Peníze a svoboda jedno jsou?

Václav Klaus opět straší, že zákaz hotovosti omezí naši svobodu. Ponechme teď stranou, že se hotovost nikdo zakazovat nechystá a pokud z jejího užívání sejde, bude to spíše prostým vyvanutím poté, co lidé spontánně přejdou na jiné transakční mechanismy, a zamysleme se nad tím, zda v případě zrušení hotovosti skutečně „stát získá nad lidmi větší kontrolu“, nebo zda dojde pouze k omezení „svobody“ daňových úniků, což je zřejmě ta jediná „svoboda“, na níž Klausovi záleží („Bude to provedeno s úmyslem omezit svobodu člověka, k níž volné, nikým nekontrolované a nikým neevidované používání peněz patří.“)?

Zrušení hotovosti (o zrušení peněz řeč není, takže komunismus nemusíme brát v úvahu) a její náhrada bezhotovostními transakcemi skutečně může vést k nárůstu množství údajů, které jsou o lidech shromažďovány, to ale pouze za předpokladu, že by se nezměnila technologie; bezhotovostní transakce lze samozřejmě realizovat i anonymně (ani hotovost není úplně anonymní, protože při její výměně vás může někdo vidět). Budou to však jen další z mnoha údajů, které po sobě občan Západu zanechává, ať již v podobě retenčních dat telefonních operátorů, průjezdů mýtnými branami či internetových logů. Člověk, kterých chce zmizet, si poradí i bez hotovosti, situaci běžného občana případné zrušení hotovosti už příliš nezmění (nezhorší).

A nakonec, nikoliv však v poslední řadě, tu větší kontrolu nezíská primárně stát, ale soukromé korporace, které transakční systémy provozují. Klausovo strašení státem je buď cílené odvádění pozornosti od podstaty problému, nebo projev fanatismu. Pokud by Klause skutečně zajímala svoboda jednotlivce, pak by neměl brojit proti rušení hotovosti, ale brát se za zrušení peněz jako takových.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
26. 1. 2016 18:55

Vážený Tribune , znám Klause hodně přes 50 let a opravdu ho nemám v lásce. Jeho služebný podíl na vykradení celkem slušně zaopatřené republiky bylo mimo jakoukoliv pochybnost zločinným jednáním. Ale co se týče popostrkování banksterů k bezpeněžní směně,má na rozdíl od Vás plnou pravdu. Že by se měl tento zhruba od šedesátých let fundamentální fanatik neoliberalismu brát za komunistický ideál bezpeněžní společnosti,která nebude mít žádný nástroj ani jako míru hodnot dokazuje,že Vaše ekonomické znalosti jsou na úrovni všeobecné publicistiky. S tímto vybavením byste se asi neměl pouštět do radění lidem co pro ně je a co není nebezpečím.Nejde o… Číst vice »

peter.
26. 1. 2016 20:52

Voľakedy,pred 20- timi rokmi,som čítal knihu Martina Herzána „Totalitní světovláda“.Myslím,že si ju vyberiem z knižnice a prečítam znova.Príliš veľa vecí,ktoré mi vtedy pripadali ako konšpirácia až fantázia autora,sa za tú dobu stali skutočnosťou.Aj tú zmenu hotovostného styku na bezhotovostný tam autor spomínal a dával ho do súvisu s technológiou ovládania más.Kniha bola napísaná v r.1978(myslím) a ukazuje sa,že to,čo sa v nej javilo skôr ako proroctvo sa pomaly ale iste,stáva skutočnosťou.Musím si ju prečítať ešte raz.

Tribun
Admin
26. 1. 2016 21:04

Hudrypere,
vy (a nejenom vy) podle mě hrubě přeceňujete úlohu hotovosti pro vaši nezávislost, resp. míru integrace hotovosti do systému, k němuž jste právem skeptický (stejně jako já). Snad mi ale odpustíte, když vás poněkud nezdvořile odkáži na diskusi u sebe na webu, kde jsem to vysvětloval.

peter.
26. 1. 2016 21:38

hudryper napsal
otální kontrolou a možností odstřižení jednotlivce od produktů,bez nichž není schopen uchovat svůj život je zajištěno,že pokud bude nějaký Tribun dělat potíže na síti,nebude nutno na něho posílat policajty,soudit a případně zavřít,ale nebude mu a jeho nejbližším umožněno jíst,pít a mít

