Perličky z tisku za červen 2017

*Profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University Igor Lukeš: „Pokud mluvíme o vládních představitelích Maďarska, tak ty bych nejraději poslal do nějakého psychiatrického zařízení, protože tihle lidé měli v roce 1989 dlouhé vlasy a bojovali za liberální hodnoty, tak nechápu, jak mohli takhle otočit. My jsme si mysleli, že ty instituce, které byly v Evropě vystavěny za pomoci Spojených států, budou napadeny Ruskem, resp. Sovětským svazem, ale Sovětský svaz si je nedovolil napadnout. A kdo na ně útočí teď? Americký prezident Donald Trump. Trump přichází do Evropy jako bořitel a říká: NATO je bezvýznamné, obchodní dohody hodím do koše, a tak podobně,“ kroutil nechápavě hlavou Lukeš.

*Exdiplomat Kolář: „Rusko je opravdu přesvědčeno, že pro svou bezpečnost musí mít kolem sebe kordon států a tyto destabilizovat. Proto sankce proti němu nebudou v nejbližších letech odvolány. Jsem navíc přesvědčen, že o jejich osudu navíc rozhodne Německo. Sankce jsou dobré, jejich odvolání by bylo přiznáním porážky.“

*Rusko už není pro nás partnerem, uvedl generál Bornemann. Stabilita v Evropě může být jen tehdy, když bude Rusko mimo. Dnes je pro nás důležitější Polsko a Pobaltí. Vztah k Rusku bude v budoucnu v Německu ještě kritičtější, než je dnes.

*Na vlně rusofobie u nás jede pár lidí v médiích. Někteří dobojovávají svou pohodlnou bitvu s předlistopadovým režimem, s ruským a komunistickým strašákem.

*Nenávistná propaganda proti Rusku začíná připomínat nacistickou rétoriku proti Židům. Opět záplava lží, pomluv, výmyslů, urážek a osočování zaměřená na okradení, zotročení a fyzické zničení národa, který překáží imperiální zlodějské a násilnické expanzi. Konec konců, oslavování nacistické éry vidíme v přímém přenosu na Ukrajině i v Pobaltí, které údajně ohrožuje Rusko. Od ministra obrany pravděpodobně nikdo moudra ani nečekal, možná, že do něj pan poradce soudruh exgenerál, či první náměstek nestrčili tu správnou paměťovou kartu či flashku.

*Blisty: Martin Schulz sdělil Orbánovi: Žádní uprchlíci = žádné dotace. Andrew Stroehlein, HRW: Je dobře, že na ně vyvíjejí nátlak, ale daleko lepší by bylo jim vysvětlit, že je to nikoliv povinnost, ale příležitost.

*Marine Le Pen: V každém případě bude Francie vedena ženou: buď mnou, nebo paní Merkel.

*Donald Trump oslavil své 71. narozeniny. Nejlepším dárkem pro Trumpa by byla jednosměrná letenka do Ruska.

*Na Ukrajině obchází anekdota, že Julia Timošenková, když se dozvěděla o rozhodnutí stockholmského soudu, vytáhla ze sklepa své invalidní vozítko.

*Čekat vlastenectví od úředníků, kteří odvezli své rodiny do zahraničí, je stejně pošetilé jako prodávat sádlo Arabům.

*Geniální aforismus starosty Vitalije Klička: Aby voda byla horká, musí být zahřívána!

*„Vyvezli jsme tolik demokracie, že už nám jí zde moc nezbylo,“ komentoval Kuras vývoz demokracie na Blízký východ.

*Doslovná citace premiéra Sobotky pro Právo: Moje vize České republiky je vize země, kde nevládne mocenská dvojice Andrej Babiš a Miloš Zeman. V takové České republice by se dýchalo daleko volněji.

*„Masaryk, ten chlapík byl vůbec obdivuhodný. On se dokázal postavit před legionáře a poslat je na smrt a oni šli, protože mu věřili. A pokud my se takhle podobně nezmůžeme znova, tak tu zemi nedobudujeme,“ uvedl Zaorálek.

*Někdo by si mohl myslet, že semknutá strana skandovaně tleskajících funkcionářů u nás nemůže dosáhnout dokonalosti severokorejského vzoru. Nevím, rozhodně se k němu může hodně přiblížit.

*Podle Zbořila ČSSD systematicky pracuje na tom, jak se stát bezvýznamnou politickou stranou se spoustou svých členů vyšetřovaných, odsouzených anebo na útěku.

*Jak říká kolega Schwarzenberg, dotace jsou svinstvo, ale jsou příjemné.

*Besedníci však vydali aspoň katalog s titulem Dialog. Zárukou onoho dialogu (rozuměj hochů, kteří spolu mluví, s ostatními se nedialoguje) je starosta Besedy Jiří Stránský, a to je pověstný zastánce jednosměrné sice, leč demokracie.

*Rudolf Battěk: Dámy a pánové, takto praví člověk nadnárodně monopolní: Já velmi cítím s chudými lidmi a chci jim pomáhat, ale abych jim pomáhat mohl, musím já být bohatý a k tomu mi zase mohou pomoci právě ti chudí, jichž si vážím a mám je rád.

*Americký sociolog Ch. W. Mills kdysi upozornil, že převraty prováděné chudými vrstvami probíhají náhle, zatímco převraty prováděné elitami probíhají postupně a jakoby neviditelně. Přesně to se stalo v Evropě.

*Státy Evropské unie jsou diktátorskými režimy s různou mírou totalitního chování. Není žádný důvod, proč by politici měli brát ohled na mínění občanů.

*V Turecku zapsal provládní list Donalda Trumpa na seznam teroristů. Fotografie Trumpa a Tillersona se vyjímají v odstavci Tito teroristé jsou hledáni.

