P. C. Roberts: Probudíme se dřív, než zemřeme?

Známý americký vojenský analytik, píšící pod pseudonymem The Saker, na svém webu napsal, že Rusko se připravuje na 3. světovou válku. Nikoliv však proto, že by mělo chuť někoho napadnout, ale proto, že je na nejvyšší míru znepokojeno arogancí Západu, jeho provokačními vojenskými akcemi, jeho vměšováním se do záležitostí ruské provincie Čečny i do záležitostí jeho dřívějších provincií Ukrajiny a Gruzie. Že je znepokojeno i tím, jak je Západem demonizováno, a jak málo, či vůbec ne, se od washingtonské snahy podněcovat válku distancuje západní Evropa.

Stejně jako Steven Starr, Stephen Cohen či já, a menší hlouček dalších lidí, zná i Saker pravý důvod toho, proč se Washington tak usilovně snaží přesvědčit Rusko, že se je chystá napadnout. A je v té souvislosti docela neuvěřitelné pozorovat, s jakou důvěrou hodnotí prostí Američané schopnost Spojených států něco takového skutečně provést. Patnáct let poté, co nedokázaly porazit pár lehce ozbrojených talibánců, a 13 let poté, co se jim z kontroly vymknul Irák, je pro rozumně uvažujícícho smrtelníka totální absurditou představa, jak USA zabírají širé oblasti Ruska, natož pak, jak úspěšně si vedou v boji se spojenou aliancí Ruska a Číny. Vždyť v době korejské války před 60 lety nedokázaly USA ani porazit Čínu, která tehdy patřila do třetího světa.

Američané by si zkrátka měli uvědomit, že „jejich vláda“ je spolkem výstředních bláznů, schopných přivést k „vypaření“ jak Spojené státy, tak celou Evropu.

Ruské zbraňové systémy jsou mnohem dokonalejší, než zbraně americké. Ty totiž vyrábějí soukromé společnosti, jejichž jediným zájmem je zisk – a výkonnost těch zbraní se v jejích myšlení umisťuje až na místě druhém. Naprosto zbytečně se tak při jejich výrobě překračují výrobní náklady – a to jen proto, aby se zvýšila jejich cena. Jen pro příklad: Nová stihačka F-35, která stojí už 337 milionů dolarů, se nyní zařazuje do výzbroje namísto staršího typu F-15, který stál „jen“ 148 milionů dolarů, ale zato byl výkonnostně – lepší. A helma pro pilota této stopětatřicítky stojí 400 000 dolarů, čili mnohem víc, než za kolik byste si mohli pořídit vůz Ferrari.

Bohužel, do kategorie možného se tak překlápí eventualita, že svět je veden na porážku něčím tak nízkým a ubohým, jakým je nenažranost amerického vojensko-bezpečnostního komplexu. Čili toho uskupení, které se dnes může zbláznit radostí nad tím, že stupidní Obamův režim znovu vzkřísil k životu studenou válku. Protože tahle válka mu předkládá mnohem tučnější sousta a mnohem přesvědčivějšího „nepřítele“, než byly jen údajné teroristické země. A tak „ruské hrozbě“ převedené z 20. století do doby dnešní se jako nenasytné hydře coby povinné obětiny předhazují jak američtí daňoví poplatníci, tak dosavadní sociální služby.

Avšak rétorika dnešního Washingtonu, doprovázející tuto obnovenou studenou válku, je mnohem drsnější a nebezpečnější než ta, jež doprovázela studenou válku první. Dřívější prezidenti se totiž snažili vzniklá napětí rozptylovat, zatímco režim Obamův je do obludné podoby nafukuje nestoudnými lžemi i provokacemi, které mnohem víc než tehdy přibližují možnost, že se válka studená změní ve válku horkou. A konkrétně: jestliže Bílý dům si pro sebe získá Killary, svět její první období nejpravděpodobněji nepřežije.

Všechny americké války s jedinou výjimkou té první – za nezávislost – byly válkami za americké impérium. Pamatujte na to, až budete o vzpomínkovém dni (myslí se americký státní svátek k uctění veteránů Memorial Day, který se slaví 8. května – pozn. překl.), naslouchat řečnickým cvičením o statečných mužích, kteří sloužili své vlasti v dobách jejího smrtelného ohrožení. Spojené státy se totiž nikdy ve smrtelném ohrožení neocitly, ale Washington zato toto ohrožení pilně přiděloval těm zemím, které si pro svou nadvládu momentálně vybral.