To je nevyvrátiteľný fakt.A už sa to v praxi aj uplatňuje.V USA ako som sa dočítal.

hudryper
hudryper
26. 1. 2016 22:44

Přečetl jsem si Vaši argumentaci s diskutéry na Vašem webu. Budíte silný dojem,že vedete polemiku podle pravidla ONI O KOZE A VY O VOZE . Vaše argumentace stran hodnoty či nehodnoty hotových peněz je možná cosi,co Vám uvízlo v paměti z doby, kdy se tyto věci učily v předmětu politická ekonomie,ale nemají žádný vztah k námitkám proti vyřazení hotovostní sféry ze společnosti. Spíše než polemizovat za tuto cenu byste se měl důkladněji zamyslet nad argumenty názorové protistrany. Stejně ale mám pocit,že jenom provokujete. Možná abyste rozjitřil diskusi a aby Vám přibyli další pravidelní čtenáři,i kdybyste se s nimi měl jenom… Číst vice »

zamp1
zamp1
26. 1. 2016 23:23

Jo jo chce se hádat! :-)
Hloupej asi není, ale myslí si to o ostatních.
Mohlo by to jednou dopadnout tak, že mu poteče krev z nosu! :-)

Sio
Sio
27. 1. 2016 1:06

K tomu lze říci jen jedno. Bude někde totální přehled, co člověk nakoupil a co za to dal. Tudíž, někde to má. Prodej i darování cennější věci musí být zdaněno, takže postupem času totální kontrola nad veškerým světovým majetkem. Ideální pro zloděje, ani nebudou potřebovat tipaře. Nebo vás někdo z něčeho obviní a nechá zavřít a majetek propadnout státu. Ten se pak prodá v nějaké té cinknuté dražbě. A ať nám tu nikdo nevěší na nos bulíky, že se dá takové ohromné množství dat v mafiánském státě uhlídat. Na druhé straně. Existuje něco jako VIP účty pro multimilionáře. Čili elity… Číst vice »

Alena
Alena
27. 1. 2016 5:44

Ano, totální přehled, jaké jsou nákupní zvyklosti v jednotlivých segmentech trhu, takže dokonalá informace pro koncerny, aniž by museli dělat drahý průzkum.
Zároveň i informace o tom, který český pidipodnik si dovolí zabírat trh se stejnými produkty.
Předstupeň zákazu hotovosti bude EET, která mnoho podnikatelů odradí, aby přijímali peníze v hotovosti

Viky
Viky
27. 1. 2016 9:47

Hezkýýýý. mám chvíli času, tak se vyjádřím. Co takhle nejdřív definovat svobodu? abychom věděli o čem je řeč. pokud budeme svobodu definovat jako „právo a možnost výběru“, tak omezení možnosti výběru ve prospěch jedné možnosti, je opravdu omezením svobody. Úplně to platí i pro omezení hotovostní platby, ztratil jsem možnost výběru – omezili mou svobodu. Bezhotovostní platby jako ochrana před daňovými úniky? si děláte srandu, nééé? Peníze „odkloněné“ do daňových rájů tam snad neputovaly v pytlích a lodních kufrech! Tak, a oběživo kontra bezhotovostní platby. Provoz oběživa platíte ve svých daních. Kdežto provoz bezhotovostní platby platíte provozovateli, ale tím není… Číst vice »

Aleš
Aleš
27. 1. 2016 10:05

Tribune, i kdybyste měl náhodou pravdu, jakože myslím, že ji nemáte, mám na Vás dotaz. Mnohokrát jsem na webu prezentoval závěr, který teď konečně někdo odkázal na novinkách. http://www.novinky.cz/ekonomika/392959-lide-kvuli-penezum-chodi-do-prace-i-kdyz-jsou-nemocni.html Nestraší Vás představa, že se udřete k smrti, aniž byste kdy viděl svoji mzdu, protože když si představíte dnešní možnosti totální kontroly nad našimi účty, možnosti zneužití systému proti nám, nic vám nezaručí, že pokud všechno neutratíte, nic nevyděláte nebo si peníze nenecháte v hotovosti, že kdy něco uvidíte? Měnová reforma alá 53 či 90 rok nebo i hyperinflace hadra proti tomu. Takový systém může kdykoliv zrušit naši existenci (stačí trochu… Číst vice »

Aleš
Aleš
27. 1. 2016 10:09

Dnes jsem poprvé v životě platil benzín z karty, kterou se mi konečně podařilo za příslušný poplatek zprovoznit. A banky se neupejpají, berou si 1,5% z ceny paliva a ještě měsíční poplatek za vedení účtu. Zkusil jsem chvíli rozpor mezi názory a činy a byl jsem po zásluze potrestán.