*Z hesla reprezentujícího evropské hodnoty, které se dají i dnes stručně definovat starým známým heslem: liberté, egalité, fraternité (svoboda, rovnost, bratrství), se postupně stalo, jak je možné odvodit z praxe těch nejvyčpělejších evropských zemí: captivité, ilegalité, soumission (captivité – uvěznění, zbavení svobody, zajetí, illégalité – nezákonnost, protiprávnost, nezákonný čin, ilegální postavení, soumission – podrobení, podmanění, vzdání se, kapitulace).

*Těžko vyhovíme požadavku p. Hořejšího, abychom adoptovali současný model chování pobaltských států, neboť české SS neexistovaly, proto je nelze glorifikovat. Na migranty se netřeba rozvášňovat, budou nám vnuceni silou, i když euroatlantické pomocníky štve, že je obyvatelstvo nebude vítat s mávátky.

*Fendrych, Kostlán, Hořejší – Nejsvětější Trojice humanistů. Není to zase až tak zlé, česká diplomacie se lepší, přidala se v OSN k baltským státům a společně s nimi nehlasovala pro rezoluci proti glorifikaci nacismu, slibný začátek, že, pane Hořejší? Já sem věděl, že ten pomník Reinhardovi nakonec někde postavíme.

*Musím říci, že považuji za projev zcela nepochopitelné tuposti, když si někdo myslí, že posílí evropské hodnoty (vyjádřené heslem liberté, egalité, fraternité) tím, že sem doveze statisíce, případně miliony lidí, kterým jsou tyto hodnoty zcela cizí a z náboženských důvodů je odmítají. Páč profesoři se běžně vozej z jedný univerzity na druhou, tak si myslej, že to tak bude fungovat i s pastevcema. Člověk jen žasne, s jakou urputností se lidé jako pan Hořejší urputně snaží rozvrátit evropské demokratické režimy.

*Žádné no-go zóny neexistují. Ale radši do těchto oblastí nechoďte.

*Včerejší televizní vystoupení prezidenta byla jen další lžíce bahna ze dna hnojiště. Už jen půl roku, napsal Ženíšek.

*Zeman je pro nás ohromné ponížení a vlastně pokračování ponižování z dob komunismu, kdy jsem se styděl, že jsem Čechoslovák, říká programový ředitel knihovny Václava Havla Jáchym Topol. Komunistické Československo byla ubohá zakomplexovaná zem buranů obtočená ostnatým drátem – a moc jsme se od té doby bohužel nezměnili. Když dneska řeknu v cizině I am from Czech Republic, tak se stydím před každým, kdo o nás něco ví. Možná je v tom něco mystického, jak se to kyvadlo za Havla vychýlilo obrovsky nahoru a jak to pak šlo strašně dolů. A je jedno, jestli jste k Havlovi coby politikovi kritičtí nebo ne, byl to prostě inteligentní chlap, se kterým byla navíc ještě legrace.

*Ministr kultury, bývalý šéf Úřadu pro studium totalitních režimů Daniel Herman: „Německo je dnes oporou evropské demokracie. České země vždycky byly součástí tohoto plodného soustátí Svaté říše římské, tu demontoval až Napoleon Bonaparte. Pak tady plus minus sto padesát let nebyla a po těch děsivých zkušenostech druhé světové války je tato prastará myšlenka evropské integrace opět na světě. Slepá kolej, kdy jsme po druhé světové válce byli vytrženi z tohoto souručenství a spíš jsme byli nasměrováni na jakousi orientální despocii zahalenou do marxistických hesel, je zaplaťpánbu více než čtvrt století za námi. Je třeba se vracet na tu kolej, která vede tam, kam směřují vyspělé země Evropy.“

*Lidovci přitahují zmetky jako mucholapka.

*Květa: „Společnost řízená psychopaty a sociopaty nemá totiž šanci přežít. Zlatý středověk se svými desátky! Stát se stává největším ochráncem zájmů bohatých a organizuje proces, ve kterém se na ně chudí skládají. Je neuvěřitelné, jaké kreatury se dostávají k moci. Stát a bankéři solidárně na jedné lodi. Dokonalá symbióza parazitů!“

*O zanikajících tradičních politických stranách, s nimiž vlastně končí dosavadní podoba demokracie a možná i demokracie jako taková, o Bruselu plném neschopných a současně všehoschopných lídrů… Náš svět, na který jsme byli zvyklí, se bortí a upadá do chaosu.

*Jan Keller: Faktem je, že obránci názorů Václava Havla by dnes při volbách nepřekročili pětiprocentní hranici. Kdyby tomu tak nebylo, už dávno by vytvořili vlastní stranu a šli do voleb s poněkud neoriginálním heslem, že pravda a láska porazí lež a nenávist. Mimochodem je to heslo docela nenávistné, protože předpokládá, že pravdu má jen jeden, zatímco všichni ostatní lžou. Tohle heslo vůbec nepřipouští, že každý může mít svůj díl pravdy a nikdo na ni nemá monopol. Kavárna na ni monopol už vůbec nemá, i když si to o sobě myslí.

*Andrej Babiš je jistě s polistopadovým vývojem naopak velmi spokojen. Kdyby nepřijely v 68. ruské tanky, mohl být majitelem Kosteleckých uzenin o dvacet roků dříve. Co se týče umělců, poměrně dost lidí je přesvědčeno, že mnozí umělci jsou schopnější naučit se nazpaměť text, který pro ně někdo připravil, než myslet vlastní hlavou. Zajímavé je, že každý umělec je tak jaksi automaticky vydáván za výjimečnou osobnost, i když jeho konkrétní umělecký přínos nebývá vždy snadné dohledat.

