P. C. Roberts: Trumpova řeč v OSN

Včera dopoledne jsem poslouchal část projevu Trumpa v OSN, který mě uvedl do takových rozpaků nad ním i nad naší zemí, že jsem nemohl jinak a přístroj jsem vypnul.

Moc by mě zajímalo, zda záměrem toho, kdo tuto hanebnou řeč sepsal, bylo zostudit Trumpa a tím též Ameriku, anebo je její autor skutečně tak přeplněn neokonzervativní pýchou a arogancí, že už naprosto oslepl i ohluchl k rozporům, vyčuhujícím mu z textu projevu jak bolavé palce.

Jen pár příkladů:

Trump zeširoka líčil, jak moc Amerika respektuje suverenitu všech zemí i suverénní vůli jejich lidu, a jak se USA, bez ohledu na svou vojenskou sílu, nikdy nepokoušejí prosazovat proti jakékoli z těchto zemí vůli svoji. Co si to ta naše administrativa myslí – nebo co si to může myslet? Co Jugoslávie a Srbsko, co Afghánistán, Irák, Libye, Somálsko, Egypt, Sýrie, Jemen, Pakistán, Krym, Ukrajina, Venezuela, Honduras, Ekvádor, Bolivie, Brazilie, Argentina – a to zmiňuji pouze země, které se jen v tomto probíhajícím století staly cílem vojenských útoků, svržení vlád a odstranění těch politických vůdců, kteří se zájmům USA dostatečně nepřizpůsobili?

Arogance toho projevu byla skutečně bezprecedentní.

Po ujištění, že Amerika tedy respektuje každého, vytasil Trump jeden požadavek za druhým i jednu hrozbu za druhou proti suverenitě Iránu a Severní Koreje, a požádal zbytek světa, aby jej v tomto útoku podporoval.

Přitom žádná z těch dvou zemí není pro USA hrozbou. Na rozdíl od USA a Izraele nevedla Severní Korea od roku 1953 válku s nikým a Irán válčil jen v osmdesátých letech minulého století, když jej napadl Irák. Obě tyto země jsou nicméně ze strany USA vystaveny neustávajícím útokům a přímo na půdě OSN jim Trump pohrozil totálním zničením.

Zde je pár vět někdejšího amerického ministra zahraničí Colina Powella k tomu, jak Washington vnímá jiné národy:

„Mysleli jsme si, že víme, co se bude dít v Libyi. Mysleli jsme si, že víme, co se bude dít v Egyptě. Mysleli jsme si, že víme, co se bude dít v Iráku – a v každé té zemi jsme se svým odhadem budoucího dění naprosto propadli. Věcí, kterou totiž musíme brát v úvahu, je ta, že všude existuje nějaká struktura, která tu společnost drží pohromadě. A jak jsme se dověděli zvláště z Libye, když odstraníte vršek čili vedení, celá ta věc se rozpadne… a dostanete chaos.“

A chaos je právě to, co Washington ve světě rozsévá. Přináší chaos desítkám milionů lidí, ničí jejich životy i budoucnost jejich zemí. To je tedy to, co Trump nazývá respektem k druhým i k suverenitě jejich zemí. Pod pláštíkem „války proti teroru“ zakrývá Washington své zločiny, a desítky milionů zabitých, zmrzačených a vyhnaných ze svých domovů označuje za pouhé „kolaterální (okrajové) škody“.

Mezinárodní ankety dokazují, že svět považuje USA za mnohem větší nebezpečí pro zachování míru než Severní Koreu či Irán. Avšak Trump označil USA za největšího světového ochránce míru

A přitom existoval kdy, či existuje dnes ve světě jeho větší narušitel?

