Diskuze k článku


 • Béda • 26. listopadu 2015

  Velitel Al-Nusra zabit minometným útokem syrské armády při rozhovoru s reportérem. (video) http://pravdive.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=277

  http://pravdive.eu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=277

 • Viky • 26. listopadu 2015

  Motiv zmiňovaný v článku má cosi do sebe. Přimět RF použít speciální techniku, aby bylo možno prozkoumat co umí, a také – jak na ni.

  Protože jsem přízemní člověk, držím se více hodně přízemních skutečností.
  Byznys Erdoganovic klanu je velmi silně provázán s IS. Pokud útočí RF na banditskou soldatesku – je to Erdoganovi nepříjemné, pokud ovšem zasáhnou proti ekonomickým tepnám, tak přece přímo ohrožují Erdogana osobně, ne Turecko. Mohou být ještě silnější motivy pro akce proti RF, i bez příkazu a plného souhlasu Bílého Domu?
  Všimněte si prosím, co přesně říká Erdogan. Mluví o tureckém území, turecké hranici, bratrech, které je třeba chránit…. Hned to rozvedu, protože podobná prohlášení jsou poněkud „vícevýznamová“. Turecko-syrská hranice je sice ustanovená, jenže sporná. Tureckem byla přiznána pouze de facto, ale do map ji zakreslují jinak. Mohla být „Suška“ v Turecku? Ano, podle tureckých map ano. Podle obecně uznávaných ne. dlouhodobě fakticky je hranice tam, kde je vyznačena v syrských (ale i jiných !) mapách. (ke kterým údajům přihlížejí ve Uóóšinktonu? schválně, hádejte)
  a nyní „turecké území“. Část území na severu provincie Lathakia považuje Turecko za svá, neprávem zabraná Sýrií. Ve skutečnosti je to tak, že snad není soused Turecka, ke kterému by Turecko nemělo alespoň skryté územní nároky. Však si také za pomoci Francie a GB kus Syrského území odkousli. (a vyhnali původní obyvatele, protože území je jejich a křesťanská pakáž ať táhne!) Pokud tedy Erdogan mluví o „tureckém území“, mluví o území Turecka, nebo o území které si nárokuje?
  Tak. A bratři, které je potřeba chránit. Na severu Lathakie žije menšina Turkmenů, Turkomanů. říkejte jim jak chcete, protože Turci to tak úplně nejsou, a Středoasijští Turkmeni také ne. je to „spřízněné malé etnikum“.

 • Viky • 26. listopadu 2015

  pokr. – Jejich existence a ne právě přátelský vztah s Damaškem je používán jako „ochrana našich bratří“. Ale současně zde působí i poněkud jiné skupiny. Třeba obyvatelé Severního Kavkazu, nebo Šedí Vlci. A to tedy „umírněná syrská vlastenecká opozice“ rozhodně není. Je těžké stát se z Kavkazana syrským demokratickým vlastencem, a Šedí Vlci!?! Vždyť to je přece turecká ultranacionalistická organizace, kterou lze zařadit mezi fašisty (zde ještě se smrádkem islamismu v pozadí) Pokud tedy Erdogan mluví o „Bratrech“ myslí tím „spřízněné etnikum“, „Šedé Vlky“, „Kavkazany“? Protože Šedí Vlci sice jsou formálně v opozici k Erdoganovi a nežádoucí, zato jejich akce a směrování jsou Erdoganovi velice blízké a „na ruku“. Skryté i otevřené prosazování „velkotureckých“ ideálů je jim rozhodně společné. Tak kteří z nich jsou těmi „bratry“?
  Dalo by se pokračovat dál a dál výkladem o ideovém vývoji Erdogana.Třeba. Ale smyslem bylo, osvětlit zdánlivě neslaně nemastnou velkohubou řeč Erdogana, dát ji poněkud jiný smysl, než je obecně bez souvislostí vnímán. Demonstrativní sestřelení Sušky sice není vůbec v zájmu NATO, zato je v zájmu Turecka, a zdá se, že v skrytém zájmu tmavého nobelisty. Ale jestli to byl onen tmavý stín v pozadí…? (věc je potřeba řešit diplomatickou cestou /Merkelice/ no to téééda, ale kdo ví, možná se Merkelice chystá navštívit pozůstalé a diplomaticky jim vyjádřit svou soustrast? Nebo chtěla naznačit, že pokud se Erdogan alespoň veřejně neomluví, bude donucena rozšířit sankce proti RF? )

