Parazitologie a ekonomie

Poznání skutečného stavu světa stačí začít jednoduchou úvahou od gumárenského podniku, který zásobuje náš denní stůl. Síla umělého světa “kapitalismu“ s křečovitým úsilím budovaného médii a ideologiemi tkví v tom, že tuto jednoduchou pravdu nikdo nesmí vidět.

Opět jsem se vrátil z Alp, kam jezdím už málem 15 let s ruksakem stanovat, chodit sám po horách a přemýšlet. Přijel jsem ze Švýcarska do Prahy a nedopatřením jsem opět sáhl po zdejší potravinářské entitě ze spařeného těsta zvané „chléb“. A k tomu jsem dal kus nažloutlé gumy. Ta přišla do EU přes ukrajinské mléko a polský zpracovatelský kombinát, a tomu se zde pro změnu říká „sýr“. Proč ne, každý jí, co mu dal ten či onen kapitalismus na stůl. Ale někdo u toho může i přemýšlet.

Jsem postarší člověk vyrostlý za socialismu, kdy se pekl chléb a ten měl standardní kvalitu pro všechny, řekněme, že u nás na Valašsku relativně velice slušnou. Pekárna patřila nám všem, protože ji komunisté původně sebrali tomu pekaři, který v ní dále pracoval. A protože to uměl a byl slušný člověk, jeho socialistický chléb se nijak nelišil od chleba epochálně předešlého, tedy kapitalistického. Byli jsme chudí a nesvobodní a měli jsme základní slušné potraviny k životu.

Nyní žvýkám gumu na gumu a přemýšlím o peripetiích české cesty ke kapitalismu. Určitě to není cesta jako u Hobitů, tedy tam a zase zpět. Ani to není cesta Švýcarska, které nemuselo chodit tam a zase zpět a pěkně jen zlepšovalo daný stav. Tu českou pekárnu totiž zprivatizoval po sametu nějaký vekslák, kuplíř, bývalý komouš, nyní odéesácký či babišovský týpek, či agent či synek agenta. Nebo někdo jiný hodně podobného kapitalistického ražení. Nejprve ji vykradl, pak pro nedostatek prostředků propustil socialistického pekaře, pak najmul na pečení Ukrajince a sezónní sběrače okurek, pak to po bankrotu střelil nějakému koncernu. Prostě, česká cesta ke „kapitalismu“.

A ten koncern zase patří jinému, tentokrát již vyššímu mafiánovi, který pochopil, že lidi musí něco jíst, protože nelze jen krást a točit na burze peníze. Technologicky viděno je výroba potravinářské gumy ten nejlevnější způsob, jak si vydělat majlant. Navíc to má tu neoliberální výhodu, že už nepotřebujete žádné pekaře. Potřebujete jednoho vulkanologa na celý provoz a ty sběrače okurek, z nichž se mezitím po pokroku ke kapitalismu stali nezaměstnaní. A v té chemické fabrice pracují přes pracovní agentury jako legální otroci. Pak už množení gumy a zisku nestojí v cestě vůbec nic. Takže jsme zase chudí, jsme svobodní, tak nějak. Jenže základní slušné potraviny k životu se staly výsadou vyšší střední třídy, která si takový luxus může dovolit, protože na to doopravdy má.

Žvýkám gumu na gumu a přemýšlím o světě náhražek. Korporátky, média, telka, žvanilové a lháři všeho druhu nám v korporátně ovládaném tisku stále vykládají, že toto je přesně ten kapitalismus, který jsme chtěli. Já jsem toho po sametu zase tak moc nechtěl: studovat, jezdit do Alp a mít chleba. To první a druhé mám, ale bez toho se drtivá většina lidí obejde, a konec konců, já také. Ale ten chleba potřebujeme všichni. Nyní dostáváme neoliberální gumu, a platíme ji cenou původně kapitalistického, a pak socialistického chleba. Na tu gumu si ale musíme vydělat, stejně jako za kapitalismu předešlého, a pak i za toho socialismu jsme vydělávali na chleba. A neoliberálně masírovaná guma je nám předkládána korporátkami jako výdobytek kapitalismu. A ten nás jednou zabije, nelze jinak.

Technologii produkce a finančního managementu této gumy ovládli oni původní veksláci, kuplíři a postkomunističtí dobrodruzi. Dnes si říkají „podnikatelé“, v Česku se to tak jmenuje. Mnozí před nimi padají na zadek, tedy před jejich prachy a před jejich politickým vlivem. Tu gumu totiž vyrábějí za pomoci EU dotací z našich daní, takže ji mají prakticky zadarmo, ale zadarmo ji neprodávají. A tomu se říká v Česku „kapitalismus“, na rozdíl od švýcarského použití tohoto slova.