*Indonéský přítel píše, že z jejich pohledu z druhé strany zeměkoule je největším bezpečnostním rizikem na světě Evropská unie.

*Podle americké ústavy může vyslat vojska do války jedině Kongres. Kongres vyhlásil válku jen jedenáctkrát v celé své historii. Naposledy proti Japonsku. Všechny ostatní války, počínaje v Koreji a Sýrii (zatím) konče, jsou z hlediska americké ústavy nezákonné. O tom se nemluví, nepíše. Ale to je americký problém. Náš problém spočívá v tom, že si musíme ujasnit, nač je nám NATO bez U.S. kavalérie.

*Jan Schneider: S americkým postojem proti terorismu je to asi tak, jako v tom vtipu o mladém právníkovi, který se přiženil do rodiny slavného advokáta, který mu jako svatební dar předal obrovskou, dlouho se táhnoucí, mediálně sledovanou kauzu. Zanedlouho tchán potkal svého zeťáčka, an k němu běžel a nadšeně hýkal: „Papá, papínku, já jsem ten soud konečně vyhrál!“ A starému právníkovi se oči vykloubily k nebesům, zalomil rukama a zabědoval: „Bože můj, to je ale nébich! Vždyť ho ten případ mohl ještě tolik let dobře živit!“

*Kdyby se začaly prát dva členské státy NATO, třeba Řecko s Tureckem, nebo kdyby nás Polsko znovu napadlo, jako v roce 1939, komu by přišly Spojené státy na pomoc? Kdoví, co všechno se kancléřce Merkelové honí hlavou. Možná si myslí, že Německo je už osvobozené dost, a že by se Američané konečně mohli zvednout a jít domů. Možná jí konečně došlo, že si nechává zbytečně nadávat za ty uprchlíky, které slíbila zpacifikovat, když se zvedli z Asie poté, co tam Američané hájili své uhlovodíkové zájmy. Prostě že by si Američané ten bordel po sobě mohli začít uklízet sami.

*Slova nedávno zesnulého Zbygniewa Brzezinského: „Zbraně existují proto, aby byly použity.“ Obchod se zbraněmi není divadelní hra, to je byznys se smrtí lidí.

*První americký plán leteckého útoku na Sovětský svaz byl připraven již 2. září 1945. Generál Lauris Norstad, odborník na letecké útoky, žádal 466 atomových bomb typu Fat Man (tato bomba, těžší a účinnější než Little Boy, byla svržena na Nagasaki). Počítal s tím, že během krátké doby by mělo být zničeno 66 strategicky důležitých sovětských měst a vojenská i průmyslová základna země by tak byla vyřazena z provozu. Uskutečnění tohoto plánu se zadrhlo na dvou nepříznivých faktorech: odborníci v Los Alamos, kde se vyráběly atomové bomby, prohlásili, že nemohou dodat ročně víc než 10-12 kusů; velitelé leteckých sil zase namítali, že nemají dost letišť v blízkosti sovětských hranic, protože dolet jejich bombardérů je omezen. Střízlivý výpočet ukázal, že zásoba atomových bomb nezbytná pro přepad SSSR by byla hotova až za 38 let. Vojenští odborníci, Clifford a Elsey, byli pověřeni vypracovat plán útoku proti SSSR. Hlavní úder měl být veden proti ropným zdrojům – během devíti měsíců mělo být zničeno 80 % naftových polí. Politické cíle byly nejasné, ale seznam měst, které mají být vymazány z mapy, byl stanoven s přesností odpovídající strohé řeči vojenských plánů. Ze seznamu 24 měst cituji: sedm atomových pum na Moskvu, tři na Leningrad, dvě na Charkov a Stalingrad, po jedné na dalších dvacet cílů. Příprava III. světové války se naštěstí protáhla, a když v roce 1949 Sovětský svaz vyvinul vlastní atomovou bombu, vojenské plány útoku na SSSR se rázem staly nepoužitelnými. (Truman v březnu 1946: „Sám Pán svěřil Spojeným státům vedení světa.“) Pokud jde o Trumanovu chuť zopakovat si požitek spojený s odpálením atomové bomby, málokdo připomene fakt, že on vlastně luskl prsty ještě jednou. Bylo to v roce 1950, kdy během korejské války povolil generálu McArthurovi použít atomovou bombu. Nedošlo k tomu jen proto, že nebyly splněné základní podmínky rozkazu. Mohou za to Číňané, protože nepostupovali podle McArthurovy předpovědi.

*Velká Británie společně se Spojenými státy vojensky podporuje Saúdy vedenou koalici při decimaci Jemenu, aby ústy Mayové „byli britští občané v bezpečí“. Ponecháme-li stranou absurdní cynismus britské premiérky, jež obhajuje páchání válečných zločinů v zemi, která se hlavně kvůli saúdské blokádě ocitla v sevření hladomoru a epidemie cholery…

*V době, kdy byla Británie zaangažována v korejské válce, žádný Severokorejec nebo Číňan neútočil na londýnské metro nebo autobusy. Podobně tomu bylo v případě USA a Vietnamu. Ale taková doba je pryč a je to děsivá lekce: Politici, kteří podporují takové vojenské operace, jsou v bezpečí, ale obětmi jsou ti vskutku nevinní, kteří slovy onoho wahhábistického klerika musí vydržet „to nejhorší utrpení“. Věci se musejí změnit, kázala nám Mayová. Ale k tomu by bylo potřeba změnit premiéra, dodává Fisk.

*Po rozpadu Sovětského svazu se rozpadla i sovětská flotila, zdálo se, že z oceánů se stane po celá desetiletí velké americké jezero, říká bývalý velitel spojeneckých sil v Evropě, admirál James Stavridis. Právě teď tato éra skončila. Je zřejmé, že jak Rusko, tak Čína mají v úmyslu napadnout USA na moři. Otázkou je, co budeme dělat, píše se v článku.

