Diskuze k článku


 • M.C. • 1. listopadu 2016

  *Filip Renč Václava Havla pokládá za největšího, nejodvážnějšího a nejtvrdšího chlapa, kterého kdy v životě potkal. Jinak ho nesmírně obdivuji a řadím ho na úroveň Masaryka a Karla IV.

  Tak to tedy Filip Renč moc chlapů ve svém životě nepotkal.
  Anebo neví, podle čeho se chlap pozná.

 • M.C. • 1. listopadu 2016

  Všeobecně je výběr perliček velmi povedený.
  Ještě si neodpustím jeden komentář:

  Hynek Kmoníček: Idea socialismu není populární a odchází do historie. Idea kapitalismu ji úplně nenahradila. Věčná otázka zní, co je třetí cestou, jestli nějaká třetí cesta je a zda ji reprezentují ti, co teď rostou nejvíc, tedy Čína. Ekonomicky nejúspěšnější jsou dle jeho slov státy, které kombinují kapitalistické tržní hospodářství s centralizací politické moci a zvláštní příměsí nacionalismu. Tomu já říkám zhmotněný sen Alberta Speera (Hitlerův architekt a ministr průmyslu – pozn. red.) a je to vlastně národní socialismus. Je-li toto třetí cesta, pozdrav pánbůh, zamýšlel se Kmoníček.

  Nesouhlasím s položeným rovnítkem mezi výše popsaným modelem a národním socialismem.
  Tzv. národní socialismus, praktikovaný v Třetí říši byl naopak systém široce decentralizovaný, levá ruka tam nevěděla co dělá pravá, systém byl hluboce zkorumpovaný, nepotistický, de facto otrokářský a elitářský.

  Dále nesouhlasím s tím, že by idea socialismu někam odcházela. Ti kterým vadí, se ji snaží očernit, poplivat a zaživa pohřbít. K tomu je nutno pohřbít celou evropskou civilizaci, ve které je tato idea zakořeněna už příliš hluboko.
  Ani Číně s jejím nazíráním na společnost jako na úl nebo mraveniště, to moc nepasuje. Pokud chcete vidět marxismus, tak doporučuji včely nebo mravence.

  Na kombinaci tržního hospodářství, národního sebeuvědomění a vůdčí myšlenky směřování země reprezentované v čele stojící skupinou lidí nevidím až tak moc much v porovnání s konkurenčními systémy. To je téma na delší debatu.