A tak teprve dnes, a to poprvé ve své historii, skutečně čelí USA smrtelnému ohrožení – a to v důsledku své snahy dostat pod svou vládu Rusko a Čínu. Avšak na obě ty země washingtonská drzost a stupidita nezabírá. Nejsou to indiáni z amerických planin, které ke kapitulaci dohnal hlad, když jim noví osadníci vystříleli bizoní stáda. Nejsou ani vyčerpaným Španělskem z roku 1896, kterému Washington ukradl Kubu a Filipíny a nazval tuto krádež „osvobozením“. Nejsou ani malým Japonskem, jehož limitované přírodní zdroje byly až příliš rozprostřeny po širém Pacifiku a Asii. Nejsou ani Německem, které už předtím, než na evropskou pevninu vstoupili američtí vojáci, rozdrtila Rudá armáda. A nejsou ani Grenadou, Panamou, Irákem, Libyí, Somálskem a různými latinsko-americkými zeměmi, o kterých generál Smedley Butler řekl, že je američtí mariňáci zabezpečili pro „United Fruit Company“.

Lhostejní Američané, zabývající se jen sami sebou a lapeni do bludů o americké vojenské zdatnosti, zatímco jejich šílená vláda skutečně spřádá plány na boj s Ruskem i Čínou, jsou lidmi bez budoucnosti.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
42 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ex-nemo
ex-nemo
3. 6. 2016 10:48

Rusko, respektive Putin vede obranný boj a stojí si na výhru.Vítězství v obraně je udržení pozice, tedy nezdar útoku.Amerika útočí pro nic jiného než že Rusko stojí v cestě jejich světové hegemonii Amerika štve jak může, válkou hrozí, ale de fakto se neodváží ji začít. Neodvážili se vůči Iránu, dokonce ani proti maličké Koreji. Jedině snad proti bezmocnému Srbsku si troufli ; to ale nemělo jaderné zbraně, (bohužel).Po zkušenostech z Vietnamu vědí, že válka spojená s obětmi může ohrozit samu podstatu jejich systému, to jest vládu finanční oligarchie.Nepodceňujme obyčejné Amerikány, jsou to ostří hoši a pokud se je nepodaří oblafnout… Číst vice »

Irena
3. 6. 2016 14:02

Безнравственность такой схемы ошеломляет. Фактически, это официальная покупка с потрохами государственного аппарата другой страны.

Источник: http://politikus.ru/articles/77699-novosti-ukrainy-chinovniki-voydut-v-es-bez-naroda.html
Politikus.ru

Sio
Sio
3. 6. 2016 15:40

Kromě choutek vojensko-průmyslového komplexu je to o surovinách. Vnitřní prediktor US (americká administrativa včetně armády podporovaná některými mocnými korporacemi) má zřejmě za to, že si může prodloužit sladký život jen na účet Ruska. Potřebuje jeho suroviny. GP si zřejmě myslí, že Rusko nelze porazit a také nechce čekat na řešení surovinové krize. Vítězství VP USA a obsazení Ruska by mělo za následek odklad řešení surovinové krize, protože by ruské suroviny prodloužily impériu bezstarostný život o pár desítek let. Jenže se surovinami je to tak, že více než na sto let už nebudou, a k řešení je nezbytné eliminovat 90% obyvatel… Číst vice »

Bety
Bety
3. 6. 2016 20:23

Sio, možná jsem nedůvěřivá až příliš, ale proč jste všichni přesvědčeni, že zdroje nevystačí a že je potřeba „zlatá miliarda“? Jistě, bez technického a vědeckého vývoje možná bude ouvej. Ale uvědomte si: Kdo potřebuje, aby bylo bez námahy zdrojů dostatek a komu bohatě stačí k obsluze redukované lidstvo? Není to další lež jako věž, podobně jako mnohé další – globální oteplování, volný trh, kapitalismus jako jediná možná cesta, lidé bez práce, protože je nahradí automatizace (možná někde, ale vždy je přece možné např. zkrátit pracovní dobu), zelený program, kterému nevadí ničení půdy při nahrazování živin zeleným topením… Lžou přece přímo… Číst vice »