*A George Friedman dokonce tvrdí, že Německo během posledních patnácti let zlikvidovalo konkurenci v celé eurozóně a stalo se exportní velmocí s nejvyšším přebytkem od svého sjednocení. Jenže za výrobky a služby je potřeba platit, takže když Německo exportuje zboží do ekonomicky slabších zemí, které nemají peníze, tak jím na ně musí půjčit. To ovšem znamená, že Německo získává sice exportem peníze, které však pocházejí z úvěrů, které odběratelům poskytují německé podniky či banky. Jenže ekonomiky sousedních států nelze vysávat donekonečna, poněvadž by zbankrotovaly stejně jako Řecko. Podle Friedmana se proto odbytiště, kam Německo exportuje, zmenšují. A pokud nebude mít Německo dostatek příjmů z exportu, nebude mít z čeho půjčovat jiným státům, které si tak nebudou moci kupovat jeho zboží. Rakouský ekonom Walter K. Eichelburg dokonce prohlásil: Kolaps již pravděpodobně nelze odvrátit, bylo by totiž nutné nechat zkrachovat banky. Ale jak to vypadá, spolu s bankami půjde ke dnu i stát. Banky takříkajíc strhnou stát do hlubiny s sebou. Dojde to asi tak daleko, že ten heterogenní útvar – jakým Evropská unie je – se rozpadne.

*Reportér se zeptal: „Bojoval jste proti komunismu?“ Brzezinski odpověděl: „Neklamte sám sebe ani hlavy lidí, my (Západ) jsme nebojovali s komunismem, ale s historickým Ruskem, bez ohledu na to, jak ho nazvete.“ Rusofob Brzezinski fakticky celý svůj život bojoval proti Rusku a nestaral se, zda jde o ruskou říši, Sovětský svaz nebo Ruskou federaci; hlavní bylo, že Rusko je nepřítel. A to i přesto, že Brzezinski měl kořeny v Rusku, jeho prarodiče jsou pohřbeni na židovském hřbitově poblíž Minsku. Nenávist k Rusku zásadně odlišuje Brzezinského od mnohem méně emocionálního Kissingera. Pokud názor Kissingera na Rusko vyjadřuje postoj anakondy, někdy syté, jindy ne, názor Brzezinského – to je postoj plný nenávisti. Postoj zmije.

*Tereza Spencerová: „Tým osamělých vlků. Vždy totiž útočí osamělí vlci, protože přiznat, že v Evropě působí sítě džihádistů, je pro politiky silně nevhodné.“

*Vybavíte si za poslední roky – nebo třebas i za poslední dekádu dvě – nějakou, klidně i sebepočetnější, milionovou demonstraci v Evropě, která by přiměla vlády něco opravdu změnit? Myslím, že tuhle fázi demokracie už máme, bohužel, za sebou. Lidé ale mohou politikům dál vzkazovat cokoli, samozřejmě… Máme přece demokracii, no ne? Německá starší žena dostala pokutu 1350 euro za tento vtip: Otázka: Máte něco proti uprchlíkům? Odpověď: Ano, kulomety a granáty. To už se vracíme do časů, kdy se za anekdoty končilo ve vězení, byť ale současně proti návratu do těch samých časů úporně bojujeme. Argument, že dnes je to přece něco úplně jiného a že se tím třebas chrání nějaké hodnoty, neberu. Co je to za hodnotu, když ji musíme bránit represí, aby se nám náhodou ta hodnota nezhroutila? To, že americké letectvo v Sýrii bombardováním brání syrské – legitimní – armádě v postupu na jejím vlastním území, je samozřejmě obrovský bizár. Íránský ministr obrany Hosejn Dehkán na saúdské pohrůžky přenesení války na íránské území reagoval varováním: Saúdové by neměli dělat hlouposti, jinak přijde vojenská odpověď, po níž z království nezůstane nic s výjimkou Mekky a Medíny.

*John McCain, americký senátor: „Putin je vrah. Neexistuje žádná morální identita mezi Spojenými státy a Putinovým Ruskem. Opakuji: neexistuje žádná morální identita mezi řezníkem a banditou a plukovníkem KGB a Spojenými státy, zemí, kterou Ronald Reagan nazval zářícím městem na kopci.“

*Ruský prezident Vladimir Putin se v rozhovoru pro režiséra Olivera Stonea přiznal, že se mu americký senátor za Republikánskou stranu líbí kvůli svému patriotismu. Ve skutečnosti je pro mě dokonce trochu sympatický. Ano, ano, ano, nedělám si legraci. Líbí se mi kvůli svému patriotismu a koherenci při obraně zájmů své země. Lidé s takovým přesvědčením, jako má senátor, kterého jste zmínil, žijí ještě ve starém světě a nechtějí se dívat do budoucnosti, nechtějí pochopit, jak rychle se mění svět, nevidí reálné hrozby a nemohou překonat svou budoucnost. Ta je vždy táhne za sebou zpět.

*Lidé ve Velké Británii, v USA i jinde chtějí, aby vláda reprezentovala všechny lidi, ne jen jedno procento.

*„O společné bezpečnosti Evropy se mluví snad už od Vídeňského kongresu (1815) a možná, že sešlí pánové ani nevědí, že proti nebezpečí z Východu a k obraně před islámem volal k odpovědnosti už Jiří Poděbradský v polovině 15. století. Už tehdy se to mnohým Evropanům nelíbilo, ale snad to teď dopadne lépe. Hlavně abychom se také dokázali shodnout, kdo je ten společný nepřítel. Když čteme a posloucháme různé vzácné autority evropské bezpečnostní politiky, zdá se, že už to dokonce ani není Vladimír Putin, ale někteří jsou přesvědčení, že jej nahradil Donald Trump,“ dodal Zbořil.