Sio
Sio
27. 1. 2016 10:37

Alena napsal Ano, totální přehled, jaké jsou nákupní zvyklosti v jednotlivých segmentech trhu, takže dokonalá informace pro koncerny, aniž by museli dělat drahý průzkum. Zároveň i informace o tom, který český pidipodnik si dovolí zabírat trh se stejnými produkty. Předstupeň zákazu hotovosti bude EET, která mnoho podnikatelů odradí, aby přijímali peníze v hotovosti Aleno, váš pohled je oproti mému hodně optimistický. To, vyjmenováváte (nákupní zvyklosti) už vědí dnes. Používáte třeba slevovou kartu (třeba Billa) při každém nákupu? Vědí, co jste nakoupila měsíce, možná roky nazpět. To, o čem mluvím já je totální záznam o tom, co jste nakoupila i prodala.… Číst vice »

Tribun
Admin
27. 1. 2016 10:39

Přátelé, většina vašich argumentů je sice relevantní. ale pro celý systém, ne jen pro jeho fragment zvaný hotovost. Inflace, měna.. to přece zasáhne hotovost stejně jako bankovní účty. Funkčnost (směnitelnost) hotovosti je plně závislá na stavu společnosti, pokud dojde ke kolapsu, bude vám hotovost stejně platná, jako mrtvému zimník. To, co potřebujete, nejsou papíry s obrázky dávno mrtvých mužů, ale vztahy, které vám umožní fungovat i bez nich. Představa, že se udřu k smrti, aniž bych viděl svoji mzdu. mě neděsí, protože jsem ji stejně už dobrých deset let neviděl. Já se na ní nepotřebuji dívat, já ji potřebuji používat,… Číst vice »

Sio
Sio
27. 1. 2016 10:46

Tribun napsal Přátelé, většina vašich argumentů je sice relevantní. ale pro celý systém, ne jen pro jeho fragment zvaný hotovost. Inflace, měna.. to přece zasáhne hotovost stejně jako bankovní účty. Funkčnost (směnitelnost) hotovosti je plně závislá na stavu společnosti, pokud dojde ke kolapsu, bude vám hotovost stejně platná, jako mrtvému zimník. To, co potřebujete, nejsou papíry s obrázky dávno mrtvých mužů, ale vztahy, které vám umožní fungovat i bez nich. Představa, že se udřu k smrti, aniž bych viděl svoji mzdu. mě neděsí, protože jsem ji stejně už dobrých deset let neviděl. Já se na ní nepotřebuji dívat, já ji… Číst vice »

fajt
27. 1. 2016 10:47

pan Tribun je na vysoké intelektuální úrovni ( a na té i setrvává při běžné diskuzi ), problém je v tom, že svět se svými činy je trochu více méně špinavá nádoba o několika nesourodých vrstvách, kde procesy neprobíhají v čistě teoretické rovině a kde hlavní činitelé si dovolí nedodržovat zákony a zákonitosti, které pro existenci lahvové kapitál emulze sami nastavili – pak algoritmus přežití každé společenské vrstvy má jiný životní řád a v podstatě platí, že co na hoře je přínosná evoluce, je dole čistě vražedný ( většinou velmi divoký ) chemický proces. ..)

Aleš
Aleš
27. 1. 2016 10:54

Není to stejný postih. Karta může být blokována, všude ji nevezmou, transakci s kartou můžeme provést jen za pomoci terminálu (který nemá kdokoliv a na který je potřeba elektrický proud), tato transakce bude vždy pod kontrolou velkého bratra. Bankovky můžete směnit se zbožím, bez pomoci elektřiny, terminálu a asistence velkého bratra a rizika neuplatnění. Navíc během inflace, či během růstu cen (či omezení dostupnosti služeb, surovin, zboží a produktů) můžete s penězi dřív (anebo při blokaci karet či rychlém nástupu jevů) vůbec peníze použít a majitelům karet zbydou jen oči pro pláč. Navíc každý elektromagnetický sráč včetně čteček má elektromagnetickou… Číst vice »

