Diskuze k článku


 • Béda • 4. ledna 2015

  Myslím, že autor má pravdu. Amíci, kteří nevědí kudy kam z krize, tlačí Rusy a Číňany k mantinelu a jako ve všech ostatních případech dosáhnou kontraproduktivního výsledku. Namísto sváru Rusů s Číňany dochází k jejich sbližování a užšímu propojování BRICS, vytváření ekonomické alternativy. Je zcela evidentní, že americká ekonomická řešení a zahraniční politika opakovaně selhávají a namísto budování zanechávají po sobě pouze zbořeniště. Rusové jsou pod tlakem nuceni improvizovat a hledat existenciální východiska. A opětovně dokazují, že to umí mistrně. Žádných větších neřkuli fatálních chyb se na rozdíl od zaoceánských iniciátorů konfliktů nedopouštějí a zdánlivé prohry proměňují ve svá dílčí vítězství anebo aspoň v remiz. Hlavní otázkou je, jestli Evropa dokáže utnout řetězy amerického panství a chovat se racionálně ve svém existenciálním zájmu. Pro USA prahnoucích po světovládě v situaci kdy jsou ekonomicky na pokraji bankrotu jsou konflikty a války nevyhnutností. Snaží se vehnat Evropu do války s Ruskem, resp. obětovat se ekonomicky v americkém zájmu v ukrajinské konspiraci. Mají zde dvě motivace: přiživovat se na vzdálené „cizí“ válce a krvácení (válečném anebo ekonomickém) svých konkurentů tak jak tomu bylo doposud anebo dosáhnout cestou sankcí a vnitřní diverze politického pnutí a politické změny v Rusku s cílem ovládnout jeho nerostné bohatství a pak pokračovat směrem na Čínu. Na rozdíl od autora se domnívám a doufám , že totální vymaštěnci, kteří by chtěli zkusit přímý vojenský konflikt USA s Ruskem se v USA k moci nedostanou. Neexistuje vůbec žádná šance, že by se jim to mohlo povést. Rusko nejenom, že dalo jasnou odpověď v podobě své inovované vojenské doktriny, ale dlouhodobě činí vše proto aby takovouto alternativu znemožnilo. Ostatně Putin o tom

 • Béda • 4. ledna 2015

  několikrát mluvil a ruské vojenské velení přijalo mnohá opatření, která jasně indikují, že Rusové již delší dobu nepovažují USA za mírového partnera. Lety strategických bombardérů, dohody v latinskoamerických zemích, posilování jaderné flotily, rychlá modernizace armády s prioritou vojsk s jadernou výzbrojí, obnovení migrujících „jaderných vlaků“.
  USA nemají času nazbyt, protože jejich konkurence z roku na rok bytní a EU je před rozval,m- vojensky i ekonomicky. Proto začaly hrát s velmocemi vabank. Na jednu stranu dělají všechno možné proti Rusku, protože se jim jeví z ekonomického i politického hlediska jako snažší kořist než jejich hlavní věřitel na kterém jsou životně závislé, na druhou se snaží pupečnou šňůrou propojit s upadající EU a vnutit jí svůj diktát.

 • Béda • 4. ledna 2015

  oprava… EU je před rozvalem – politicky a ekonomicky.

 • Béda • 4. ledna 2015

  RF i Čína mají na výběr z mnoha odvetných možností (politických, ekonomických a v krajním případě i vojenských) a jako „dvojčata“, pokud se je nepodaří rozklížit jsou západem k neporažení. Bohužel každé z nich bude pro západ (i pro nás) mít hrozivé dopady. To co probíhalo doposud, je v podstatě nic proti tomu co by mohlo nastat pokud se bruselští byrokrati neprobudí ze svého snění a nevzpamatují. Ať již půjde o tvrdé ekonomické protisankce formou škrcení surovin, změny měnových pravidel…

 • Béda • 5. ledna 2015

  Ten článek je pod jiným názvem prakticky tentýž. Že by PCR neměl „copyright“?

 • Sio • 5. ledna 2015

  No, pokud by Rusko a Čína udělaly to, co jim PCR radí, nedotklo by se to masivně jen dolaru a USA, ale také eura a Evropy. Exportní ekonomiky jako naše by byly těžce v zadeli. Nakupoval by pak ještě někdo něco? Za co bychom pak nakoupili třeba jen potraviny, když bychom nic nevyvezli?
  Zpětně by se to však dotklo i Číny, jejíž ekonomika stojí na vývozu do US i EU. Takže si myslím, že by si Čína s Ruskem dali i gól do vlastní branky. Ale i následná všeobecná chudoba je pořád lepší, než jaderná válka.

 • peter. • 5. ledna 2015

  Prví mŕtvi v Budapešti? Len otázka času.
  http://www.stalo-se.cz/?p=23212

 • Pika • 23. února 2015

  Kdyz to tak ctu a premyslim nad tim, naskakuje mi husi kuze.Co je a neni pravdou se nikdo nedozvi, ale myslenka, jak az moc si zahravaji obe mocnosti , tak je opravdou . Uz tak je pulka sveta ve valecnem stavu.Chtelo by to nadzvednout poklicku nad hrncem, aby obsah nepretekl. Putin byl zahnan do kouta a pro to je jeste nebezpecnejsi. Rusove maji pred sebou jasneho nepritele jejich ekonomiky a sveho velkeho hrdinu.Preziji, tak jako prezili druhou svetovou valku. Utahnou si opasky a svoji posledni kopejku daji na zbrane.Nikoho nebude zajimat, jak vlastne cele ruske hospodarstvi funguje.Nikdo si nelame hlavu nad tim, ze krome zbrani nic vlastne poradneho nevyrabeji a ze jejich zeme zije z cerne hmoty a plynu.A cim hladovejsi je rozpocet, tim vice se musi pumpovat.Cina podle mne neni az takovy ekonomicky zazrak, jejich lide nemaji penize, aby si koupili to co se tam vlastne vyrabi.Jenom urcita skupina vydelava neskutecne penize na chudacich a ta to ackoli pocetna skupina na konec v Cine ani nezije a sve penize prevadeji do Ameriky.Pro to taky pujcuji penize Americe, ponevac to je jejich nejvetsi odberatel zbozi a po nem samozrejme Evropa. Cele je to nejaka hra, do ktere obyceny clovek nemuze videt.Svet ridi zide a ti ziji v Americe , obchod maji a vzdy meli dobre pod kontrolou. Cina si vycerpava suroviny a s kazdou dodanou soucastkou tak presunuje na Americky kontinet i surovinu, ktera tam zustava. Amerika jim za to dava nejake cisla , to uz ani nejsou penize.Mozna to nas chrani pred totalni valkou, spinave obchody a obchodni propojenost.Ale uz by se nemlo vice stupnovat napeti uz tak je ho dost.Za Putinem bude stat cele Rusko a mozna se mu ta hra zacne libit a dostane chut na dalsi staty.Ted uz vi jak na to.