O kůrovcích a lidech

V č. 49/2018 Kulturních novin vyšel článek Jiřího Plocka Lesy v ohrožení: ziskuchtivost je smrtící pro nás všechny, potřebujeme změnit kulturu hospodaření. Ten přehledným způsobem analyzuje krizi statní organizace Lesy ČR a zároveň kůrovcovou kalamitu. Ta, jak je patrné i z uvedeného článku, není příčinou této krize, ale jen ji učinila viditelnou.

Současná kůrovcová kalamita v Česku je způsobena v rozhodující míře gradací lýkožrouta smrkového (Ips typographus), řečeného kůrovec. Je nesporné, že současnou dynamiku jeho přemnožení primárně způsobuje globální změna klimatu. Míra zavinění ze strany lidí, míra selhání systému lesního hospodářství je ale obrovská. Pokud nebude zjednána náprava pomocí tradičních a osvědčených způsobů tlumení kůrovce, tj. včasná těžba a účinná asanace napadených stromů, je výhled do budoucích let velmi smutný.

To, že jde o lidské selhání (zejména u státem vlastněných lesů), můžeme vidět tam, kde se setkávají lesní celky různých majitelů. Mám osobní zkušenosti z Lesů města Brna, kde jsem donedávna působil jako předseda představenstva, tedy jako statutární zástupce této organizace. A tak jsem si nemohl nevšimnout, jak v okolí Černé Hory u Brna zcela selhaly veškeré mechanizmy Lesů České republiky, které měly zabránit šíření kůrovců. Tam, kde v lesích patřících městu Brnu zajistil lesní personál odstranění napadených stromu často do jednoho týdne, u porostů Lesů ČR se do jednoho týdne (možná) podařilo vypsat tendr na vytěžení kůrovcového dříví, protože příslušný lesní správce nedisponoval podnikovou kapacitou. A vlastně mu v současnosti nastavený způsob prodávaní dřeva na pařezu (nastojato) ani neumožňuje něco jiného. Když se po odvoláních neúspěšných uchazečů v tendru konečně podařilo vybrat firmu, která napadené stromy vytěžila, bylo pozdě. Kůrovec se namnožil a v další generaci napadl okolní stromy. Tím se rozběhl nekončící kolotoč. Na městském majetku v tu chvíli bylo dřevo už na pile, protože Lesy města Brna disponují vlastními zaměstnanci v těžbě a v dopravě, nebo si najímají živnostníky. Navíc mají dvě vlastní pily, a tak dřevo mohou asi z jedné třetiny zhodnotit a prodávat už jako řezivo či naštípané palivo.

Výše uvedené srovnání dobře ilustruje skutečnost, že přerůstání kůrovcové gradace do katastrofických rozměrů do velké míry způsobuje nefunkční obchodní politika a vnitřní organizace Lesů ČR. Příčiny jsou systémové a zaměstnanci na nejnižších stupních za to opravdu nemohou, protože na to opakovaně upozorňovali, ale nebylo jim dopřáno sluchu. Proč taky, když na „kůrovcovém dřevě“ vydělávají privátní subjekty a ztráty nese stát. Jedna z největších firem pak je řízena svěřenským fondem českého předsedy vlády. Už tím je současná vláda podvázaná a neschopná cokoliv změnit.

V současnosti je jediným pohořím v Česku, kde monitorované počty kůrovce klesají, Šumava. Jedním z důvodů je pochopitelně to, že zde letos spadlo (spolu s Beskydy) nejvíc srážek, a tak jsou zde smrkové porosty v relativně dobré kondici. Dalším důvodem je i to, že v centrální části Šumavy je smrk doma a rostou zde tedy původní smrkové horské lesy, na rozdíl od většiny Česka, kde je smrk výhradně vysazen člověkem. Často se ovšem uvádí, že dalším důvodem je také to, že všechny smrky na Šumavě už sežral kůrovec, a tak už se nemá kam šířit. Tento doslova blábol, šířený například novinářem MFD Ivanem Brezinou, je bez důkazů papouškován. A je mu dopřáváno sluchu, protože jinak by ti, kteří v minulosti prosazovali, že v bezzásahových porostech Národního parku Šumava je třeba provádět „ozdravné kácení“, byli za úplné idioty. Skutečnost je ovšem značně jiná…

Celý článek najdete v Kulturních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
13. 1. 2019 9:29

Na této stránce je k dispozici krátká verze vykastrované studie (delší má o víc jak 10 stran více) k problematice lesního hospodaření z r. 2002. Nikoliv jak je tam chybně uvedeno z r. 1973. Pro HD jsem ji udělal v rámci našeho tehdejšího OS Přátelé Jeseníků – SOJKA. Opakuji donekonečna na různých setkáních s lidmi v horách i mimo ně: NEJEDNÁ SE O ŽÁDNOU KŮROVCOVOU KALAMITU a vliv občanských aktivistů na její průběh byl a je prakticky nulový. Kdykoliv jsme (my zde např. v Národních přírodních rezervacích CHKO Jeseníky) bránili bezhlavým „kůrovcovým“ těžbám v cca 5 NPR (+ NPR Kralický… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 1. 2019 9:45

