Olomoucký kraj: Recyklovat špatně jako v Bulharsku či na Kypru a odpady pálit ve spalovně

Tisková zpráva Hnutí DUHA

V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU BUDE VEŘEJNĚ PROJEDNÁN DALŠÍ SKANDÁLNÍ ODPADOVÝ PLÁN

pátek 30. října 2015

Odpadovým cílem Olomouckého kraje na příštích deset let je „podporovat výstavbu zařízení k energetickému využití odpadů“ [1]. Naopak recyklace se má zvýšit léty 2013 a 2025 pouze o nicotných 1 055 tun [2]. Cíl pro recyklaci bioodpadu, který tvoří celkově až třetinu komunálních odpadů, plán neobsahuje vůbec.

Lidé a obce v Olomouckém kraji mají zaplatit zbytečně o 1,25 miliardy korun navíc. Krajský plán [3] nakládání s odpady na dalších deset let totiž prakticky nepočítá s vyšší recyklací než doposud. Dokument bude veřejně projednán v pondělí 2. listopadu a připomínkovat jej lze až do 9. listopadu.

Olomoucký kraj je tak dalším v řadě krajů, které se staví proti recyklační odpadové politice EU a v přímém rozporu s ní chce odpady především spalovat. Evropská komise i Evropský parlament požadují, aby se recyklace komunálních odpadů zvýšila do roku 2030 na 70 %. Evropský parlament navíc odmítá dotovat spalovny z unijních fondů [4]. Evropská komise by je měla dávat pouze na priority: prevenci, opakované použití a recyklaci.

Olomoucký kraj v recyklaci všech komunálních odpadů již nyní kulhá s 20 % za průměrnou recyklací v ČR (35 %) i v EU (43 %). Je tak dokonce horší než Bulharsko (28 %) a staví se po bok velmi špatným výsledkům Řecka (20 %) nebo Kypru (20 %) [5]. Kraj tak kvůli nízké recyklaci vytvoří v roce 2025 163 tisíc tun směsných komunálních odpadů. Ty však od roku 2024 nebude moci podle nového odpadového zákona skládkovat.

Prostor pro zvýšení recyklace je přitom obrovský. Zatímco průměrná produkce skládkovaných a spalovaných (směsných) komunálních odpadů v Olomouckém kraji byla v roce 2013 cca 269 kilogramů na osobu za rok, v belgickém Vlámsku je to jen 150 kilo. Přitom pokud by kraj snížil hmotnost netříděného odpadu na úroveň belgického Vlámska, ušetřil by 67 000 tun odpadů a na investicích asi 1,25 miliard korun.

Namísto snižování produkce odpadů a zvýšení úrovně recyklace však Olomoucký kraj plánuje vybudovat sedm odpadových center, kde by se odpad lisoval a posílal efektivněji ke spálení.

Občané mohou na spalovací bláznovství v právě projednávaných krajských odpadových plánech reagovat v online výzvě www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

„O miliardu a čtvrt vyšší investice mají zaplatit občané a obce v Olomouckém kraji kvůli nízkým a dávno překonaným cílům recyklace a kvůli spalovací protievropské politice ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Občané mohou spalovací bláznovství ministra a krajů odmítnout v on-line petici na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Poznámky:

[1] Tak přesně zní opatření k cíli č. 4 na straně 13, závazné části Plánu odpadového hospodářství Olomouckého kraje

[2] Tabulka na straně 14 směrné části Plánu odpadového hospodářství Olomouckého kraje

[3] Viz http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP219K

[4] viz Tisková zpráva Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/aktualne/evropsky-parlament-zada-zvysit-recyklaci-omezit-spalovani-nastartovat-setrnou-cirkularni

[5] Viz data Eurostatu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
30. 10. 2015 18:37

I v nejzapadlejších vískách se kolikrát platí za odpady víc než v krajském městě. Nikdy nešlo a nepůjde v nakládání s odpady o ekologii. Nikdy. Vždycky jen o kšeft a prachy. A těch pár lidí co opravdu hájí přírodu stejně utře. Vytvářejí pouhou kulisu těm co se na těch kšeftech nabalíkují. Škoda. Myslíte si, že jsem příliš velký skeptik? Co nadělám, že?

humbru
humbru
31. 10. 2015 7:11

Nevím co zeleným tak vadí na ekologickém pálení odpadů. Teplo i elektřinu potřebujeme. Až to dokážeme na 100% vyrobit nekonvenčně (atom, slunce…) pak jednejme. Jaký je rozdíl v pálení uhlí, plynu či nafty oproti odpadu. Odpad se tak jako tak musí někam dopravit a možná dál a v objemově neefektivní podobě než do spalovny.

cnemo
31. 10. 2015 17:25

Stokrát opakovaná lež… Duha to dělá za peníze daňových poplatníků, má na to čas a prostředky. Výsledky jsou vidět i na tomto blogu. Asi není jiná metoda, jak bojovat proti dotovaným lžím, než se opakovat. Takže ještě jednou: – recyklace 70% bohužel není možná a je jí možno dosáhnout jen podobnými metodami, jako VW plní emisní limity. – jednotlivé státy „staré“ Evropy mají vypracované systémy manipulace těchto hodnot a ty „nové“ jsou dnes pod palbou různých „Duh“ či „Matek“. I u nás jsou ta čísla podvodem, jen o něco menším, než u našich „vyspělejších“ sousedů. Je to dokonce tak, že… Číst vice »