*Útoky NATO na chemický průmysl Jugoslávie se staly dokonce historickým precedentem. Tehdejší jugoslávské úřady oznámily, že chemické závody nebombardoval ani Adolf Hitler. Ani Adolf nemohl! A západní humanisté mohou.

*Každý poslanec si vydělal 18 miliónů 800 tisíc rublů za rok, tj. přibližně 1.6 miliónů rublů za měsíc. Průměrný plat Rusa v roce 2016 byl oficiálně 36,7 tisíc rublů za měsíc. To znamená, že ruský poslanec vydělal v roce 2016 143krát více než průměrný ruský pracovník.

*Žirinovskij: „Modlíte se za Evropu, pracujete na Židy, umíráte za Američany a přitom všem nenávidíte Rusy. Proto budeme mít léto s horkými dny.“

*Ty země, jež několik staletí objednávaly hudbu v mezinárodních otázkách, se nechtějí této role vzdát, řekl Lavrov.

*U Tillersona je věc jasná. Býval v čele Exxonu a má zájem na tom, aby americké zdroje na evropském trhu vytlačily zdroje ruské. Přitom je samotný americký plyn o 60 až 80 % dražší než naše konečná prodejní cena. Přesto mají být ruští spolehliví dodavatelé plynu z evropského trhu vytlačeni. Totéž se děje kolem ropy. Amerika tvrdí, že její zdroje jsou zajímavější, sice dvakrát dražší, ale politicky lepší, neboť jsou od přátel Evropy. Někteří podivní evropští politici chtějí zapomenout na hospodárnost a brát v úvahu jen politické priority. Od kapitalistické Evropy je to divné. Že by vyhlásili jednotnou socialistickou Evropu? Přizpůsobíme se i tomu.

*Profesor Oskar Krejčí: A že se dostaneme na periferii Unie? Ne, už tam dávno jsme. A že se začnou scházet ti z tzv. zdravého jádra EU? Ale oni se dávno scházejí. Když se něco rozhoduje, sejdou se Berlín a Paříž, a když se chtějí tvářit demokraticky, přizvou Italy a Belgičany. Léta letoucí. Rozhodovací proces má geopolitický rozměr. To není o demokracii. Demokracie nastoupí v okamžiku, kdy se řeší pomazánkové máslo. Když se řeší svržení vlády v Kyjevě, děje se to kabinetně.

*Ali Sina: Pokud by Rusové a Američané spolu vycházeli, znamenalo by to konec válkám. To je pro ně děsivý scénář a elita ho nedovolí za žádnou cenu. Vydělávají peníze totiž pouze prostřednictvím válek. Potřebují prolévat krev lidstva, aby si udrželi svou moc.

*Tereza: „Využít aktuální situace a rozpoutat válku proti Íránu – prý to chtějí nejrůznější Trumpovi poradci, kteří by tak rádi naplnili dávný sen izraelského premiéra Netanjahua vyslat místo sebe do války proti nenáviděnému Teheránu Spojené státy. Pentagon se ale staví na zadní a do žádné takové války jít nechce a prý to platí i pro jeho šéfa, ministra obrany Mattise, jemuž se jinak přezdívá Šílený pes.“

*Všechno, co říkáme „my“, je pravda, zatímco všechno, co říkají „oni“, je lež. Je zvláštní, že si ti „naši“ ještě pořád nepřipadají trapně. V Londýně vjel bílý muž mezi skupinu muslimů. U Calais devět Eritrejců chtělo zastavit kamion, tak mu postavili do cesty zátaras, kamion vzplál a řidič uhořel. V Paříži džihádista schválně vrazil do policejního auta, přičemž své auto měl nacpané výbušninami. A v Bruselu na nádraží chtěl džihádista zabíjet, ale byl to nějaký trouba a ani se nezvládl odpálit. Trochu veselo na posledních pár dní. Máte k těm činům nějaké poznámky? Tereza: Budu se jen opakovat. Zatímco americké a „koaliční“ letectvo v boji proti Daeši v Iráku a Sýrii za poslední měsíc zcela beztrestně zabilo něco přes sedm stovek civilistů, tak jsme na tom pořád dobře. Ještě nikdo z islamistů nám pořád – dejme tomu za posledních dvacet třicet let našich masakrů – neodpověděl na principu „oko za oko, zub za zub“. V Iráku naši bushovští „demokraté“ pozabíjeli nebo způsobili smrt 1,3 milionu lidí. To je vyzmizíkovaná celá Praha… Na onom útoku v Londýně mě „pobavilo“ snad jen to, že, když není pachatelem muslim, se všichni ošívají použít slovo „terorismus“. Když bombarduju a vraždím lidi po stovkách, je to demokracie; když se nějaký islámský fanatik někde v Evropě pokusí odpálit, je to nepřijatelný terorismus; a když se k odvetě rozhodne bílý terorista, je to maximálně zločin z nenávisti…

*Prohlášení ministra financí Wolfganga Schaeubleho agentuře Reuters týkající se Ruska a Číny: „USA nesmí nechat Rusko a Čínu dominovat. To by byl konec našeho liberálního světového řádu. Tento světový řád je pořád ještě lepší než ostatní možné řády z etických, politických a hospodářských příčin. A my chceme, aby tento řád pokračoval. V krajním případě my nechceme vidět, jak se oslabuje. Schaeuble zapomněl, že současná SRN existuje prioritně jenom díky souhlasu SSSR vedeného Gorbačevem.“

*Zeman: „Nacházím jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, kterou razil Leonid Iljič Brežněv a pojmem sdílené suverenity, což je pojem, který razí Evropská unie. Podotýkám podobnosti, nikoli totožnosti, abychom si dobře rozuměli.“

*Připomínáme našim čtenářům, že suverénní země Sýrie, jejíž vláda je mezinárodně uznávána OSN, pozvala Rusko a Írán, aby bojovaly s ISIS a Al-Kajdou. Spojené státy do Sýrie pozvány nebyly.