Sio
Sio
3. 6. 2016 20:50

Bety napsal Sio, možná jsem nedůvěřivá až příliš, ale proč jste všichni přesvědčeni, že zdroje nevystačí a že je potřeba „zlatá miliarda“? Jistě, bez technického a vědeckého vývoje možná bude ouvej. Ale uvědomte si: Kdo potřebuje, aby bylo bez námahy zdrojů dostatek a komu bohatě stačí k obsluze redukované lidstvo? Není to další lež jako věž, podobně jako mnohé další – globální oteplování, volný trh, kapitalismus jako jediná možná cesta, lidé bez práce, protože je nahradí automatizace (možná někde, ale vždy je přece možné např. zkrátit pracovní dobu), zelený program, kterému nevadí ničení půdy při nahrazování živin zeleným topením… Lžou… Číst vice »

Sio
Sio
3. 6. 2016 20:51

Bety napsal Sio, možná jsem nedůvěřivá až příliš, ale proč jste všichni přesvědčeni, že zdroje nevystačí a že je potřeba „zlatá miliarda“? Jistě, bez technického a vědeckého vývoje možná bude ouvej. Ale uvědomte si: Kdo potřebuje, aby bylo bez námahy zdrojů dostatek a komu bohatě stačí k obsluze redukované lidstvo? Není to další lež jako věž, podobně jako mnohé další – globální oteplování, volný trh, kapitalismus jako jediná možná cesta, lidé bez práce, protože je nahradí automatizace (možná někde, ale vždy je přece možné např. zkrátit pracovní dobu), zelený program, kterému nevadí ničení půdy při nahrazování živin zeleným topením… Lžou… Číst vice »

Bety
Bety
3. 6. 2016 21:33

Sio, dalo by se souhlasit s tím, že zdroje Země nejsou nekonečné. A využíváme je způsoby, které nejsou zrovna ideální. To je podle mého třeba změnit, ale je to náročné na intelekt a práci. Jim to za tu námahu nestojí, protože jednoduchý způsob omezit počet spotřebitelů tak, aby při stávajícím způsobu měli pořád všeho dost se jim při jejich pohrdání lidmi přímo nabízí. Nabízí se také přesvědčit ty přespočetné, že všechno je jejich vina, protože jich je příliš mnoho. Já jim prostě nevěřím. Kdo s tou zlatou miliardou začal? Římský klub a podobné spolky. Opravdu věříte, že téhle bandě leží… Číst vice »

Sio
Sio
3. 6. 2016 22:07

Bety napsal Sio, dalo by se souhlasit s tím, že zdroje Země nejsou nekonečné. A využíváme je způsoby, které nejsou zrovna ideální. To je podle mého třeba změnit, ale je to náročné na intelekta práci. Jim to za tu námahu nestojí, protože jednoduchý způsob omezitpočet spotřebitelů tak, aby při stávajícím způsobu měli pořád všeho dost se jim při jejich pohrdání lidmi přímo nabízí. Nabízí se také přesvědčit ty přespočetné, že všechno je jejich vina, protože jich je příliš mnoho. Já jim prostě nevěřím. Kdo s tou zlatou miliardou začal? Římský klub a podobné spolky. Opravdu věříte, že téhle bandě leží… Číst vice »

idiotronic
3. 6. 2016 22:11

První, co by při ,,optimalizaci počtu obyvatel „muselo zmizet, nejsou obyvatelé sami,ale doprava brazilské mrkve do Pardubic( vymyšleno).Jenže pak by měli v Pardubicích o svých možnostech jasno ,kamionů by bylo potřeba méně a z Pardubic by třeba vůbec nechtěli platit za místní pitnou vodu do Tramtárie.A ještě by si tyhle prostředky rozebrali místní… no tohle přeci nemůžeme dopustit!