Takový systém náhražek řízený parazitními náhražkami skutečně fungujícího ekonomického a sociálního systému je dost šílená věc. To je snad jasné: stačí sledovat cestu chleba od kuplíře, přes agenturního dělníka, vulkanologa až po česky nevládnoucí „prodavačku“ v obchodě, kde se ocitla přes onu otrokářskou agenturu, jako všechny ostatní náhražky potravinového řetězce. Nikomu z nich onen „chléb“ nepatří, nikdo s ním nemá nic společného, nikoho to svinstvo nezajímá, nikdo ho nechce ani vyrábět, ani prodávat, ani kupovat. A nejméně ze všech to zajímá toho kuplíře či veksláka, kterému celý gumárenský binec patří.

Poznání skutečného stavu světa stačí začít jednoduchou úvahou od gumárenského podniku, který zásobuje náš denní stůl. Síla umělého světa “kapitalismu“ s křečovitým úsilím budovaného médii a ideologiemi tkví v tom, že tuto jednoduchou pravdu nikdo nesmí vidět. A pokud ano, tak jen v minimální míře na dosud nezávislém trhu myšlení a práce. Ale ten je tak malý a vzácný, jako dnes dobrý, kvalitně upečený chléb.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
1. 9. 2015 11:13

Ještě štěstí, že nežiji v Praze a nemusím kupovat chleba popisovaný v článku. Ještě štěstí, že si mohu koupit chleba od firmy Hruška, která snad je nyní bohužel k prodeji. Chleba je jedlý a pokud jej ještě trochu dopeču, je výborný. Otestováno rodinou ze středních Čech. Chleba shledán výborným. Pokud pekárnu koupí Interspar nebo jiný vysavač českých peněz, tak už nevím kam budu chodit na nákupy. Interspar, Kaufland, Billa atd. se mi hnusí. Už ani v okolních vesnicích nejsou malé domácí obchody. I tam to požírá Tesco, anebo tam není nic.

denda
denda
1. 9. 2015 12:36

zajoch.
Doporučuji, moravský ze Staré Bělé, nebo i jiné jejich chleby, fantazie.
Ručně vyráběný…. Zvoní. Cena normální.
http://www.starobelskadompekarna.cz/

zajoch
1. 9. 2015 13:00

Dendo děkuji. Bohužel nemohu vaši radu tak snadno využít. K nám se z Ostravy, či od Ostravy vozí jen ten Hruška.
Je to už dlouhá doba, kdy jsem vás zde zaznamenala naposled.

fajt
1. 9. 2015 13:19

buď si dnes kvalitní chleba lidi upečou a nebo pro něj jezdí i desítky kilometrů – protože ministerstvo smrti má pro obyčejné ovčany pouze eutanazii a dnešní řadové špitály vypadají jak ve slavném filmu Osudy dobrého vojáka Švejka, tak dbát o to, co člověk jí se opravdu vyplatí, šetří to zdraví i život. ..)

denda
denda
1. 9. 2015 13:43

Zajoch, To mne mrzí neuvědomil jsem si, že hruška je mimo Otravu, kde začínal a má sídlo. Ale existuje web dobrý chleba Jinak jsem tu občas, ale moc nepíši, jsem natolik naštvaný na tento svět a jeho pokračování v neustálých válkách, které ničí vše, co ještě za něco stálo. Můj názor by nepřispěl, ale Věžákův článek asi řekl hodně o tom co si myslím. Jsem unavený, jezdím po světě, dost často v GB, a tam jsou lidé natolik zpracovaní, že už nerozlišují mezi tím co se děje a co do nich je cpáno. V USA jsem byl dávno, teď se… Číst vice »

Sio
Sio
1. 9. 2015 14:07

Je to poněkud složitější. V Praze seženete stovky druhů chleba od té gumy až po domácí. Samozřejmě se liší cenou. Za socíku byl prý chleba dotovaný a kilo a půl (opravte mě pokud se mýlím) stálo 4,20 Kčs. Inflační vliv odhaduji tak 1:10, tudíž by dnes musel stát 42 Kč. Jak to tak vidím, v supermarketu stojí podobný něco méně, než polovinu. Kde všude se asi ušetřilo?

zajoch
1. 9. 2015 19:22

Dendo, odpovím vám tady, snad mi to Stan i čtenáři odpustí. Nemám kam jinam bych odpověděla. Máte pravdu, že není všechno z velkovýroby nejedlé, například mlékárna Valašské Meziříčí vyrábí dobré věci, dražší než jiné mléčné nejsou, naproti tomu Kunínu se vyhýbám, není dobrý. Dá se koupit i chutná šunka, ze které neteče voda. Je škoda, ale není se co divit, že vás situace ve světě znechucuje. Západní pakáž dělá zjevné nemorální lumpárny, každý normálně uvažující člověk to musí vidět a přitom má pořád mraky příznivců. Proč lidem nevadí stále nové a nové války, stále více masakrů a vraždění. To už… Číst vice »

Bety
Bety
2. 9. 2015 15:11

Nedávno jsem četla australskou detektivku a policajt tam vzdychal nad svačinou složenou z gumové bagety a gumového sýra – obojí šlo pozřít jen s námahou.
Takže to nebude naše specifika, jen jsme převzali už „vynalezené“.