Člověk by se rád dověděl, zda zbytek světa, konkrétně pak Rusko a Čína, už z Washingtonu tu zprávu dostaly. Jde o washingtonský plán na „reformu“ OSN. Je to plán na přeměnu této organizace v další instrument americké zahraniční politiky, jakými už dnes jsou NATO a EU. Ta zpráva, se kterou Trumpa do OSN vyslali, aby ji zde přednesl, obsahuje očekávání Washingtonu, že OSN bude vždy stát za válečnou zahraniční politikou USA a všichni její oponenti budou izolování a poté i přiřazeni k tzv. „špatným zemím“, jak je Washington definuje.

Vyjádřeno jinak: Washington nepřijímá žádná omezení svého unilateralismu. Což znamená válku s tou zemí, která ji nepřijme.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
20. 9. 2017 14:57

Existuje jedno velké nedorozumění ohledně Trumpa – on nepřišel dělat na světě spravedlnost a pořádek – on přišel uděla Ameriku opět velikou.
A to je určující ( a zároveň ojasňující) pro vše co říká a dělá !

Jediné co pro nás z toho plyne pozitivního je to, že i ta (možná opět) Veliká Amerika potřebuje zachovat planetu obyvatelnou.

fajt
20. 9. 2017 16:13

Gatta napsal
Veliká Amerika potřebuje zachovat planetu obyvatelnou.

tak to si nejsem tak jistý – určitě se americká elita nesmíří s tím, že by byli druzí, třetí, čtvrtí, nedej bože, by si všichni byli rovnocenní, proti takovému stavu přeci mají pojistku jaderných zbraní a moře žoldáků, kteří jsou schopni zahlušit celou planetu. ..)

Gatta
Gatta
20. 9. 2017 16:28

Re fajt – musíme se snažit to vidět optimisticky, nakonec co jinýho námtáky zbývá … A ona Amerika občas propadne svému záchvatu izolacionismu – a myslím, že právě teď by ho potřebovala, aby když ne veliká a první, tak aspoň celá zůstala.

A Trumpa vůbec vnímám docela pozitivně – je to učedník Machialelliho – tvrdý a schopný hráč a bude hrát až na hranu, ale myslím že Trump má ten svůj svět, i se svými mrakodrapy, svojí rodinou a svojí ješitností moc rád na to, aby vše rozbořil.
Kéž se mu hra nevyklne z ruky.

fajt
20. 9. 2017 16:53

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=V2av__s-598 – tak Niccolo byl proti trumpetě prudký inteligent s přirozenou flexibilitou a pragmatičnosti, žluté patce padá všechno z pacek, tak si říkám, že planeta s jeho vazaly nakonec po jeho vládě snad nebude rozjebaná jak cigánské hračky – su vždy optimista, který existenci opičáka bere s rezervou a velmi krátce přechodně, proto nic civilizačně nebuduju, nic významného netvořím a socializuju se potutelně s gaunery v zájmu jejich zániku. ..)

Dana
Dana
20. 9. 2017 17:52

Americkym konzervativnim volicum Trumpa se jeho rec v OSN zamlouvala, liberalove jsou v kreci, oni nesnasi pojem patriot-vlastenec. Uderny proslov byl patrioticky podlozeny, bez poznamek o svetovem multikulti. Coz je vitana zmena oproti Obamove vizi. Statum, ktere maji naprazenou ruku a domnivaji se, ze je to jejich pravo se dozadovat lidskopravnich nebo nabozenskych vyhod, tak tohle nynejsi stanovisko Trumpa jim samozrejme vadi.. Proto take ta rozhorcena hysterie kolem vystoupeni z Klimatniho paktu, pac nejvetsi donor-platic se stahl. Presto, kdyby se nastavily prihodne podminky pro USA, vrati se do Climate agreement. Trump se za nic neomlouva, kdyz uz, tak hleda cestu… Číst vice »

Bety
Bety
20. 9. 2017 17:53

Velká Británie byla říše, nad kterou slunce nezapadalo.Myslím, že ji ani nepoložilo to, že na své dělníky a dejme tomu na nižší střední vrstvu totálně kašlala, jako spíš to, že během druhé světové její kolonie zjistily, že se nesnaží a vlastně ani není schopná je bránit. Např. když měla Austrálie Japonce prakticky na hranicích, tak po nich Anglie vyžadovala, aby jí poslali na pomoc všechny své vojáky a svoje rodiny tak nechali bez ochrany. Jinde to bylo asi to samé v bledě modrém. Teď všichni vidí, že Američani by pro své zájmy ve vojenském konfliktu bez mrknutí oka obětovali kdekoho.… Číst vice »