PPK
PPK
3. 6. 2016 23:20

Bety napsal Sio, možná jsem nedůvěřivá až příliš, ale proč jste všichni přesvědčeni, že zdroje nevystačí a že je potřeba „zlatá miliarda“? Vážená paní Bety, také si myslím, že bychom neměli zcela apriorně a bezhlavě podléhat VŠEM představám buržoazně elitářských choutek či rusko-eurounijních a poněkud pošetilých nauk typu DVTR a KOB. Také se zdráhám, všemu co si někdo vymyslí, jen tak bezhlavě uvěřit. Proto i pokládám hypotézy ve smyslu hrozby strašidelného přelidnění planety a vyčerpanosti zdrojů za nesmysl. Ostatně, pokud vím, tak zatím ještě nebyly zrušeny základní přírodní fyzikální zákony o zachování hmoty a o zachování energie. Naopak, zákon o… Číst vice »

fajt
4. 6. 2016 6:49

zemřel Muhammad Ali, geniální ranař, který s láskou k islámu předběhl dobu. ..)

JK
JK
4. 6. 2016 10:07

PPK napsal Na to jsem už příliš starý, abych jen tak nábožensky uvěřil fantazii o nějaké budoucí pseudo-fyzikální apokalypse Já jsem se Siovým pohledem zajedno. Většina zdrojů nutných k životu skutečně a nepopiratelně ubývá. Některé nevratně. Lesy se zmenšují a vymírají, půda se zastavuje, zdroje pitné vody nemohou dát víc než dají a už dnes je mnoho oblastí, kam se voda musí dovážet. Uhelné pánve se vyčerpávají, ropa také nebude navěky. Skládky odpadků bobtnají, hlavní tepny silnic jsou pravidelně zacpány kamiony plnými budoucích odpadů, není už pomalu kam utéct, aby člověk nezakopával o lidi. A to jsme v Evropě, kde… Číst vice »

PPK
PPK
4. 6. 2016 13:10

JK napsal Já jsem se Siovým pohledem zajedno. Většina zdrojů nutných k životu skutečně a nepopiratelně ubývá. Některé nevratně. Lesy se zmenšují a vymírají, půda se zastavuje, zdroje pitné vody nemohou dát víc než dají a už dnes je mnoho oblastí, kam se voda musí dovážet. Uhelné pánve se vyčerpávají, ropa také nebude navěky. Skládky odpadků bobtnají, hlavní tepny silnic jsou pravidelně zacpány kamiony plnými budoucích odpadů, není už pomalu kam utéct, aby člověk nezakopával o lidi. A to jsme v Evropě, kde to s přelidněním většinou ještě není tak horké. Co lze zvyšovat je produkce potravin. Ovšem za cenu… Číst vice »

Sio
Sio
4. 6. 2016 14:10

PPK napsal Je korektní, že mám-li nějaký názor, snažit se jej vysvětlit. Takže k Vašemu tvrzení o nevratném ubývání zdrojů: Cokoliv hmotného, co se spálí, shnije, zrezaví nebo se rozpadne na prach a dým, tak nikdy to „ono“ nikam nezmizí kamsi do vesmíru, ale vždy vlivem gravitace Planety to tady zůstane. Jediná změna bude, že ta hmota změní svou fyzikální podobu nebo chemickou strukturu. Smrt a bio zánik jedněch živých byl vždy živinou jiných živých. Člověk pro své potřeby vždy jen něco změní, ale hmota v jiné podobě tím nezanikne a je jinými subjekty event. využita jinak. Obava ze zdrojové… Číst vice »

JK
JK
4. 6. 2016 14:47

PPK napsal Cokoliv hmotného, co se spálí, shnije, zrezaví nebo se rozpadne na prach a dým, tak nikdy to „ono“ nikam nezmizí kamsi do vesmíru, ale vždy vlivem gravitace Planety to tady zůstane. Pane PPK, s Vaším náhledem souhlasím jen částečně, ale neupírám Vám jej. I cyklus přeměny hmoty samozřejmě chápu, ale moc mě neuklidňuje. A to vzhledem k tomu, že většinou je tato přeměněná hmota pro dřívější účely už znovu nevyužitelná, nebo pouze v omezené míře. I to, že systém vztahů hmot a energií přítomných na Zemi nelze zničit chápu. Ale dívám se na věc sobecky z pohledu člověka… Číst vice »

