Obchodní válka na obzoru

Podle doposud známých vyhlášení prezidenta Trumpa a některých z médií prosakujících informací chystá nová administrativa významné změny v oblasti hospodářské politiky USA.

Co je doposud známo:

Prezident Trump prohlásil, že postaví znovu USA ekonomicky na nohy, že navrátí produktivní ekonomické kapacity zpátky do USA. Avizoval zejména ekonomická opatření vůči Číně.

Jak to chtějí udělat:

Podle dostupných informací chce nová administrativa zavést nulové clo pro firmy, které se vrátí anebo usadí v USA a budou zde produkovat své zboží. Vůči zbylým, tedy těm, které se nevrátily anebo nejsou ochotny k tomuto kroku, vůči dovozu jejich zboží  naopak nová administrativa chystá zavedení obchodních ochranářských cel.
 V čem jsou úskalí takové politiky:
  1. Přechod k této politice zcela rozruší mezinárodně stanovené podmínky pro volný mezinárodní obchod
  2. Embargo hospodářské velmoci má dva konce a je předpoklad, že dojde k recipročnímu opatření ze strany embargovaného, který může takovou politiku považovat za pokus o své hospodářské poškození a diskriminaci. Odpověď může být v zásadě dvojího druhu: symetrická a asymetrická. Symetrická odpověď znamená přijetí stejných ekonomických opatření, která plánuje administrativa USA. To znamená jednak nulové daně pro zahraniční  firmy, které zůstanou anebo přesídlí do Číny anebo jiných zemí, které bude nová administrativa USA embargovat, a také zavedení celního režimu a embarga na zboží dováženého firmami z USA. Asymetrická odpověď by mohla spočívat v jiných opatřeních čínské vlády kupř. v požadavku proplacení dluhopisů, splacení amerického dluhu vůči Číně apod.  Dá se předpokládat, že jakákoliv reakce embargovaného obecně vyhrotí stávající podmínky mezinárodního obchodu.
  3. Další otázkou je, jak se zachovají nadnárodní firmy ultimátně oslovené americkou administrativou. Tyto se můžou buďto diktátu podřídit, anebo jej s vědomím možných důsledků odmítnout. Významnou roli v tomto určitě sehrají celkové podmínky a potenciální zisky a ztráty v případě uposlechnutí anebo odmítnutí ultimáta. Aby byl transfer produkčních kapacit pro nadnárodní firmy zajímavý, musí jim slibovat větší zisk a lepší dlouhodobé podmínky pro jejich podnikání a další tržní expanzi. To v praxi znamená, že by náklady pro tyto firmy v USA musely být srovnatelné anebo nižší než jejich náklady v Číně. To kupř. znamená, že by zaměstnanci v USA pracovali za srovnatelných mzdových a jiných podmínek jako zaměstnanci v Číně. Jinak by zboží bylo na mezinárodním trhu nekonkurenceschopné, takže chudí lidé v cizině (a koneckonců ani v USA) by si drahé zboží vyrobené v USA nemohli kupovat. USA by se ekonomicky izolovaly. V případě sražení americké pracovní síly na úroveň čínské pracovní síly by mohlo dojít v USA k sociálnímu pnutí, případně k sociální revoluci.
  4. Další okolností, kterou je potřeba zohlednit, je časový faktor pro realizaci takové politiky. Přenesení výrob není otázka okamžiku – nějakou dobu trvá a konkurence při tom nespí. Číňané stejně většinu technologií západních výrob již buďto zvládli (okopírovali, mnohdy si zakoupili v cizině  firmy v potížích nastojato i s licencemi pokročilých technologií a s výrobními linkami, rozvinuli svůj technologický vývoj) a ve svých továrnách dokáží vyrábět srovnatelné neznačkové analogy západního zboží. Mohou v centrálně řízeném hospodářství podpořit a navýšit výroby těchto analogů a zahltit svojí levnou produkcí světový trh. Levné pracovní síly na to mají dostatek.
  5. Další otázkou je, co by zavedení politiky obchodních embarg, celního ochranářství a daňového protekcionismu způsobilo v mezinárodním obchodě obecně. Adekvátně reagovat na americká opatření by museli všichni ostatní aktéři mezinárodního obchodu, zejména pak hlavní konkurenti, ke kterým patří nesporně EU. Obchodní válka USA s Čínou by mohla přerůst v obchodní válku všech proti všem. Reciproční daňová a ochranářská opatření vůči daňovému „dumpingu“ a celnímu ochranářství USA by musely zaujmout také ostatní konkurenční subjekty.
  6. Intenzivní obchodní válka se může lehce dostat na úroveň válečného konfliktu.

