Paroubek a Peroutka

Celá hysterie kolem článků pana Peroutky mě nechává chladným. Byl to jeden z nejlepších novinářů, a to, že napsal pár textů poplatných době, na tom nic nemění. Jediné, co mě momentálně fascinuje, je zarputilá snaha médií vysvětlit, že výroky toho či onoho musíme chápat v kontextu doby a je třeba velmi pečlivě analyzovat každé slovo, abychom mohli najít i cosi, co by naznačovalo trochu jiný přístup autora.

Fajn, souhlasím s tím, jen nerozumím, proč to novináře napadlo až u pana Peroutky. Lidé, kteří netrpí pravicovou sklerózou, si velmi dobře vybaví pranýřování kohokoliv levicového za cokoliv, co v době komunismu pronesl či napsal. Například takový pan Paroubek vytvořil v roce 1978 nic neříkající obecné bleble o odkazu Vítězného února a hned byl oheň na střeše. Tehdy se neozval ani jeden z dnešních obhájců chápání článků v kontextu doby. Všichni mlčeli anebo na Paroubka plivali, že to je jednoznačný důkaz na to, že byl a bude na vždy bolševikem.

Převzato z Modré Šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
28. 4. 2015 6:51

Pan Peroutka byl zřejmě postižen nezadržitelnou touhou publikovat a vidět svoje jméno v novinách a to za jakéhokoli režimu, což je u tzv. „intelektuálů“ celkem běžný jev. Co se mě týče, je mi ukradený.

Admirál
Admirál
28. 4. 2015 7:25

„Byl to jeden z nejlepších novinářů, a to, že napsal pár textů poplatných době, na tom nic nemění.“

Souhlas a souhlas i s druhým sdělením.

„Například takový pan Paroubek vytvořil v roce 1978 nic neříkající obecné bleble o odkazu Vítězného února a hned byl oheň na střeše. Tehdy se neozval ani jeden z dnešních obhájců chápání článků v kontextu doby.“

Dvojí metr je pro pravdualásku standardem.

Je docela zábavné, jak ty pokrytce Zeman neustále dráždí – jak Yorkshira smetákem. Například režisér Rejžek reaguje příkladně – má pěnu u huby.

peter.
28. 4. 2015 7:39

Admirál napsal
režisér Rejžek

Ten polointeligent režíroval iba ak kampaň proti K.Gottovi.Je to také malé hovno v českej kultúre,že keď ho rozmažete,nebude ani smrdieť.Sám seba označuje za českého hudobného a filmového kritika.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
28. 4. 2015 7:47

Dle režiséra Smyczka (diskuse někdy před deseti lety) skákal Rejžek papalášům do řiti jak divý, ale Husák ho nezval na hradní soirée, anžto Rejžkovi strašně smrděly nohy. Pravda, byla to nějaká reakce na Rejžkův statement, že Smyczek ho má malýho. To je tak, když se jemní humanitní intelektuálové pustí do diskuse.

Peroutka byl pan novinář a komu je prostě ukraden, o dost přichází. I skladník ve šroubárně si ho může přečíst :-) Vy ve všem souhlasíte třeba s takovým Karlem Čapkem – nebo Zdeňkem Jirotkou, to byl taky takový dobromyslný buržoazní anglofil??

zajoch
28. 4. 2015 9:06

Nemohu soudit novináře Peroutku, neznám nic z jeho tvorby, jen jsem četla jedinou publikaci o něm od Kosatíka, týkalo se to let myslím 1938 až 1978 a potom jeho článek, který se nyní přetřásá. Ještě tak bych omluvila jeho velebení Hitlera, kdyby to bylo ještě před Mnichovem. Ale už v době protektorátu? A že byl k tomu tlačen? (podle Wikipedie) Jsem přesvědčena, že excelentní novinář by se toho mohl zhostit neutrálněji.

idiotronic
28. 4. 2015 19:40

Ten odkaz na Peroutku z Nové Republiky je zajímavý nejen Peroutkou. Všimněte si, že se píše duben 1939, Protektorát, a v té Přítomnosti se diskutuje jak dále s Němci, kolik socialismu od nich převezmeme , že bychom neměli preferovat spotřební zboží (Milena Jesenská) a podobně. Ani slovo o nějakém napětí, riziku konfliktu a přitom válka byla za pár měsíců…