Alena
Alena
27. 1. 2016 10:58

NWO- nový světový řád- musí být zaveden stůj co stůj- k tomu patří neodmyslitelně i konec peněz v hotovosti, k tomu patří i nepodmíněný příjem.
Zvlášť vhodné pro nově příchozí. Životní úroveň nám bude nadiktována, a bude téměř stejná, vždyť snaha o zánik střední třídy je veliká.
Pokud se podivuji nad tím, jak je toto možné,
http://www.novinky.cz/zahranicni/392948-danka-se-ubranila-sexualnimu-utocnikovi-ceka-ji-zrejme-pokuta.html
je to jen proto, že jsem neprošla mediální sluníčkovskou masáží tak intenzivně, jako na západě. Ovšem ještě mám šanci, Tribunové, Janiky a pod. ve své agitce čile pracují

abx
abx
27. 1. 2016 10:59

uvahy vo vysokej slonovinovej vezi. zivot tam dolu to je cosi primitivne, nevdacne, dokonca, tie mravce tam dolu prekazaju :)))

Bety
Bety
27. 1. 2016 11:21

Člověk se nemusí jen bát, že přijde o cennosti (stejně žádné nemám).
Podstatné je to, že si pak bez karty nekoupíte ani ten rohlík.
Tribunovi ta možnost bude jistě dopřána, pilně sbírá plusové body.

peter.
27. 1. 2016 11:54

Tribun napsal
V čem vám vůbec hotovost dává svobodu?

Ak si odmyslím dobrý pocit z toho,že aj keď mi zablokuje niekto účet,neskapem od hladu,tak napríklad môžem dať vnúčikovi euro,aby si kúpil zmrzlinu.Môžem dať almužnu žobrákovi,a môžem si kúpiť na dovolenke suvenír od pouličného predavača.Je toho veľa.Ale vy sa asi naozaj potrebujete predvádzať.Preto tu exhibujete svojimi nič neriešiacimi príspevkami.A prepáčte!V.Klaus je pre mňa predsa len väčšou autoritou ako vy a to vo všetkých ohľadoch.

Tribun
Admin
27. 1. 2016 11:57

Sio napsal
Takže o tom, co kdo vlastní, nikdo nemusí vědět.

Ale musí. To je totiž podstata vlastnictví.

Alena
Alena
27. 1. 2016 12:04

Tribun napsal
Ale musí. To je totiž podstata vlastnictví.

to je spíš podstata policejního státu. Nejenom všude kamery a čipy, ale totální kontrola nad všemi aktivitami občana

Martin (už bez taky m)
27. 1. 2016 12:17

Tribune nesouhlasím. Víte proč došlo k mnoha mylným odhadům v lidské minulosti? V naprosté většině případů proto, že posuzující sice věděl o různých vlivech, důsledcích a účincích, ovšem a) nepřišel na všechny, b) přisoudil jim špatně konkrétní vliv a význam (navíc v čase proměnlivý), c) neuvažoval o synergičnosti vlivů… mohli bychom ještě pokračovat o dost dále. Například o onom „efektu“, který způsobuje, že TO CO CHCETE VIDĚT pokládáte za nejzásadnější. Jistě, nelze řešit vše a neustále. Máme každý právo věci vidět jinak – právě v tom je mj. síla společnosti i ekosystémů- že nejen jsou různé, ale vnímají a vyhodnocují… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
27. 1. 2016 12:27

Tedy „po lopatě“ k předešlému doplním: JDE O NÁSTROJ TVORBY DAVU, STÁDA. Stejným nástrojem ne například… STRACH… co „nejbezprostředněji“ vnímaný… takže světe div se… ano, ty mince a papírky jsou ve své době a za určitých podmínek (které se ovšem mění) jedním z nástrojů VOLBY – nenapsal bych že SVOBODY… Ale: volba a MOŽNOST VOLBY je jednou z „podstat“, základen SVOBODY. Té „míry“ svobody které jako jedinec můžeme mít… Je totiž i „vrstva“ celospolečenské svobody… o kterou Vás připraví právě DAV – a nejlépe vyděšený STRACHEM… O mince, bankovky resp. jejich hodnotu nás může ledacos připravit – ovšem postupně –… Číst vice »