*Orbán: Žádáme německé politiky, aby nám dali pokoj. Dodal k tomu: Nevzpomínám si, že by Maďaři někdy říkali Němcům, co mají dělat. Vždy jsme se k nim chovali zdvořile. Jeden z voličů napsal: Pane Schulzi, takto není možno získat přátele a vyhrát volby. Ne každý občan EU chce přejít na islám.

*V minulosti, kdy měla Evropská unie méně členských států, bylo vše snazší, stačila si ještě postěžovat německá kancléřka.

*Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová ocenila německou kancléřku Angelu Merkelovou Řádem Vitolda Velikého, což je jeden z nejvýznamnějších řádů v zemi. Podle litevské prezidentky je řád vyjádřením vděku litevského lidu německé kancléřce za posílení litevské a panevropské bezpečnosti. Podle ní odpovědnost a statečnost kancléřky přispěla k tomu, že Evropa je bezpečnější. Německo totiž převzalo vedoucí pozici jednotek NATO v Litvě. Tváří v tvář hrozbám cítíme neochvějnou podporu Německa a víme, že se na ně můžeme spolehnout, řekla prezidentka podle jejího tiskového oddělení. Angela Merkelová byla už minulou sobotu oceněna papežem Františkem. Ten ji udělil medaili s olivovou ratolestí za její práci, kterou dělá pro mír.

*Přestože je americký volební systém prezentován jako model demokracie – je to zřejmý podvod. Jedná se o systém, který právně umožňuje superbohaté finanční oligarchii kupovat si kandidáty, strany i volby.

*Efektivní úder: Bylo vypuštěno 59 Tomahawků z torpédoborců Ross a Porter, které hlídkovaly v té době ve Středozemním moři. Jak Hersh s určitou ironií píše, úder byl velmi účinný, pokud jde o způsobení minimální škody. Takže první vypuštěné střely na syrskou základnu byly zaměřeny na sklady paliva. Zásah vyvolal obrovský požár, doprovázený mohutným dýmem. Kvůli tomu selhala téměř polovina naváděcích systémů Tomahawků, které pak již cíl nezasáhly. Byla to od začátku až do konce typická Trumpova show.

*Stát Ukrajina vznikl jako historický slepenec, který v Evropě nemá obdoby. A jako takový směřuje k rozpadu. Neodvážím se predikovat, jaký bude výsledek. Jen musím připomenout, jak se Západ zasadil za rozbití Jugoslávie, a dnes se pokrytecky brání rozpadu Ukrajiny, která je méně koherentní než bývalá Jugoslávie.

*Velmi trefně se kdysi vyjádřil prezident Reagan – kupodivu naší kavárnou uznávaný – o politické prozíravosti intelektuálů. Řekl, že kdyby si měl vybrat mezi tím, že by Senát USA tvořilo sto předních amerických intelektuálů, anebo spíše prvních sto lidí ve washingtonském telefonním seznamu, bez váhání by zvolil tu druhou možnost.

*Náboženství je jako pohádky pro děti a se srovnatelně nulovou mírou důvěryhodnosti.

*Jorge Luis Borges: Metafyzika je odnoží fantastické literatury.

*Macronův vstup není příliš povzbudivý. „Protože si myslel, že nejlepší formou přátelství je okamžitě si kopnout do zemí střední a východní Evropy. On se časem zorientuje,“ uvedl Orbán.

*McFaul byl velvyslancem v Moskvě v letech 2012-2014. Nyní má vstup do RF zakázán kvůli cílevědomému poškození vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Maria Zacharovová předtím říkala, že McFaul předvedl během své práce v Moskvě absolutní profesionální nepotřebnost.

*Apologeti nového režimu si už po čtvrtstoletí mohou dovolit znovu, alespoň verbálně, opět zcela všechno. Dokonce k tomu mají zase i Ústav pro studium totalitních režimů (za Protektorátu Bőhmen und Mähren měli podobní Ligu proti bolševismu a Národní souručenství s proslulým Vlasti zdar), mají v rukách ministerstvo kultury s ministrem Danielem Hermanem (za nacistické okupace měli ministerstvo školství a lidové osvěty s uniformovaným ministrem Emanuelem Moravcem), mají Paměť národa, mají Člověka v tísni, mají Knihovnu Václava Havla (s přispěním multimiliardáře Zdeňka Bakaly), mají Armádu České republiky, pod velením herce Martina Stropnického jako expediční sbor (za Protektorátu Čechy a Morava měli téměř podobné – avšak neozbrojené – vládní vojsko).

*Ing. Martin Vopěnka hned poté, kdy jsem mu svěřil k přečtení nový rukopis Pět válek Ludvíka Svobody: Jedním jsem si tedy jistý, že v knize, kterou vydám, nemůže být ani slovo od Karla Sýse – té aktivní komunistické svině. Nezlobte se, ale s těmito lidmi ke stolu nesedám.

*Režisér Jan Hřebejk se opravdu domnívá, že Zemana dostaly na Hrad hnědé a rudé svině.

