu Ukrajiny se nezměnil, když nezaplatí, bude to znamenat bankrot a soudní projednávání, prohlásil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov…když komentoval prohlášení ukrajinské ministryně financí Jaresko o tom, že Kyjev nadále pokračuje s Ruskem v dialogu o problému urovnání dluhu.
Peskov rovněž oznámil, že mu není známo, jestli probíhají nějaká jednání mezi ministerstvy financí.

Více: http://cz.sputniknews.com/byznys/20151216/1942979/kreml-nesplaceni-dluh-ukrajina-bankrot.html#ixzz3uTpqg27w

Asfalt
Asfalt
16. 12. 2015 10:58

Béda:
Také se s Vámi rád setkávám. Děkuji za Vaše příspěvky.

jogín
jogín
16. 12. 2015 11:56

Asi nemá smysl se dohadovat o propagandistické stránce Stalinovy ekonomiky, je jasné, že veliký úspěch byl doprovázen velkým colateral damage. Šlo zjevně o extenzivní rozvoj, ale už ve třicátých letech byly zjevné důsledky autoritářského řízení- konzervatizmus, odmítání nových přístupů. Hlavní poválečnou chybou byla asi kádrová politika, nedostatečný důraz na odbornost a přepolitizování.

M.C.
16. 12. 2015 12:41

Když Stalin zemřel, ptali Churchilla, jak by ohodnotil Stalinovo působení v čele (fakticky) Sovětského svazu. Churchill odpověděl:
,,Stalin převzal Rusko s ruchadlem a předal ho s atomovou bombou.“

M.C.
16. 12. 2015 12:52

jogín napsal

Asi nemá smysl se dohadovat o propagandistické stránce Stalinovy ekonomiky, je jasné, že veliký úspěch byl doprovázen velkým colateral damage. Šlo zjevně o extenzivní rozvoj, ale už ve třicátých letech byly zjevné důsledky autoritářského řízení- konzervatizmus, odmítánínových přístupů. Hlavní poválečnou chybou byla asi kádrová politika, nedostatečný důraz na odbornost a přepolitizování.

collateral damage – nemůžete napsat česky ,, vedlejšími škodami“?
Já myslím že zde přítomní vědí co tento zhovadilý eufemismus znamená.
Poslední příspěvek kolegy Asfalta by taky potřeboval přeložit do češtiny.

fajt
16. 12. 2015 12:58

alexithymie napsal drobné vstupy: fajt • 16. Prosinec 2015 reminiscence na toto téma jsou pasé, Stalinova forma ekonomiky se nevrátí, v Rusku nechtějí budovat socialismus, ale kapitalismus s americkou tváří. ..) Víte Stalinovi v žádném případě nešlo o „rovnostářský socialismus“, protože moc dobře věděl, že to je cesta do pekel a to samé ví i Putin. Není to návrat zpět. Je to návrat k bodu na vývojové křivce, kdy to fungovalo, kdy to ještě nebylo „zapráskané“ právě tím rovnostářstvím! víte vypadá to, že Stalin byl velmi pragmatický člověk, který se ale taky nevyvaroval chyb, ta jeho obsese amerikou byla nakonec… Číst vice »

marduk
marduk
16. 12. 2015 13:01

viete mi niekto povedať, či sa Zubov vo svojej monografií Dějiny Ruska 20. století podrobnejšie zaoberá aj ekonomickými a hospodárskymi dejinami?
ďakujem

zajoch
16. 12. 2015 14:02

Sio napsal Článek je překlad jen malé části knihy, která má v pdf 405 stran. Možná toho přeložím víc, docela mě to zaujalo. Souhlasím s Kasatonovem, který v jiné části knihy říká, že téma „Stalinovy ekonomiky“ je jakési tabu, o kterém se nemluví ani v Rusku, protože je velmi úspěšnou alternativou neoliberálních modelů. Měla přece úžasné výsledky, to je jednoduše nepopiratelný fakt. Sio, kdybyste se do toho pustil, v duchu bych vám u každého příspěvku blahořečila. Stalin byla pozitivní osobnost světového významu, což jsem pochopila, ovlivněna znevažujícími hodnoceními jeho osoby dost pozdě, až když jsem si srovnala to čeho dosáhl… Číst vice »

Hox
Hox
16. 12. 2015 14:10

jogín napsal Asi nemá smysl se dohadovat o propagandistické stránce Stalinovy ekonomiky, je jasné, že veliký úspěch byl doprovázen velkým colateral damage. Šlo zjevně o extenzivní rozvoj, ale už ve třicátých letech byly zjevné důsledky autoritářského řízení- konzervatizmus, odmítánínových přístupů. Hlavní poválečnou chybou byla asi kádrová politika, nedostatečný důraz na odbornost a přepolitizování. Ani omylem, bičem nelze takových výsledků z principu dosáhnout. Takové výsledky se dostavují jen tehdy, pokud lidé samotní mají zájem na výsledku a podílejí se dobrovolně a angažovaně (ve své většině). Už by konečně mohl padnout ten mýtus že tam všechno postavili vězni z gulagů, protože je… Číst vice »

Hox
Hox
16. 12. 2015 14:11

marduk napsal

viete mi niekto povedať, či sa Zubov vo svojej monografií Dějiny Ruska 20. století podrobnejšie zaoberá aj ekonomickými a hospodárskymi dejinami?
ďakujem

Není to ten rusofob, kterého ráda interviewuje ČT?

marduk
marduk
16. 12. 2015 14:24

Hox napsal
Není to ten rusofob, kterého ráda interviewuje ČT?

nepýtal som sa na jeho svetonázor, ale aj tak ďakujem za reakciu :-)

Sio
Sio
16. 12. 2015 14:38

jogín napsal

Asi nemá smysl se dohadovat o propagandistické stránce Stalinovy ekonomiky, je jasné, že veliký úspěch byl doprovázen velkým colateral damage. Šlo zjevně o extenzivní rozvoj, ale už ve třicátých letech byly zjevné důsledky autoritářského řízení- konzervatizmus, odmítánínových přístupů. Hlavní poválečnou chybou byla asi kádrová politika, nedostatečný důraz na odbornost a přepolitizování.

Nemyslím si to.