hudryper
hudryper
4. 6. 2016 16:23

JK napsal budou nade vší pochyby už dávno nové technologie, které zajistí dostatek zdrojů nových“. S tímto pohledem se také setkávám a samozřejmě jej nemohu vyvrátit. Dovolím si přispět do vaší kvalitní diskuse ,pánové. I když je zamoření oceánů ropou a plasty z ní na dost varující úrovni,i když nám nad hlavami létají stovky letadel rozprašujících plošně toxické kovy a další „dobroty“,i když se ropa těží ve dříve nemyslitelných podmínkách,tak civilizační škody, a zde plně souhlasím s PPK, jsou jen dětskou hrou ve srovnání s kataklysmaty,jež se čas od času na globu uskuteční. Současná civilizace existuje v periodě mezi nimi… Číst vice »

Sio
Sio
4. 6. 2016 16:55

Těžko lze do úvah zakalkulovat výbuch sopky v Yelowsone nebo pád planetky na Zeměkouli. I v případě, že bychom věděli i pár let dopředu, že se to stane, nedokázali bychom s tím udělat NIC. Jsou to síly nesouměřitelné s našimi možnostmi i když populární americké bijáky tvrdí něco jiného. Stejně tak neuděláme nic, pokud nastane řekněme 10-letá jaderná zima. Ale zde můžeme (jako lidstvo) přece jen něco udělat, aby k tomu nedošlo. A jak je to s termínem, kdy některé suroviny začnou být deficitní? Možná za deset let, možná za sto a možná i později. To se neodvažuji tvrdit. Někdo… Číst vice »

JK
JK
4. 6. 2016 17:23

hudryper napsal civilizační škody, a zde plně souhlasím s PPK, jsou jen dětskou hrou ve srovnání s kataklysmaty,jež se čas od času na globu uskuteční. Nejsme v rozporu s pohledem na to, jak velkého rozsahu jsou vlivy člověka na ekosystém v rámci globálu. Samozřejmě že je to nic v porovnání třeba s katastrofou která prý způsobila vyhynutí dinosaurů. To ovšem nemůžeme ovlivnit, to nás dalece přesahuje. V tom jsem se Sio zajedno. Ale naše vlastní působení ovlivnit můžeme. To je ten rozdíl. A zase tak malý náš vliv není. Z hlediska planety je to skutečně prd, ale pro nás to… Číst vice »

Irena
4. 6. 2016 17:27

Sio napsal Pokud vezmu třeba uhlí, to vzniklo z CO2 + energie slunce -> rostlin, které ležely desítky miliónů let pod zemí a kyslík neobsahují. Právě díky fotosyntéze, a ta funguje díky energii Slunce, která přichází zvně planety. Spálením uhlí vznikne CO2 + teplo. To teplo, které dodalo Slunce. Je fuč a bude trvat zase milióny let, než se akumuluje další. Pokud tu ovšem zbydou nějaké rostliny. Итак, на сегодняшний день налицо две точки зрения на природу происхождения нефти. Одна – биогенная. Согласно ей, нефть образовалась из остатков животных или растений. Вторая теория – абиогенная. Подробно разработал ее Д.И.Менделеев, предположивший,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
4. 6. 2016 17:51

Někdy je mi opravdu smutno… Kamarád mi poslal další ukázku ničení lesů v Jeseníkách, krásné suťové lesy mi začali těžit i pod Dobřečovem… prý co s tím??? To co vidím „v měřítku planety“ není nic… Ale pro okolní vesnice kde se tak lesy ničí- jak nyní na Hučivé Desné a Klínové hoře to jednou může znamenat konec vody. A s tím zase neuděláme nic ani my… Odmítám tvrzení, že vše se včas nahradí (suroviny), i to, že v podstatě „o nic nejde“… Pro planetu Zemi jsme mohli a snad ještě můžeme být krásným pokračováním jako druh i civilizace, ovšem to… Číst vice »