Závěr

Avizovaná ekonomická opatření nové americké administrativy mohou v oblasti mezinárodního obchodu způsobit hotovou tsunami. Přínos této politiky pro občany USA a zejména pro občany zbytku světa je velice sporný. Nesporný je ovšem fakt, že politika nulových daní pro nadnárodní firmy stejně jako Trumpův pokus o zrušení Dodd-Frankova zákona o regulaci bankovních spekulací na burze by byly ku prospěchu jednoho procenta nejbohatších lidí světa.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
koloděj
koloděj
12. 2. 2017 14:03

Béďo, Trumpův krok – ať už je zaonačený jak chce – je jen popostrčení USA na cestě do zapomnění. Stejně jako sankce a bububu politika proti Rusku a Číně mohla být doprovázená jakýmkoliv vysvětlením, důsledkem je samostatnější Rusko, sblížení obou zemí na strategické úrovni a dále úder na solar Evropě. Není vše vždy tak, jak to vykládají politici a různí „ANAL-ytici“. Je nemožné, aby se firmy do USA vrátily. Tamější školství už neprodukuje nic než spotřebitelské ovce, a těch kteří něco opravdu dovedou je žalostně málo. Výroba je už stejně pryč, a jakmile se zastaví rotačky, půjde do kolen i… Číst vice »

hudryper
hudryper
12. 2. 2017 15:44

Vážení prognostikové , obávám se,že vaše závěry trpí přinejmenším čtyřmi neduhy. 1. Přání = otcem i matkou myšlenky… 2. Když se dostane proces ,v němž bude nabízeno zaměstnání lidem dnes žijících ze tří částečných platů,nebo z dávek do zřetelného pohybu,zastanou Američané totéž,co Číňané přišlí z čínských vesnic do měst. 3. Budou-li nadnárodní korporace fiskálně přitlačeny preferovat USA i za cenu ztrát proti dnešku , jsou natolik mocné a bohaté,že Trumpův projekt zafinancují. Ono už nějakou dobu není na světě z hlediska jistého zisku kam rozumně investovat obrovské prostředky,jež byly akumulovány až dosud.Zrušení regulací financiačního kasína,regulací jež neregulují,neznamená automaticky,že nebudou vydány… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
13. 2. 2017 21:22

Mezitím kdesi v Bundestagu ……
comment image

Béda
14. 2. 2017 18:22

hudryper napsal Vážení prognostikové , obávám se,že vaše závěry trpí přinejmenším čtyřmi neduhy. 1. Přání = otcem i matkou myšlenky… 2. Když se dostane proces ,v němž bude nabízeno zaměstnání lidem dnes žijících ze tří částečných platů,nebo z dávek do zřetelného pohybu,zastanou Američané totéž,co Číňané přišlí z čínských vesnic do měst. 3. Budou-li nadnárodní korporace fiskálně přitlačeny preferovat USA i za cenu ztrát proti dnešku , jsou natolik mocné a bohaté,že Trumpův projekt zafinancují. Ono už nějakou dobu není na světě z hlediska jistého zisku kam rozumně investovat obrovské prostředky,jež byly akumulovány až dosud.Zrušení regulací financiačního kasína,regulací jež neregulují,neznamená automaticky,že… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 2. 2017 20:15

Je toho víc,Bédo,co ještě ani netušíme. Vaše prognozy mají jeden směr a jednu barvu šedou až černou.Vy si je prostě někde přečtete a potom šíříte. Vy máte křišťálovou kouli a umíte z ní věštit ? Jak víte co Trump skutečně chce a co nechce ? A myslíte si,že to co říká,nebo naopak neříká, záleží jen na něm? Proč si myslíte,že celý mainstream v USA a v Evropě nabádá k vraždě amerického prezidenta a celý dosavadní estabilisment tomu přeje ? Estalilisment,který by nás s Clintonovou na čele dovedl bezpečně do jaderné světové války. Přestaňte už konečně krákat a buďte rád,že tam… Číst vice »

Béda
14. 2. 2017 20:33

hudryper, přání otcem myšlenky. To jste řekl výše vy – a já s vámi v tomto ohledně Trumpy souhlasím. Mě nezajímá co by kdyby. Mě zajímá co Trump dělá, ne to co slibuje. Trump se obklopil lidmi od Goldmana, válečnými jestřáby a hebrejci – podobně jako Obama. Trump navrhl zrušit omezení pro bankovní spekulace na burze. Trump nezrušil sankce proti Rusku a od původních slibů pomalu couvá a k distancování od původních slibů už mu mnoho nezbývá. Trump navrhuje zákony ve prospěch 1% – nulové daně a podobné věci. Trump couvl od původních tvrzení ohledně NATO a chce navýšit zbrojní… Číst vice »

Béda
14. 2. 2017 20:37

hudryper napsal Je toho víc,Bédo,co ještě ani netušíme. Vaše prognozy mají jeden směr a jednu barvu šedou až černou.Vy si je prostě někde přečtete a potom šíříte. Vy máte křišťálovou kouli a umíte z ní věštit ? Jak víte co Trump skutečně chce a co nechce ? A myslíte si,že to co říká,nebo naopak neříká, záleží jen na něm? Proč si myslíte,že celý mainstream v USA a v Evropě nabádá k vraždě amerického prezidenta a celý dosavadní estabilisment tomu přeje ? Estalilisment,který by nás s Clintonovou na čele dovedl bezpečně do jaderné světové války. Přestaňte už konečně krákat a buďte… Číst vice »

Béda
14. 2. 2017 20:42

Béda napsal
Jinak pokud jde o Rusko, pokud vím Trumpova administrativa navrhuje nesplnitelné podmínky pro zrušení sankcí – kupř. návrat Krymu kyjevským náckům.