 • M.C. • 26. listopadu 2015

  K těm Šedým vlkům – z diskuse na novinkách:
  S bojovníky, kteří se tohoto dopustili, natočila agentura Reuters televizní rozhovor. Z těchto záběrů byl identifikován jejich velitel. Jmenuje se Alpaslan Celik a není žádným Turkmenem, ale pravověrným Turkem, rodem z města Keban v provincii Eljazyg. Je synem bývalého starosty tohoto městečka v centrálním Turecku, ve kterém to Turkmény ani nezapáchá. Alpaslan Celik je příslušníkem turecké organizace mládeže Bozkurt („Šedí vlci“) tedy militantních, ultrapravicových tureckých nacionalistů!
  Na ruské piloty zachraňující se na padácích ze zasaženého bombardéru tudíž stříleli ultrapravicoví turečtí neofašisté, občané Turecka, bojující na území Sýrie!

 • M.C. • 26. listopadu 2015

  K tomu co psal Viky:
  Turecko jednostranně prohlásilo několikakilometrové pásmo nad územím Sýrie podél svojí hranic za zónu, kde mohou létat pouze oni a bombardovat tam Kurdy.
  Na netu se dá dohledat i mapka těchto oblastí.
  Takovéto vymezení ale nemá oporu v ničem a nikdo ho neuznal.
  Možná na to Erdogan zapomněl.

 • Béda • 26. listopadu 2015

  Za tím odkazovaným videem na okamžitý odchod velitele Al Nusrá do ráje je po skončení možnost prokliku na video s akcií ruských vrtulníků podporujících boj syských vládních jednotek s „umírněnou opozicí“. Řekl bych, že ruští piloti těch vrtulníků létající těsně nad zástavbou musí být s vědomím co by se stalo, kdyby vrtulník dostal přímý zásah buďto šíleně odvážní, anebo nadrogovaní anebo musejí být ty ruské vrtulníky nezasažitelné. Ještě mám v paměti reakci českých pilotů, když se dověděli, že by mohli být odveleni na „misi“ do Afghánistánu“.

 • jogín • 26. listopadu 2015

  Myslím. že často zapomínáme při posuzování událostí na rozměr psychologický. Tedy vše hodnotíme jako úmysl, případně úmysl celé skupiny, zatím co může jít o neadekvátní reakce jedince nebo jen části skupiny. Dobře známe třeba vznik neomylného muže po povýšení ve funkci nebo nadměrné sebevědomí, které nevadí, pokud je v mikroměřítku. Sestřel bitevníku mohl sice být schválen NATO, ale pokud se podíváme třeba na svalnaté řeči tureckého premiera které se změnily na ustrašení kvičení, zdá se mi, že hlavní roli bude hrát turecká představa o vlastním gigantickém významu. Ostatně Erdoganovy projevy měly stejné zvraty. Takže hlavní roli v incidentu bude hrát reakce na roztřískání flotily cisteren s ropou. Výsledek je ovšem pro Turky nemilý, prakticky dochází ke vzniku bezletové zóny.

 • Bety • 26. listopadu 2015

  A možná mají Turci vymytý mozek s tím jejich seriálem Velkolepé století a touží po tom si ho zopakovat.

 • Viky • 26. listopadu 2015

  to M.C.- Chválabohu, že se alespoň v diskusích i mimo tohle fórum někdo zmíní o podobných existencích a jejich počinech. Jaksi zapadlo do propadla dějin kdo to je. Bulharská stopa, buharská stopa, bulharská stopa v atentátu na papeže, co vlastně vede k Šedým Vlkům … Pokud vraždí Kurdy hahaha, koho by to zajímalo. Ale to je přece tatáž skupina, která na zemi v iráckém Kurdistánu za pomoci tureckých tajných služeb na zemi dusí Kurdy! A z druhé strany ISIL. A z nebe turecké letectvo naváděné -„Šedými Vlky“. Jo, je to někdy taková smutná sranda, když se dořekne, kdo je kdo… (asi dostali na kabát, protože po záchraně navigátora rozstříleli Rusové a Syřani oblast dopadu na sračku i s těmi, kdo ho dohledával z „Šedých Vlků“)
  M.C. Tenhle „sanitární kordón“ to je ještě doplňující třešnička na dortu. Tyhle „jinak pojímané hranice“ s tím úplně nesouvisí. I tak je to neskutečná drzost.
  Erdogan se před kamerami CNN odmítl za cokoliv omlouvat a naopak obvinil RF. Nastal čas pro další vlnu sankcí proti RF.
  (Merkelice zaujala jménem NATO mnohem vstřícnější postoj. Omluva sice nebude, ale slíbila stotisíckrát nahradit ztracené životy dvou ruských vojáků. Přesměrováním 200 000 migrantů směrem do RF. /pokus o humor/)