Sio
Sio
4. 6. 2016 17:55

Irena napsal Итак, на сегодняшний день налицо две точки зрения на природу происхождения нефти. Одна – биогенная. Согласно ей, нефть образовалась из остатков животных или растений. Вторая теория – абиогенная. Подробно разработал ее Д.И.Менделеев, предположивший, что нефть в природе может синтезироваться из неорганических соединений. И хотя большинство геологов придерживается все-таки биогенной теории, отзвуки этих споров не затихли и по сей день. Уж слишком велика цена истины в данном случае. Если правы сторонники биогенной теории, то верно и опасение, что запасы нефти, возникшие давным-давно, вскоре могут подойти к концу. Если же правда на стороне их оппонентов, то вероятно, эти опасения напрасны.… Číst vice »

hudryper
hudryper
4. 6. 2016 21:43

Sio napsal Možná dojedeme na zničení životního prostředí dřív, než dojdou zdroje. Jak jsem uvedl nevím, zda máme 10, 100 nebo více let… GP má asi lepší údaje. Tak jako i nadále platí,že globálně rozšířený podvod s oteplováním je akceptován jako vědecká pravda,stejně tak je rozšířeno tvrzení o blízkém konci surovinových zásob na globu. Jde jen o tvrzení,nebo jde o průkaznou bilanci známých i neznámých zásob energonositelů dneška a hlavně budoucnosti lidstva ? Není to zase tak dávno,co jsem vyslechl přednášku všeobecně váženého vědátora (se zaměřením na popularizaci vědy) dr. Cílka o tom,že jsme se někdy před 10 léty přehoupli… Číst vice »

PPK
PPK
5. 6. 2016 0:40

Sio, Váš první odstavec až po slova „vrcholný zájem jako třídy“ akceptuji. Respektuji i argumenty ostatních diskutérů. Nicméně, o způsobu mechanismu rozhodování-se vůdců elit o dělení nebo nedělení-se o zdroje v budoucnosti mám pochybnosti. Důvod? Nic víc, než klasická hamižnost elit, kamuflovaná pohádkami neoliberalismu. Historická zkušenost je, že majetkově organizační elity si všelidové zdroje vždy přivlastňovaly silou, přičemž k tomu používaly donucovací obslužné skupiny z řad „proletářů“ za určitý žold a za vidinu společenského povýšení do „vyššího stavu“. Nyní však Člověk Buržoa snahou o automatizaci, ač ze ziskuchtivých motivů, sám sobě „stvořil“ další novou buržoazii. Novou a mladou, silně konkurenční,… Číst vice »

PPK
PPK
5. 6. 2016 1:30

doplněk: Jak jsem již psal, je velmi pravděpodobné, že zejména ta mladá a nová buržoazie bude mít v rukách klíč k IT konstrukcím nejnovějších zbraní, přičemž inteligentní kádry bude nutno vybírat a vzdělávat a konkurenčním zdrojem technické buržoazie bude často právě ten lidový plebs, pakliže bude vzděláván (a proto vzděláván být MUSÍ). A to bude společenský resp. sociální problém, nemají-li elity technologicky zdegenerovat a tím se schopnostně a funkčně vyřadit. Budoucnost proto možná přinese zcela novou sociální strukturu nejen nových elit, ale i těch sociálně třídních protivníků dole. Sociální otázka civilizace Starého kdysi kolonizátorského světa tak zůstane a jen všechno… Číst vice »

PPK
PPK
5. 6. 2016 2:23

Martin (už bez taky m) napsal Někdy je mi opravdu smutno… Kamarád mi poslal další ukázku ničení lesů v Jeseníkách, krásné suťové lesy mi začali těžit i pod Dobřečovem… prý co s tím??? To co vidím „v měřítku planety“ není nic… Ale pro okolní vesnice kde se tak lesy ničí- jak nyní na Hučivé Desné a Klínové hoře to jednou může znamenat konec vody. A s tím zase neuděláme nic ani my… Odmítám tvrzení, že vše se včas nahradí (suroviny), i to, že v podstatě „o nic nejde“… Pro planetu Zemi jsme mohli a snad ještě můžeme být krásným pokračováním… Číst vice »

hudryper
hudryper
5. 6. 2016 5:16

PPK napsal Ano, bída mnoha je tu především kvůli tomu 1% – a mase konzumentů pro spokojený konzum. Proč se starat o nějaké lesy či vodu, když „kdyby bouchla sopka…“ S prominutím,to napsal Martin a jemu odpovídám. Možná bys Martine byl velmi překvapen,kdybys nahlédl so obrázkové knihy vydané pár let po plyšáku,v které jsou srovnány fotografie stejných záběrů před 100 léty a v roce vydání knihy.Už si nepamatuji přesný název,ale dobře si pamatuji silný dojem,který na mne udělala zejména tím,že jsem rázem přišel o své zcela nesprávné přesvědčení,jak katastrofálně hospodařil za socialismu stát se svěřenou přírodou. Proti stavu zalesnění před… Číst vice »