Béda
20. 9. 2017 20:03

http://literarky.cz/politika/svet/24877-jak-severni-korea-k-atomu-pila Jestliže se Němcům, jejichž vědci byli již před válkou na stopě štěpení atomu (Liese Maitnerová, Otto Hahn, Fritz Strassmann), nepodařilo v tomto směru rozvinout úspěšný výzkum, který navíc válečná situace neobyčejně stimulovala, jak by se mohlo Severní Koreji podařit něco takového v podmínkách, kdy země byla po válce 1950–1953 těžce postižena, zdevastována, vyhladovělá, připravena o 2,5 miliónů občanů? Vysvětlení najdeme v knize kanadské novinářky Naomi Kleinové, Šoková doktrína (2010). V kapitole věnované podrobnému líčení podnikatelské a politické kariéry Donalda Rumsfelda, ministra obrany ve vládě prezidenta Forda a G. Bushe, jednoho z nejcyničtějších zastánců tvrdé linie, se dočteme podivnou zprávu.… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 9. 2017 5:49

Re Béda – velmi poučné odkazy.

Admirál
Admirál
21. 9. 2017 8:23

fajt – „určitě se americká elita nesmíří s tím, že by byli druzí, třetí, čtvrtí, nedej bože, by si všichni byli rovnocenní“

Zde je na místě otázka, nakolik je ta americká elita ještě americká.

fajt
21. 9. 2017 11:43

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Petr-Hampl-Kdyby-lidi-v-roce-89-vedeli-Povesili-by-disidenty-na-lampy-504690 – jasně že by viseli, o tom žádná – dnes jsme po skoro třiceti létech fašisticko-korporátního jedu mentálně zase v hlubokém středověku, bohužel. ..)

fajt
21. 9. 2017 11:57

– dnes jsem v centru Ostrawy zmerčil tohle dílko,hezké, jenže hodně let s křížkem po funuse, dneska je teplý krejčík ve vatě a kožkách i chacharských ovcí, krom toho na takového šupáka žádné plakáty neplatí, tady musí byt lata jak cyp, že mu to chrup z dupy vyvrati ( před pár týdny se chystala jaka si delegace hajerů do jeho šwýcarského sídla, že mu tam pod jeho barokními okny udělají pořádné gurnické dusno, no ale celé to zase utichlo, asi hajerští předaci a štajgři dostali zo pár kaček a tak zase spokojeně drží pysk – škoda, takový potenciál tunajši ślonzoci… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 9. 2017 12:40

Komentář Terezy Spencerové nejen Trumpovu projevu: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Ale-vzdyt-jim-lezete-do-Tereza-Spencerova-doplnuje-projev-Donalda-J-Trumpa-ale-i-Milose-Zemana-504970 V podstatě to vystihla – „Byl velkohubý, arogantní a plný lží a volbou témat připomínal spíš snahu ukojit domácích neokonzervativce, demokraty a vojenskoprůmyslový komplex, než oslovit svět.“… ale … vše má svůj účel. Těžko chtít po prezidentovi USA a by se na půdě OSN havlovsky sebemrkal, plival na vlastní zem a sliboval, že se bude dalších 100 roků všem jenom omlouvat a omlouvat. To by si mohl po projevu hned v zákulisí vpálit kulku do hlavy. Ano projev byl určen předevšín pro domácí scénu a plný nepravd- ale pořád lepší, když alespoň hovoří… Číst vice »

jan123
jan123
22. 9. 2017 1:04

A co nato Zeman – ten jeho projev neposlouchal?

Gatta
Gatta
22. 9. 2017 6:32