Occupy Money: Etické investování a transparentní bankovnictví

(úryvek z knihy a možnost objednávky)

Každý z nás by si měl položit otázku: Jak radioaktivní jsou moje peníze? Jak zatěžují moje peníze životní prostředí? Koho umožňují moje peníze vykořisťovat? Anebo: Podporují moje peníze také moje priority, a to i tehdy, když musím počítat s nejmenším profitem?

V Německu, a v Evropě vůbec, lze nalézt možnosti, jak eticky investovat. A zájem o takto specializované banky stále narůstá. Představte si, že existuje banka, která bere vážně své etické přesvědčení a přenáší ho na své finanční produkty. Vy si zde můžete spořit, vkládat své peníze, půjčovat, a přitom současně víte, že tyto peníze jdou do projektů, které splňují sociální a etická měřítka. Banka, která podporuje svými úvěry výrobu a distribuci regionálních „férových“ potravin, aby zmenšila naši ekologickou stopu, uveřejňuje zcela transparentně veškeré informace o financovaných projektech na internetu. Banka, která ukazuje, jaké dopady mají její investice vzhledem k veřejnému zdraví, sociální spravedlnosti a jaké jiné parametry ještě naplňují. Banka, která nabízí osobní a rodinnou atmosféru a je úplně jedno,
v jaké záležitosti se na ni obracíte. Banka, jejíž pracovníci jsou stejně profesionální, jako důvěryhodní. Banka, jejímž cílem je přizpůsobit své obchody době informatiky a splňující nároky doby. Banka, která pomáhá svým klientům, aby pochopili, jaký význam mají jejich peníze a využili je smyslu plně a prospěšně.

V současné době už pár takových bank existuje. Například banka GLS, Ekobanka, Banka Triodos a Etická banka. Kdo byl v roce 2008, když vypukla právě finanční krize, klientem některé z těchto bank, ten mohl klidně spát. Protože se tyto banky nepodílely na žádných spekulativních projektech. A po roce 2008 vykazují tyto banky překvapivý růst. Do jedné z největších a nestarších bank tohoto druhu, která nabízí všechny bankovní služby, přibylo od té doby dva tisíce nových zákazníků měsíčně.

Vyzkoušené modely různých peněz pro různé účely

Existuje mnoho příkladů komplementárních měn – to jsou doplňující měny k národním měnám, které fungují jako peníze zajišťující financování různých potřeb. Je možno je seřadit podle velikosti, územní příslušnosti – jako lokální, regionální nebo mezinárodní – podobně také podle oblastí působení: vzdělávání, zdravotnictví, malé a střední podnikání, kultura, péče o staré lidi. Existuje již dlouho mnoho zkušeností s těmito návrhy modelů peněz.

Nejjednodušší formu nového peněžního systému představují po celém světě malé i větší výměnné kroužky s 20 až 2 000 členy. Mají tu výhodu, že jsou velmi pružné a funkční, protože se zpravidla jednoduše započítávají vzájemně odpracované hodiny. Nemají-li ale fungující centrálu, často rychle zanikají, protože se nikdo nestará o vyrovnávání nabídky a poptávky, a tak vznikají konta s extrémně plusovou nebo debetní stranou účtu.

Zajištění informovanosti o nabídce a poptávce vyžaduje kvalifikovanou pracovní sílu, která musí být zaplacena a je potřeba na ni vydělat. Také kvůli tomu, aby bylo možné tuto centrální funkci obejít, vynalezl Konstantin Kirsch tzv. minuto-časové poukázky. Místo zúčtovací centrály existují webové stránky s návodem použití a pravidly. Vedení stránek je ekonomicky úsporné, používání je jednoduché. Tyto časové poukázky umožňují vytvoření sociální sítě a slouží ekologické udržitelnosti, podporují region a jsou použitelné i mimo region.

Každý člověk si může sám vyrobit své „minutos“ a používat je podobně jako hotovostní peníze. Jako zúčtovací hodnota je provedený výkon, jedna odpracovaná hodina odpovídá „60 minutos“. Právnicky řečeno, majitel časové poukázky vydává směnku, která by měla být vyrovnána. Účast v tomto systému nabízí nejjednodušší způsob, jak vytvářet své vlastní peníze a spočívá na individuální sebeodpovědnosti…

Předmluvu napsala Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.

Přeložila: Květa Pohlhammer Lauterbachová, práva a vydání pro Českou republiku P. R. A. A., s.r.o., Dolní Dvořiště, ISBN 978-80-260-8182-1

Objednávkou OCCUPY MONEY podpoříte provoz stránek Outsidermedia!

Objednávky mailem na st.blaha@gmail.com

Zásilka přijde poštou obyčejně za cenu 175,- Kč plus poštovné a balné 28,- Kč při bezhotovostní platbě předem, dobírka 80,- Kč.

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů