Patrick: Maryčka Magdonova

Maryčka je sirotek (otec byl opilec, který se zabil při návratu z hospody). Maryčka se stará o mladší sourozence. Jednou ji při krádeži dříví chytí Hochfelder, který ji udá. Když ji odvádí strážník do „Frydku“, spáchá sebevraždu skokem ze skály. Dílo je napsáno kriticky, v každé sloce se autor ptá Maryčky na řešení.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
13. 11. 2015 6:53

Nelíbí se mi repování Bezručových veršů, je to forma projevu městské,sociálně a vlastně i rasově diskriminované mládeže. Slyšel jsem kdysi toto nejznámější Bezručovo dílo zpívat mužský chór ,který se jmenoval Sbor moravských učitelů a společně s Janáčkovou hudbou šlo o skvělý zážitek. Možná se zde vyjadřuji staromilně,ale cítím v předvedené písni nepatřičnost její módní formy . Jistě že v podobném konfliktu ve Fergusonu se hned střílí,ale na Starých Hamrech tomu bylo se skutečnou Maryčkou ve skutečnosti úplně jinak. Ke své Maryčce měl ovšem Petr Bezruč plnou autorskou licenci a myslím,že svým dílem básník burcoval tehdejší společnost proti bezpráví, v němž… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
13. 11. 2015 10:37

André Malraux vzpomíná na faráře, který za okupace na své riziko vydával židům křestní listy. Ale trval na tom, že skutečně provede křest. I když je to jen naoko, něco prý přece jen zůstane. Vy, Hudrypere, ani já nejsme adresáty rapové Maryčky. Jak správně říkáte, to je spíš ta diskriminovaná mládež. Ta si sbor moravských učitelů a Janáčka většinově neposlechne a sama básnička je pro ni v nejlepším případě buzerace ze školy a velká prdel (učí se o Bezručovi dneska ještě vůbec??). V tom rapu kus původního poselství pořád je. Samozřejmě že tam slyší prvně to svoje, vlastní frustraci, ale… Číst vice »

hudryper
hudryper
13. 11. 2015 11:45

Velekněz Ratata napsal
(učí se o Bezručovi dneska ještě vůbec??

Když maturanti gymnázia v Nymburku protestují proti jménu školy podle spisovatele Hrabala a
spousta z nich vůbec neví,kdo to byl,podivil bych se tomu,že by se v současných osnovách vůbec
objevilo jméno Petra Bezruče. Podle sociální tématiky jeho děl by ho považovali za komunistu.

Pocono
Pocono
13. 11. 2015 17:22

Možná to je kacířská otázka, ale…. přátelé, odkdy se rap řadí mezi hudbu? :-)

idiotronic
13. 11. 2015 17:41

Je otázkou času, jak dlouho ještě KOMUNISTA bude vulgarismus.
Nějaký čas jistě ano.
Forma rapu patří společenské vrstvě, která se k Bezručovi nedostane jí srozumitelnou formou – tady je výjimka.
Kapitalismus se ve svých chybách opakuje, protože z nich žije, proto stará sociální balada se postupujícím časem stává srozumitelnou.
A změna slovosledu -,,Hlavně stát na správný straně“- na
,,Stát na správný straně, hlavně“ (čárka se nevyslovuje) mi připadá textařsky vtipná.

peter.
13. 11. 2015 18:44

Je to jednoduché.Bezruč bol básnik ktorý písal o živote ľudí,ktorí aj keby si ruky až po lakte zodrali ,tak v pomeroch ktoré vládli v Sliezsku a ostravských baniach nikdy nedosiahnu na to,čomu sa hovorí ľudská dôstojnosť.Bol kritikom krívd,ktoré boli v tej dobe časté a akoby samozrejmé pre prvorepublikovú kvázi demokraciu riadenú kapitalistami.A bol to dobrý básnik lebo jeho zväčša balady sa ľudí dotýkali.Takto on bol hodnotený až do slávneho prevratu 89.Nastúpil znovu kapitalizmus a Bezruč začal vadiť a jeho tvorba prekážať. No Bezruča,Wolkra ani Jilemnického, Fraňa Kráľa ani Františka Hečka nemožno zlikvidovať jediným škrtom pera v učebných osnovách pre študentov.Treba… Číst vice »

Lana
Lana
13. 11. 2015 19:50

Kde jsou casy,kdy jsme ve skole recitovali basne,dokonce si je opisovali …Ale ať se mi to libi,nebo ne,pro me deti je tohle teď asi jediná forma,kdy vzali Mistra Bezruče na vědomí,dik i zato.

Vlastimil
Vlastimil
13. 11. 2015 20:37

Skoro všechno jste vyslovili za mne. Především idiotronic a Lana. Rád bych se potkal s učitelem, který bude mít tu odvahu to ve škole předvést. Vzpomínám si na pořad, „Možná přijde i kouzelník“, kde herec Wimer recitoval tuto báseň jako kuřák. A na dehonestaci díla slezského barda si nikdo nestěžoval. Takže, vsadím se, že by to u těch mladých prošlo a pamatovali by si Bezruče opravdu dlouho. Ale kdo z pedagogů se dneska odváží s rapem do školy? Bude jich aspoň tolik kolik jich vyhrožovalo stávkou a nakonec do ní nikdy nešli?

Sio
Sio
13. 11. 2015 22:00

Možná i připomínka priorit řízení už zde bude znít jako otravné bzučení komára. Nicméně právě zesměšňování a ignorování takových básníků a spisovatelů, jako byl Petr Bezruč, je přímou operací informační války na 2. prioritě řízení (vymývání mozků). Připomenu, že jde o prioritu zvanou chronologická, týká se překrucování dějin, popírání historických skutečností nebo jejich marginalizace. Jak můžeme čekat, že někdo se zájmem bude poslouchat Maryčku Magdonovou, když si neumí představit realitu té doby? Bez toho, aby se člověk dokázal do něčeho podobného vcítit, tomu nemůže rozumět. I my ze střední a starší generace jsme to neprožili, snad jen ti nejstarší si… Číst vice »