Bety
Bety
27. 1. 2016 12:28

Jen si vezměte, kolik na to zařve malých prodejen, trhovců a služeb – bez čtečky nezaplatíte ani švadleně, ani za jablka na trhu…. Máte zahradu a na vašem účtu není nákup semínek schválených EU? Ani netušíme, kolik podobných blbostí EU schválila a zatím nemá možnost postihů za neposlušnost…
Byla by to absolutní kontrola a ta je snem každého predátora.

karpi
karpi
27. 1. 2016 13:45

Když vás nenechají zaplatit ten rohlík, tak si ho pořád ještě můžete – a budete muset prostě vzít, kde je problém..? ,)

Viky
Viky
27. 1. 2016 13:54

Tribune, Vy se nezdáte. „“V čem vám vůbec hotovost dává svobodu? „“ V ničem. Ale máte-li na výběr mezi existujícími možnostmi je výběr jedné z možností svobodou Vašeho rozhodnutí. „“Jaký je rozdíl mezi tím, že vám stát nařizuje platit korunou, nebo když vám nařídí platit kartou?““ pokud to nevíte (a Vy to určitě víte), tak žonglujete s obsahem a formou. Obsahem je zde koruna (jakákoliv jiná měna), jež musí být přikázána, aby vůbec to, co nazýváte „vztahy“ mohlo na daném území fungovat. (Ale i mezinárodně.) Přikázat jednu z možných forem, to není totéž, jako přikázat nutný obsah. „“Skutečně svobodou volbu… Číst vice »

Viky
Viky
27. 1. 2016 14:05

Peter, tohle se mi moc líbí : „Môžem dať almužnu žobrákovi“, představil jsem si Peter žebráka s registrační pokladnou místo klobouku, a hned vedle by ležela čtečka karet připojená na internet. Jako další vývojové stádium rozvoje civilizace.

hudryper
hudryper
27. 1. 2016 14:07

karpi napsal
karpi • 27. Leden 2016

Když vás nenechají zaplatit ten rohlík, tak si ho pořád ještě můžete – a budete muset prostě vzít, kde je problém..? ,)

Vidíte to přímo průzračně jednoduché. Dovolím si Vám poradit . Jestli jste ji dosud nečetl,půjčte
si v knihovně knížku „Černý obelisk“ od Erika Maria Remarque. A budete mít úplně jasno.

karpi
karpi
27. 1. 2016 14:24


OT: Mám už drahnou dobu u postele nedočtené Stíny v ráji. Dobré, ale nedočtené. Beletrie je v dnešní době luxus. Čtu spíš odbornou. Mimochodem myslím že nejlepší citát z této knihy už jsem si zapsal: „..kdyby Evropa dala Hitlerovi co chtěl, žádná válka nemusela být.“ .)

k věci: Co se píše v Černém obelisku? O jednoduchosti? Někdy je jednoduchost prostě nevyhnutelná poslední fáze narůstání složitosti.

Viky
Viky
27. 1. 2016 18:20

stane „“Cirkulace několika měn je nejen možná, ale podle některých neortodoxních ekonomů dokonce vysoce žádoucí. Např. 1 láhev slivovice je velmi populární a v některých oblastech našeho státu velmi často používaná měnová jednotka…““

Ano, to je velmi vhodná alternativa, I když je pravda, že trpí i některými nedostatky. Ani jí se nevyhýbá padělání, nebo inflace. Padělání se ve slušných kruzích netrpí a inflace bývá také pouze vázána na sezónu. Ovšem jasně je na ní vidět neperspektivnost bezhotovostních plateb. Neopatrný bezhotovostní převod (máš u mně flašku!) může vyvolat nežádoucí pozornost exekutora a znemožnění transakce.

racek
racek
28. 1. 2016 22:50

No, je to celkem jednoduché. Stačí knoflík či klávesnice a světový dobroděj určí, že za své názory pan Tribun bude mít zablokovaný účet a karty a nebude ani smět cokoliv koupit. Což je jistě velice dobré vyhlídky pro člověka, který má čisté svědomí a konformní názory a je naprosto loyální k vládní moci …Mě by to ovšem tak trochu s….lo. Samozřejmě, jen chvíli, neb bych včas umřel hlady a žízní. Krásný to svět. Ve Švédsku to bude brzo už spuštěno. No, ještě ty čipy, abychom měli přehled o pohybu a elektronické karty vozidel, aby jsme viděli, jestli dodržujeme rychost či… Číst vice »