Sio
Sio
5. 6. 2016 5:20

hudryper napsal Tak jako i nadále platí,že globálně rozšířený podvod s oteplováním je akceptován jako vědecká pravda,stejně tak je rozšířeno tvrzení o blízkém konci surovinových zásob na globu. Jde jen o tvrzení,nebo jde o průkaznou bilanci známých i neznámých zásob energonositelů dneška a hlavně budoucnosti lidstva ? Není to zase tak dávno,co jsem vyslechl přednášku všeobecně váženého vědátora (se zaměřením na popularizaci vědy) dr. Cílka o tom,že jsme se někdy před 10 léty přehoupli přes tzv. ropný peak a od té doby půjde již jen o stále se snižující schopnost dobývat potřebné množství ropy. Později se už k těmto tvrzením… Číst vice »

Sio
Sio
5. 6. 2016 5:37

PPK napsal Sio, Váš první odstavec až po slova „vrcholný zájem jako třídy“ akceptuji. Respektuji i argumenty ostatních diskutérů. Nicméně, o způsobu mechanismu rozhodování-se vůdců elit o dělení nebo nedělení-se o zdroje v budoucnosti mám pochybnosti. Důvod? Nic víc, než klasická hamižnost elit, kamuflovaná pohádkami neoliberalismu. Historická zkušenost je, že majetkově organizační elity si všelidové zdroje vždy přivlastňovaly silou, přičemž k tomu používaly donucovací obslužné skupiny z řad „proletářů“ za určitý žold a za vidinu společenského povýšení do „vyššího stavu“. Nyní však Člověk Buržoa snahou o automatizaci, ač ze ziskuchtivých motivů, sám sobě „stvořil“ další novou buržoazii. Novou a mladou,… Číst vice »

Sio
Sio
5. 6. 2016 5:49

PPK napsal doplněk: Jak jsem již psal, je velmi pravděpodobné, že zejména ta mladá a nová buržoazie bude mít v rukách klíč k IT konstrukcím nejnovějších zbraní, přičemž inteligentní kádry bude nutno vybírat a vzdělávat a konkurenčním zdrojem technické buržoazie bude často právě ten lidový plebs, pakliže bude vzděláván (a proto vzděláván být MUSÍ). A to bude společenský resp. sociální problém, nemají-li elity technologicky zdegenerovat a tím se schopnostně a funkčně vyřadit. Budoucnost proto možná přinese zcela novou sociální strukturu nejen nových elit, ale i těch sociálně třídních protivníků dole. Sociální otázka civilizace Starého kdysi kolonizátorského světa tak zůstane a… Číst vice »

hudryper
hudryper
5. 6. 2016 6:12

Sio napsal Jestliže by měl někdo v trezoru Teslův superobjev, asi by ho použil během 2. světové a to se nestalo. Máš pravdu,záleží ale na tom,v čí trezoru ony převratné informace jsou uloženy. Jistě nebyly v SSSR či Německu a pokud byly v Londýně,určitě byly odtransportovány za velkou louži dřív,než britské měnové zlato,když hrozila německá invaze přes kanál. Průběh II WW odpovídal cílům vzájemného zničení dvou konkurenčních velmocí a účast živé síly USA probíhala až když bylo o výsledku války rozhodnuto.Spoustu znalostí bylo možno ponechat nevyužitých pro budoucnost. Snad s výjimkou jaderné bomby,kterou se snažily válce nadřazené kruhy využít hned… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
5. 6. 2016 6:55