Jinak své prognozy si nikde nečtu – pane hudrypere. Obvykle jde o mé vlastní soudy na základě řetězení mnoha maličkostí a a zdánlivě nesouvisejících drobností , které letí jako jednotlivosti internetovým prostorem. Pro vaši informaci – je mi úplně jedno jestli s nimi nesouhlasí jeden jedinec anebo velká většina, anebo úplně všichni, jestli se někomu zavděčím anebo znelíbím. Mě zajímá jenom to, jestli se uvedené závěry nakonec potvrdí.

hudryper
hudryper
14. 2. 2017 21:04

Víte,Bédo, ono jsou horší události,než jsou Vámi vyjmenované Trumpovy „přešlapy“ proti vývoji politické situace v USA k socialismu a poté ke komunismu. Mohu Vás ujistit,že přestože k tomu
již pár desítek let směřují,přesto to asi bude trvat déle,než abychom se toho my dva dočkali. Co
jsem měl na mysli,že jsou horší situace ? Tak si prohlédněte následující video :

https://www.youtube.com/embed/TLUgEXI9RYI?rel=0

Béda
14. 2. 2017 21:11

hudryper napsal Víte,Bédo, ono jsou horší události,než jsou Vámi vyjmenované Trumpovy „přešlapy“ proti vývoji politické situace v USA k socialismu a poté ke komunismu. Mohu Vás ujistit,že přestože k tomu již pár desítek let směřují,přesto to asi bude trvat déle,než abychom se toho my dva dočkali. Co jsem měl na mysli,že jsou horší situace ? Tak si prohlédněte následující video : https://www.youtube.com/embed/TLUgEXI9RYI?rel=0 Nevím proč do toho stále pletete rudé fangle, socialismus a komunismus. Ten článek je o obchodní válce – o možných důsledcích politiky nulových daní a ochranářských cel. Jinak pokud jde o přírodní katastrofy, pukliny v zemské kůře, zlomy,… Číst vice »

PPK
PPK
14. 2. 2017 22:59

Za vším, co se děje v přírodě nebo v lidské sociální, ekonomické a politické společnosti a co je autoritativně prezentováno jako jasná fyzikální, chemická, ekonomická, sociologická nebo politická teorie, aniž by byla alespoň doložena analogickým historickým důkazem nebo kdykoliv opakovatelným praktickým experimentem tu teorii potvrzujícím, tam všude osobně vždy raději počítám s možností obyčejného nevědeckého VÝKLADOVÉHO podvodu, zcela lidsky vymyšleného např. za ziskovým (např. vlivově informačním, propagandistickým, náboženským a pod.) účelem, jenž využívá jevů zatím nevysvětlených. … A jinak? S obsahem Bédova článku osobně v podstatě souhlasím. Domnívám se, že ten článek má jistou (i když rovněž jen výkladovou) logiku,… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 2. 2017 23:38

PPK napsal Za vším, co se děje v přírodě nebo v lidské sociální, ekonomické a politické společnosti a co je autoritativně prezentováno jako jasná fyzikální, chemická, ekonomická, sociologická nebo politická teorie, aniž by byla alespoň doložena analogickým historickým důkazem nebo kdykoliv opakovatelným praktickým experimentem tu teorii potvrzujícím, tam všude osobně vždy raději počítám s možností obyčejného nevědeckého VÝKLADOVÉHO podvodu, Proč se domy,silnice,krajina na Sibiři,nebo auta i s lidma propadají do země nevíme,že se ale po posledních amerických volbách hodně z řad „vyvolených“ cítí jakoby se pod nimi chvěla země,co se každou chvíli propadne,to si snad dokážete spolu se mnou představit… Číst vice »

Béda
31. 7. 2017 4:09

Hrozí obchodní válka s USA? ZBYNĚK FIALA http://www.noveslovo.sk/c/Hrozi_obchodni_valka_s_USA

Béda
31. 7. 2017 4:21

Lze však na to jít i od lesa, ať si trh trhne. Kdyby byl dovoz amerického frakovaného plynu do Evropy nařízen cestou sankcí, ruská konkurence vypadne ze hry a ceny se mohou časem upravit. V tomhle bych viděl hlavní smysl kroků Kongresu USA pod napínavou rouškou strašidelných ruských pohádek. Tržní řešení nepřipadá v úvahu, když nefavorizuje předem určeného vítěze. Nezbývá tedy nic jiného, než vítěze stanovit úředně, nejlépe neodvolatelným zákonem. Jemnůstkou ruských sankcí, kvůli kterým se Trump pořád vrtí a váhá se souhlasem, je klíčový parametr, kdy jsou zároveň vyjmuty z jeho pravomoci. Nelze je tedy použít jako součást krátkodobého… Číst vice »