*Fenomén „poor door”. V Británii má řada bytových domů speciální vchody pro chudé, separátní dveře pro chudé. Jak zjistil deník Guardian, rezidenčních objektů, kde jsou nemajetní prostorově odděleni od majetných, neustále přibývá, a to zejména v Londýně. V jediné budově tak můžeme najít opulentní vchod hotelového typu na straně jedné a boční dveře z levného materiálu na straně druhé; vše (včetně poštovních schránek a skladovacích prostor na kola) je uspořádáno tak, aby dvě kategorie obyvatel domu vůbec nepřišly do vzájemného kontaktu.

*Citát Benjamina Disraeliho: „Naši společnost tvoří dva národy, mezi nimiž nejsou ani styčné body, ani vzájemná přitažlivost, a které nic nevědí o zvycích, názorech a pocitech těch druhých. Jako by to byli obyvatelé naprosto rozdílných zemí, nebo dokonce žili na různých planetách. Jsou to bohatí a chudí.“

*Co je a co není terorismem? Na definici tohoto jevu nepanuje dlouhodobě shoda, což není náhoda, ale pro různé vlády cílový stav, protože s takto gumovým pojmem lze účelově manipulovat, leckdy se zásadními legislativními dopady. Sporné případy: Ve Velké Británii byl v roce 2013 před kasárnami brutálně zabit voják. Útočníci kromě něho na nikoho jiného nezaútočili, na shromážděný dav nebyli agresivní, vyčkali příjezdu policie, pouze vzrušeně lidem vysvětlovali, že to je odplata za to, že muslimové u nich doma umírají rukama britských vojáků. Jeden z útočníků se jedné ženě dokonce omlouval, že musela to celé vidět, ale „ženy u nás tohle vidí každý den“. Extrémním případem totálního zneužití terminologie je pak případ bývalého ředitele památníku Jad Vašem Yitzhaka Arada, knihovnice Fanie Brantsovsky, paní Rachel Margilis a profesorky Sary Ginaite, bývalých partyzánů, působících za druhé světové války v Litvě, kteří byli počátkem 21. století (!) označeni v litevském tisku kvůli svému protinacistickému odboji za „teroristy“ a dokonce začali být vyšetřováni litevským generálním prokurátorem kvůli spáchání zločinů proti lidskosti! Tím, že bojovali proti nacistickým vojskům a dalším ozbrojeným složkám a jejich kolaborantům? Pointa je velmi smutná, vypovídá totiž mnoho o tom, jaká ve skutečnosti je povaha současného litevského režimu, ať už ho budou protiruští váleční štváči obhajovat do huby roztrhání.

*Adam Votruba: Francouzský prezident Macron se nechal slyšet, že po svém zvolení s Polskem a Maďarskem zatočí. Je to výrok hodný Chruščova z roku 1956, ovšem s tím rozdílem, že ten by ho nepronesl veřejně. Když Victor Orbán pronesl v souvislosti s migrační krizí, že si přeje zachovat maďarský charakter Maďarska, byl ostře napaden coby fašista. I to je trochu zvláštní. Je snad fašismus přát si zachovat pražský charakter Prahy, vesnický charakter vesnice nebo lesní charakter lesů?

*Vladimír Franta: Nabízí se tedy otázka, proč Pražané nepostavili pomník vojákům wehrmachtu, když je tedy osvobodili? Je tato úvaha přitažená za vlasy? Měli Vlasovci na sobě německé uniformy, nebo neměli? Bohužel, měli. Inu, dobrá. Pražané nezhotovili Vlasovcům vojenský pomník před revolucí 1989, jelikož snad měli strach z komunistů. Proč se tak nestalo poté? Proč na náměstí Kinských po roce 1989 nezaujal své čestné místo například nacistický Tiger? Proč se tak nestalo dosud? Pseudoumělecká magoriáda Davida Černého, chuligánství, oportunismus a zbabělost. Na rty se doslova tlačí otázka, proč svou oduševnělost neprojevil David Černý před rokem 1989. Proč na ten komunistický památník nevylezl před Listopadem, a nenatřel to tanku IS-2 (IS jako Iosif Stalin) tím nejférovějším způsobem, pokud měl onu potřebu? Mohl jej přebarvit ještě za hlubokého socialismu, jak se říká: za bolševika, za totáče, za komančů… Ale David Černý si počkal, až to bude bezpečné. Poslanci z roku 1991, kteří se přidali k Davidu Černému (nomen omen) a kteří to tanku vytmavili, když naň nanesli další vrstvu růžové, využívali své poslanecké imunity. Věděli, že nepřijdou o své levné obědy v poslanecké restauraci, věděli, že nevyfasují pruhovaná trička a pár okovů.

*Pavel Janíčko: Jak že je definován kapitalismus? Je to systém, kde se většina společenského bohatství, především výrobních prostředků, nachází v soukromém vlastnictví. No, a soukromé vlastnictví znamená, že o užití těchto prostředků rozhodují v zásadě nakonec jednotlivci s největšími vlastnickými podíly. A jejich rozhodnutí je definitivní. Navíc se rozhodují nikoliv na základě nějakých celospolečenských kritérií, ale na základě svých dílčích zájmů, a především maximalizace zisku. Takže se dá klidně říci, že právě v kapitalismu vládne pouze úzká vrstvička osob bez zpětné vazby ke společnosti. Koneckonců nedávná informace MOP, že většinu světového bohatství vlastní asi 8 rodin, to jen potvrzuje. Co kdybychom z těchto faktů odvodili, že odpor občanů proti tomuto režimu je legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a hodný úcty?

*Gabriel Laub napsal, že nejzarytějšími zastánci otrokářství nebyli otrokáři, ale privilegovaní otroci.

*Jerzy Lec: Některé chyby jsou už chybami, některé ještě zásluhami.

