Diskuze k článku


 • Gatta • 20. září 2017

  Existuje jedno velké nedorozumění ohledně Trumpa – on nepřišel dělat na světě spravedlnost a pořádek – on přišel uděla Ameriku opět velikou.
  A to je určující ( a zároveň ojasňující) pro vše co říká a dělá !

  Jediné co pro nás z toho plyne pozitivního je to, že i ta (možná opět) Veliká Amerika potřebuje zachovat planetu obyvatelnou.

 • fajt • 20. září 2017

  Gatta napsal
  Veliká Amerika potřebuje zachovat planetu obyvatelnou.

  tak to si nejsem tak jistý – určitě se americká elita nesmíří s tím, že by byli druzí, třetí, čtvrtí, nedej bože, by si všichni byli rovnocenní, proti takovému stavu přeci mají pojistku jaderných zbraní a moře žoldáků, kteří jsou schopni zahlušit celou planetu. ..)

 • Gatta • 20. září 2017

  Re fajt – musíme se snažit to vidět optimisticky, nakonec co jinýho námtáky zbývá … A ona Amerika občas propadne svému záchvatu izolacionismu – a myslím, že právě teď by ho potřebovala, aby když ne veliká a první, tak aspoň celá zůstala.

  A Trumpa vůbec vnímám docela pozitivně – je to učedník Machialelliho – tvrdý a schopný hráč a bude hrát až na hranu, ale myslím že Trump má ten svůj svět, i se svými mrakodrapy, svojí rodinou a svojí ješitností moc rád na to, aby vše rozbořil.
  Kéž se mu hra nevyklne z ruky.

 • fajt • 20. září 2017

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=V2av__s-598 – tak Niccolo byl proti trumpetě prudký inteligent s přirozenou flexibilitou a pragmatičnosti, žluté patce padá všechno z pacek, tak si říkám, že planeta s jeho vazaly nakonec po jeho vládě snad nebude rozjebaná jak cigánské hračky – su vždy optimista, který existenci opičáka bere s rezervou a velmi krátce přechodně, proto nic civilizačně nebuduju, nic významného netvořím a socializuju se potutelně s gaunery v zájmu jejich zániku. ..)

 • Dana • 20. září 2017

  Americkym konzervativnim volicum Trumpa se jeho rec v OSN zamlouvala, liberalove jsou v kreci, oni nesnasi pojem patriot-vlastenec. Uderny proslov byl patrioticky podlozeny, bez poznamek o svetovem multikulti. Coz je vitana zmena oproti Obamove vizi. Statum, ktere maji naprazenou ruku a domnivaji se, ze je to jejich pravo se dozadovat lidskopravnich nebo nabozenskych vyhod, tak tohle nynejsi stanovisko Trumpa jim samozrejme vadi..
  Proto take ta rozhorcena hysterie kolem vystoupeni z Klimatniho paktu, pac nejvetsi donor-platic se stahl. Presto, kdyby se nastavily prihodne podminky pro USA, vrati se do Climate agreement.
  Trump se za nic neomlouva, kdyz uz, tak hleda cestu k pripadnym spojencum, partnerum pro krizovou dobu.
  Co je na techto slovech tak arogantniho ?
  Trump began by saying a bright future for the world demands “strong, sovereign, and independent nations,” defining them as nations “rooted in their histories and invested in their destinies,” seeking “allies to befriend, not enemies to conquer,” and “most important of all, nations that are home to patriots, to men and women who are willing to sacrifice for their countries, their fellow citizens, and for all that is best in the human spirit.“
  Volne prelozeno, Trump vyzyva k lepsi budoucnosti pro silne a nezavisle staty ( jiste minil hlavne Cinu a Rusko), narody, ktere jsou zakorenene v historii a investuji ve svem rozvoji – staty, ktere jsou pratelske a nechteji si nikoho podmanovat. Predne jsou to staty, kde maji domov vlastenci (patriots), muzi a zeny co se obetuji pro sve spoluobcany a pro jejich vlast, v duchu lidske existence. Je to vyzva k uvedomeni si sve narodni identity. Pro Cesko to plati take. Jenze vy jste v domene Evropske Unie, takze suverennost bude tezke prosazovat.

 • Bety • 20. září 2017

  Velká Británie byla říše, nad kterou slunce nezapadalo.Myslím, že ji ani nepoložilo to, že na své dělníky a dejme tomu na nižší střední vrstvu totálně kašlala, jako spíš to, že během druhé světové její kolonie zjistily, že se nesnaží a vlastně ani není schopná je bránit. Např. když měla Austrálie Japonce prakticky na hranicích, tak po nich Anglie vyžadovala, aby jí poslali na pomoc všechny své vojáky a svoje rodiny tak nechali bez ochrany. Jinde to bylo asi to samé v bledě modrém. Teď všichni vidí, že Američani by pro své zájmy ve vojenském konfliktu bez mrknutí oka obětovali kdekoho. Už v šedesátých letech spotřebovávali víc než padesát procent celosvětových zdrojů a jakmile někam své vojáky pošlou, tak výsledek je ubohý a následuje jen vleklý konflikt a chaos. Čím to asi jenom je, že zřejmé věci pochopí až poslední elity a politikové. Myslím že USA nakonec nezbude než ustoupit do pozadí stejně jako Anglii, protože už jim věří jen zarytí Amerikanofilové. A ani Trumpův nadutý ksicht a velkohubé řeči to nezastaví.