http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/typo3/Analyza_lesniho_hospodareni_Jeseniky.pdf Teprve prokazatelná ZMĚNA KLIMATU celoplanetárního rozměru s VYHRANĚNÝMI ROZDÍLY NEJPRVE VIDITELNÝMI V REGIONÁLNÍM MĚŘÍTKU odhalila nejen ZISKUCHTIVOST v devastační přeměně LESŮ na POUHÉ POROSTY, ale ZEJMÉNA A HLAVNĚ KONZUMERISMUS OTUPĚLÉ a ROZLOŽENÉ SPOLEČNOSTI!! Jak lesničtí odborníci v rámci oboru, tak i mnozí ochranáři VŽDY ŽÁDALI ZINTENZIVNĚNÍ ZÁSAHŮ PROTI KŮROVCŮM VE VŠECH HOSPODÁŘSKÝCH LESÍCH – nejen kolem NPR a NP… Marně… Princip je jednoduchý, selským rozumem pochopitelný a staletí známý: těžbou, zpracováním, včasným odvozem kmenů tzv. „kůrovcových ok“ v počátečním stupni vývoje LOKÁLNÍ gradace brouků nejen předejdete MASOVÉ GRADACI KTEROU JIŽ S MOTOROVOU PILOU (a ani harvestorem) NEDOHONÍTE… Princip spočívá… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 1. 2019 10:01

Monokultura znamená „kulturní“ barbarizaci- ZNEVÁŽENÍ skutečného LESA, jeho převedení s vzájemně propojeně funkčního a ŽIVÉHO vrstevnatého ekologického systému na pouhou PLANTÁŽ s minimem funkcí, kterou mnohdy právě i kůrovci „SKLÍZÍ“ v „době zralosti“… S ohledem na extrémní sucho i v horských polohách, s ohledem na – bezpochyby v regionálním měřítku viditelné – projevy působení závažných klimatických změn ve formě i např. tzv. „tepelných nárazů“ (přesunu velkých vzduchových hmot přesušeného, rozehřátého vzduchu) dochází k „dozrávání“ smrkových, věkových jednoetážových monokultur i ve věku pod 60 let… Opakuji: PŮDNÍ SUCHO – kterému se smrk díky mělkému kořenovému systému nedokáže nijak bránit a dochází… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 1. 2019 10:13

Obnova SKUTEČÝCH LESŮ – znamenající mj. krom mnohavrstevnaté, mnohaetážové druhově a věkově pestré struktury budoucích porostů TAKÉ PONECHÁVÁNÍ DESÍTEK stromů tzv. NA DOŽITÍ v porostech (ideálně cca 15-20 různých dřevin na 1 ha) ale také existenci SKUPIN KEŘŮ, tzv. vnitřních porostních okrajů, zapláštěných, bohatě členěných porostních okrajů, palouků… V Německu měli po staletí i termín „odvaha k mezeře“ znamenající, že pokud někde „nevycházel do řady“ stromek či dokonce jeden či několik jich uhynulo, nebyly velkoplantážnicky dosazovány, ale mezera byla ponechávána… Potřebujeme opět mnohopatrové druhově i strukturou pestré porosty mnohem více a lépe odpovídající příslušným „mikrostanovištním“ podmínkám. Potřebujeme skutečné OŽIVENÉ a… Číst vice »

Aleš
Aleš
16. 1. 2019 8:05

A co na to odborná veřejnost? MLČÍ!!! Ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů ZAKÁZAL svým zaměstnancům se k problému vyjadřovat. A vzhledem k tomu, že jediná jiná instituce, byť s omezeným rozpočtem, činností a zaměstnanci, která je erudovaná se k tomu ještě vyjadřovat je Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti a ten dává k tématu jen poskrovnu informací (které bývají často provozem ignorovány, využívány jsou jen ty, kde na první pohled může z toho někomu něco kápnout), kdo jiný by se měl vyjadřovat? Fakulty, jejichž teoretické znalosti jsou často ignorovány a mající nevýhodu odtrženosti od provozu a jeho problémů? Nebo… Číst vice »

Aleš
Aleš
17. 1. 2019 6:12

https://www.novinky.cz/domaci/494544-deficit-podzemnich-vod-trva-rozhodujici-bude-konec-brezna.html Co svědčí o tom, že i předseda redakční rady „odborného“ časopisu Lesnická práce mluví na interních poradách jako ředitel lesnické instituce před svými zaměstnanci (na venek přeci vydal zákaz se vyjadřovat) o dané situaci jako o kůrovcové kalamitě. Což však se moc s realitou nesetkává, jelikož celé porosty jsou na Moravě výrazně oslabovány (žloutnutí, rezavění jehlic, schnutí listů a větví, defoliace způsobená i tím, že místo 7 ročníků jehlic smrky mají jen 1 či 2 ročníky jehlic, výtoky pryskyřice), kdy kůrovec není přítomen v kalamitním stavu = čili na drtivé většině stromů NENÍ, nebo již někde umírají i bez… Číst vice »

Aleš
Aleš
17. 1. 2019 6:46

u dubů a habrů, grafiózu u jilmů), nicméně podle mých empirických pozorování žádný ze škodlivých činitelů nebyl prokázán masivně všude, kde hynuly porosty a tak se domnívám, že naopak právě tihle další škodliví činitelé se v souvislosti se změnami klimatu a oslabováním lesů a pro některé možná i v příznivějších klimatických podmínkách častěji sekundárně vyskytovali. Žel bohu již dost let ochranu lesa nedělám, to dělají jiní, ale často se v lese i profesně vyskytuju. V lesnické práci letos v lednu konečně vyšel článek týkající se vodního režimu Retence a akumulace vod krajině od pánů z Výzkumného ústavu. Pěkný počin. Nicméně.… Číst vice »

Aleš
Aleš
17. 1. 2019 6:48

a v plošně výrazně větší části ke ztrátě vody, která na větší část plochy už nedoteče.