Honza999
Honza999
30. 1. 2016 9:26

Ovšem neexistence hotovosti by měla i mnoho kladných stránek. Velmi kladných… Ale jako vždy… Záleží na tom, KDO BY TO VŠE MĚL POD PALCEM!!!! Ve skutečně demokratickém státě, ve státě patřícím opravdu občanům v něm žijících a který by opravdu měl zájem na blahu společnosti by neexistence hotovosti zabránila korupci, úplatkářeství a majetkové trestné činnosti. Není problém zajistit, aby všechny standardní legální finanční operace zůstaly anonymní. Věděl by o nich jen počítač, který by vše sledoval. Existovaly by algoritmy vyhledávající podzřelé transakce. Podezřelé transakce by pak byly (při zachování anonymity přezkoumány několika navzájem se neznajícími experty s teprve poté, co… Číst vice »

racek
racek
30. 1. 2016 15:45

Honza999 napsal Ovšem neexistence hotovosti by měla i mnoho kladných stránek. Velmi kladných… Ale jako vždy… Záleží na tom, KDO BY TO VŠE MĚL POD PALCEM!!!! Ve skutečně demokratickém státě, ve státě patřícím opravdu občanům v něm žijících a který by opravdu měl zájem na blahu společnosti by neexistence hotovosti zabránila korupci, úplatkářeství a majetkové trestné činnosti. Není problém zajistit, aby všechny standardní legální finanční operace zůstaly anonymní. Věděl by o nich jen počítač, který by vše sledoval. Existovaly by algoritmy vyhledávající podzřelé transakce. Podezřelé transakce by pak byly (při zachování anonymity přezkoumány několika navzájem se neznajícími experty s teprve… Číst vice »

Honza999
Honza999
30. 1. 2016 22:20

Nepostřehl jste, že člověk by se ke konkrétním informacím dostal až tehdy, když by vyhodnocovací počítačový systém nalezl nestandard. A i ten člověk posuzující zda opravdu jde o nestandardní operaci by netušil, jakou osobu posuzuje – a nebyl by jeden, bylo by jich několik na sobě nezávislých, co by se navzájem neznali. Stačilo by několik tisíc expertů, ze kterých by počítač náhodně vybral dejmetomu 5 až 9, co by dostali k dispozici podezřelé výpisy z kont a pokud by většina z nich prohlásila transakce též za podezřelé, šlo by to dál – a zase, šetření s již identifikovanými daty by… Číst vice »

PPK
PPK
31. 1. 2016 1:37

Musím uznat, že ve srovnání s koncepčně odbytým a ideologicky zatíženým základním autorským článkem bez smysluplného závěru, který by zdůvodnil, proč to bylo vlastně napsáno, tak příspěvek pana Honzy999 je pro mne daleko zajímavějším myšlenkovým počinem. Přesto, že jej sice rovněž nemohu přijmout s jednoznačným souhlasem, tak musím konstatovat, že jej vidím už jako vyšší level tvůrčího myšlení a snahy o hledání řešení problému peněz. Rovněž mám pocit, že myšlení pana Honzy999 možná souvisí i s jeho IQ a vzděláním, které má asi mnohem blíž k uchopení podstaty principů IT, než je tomu v osnově tápajícího laika Tribuna. Jaké jsou… Číst vice »

Honza999
Honza999
31. 1. 2016 9:44

Domnívám se, že „velký bratr“ by byl nestranný. Těžko by tam programátoři zanesli zadní dvířka. Ani oni sami by totiž netušili, kdo oni sami v systému jsou. Byly by dva oddělené informační okruhy. V jednom by figurovali občané pod „nicky“ a ten by vyhodnocoval transakce. Druhý by pak „překládal“ kdo je kdo, ale překlad by byl podmíněn zase rozhodnutím třetí nezávislé strany. Paranetry posuzování by nebyly „pokud pan Novák….“ Parametry by byly pokud osoba „číslo xxxxxxxxxxxxxx“ je účastníkem podezřelé transakce (přičemž to xxxxxxxxx by bylo vygenerováno pro každý konkrétní případ extra. Pokud by systém povolal do akce lidský faktor, i… Číst vice »