Hudrypere nechci být škarohlíd, a libovat si jen ve zhoršeních, k dílčím zlepšením došlo i po 89. Ovšem… Ovšem… Ehm,… Jaksi… Tak ať se vykoktám: K těm kyselým dešťům a okyseleným půdám: zničili jsme je za pouhých pár desetiletí NA STALETÍ… Změnil se chemismus půd, distribuce prvků (živin), jejich pohyblivost. I dnešní koncentrace kyselých zplodin STÁLE DÁLE OKYSELUJÍ VĚTŠINU LESNÍCH PŮD A ZHORŠUJÍ STAV. Zasáhli jsme ZÁKLAD, a i to co zbývá (a kyselým dešťům -nyní díky spalování zemního plynu a automobilové dopravě produkujeme NOx, které jsou údajně 10 x účinnější nežli SO2) k okyselení stačí… Při prudkých deších se… Číst vice »

PPK
PPK
5. 6. 2016 14:05

Sio napsal Koncepční řízení mají v rukách ony „staré“ superelity, a drží je v rukách pevně. Obslužná třída supertechniků je atomizovaná a konkuruje si mezi sebou. Dokud nezíská znalosti o řízení a nezorganizuje se, nemá šanci. Naopak ony „staré“ superelity mají schopnost se sjednocovat a pracovat synchronizovaně. Sio, ano, zatím se to tak zdá … Ale jen do tehdy, dokud to tak skutečně a bez výjimek a bez jiných tendencí trvale bude. Ostatně, domnívám se, že ani žádná rakovina se nevyléčí tím, když prohlásíme že neexistuje, protože jsme se rozhodli tomu nevěřit, jelikož do jisté doby to také tak určitě… Číst vice »

hudryper
hudryper
5. 6. 2016 14:43

Sio napsal Koncepční řízení mají v rukách ony „staré“ superelity, a drží je v rukách pevně. Obslužná třída supertechniků je atomizovaná a konkuruje si mezi sebou. Myslím že není pochyb o tom,že washingtonští neoconi a jejich vlivní kolegové v západním světě se domnívají,že si mohou za současných tendencí hospodářského vývoje v USA zajistit hegemonii hlavně prostřednictvím masivního překvapivého úderu na zbrojní kapacity Ruska,popřípadě i Číny. Jsou ale mimořádně závislí na družicovém spojení svých rozptýlených základen,lodí a letadel. Oni si uvědomují,že na rozdíl od Ruska si nemohou dovolit válku ve vesmíru,protože by v jejím důsledku byla celá armáda USA bez spojení.… Číst vice »

Sio
Sio
5. 6. 2016 14:55

PPK napsal Sio, ano, zatím se to tak zdá … Ale jen do tehdy, dokud to tak skutečně a bez výjimek a bez jiných tendencí trvale bude. Ostatně, domnívám se, že ani žádná rakovina se nevyléčí tím, když prohlásíme že neexistuje, protože jsme se rozhodli tomu nevěřit, jelikož do jisté doby to také tak určitě bylo. Pokuste se krátce zamyslet: Jaký důsledek asi bude mít, když uprostřed práce Vám někdo vypne počítač? Co když někdo někde vypne nějakou větší digitální telekomunikační ústřednu? Co se asi stane, když bude mechanicky, energeticky nebo softwarově vyřazeno více takových ústředen, optických komunikačních liniových staveb,… Číst vice »

Béda
5. 6. 2016 15:29

Nevím jak u ostatních, ale již několikrát se mi při vkládání příspěvků objevila jakási cenzura. Třeba teď – příspěvek kolegy nade mnou se objevil, ten můj je vedel na liště ale v diskusi ne. Články zde již nikdy zveřejňovat nebudu (stejně některé zveřejněné nebyly) a uvažuji o tom, že ani diskuse zde se účastnit již do budoucna nebudu.

PPK
PPK
5. 6. 2016 16:27

Sio napsal Nevím, jakou chybu by superelity musely udělat, aby to vedlo k vzpouře jinak dobře placených specialistů. V korporátkách, kde jsem pracoval nebyly nikde ani odbory. Zkrátka by nesehnaly členy, pracovní podmínky a benefity takové, že po odborech nebyla poptávka. Ano, a proto se ještě krátce vrátím k tomu, co se Vám zdálo jako můj poněkud přehnaný názor – myslím tím tu novou mladou IT buržoazii, podobně hmotně nad-situovanou jako další sociální skupiny vědecko technické inteligence. Ano, zatím jsou všichni ti mladí korupčně kupováni nadprůměrnými mzdami, protože super-elity jejich loajalitu potřebují. Víte, v čem je ale problém? Je v… Číst vice »