 • Béda • 20. září 2017

  http://literarky.cz/politika/svet/24877-jak-severni-korea-k-atomu-pila

  Jestliže se Němcům, jejichž vědci byli již před válkou na stopě štěpení atomu (Liese Maitnerová, Otto Hahn, Fritz Strassmann), nepodařilo v tomto směru rozvinout úspěšný výzkum, který navíc válečná situace neobyčejně stimulovala, jak by se mohlo Severní Koreji podařit něco takového v podmínkách, kdy země byla po válce 1950–1953 těžce postižena, zdevastována, vyhladovělá, připravena o 2,5 miliónů občanů? Vysvětlení najdeme v knize kanadské novinářky Naomi Kleinové, Šoková doktrína (2010). V kapitole věnované podrobnému líčení podnikatelské a politické kariéry Donalda Rumsfelda, ministra obrany ve vládě prezidenta Forda a G. Bushe, jednoho z nejcyničtějších zastánců tvrdé linie, se dočteme podivnou zprávu. Rumsfeld byl v roce 2000 jako jediný Američan členem rady nadnárodního švédsko–švýcarského strojírenského gigantu Asca Brown Boveri; téhož roku tato společnost prodala jadernou technologii – Severní Koreji. Nechť odborníci, kteří mají přístup k neveřejným informacím, osvětlí tuto podivnou zprávu. Zatím se nabízí dvojí zjištění. První je banální – Severokorejci museli zaplatit pořádnou sumu, jinak by jim ABB tak drahé zboží neprodala. Druhý závěr svědčí o neuvěřitelné proradnosti, která ovšem jestřábům Rumsfeldova, Cheneyho, G. Bushova typu není cizí. (Richard Nixon, který by měl, ostatně, zametat před vlastním prahem, o Rumsfeldovi řekl, že je to všeho schopný panchart.) Rumsfeld věděl, že Severní Korea je stát, který bude ztělesňovat a prosazovat nenávistnou antiamerickou politiku. Má také proč. Spoušť, kterou způsobila americká armáda na jejich teritoriu, je nevyčíslitelná. Severní Korea bez atomové pumy by byla nepřítelem zanedbatelným, myší, která řve…

 • Gatta • 21. září 2017

  Re Béda – velmi poučné odkazy.

 • Admirál • 21. září 2017

  fajt – „určitě se americká elita nesmíří s tím, že by byli druzí, třetí, čtvrtí, nedej bože, by si všichni byli rovnocenní“

  Zde je na místě otázka, nakolik je ta americká elita ještě americká.

 • fajt • 21. září 2017

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Petr-Hampl-Kdyby-lidi-v-roce-89-vedeli-Povesili-by-disidenty-na-lampy-504690 – jasně že by viseli, o tom žádná – dnes jsme po skoro třiceti létech fašisticko-korporátního jedu mentálně zase v hlubokém středověku, bohužel. ..)

 • fajt • 21. září 2017

  http://www.imagehosting.cz/images/img201ymy.jpg – dnes jsem v centru Ostrawy zmerčil tohle dílko,hezké, jenže hodně let s křížkem po funuse, dneska je teplý krejčík ve vatě a kožkách i chacharských ovcí, krom toho na takového šupáka žádné plakáty neplatí, tady musí byt lata jak cyp, že mu to chrup z dupy vyvrati ( před pár týdny se chystala jaka si delegace hajerů do jeho šwýcarského sídla, že mu tam pod jeho barokními okny udělají pořádné gurnické dusno, no ale celé to zase utichlo, asi hajerští předaci a štajgři dostali zo pár kaček a tak zase spokojeně drží pysk – škoda, takový potenciál tunajši ślonzoci měli ). ..)

 • Martin (už bez taky m) • 21. září 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=b1rmuHk8DmM

 • Gatta • 21. září 2017

  Komentář Terezy Spencerové nejen Trumpovu projevu:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Ale-vzdyt-jim-lezete-do-Tereza-Spencerova-doplnuje-projev-Donalda-J-Trumpa-ale-i-Milose-Zemana-504970

  V podstatě to vystihla – „Byl velkohubý, arogantní a plný lží a volbou témat připomínal spíš snahu ukojit domácích neokonzervativce, demokraty a vojenskoprůmyslový komplex, než oslovit svět.“… ale … vše má svůj účel.

  Těžko chtít po prezidentovi USA a by se na půdě OSN havlovsky sebemrkal, plival na vlastní zem a sliboval, že se bude dalších 100 roků všem jenom omlouvat a omlouvat. To by si mohl po projevu hned v zákulisí vpálit kulku do hlavy.

  Ano projev byl určen předevšín pro domácí scénu a plný nepravd- ale pořád lepší, když alespoň hovoří optimisticky a o suverenitě a spolupráci než o „říši zla“ a „kroucení někomu rukama“ jako jeho předchůdci.

  A také pořád lepší pokud ukazuje svaly – asi povinný cvik amerických prezidentů – dosti nepravděpodobnou agresí vůči KLDR a Iránu než aby doopravdy stupňoval skutečnou agresivitu proti Rusku a Číně.

  Rozhodně jsem s Trumpem v čele USA mnohem klidnější než jsem byl s Obamou a 10x klidnější než bych byl z Hillary.

 • jan123 • 22. září 2017

  A co nato Zeman – ten jeho projev neposlouchal?

 • Gatta • 22. září 2017

  Velice dobrý rozbor Trumpova projevu:
  http://www.novarepublika.cz/2017/09/mistr-sveta-ve-vrhani-stinu.html