*Bratr bývalého prezidenta Viktora Juščenka Petro, bývalý poslanec Nejvyšší rady, který si říká historik, prohlásil, že dávní řečtí filozofové hovořili ukrajinsky a dokonce Diogénes ze Sinópé ho údajně doporučoval používat jako státní jazyk. Zdá se však, že toto převratné odhalení se ještě nedostalo k poznání samotných Řeků ani dalších nepřeberných oddílů bezvýznamných historiků, kteří, k jejich ostudě, nepřiznali zásadní podíl Ukrajiny na vzniku evropské civilizace.

*Walter B. Pitkin roku 1932: Takoví, kteří nemají naprosto co říci, jsou vytrvale přiváděni k tomu, aby toto nic vypisovali s epickou šíří, znova a znova, až se ta malá nula scvrkne v zápornou kvantitu i kvalitu…

*Dutej sud nepotopíš!

*Tak jako katolická církev kdysi rozdělila lidi na pastýře a ovečky, Hayek ji rozdělil na moudré vlky a nemoudré ovce.

*Zábavná teorie říká, že obilniny se začaly pěstovat kvůli pivu. Riziko smrti hladem by člověk byl ochoten podstoupit, kvůli tomu by se na poli nikdo nedřel, ale s vidinou toho, že se bude moci opít…

*Ministr Macierewicz oznámil, že Polsko si vybuduje vlastní ponorky a ty budou vybaveny nejen torpédy, ale i letadly! Ministr životního prostředí Jan Szyszka pronesl, že polské uhlí je naprosto nejekologičtějším palivem!

*Po neomodernismu a neomarxismu by stálo za to otevřít studnici poznání neospiritismu. Sláma je vhodné medium, kdo jiný? A co takhle na fujaru, pane Slámo, nezahrál byste nám?

*Petr Kellner: Vydělal jsem v Číně tolik peněz, že si můžu koupit celé Česko. Andrej Babiš: Jenže já ho neprodávám.

*Radek Kalousek, Žamberk: To je pravda s tím zemědělstvím. Akorát známý britský zemědělcolog Arthur Young vždycky říkával, že by se to s tou řepkou nemělo přehánět, že taky kopřivu, kerhát, marjánku, mák a lysohlávky zasadit na pole, pro vegany a intelektuály. A taky že bambus zasadit na pár políček, že bambusové hole jsou na ty jakobínské intelektuály lepší než federál, že dělají větší jelita na prdeli.

*Američané mají zákon, že určité druhy infrastruktury nesmějí být v cizích rukou. Typické je vodárenství. Jen idiot zprivatizuje vodárenství. Jen idiot, nebo gauner. Nebo obojí.

*Byl Lenin opravdu marxistou, nebo dobře zakukleným zástupcem teorie nového, bankéři organizovaného kapitalismu?

*Realita existuje nezávisle na nás, ale naše chápání reality závisí na vírách, které v době vnímání máme.

*Neil Postman: Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch, kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou smyslových filmů heče peče a her s odstředivým míčem. Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií, zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v knize 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší. Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme.

*Trumpovo zklamání ve Vatikánu. S tak malým respektem ke svojí osobě Donald Trump nepočítal. Americký prezident vyjádřil svoje zklamání z toho, že při své návštěvě ve Vatikánu byl přijat pouze zástupcem Boha na zemi. „Promiňte, to je všechno hezké, co mně tu vyprávíte, pane Františku, ale copak šéf dnes neúřaduje, je snad někde mimo?“, ptal se Trump opakovaně během své asi dvacetiminutové soukromé audienci u papeže Františka a nervózně poposedával na židli sem a tam. „Já jsem tedy čekal, že mě Bůh přijme osobně. To nemá čas? Nebo proč posílá jen vás?“ Zdroje z prezidentova okolí hovoří o tom, že se Trump už před cestou tolik těšil na to, že dá Bohu hodnotné rady, jak by se dalo jeho stvoření vylepšit. Když už bylo prezidentovi jasno, že se musí spokojit s Jeho Svatostí papežem, nálada se mu viditelně zhoršila. „Já jsem mu přivezl jako dárek můj bestseller ‚Umění udělat dohodu‘ (‚The Art of the Deal‘) a on nemá tolik taktu, aby mě osobně přijal?“, stěžoval si Trump pohoršeně. „Alespoň mladý pan Kristus mohl přijít a říci mně ‘Buďte pozdraven, Donalde’“. Nálada se ještě více zhoršila, když papež během rozhovoru opakovaně odmítal ukázat americkému prezidentovi Svatého Ducha nebo mu alespoň předvést nějaký malý zázrak. Jako důsledek tohoto diplomatického faux pas oznámil Donald Trump po audienci, že pokud by měl Bůh někdy přijet do Washingtonu, přijme ho taky jen viceprezident Mike Pence.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
30. 6. 2017 6:44

Pan Kadubec jako vždycky svými perličkami smutně pobaví.

Martin (už bez taky m)
30. 6. 2017 6:51

Začíná být čas na nové „narovnání fronty“ – nejlépe od jihovýchodu někam za Kyjev…
http://voicesevas.ru/news/yugo-vostok/32542-donbass-operativnaya-lenta-voennyh-sobytiy-29062017.html

peter.
30. 6. 2017 7:54

Na srspol.sk je video s Pjakinom zo dňa 19. a 26.6.2017,aj s titulkami p.Ireny

fajt
1. 7. 2017 7:21

Naši společnost tvoří dva národy, mezi nimiž nejsou ani styčné body, ani vzájemná přitažlivost, a které nic nevědí o zvycích, názorech a pocitech těch druhých. Jako by to byli obyvatelé naprosto rozdílných zemí, nebo dokonce žili na různých planetách. Jsou to bohatí a chudí – tohle je gro dnešní doby, tohle je jediný cíl celé kreaturní civilizace. ..)