Honza999
Honza999
31. 1. 2016 9:46

a betonárka mu platila prostitutky, přičemž by majitel betonárky tvrdil že je šuká sám. Jenže i tu by se časem provařilo, kam prostitutka opravdu šla a navíc – kolik lidí by majitel betonárky takto mohl uplácet, aniž by zastínil Casanovu? Pochopitelně by musel být do „provozuschopného stavu“ dotažen zákon o střetu zájmů a státní zaměstnanci by nesměli podnikat, aby úředníkova firma neposkytovala betonárce právní, materiální či jakékoli jiné „analýzy“. Potom by uředník těžko riskoval a nechal se korumpovat, pokud by nešlo riziko přeměnit na hmotný prospěch. Ohlídat by šlo i to, aby nešlo kličkovat. Systém by sledoval takové věci jako… Číst vice »

PPK
PPK
31. 1. 2016 11:34

Pane Honzo999, nadarmo se neříká, že dobrými úmysly bývá dlážděna i cesta do pekel. Imho je chybou, snažit se o řešení nejsložitější, kdy je tvůrce myšlenky unášen představou, že nějaký „počítací stroj“ MUSÍ být nestranný už jen proto, že je to stroj. Nestranný nebude, i kdyby mu někdo v dobré víře vymyslel sebevíce funkčních pojistek. Proč? Protože právě v tom jejich množství a pro to jejich množství – tam pak nakonec někdo jiný o to snadněji umístí nějaká jediná, avšak plně postačující, zadní vrátka. Ergo, složitost systému to nevyřeší a navíc, bude to pořád ten Velký Bratr. Stroj, který nebude… Číst vice »

Honza999
Honza999
31. 1. 2016 12:10

Tu zodpovědnost pak bude mít onen lidský faktor. A jak jsem napsal, budou to lidé nezainteresovaní na tom někoho protěžovat – protože nebudou vědět, koho prověřují. Podle mého by systém v zásadě odřízl lidi od příležitostí se přiživit na úkor jiných a tím by je přinutil k poctivosti. Jinak to nejde – nechcete mi přece tvrdit, že ta pravá svoboda spočívá v právu okrádat jiné?
Jen tak mimochodem – onen systém počítá s tím, že banka bude státní a že tvorba peněz pákovým efektem „z ničeho“ bude též nemožná.

Viky
Viky
31. 1. 2016 12:11

Honzo999 – jste snílek. Je to dobře míněný sen, ale špatně končící a ve skutečnosti (velmi) neuskutečnitelný. Technicky asi ano, společensko-ekonomicky ne. Pokud provedete podobná opatření v jedné zemi, tak ji musíte dokonale izolovat. Řeknu Vám, co by podle mého názoru, nastalo. Velmi rychle by se začala tvořit alternativa. Používalo by se oběživo jiných zemí, a rozšířila by se šedá ekonomika. Malá část korupčního zla by byla rychle potlačena, a ta podstatnější by se prostě přizpůsobila nové situaci. Myslíte, že to nejde? A jak snadno! K uplácení by se používaly jiné měny a finanční ústavy v zahraničí. Jednoduše by plátce… Číst vice »

Honza999
Honza999
31. 1. 2016 12:50

Ovšem ona transakce proběhlá na Bahamách by nebyla ekonomicky využitelná u nás. Korupčníkovi by přišly peníze z Baham – a byl by vyzván, aby doložil jejich původ a legalitu, aby prokázal, jakou protislužbu bahamské straně odvedl. Jak jsem již napsal, „rozdávání peněz“ z plezíru by hodnotil soud. Stejně tak odeslání peněz na Bahamy by muselo být zdůvodněno (prokázáním nějakého plnění ze strany „bahamské“ firmy). Veškeré materiální transakce na území ČR by rovněž musely být finančně transaktovány též v rámci ČR. Tedy „bahamská firma“ by měla na území ČR svou pobočku, která by prokazovala své účetnictví a činnost provozovanou na území… Číst vice »

PPK
PPK
31. 1. 2016 15:30

Zkrátím to na minimum: Pokud se alespoň podaří prosadit EET, plnou státní kontrolu dotací a hazardu a povinnost prokazování původu majetku nad (dejme tomu) 15 milionů Kč, teprve pak to bude alespoň částečný (i když jen malý) úspěch nového, spravedlivého a rovného práva v ČR. Ovšem ale, bez tvrdých represí při prokázaném porušení těchto zákonů (jak je zde dosud zvykem), budou ty zákony k ničemu. Bohužel fakt, že Filipova KSČM v parlamentu z velké části nyní představuje už jen jakýsi skanzen voskových figur, to je ovšem problém, který Ransdorfova smrt ještě více zakonzervuje.