Pod nátlakem organizace Kverulant.org odstoupil radní ČTÚ

Ondřej Filip se stal v červenci 2013 členem rady Českého telekomunikačního úřadu, ale zároveň nepřestal být výkonným ředitelem konsorcia soukromých firem. Ondřej Filip byl tak v učebnicovém konfliktu zájmů a proto byl cílem Kverulanta jeho odchod z rady ČTÚ. Toho Kverulantovi po roce trvající kampani podařilo dosáhnout. Kauza tak byla v září 2014 uložena do Kverulantova archivu.

Český telekomunikační úřadu (ČTÚ) je organizace, která má na starosti mnohé záležitosti týkající se mobilních telefonů, operátorů, radiových a televizních frekvencí a mnoha oblastí IT. ČTÚ je jakýmsi státním dozorem nad telekomunikačním provozem od rozhlasu po drátě po rychlé mobilní sítě LTE. V ČTÚ jsou zaměstnány stovky lidí a ČTÚ rozhoduje o miliardách. Třeba na začátku roku 2013 připravil ČTÚ státní rozpočet o 20 miliard korun, když zrušil aukci volných kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. ČTÚ stanovil minimální cenu 7,4 miliardy korun, ale když se cena vyšplhala k 20 miliardám, tak soutěž zrušil. Oficiálně kvůli přehnaně vysoké ceně. Tolik k nezapomenutelné práci ČTÚ. Zbývá jen dodat, že v čele ČTÚ stojí Rada ČTÚ a všichni její členové jsou ze zákona veřejnými funkcionáři.

Veřejný funkcionář je zpravidla osobou, která je námi, daňovými poplatníky, dosti slušně placena. Průměrný člen Rady ČTÚ od nás měsíčně dostává skoro 89 tisíc hrubého a jeho cesty po světě nás stojí v průměru cca 23 tisíc měsíčně. Podtrženo a sečteno, platíme si více než 100 tisíc měsíčně za to, že bude kopat za nás a nikoliv například za zájmy nějaké firmy nebo dokonce konsorcia firem. Být v soukromé firmě má veřejný funkcionář dokonce výslovně zakázáno:

V červenci 2013 jmenovala Vláda na návrh ministra Kuby dalším členem Rady ČTÚ Ondřeje Filipa. Pan Filip je jistě velký šikula. V době jmenování měl hned několik důležitých funkcí. Byl součástí vedení světového správce internetu ICANN a členem poradního orgánu tajemníka OSN. Ale hlavně pan Filip šéfuje konsorciu firem CZ.NIC. Členy tohoto konsorcia či chce-li laskavý čtenář „zájmového sdružení právnických osob“ je celkem 110 firem a patrně jen menšina z nich vůbec nespadá do „jurisdikce“ ČTÚ. Naopak pro takovou Telefónicu O2 je ČTÚ patrně tou nejdůležitějším ze státních autorit vůbec. A tak Telefónica na jedné straně může kontrolovat „svého zaměstnance“ Ondřeje Filipa a ten zase může kontrolovat jí jako člen rady ČTÚ. Těžko si lze představit učebnicovější konflikt zájmů.

Ale dost hypotéz a pojďme ke konkrétnímu střetu zájmů. V březnu 2014 byla k dispozici zpráva o plnění opatření aktualizované Státní politiky v elektronických komunikacích „Digitální Česko v. 2.0 – Cesta k digitální ekonomice“. Tam se uvádí, že CZ.NIC nejspíš bude pro ČTÚ pracovat. Pan Filip se tak ocitne v lukrativní pozici dodavatele i odběratele zároveň. A jako bonus si tento kontrakt zaplatí z veřejných peněz:

Někdo by mohl namítnout, že CZ.NIC a NIX.CZ jsou odlišené organizace. Ano jsou odlišné, ale asi tak, jako se PAT liší od MATA. A hádejte co? Mgr. Ondřej Filip, MBA je členem představenstva NIX.CZ. Konsorcium CZ.NIC je především správce české národní domény, tedy všech adres s příponou cz . A správcování takové domény je docela výdělečný byznys. Firma CZ.NIC má už několik let roční obrat kolem 140 milionů korun a její roční zisk se po zdanění v desítkách milionů korun. Inu, to se pak panu Filipovi nelze divit, že se mu z firmy nechce:

Pan Filip patrně dlouho myslel, že zákony v české kotlině mají přece dodržovat hlavně ti druzí. Naproti tomu Kverulant je přesvědčen, že zákony by měl dodržovat každý. Tím spíše je-li dotyčný dokonce členem řídícího orgánu instituce, která má na dodržování zákonů v jedné oblasti veřejného života dohlížet. Kverulant byl přesvědčen, že pan Filip již dostatečně prokázal, že si již dál nezaslouží být dobře placen z našich peněz a proto vyzval dopisem Vládu ČR, aby pana Filipa z funkce okamžitě odvolala. Vláda Kverulantovi v prosinci 2013 dopisem sdělila, že pan Filip již v srpnu 2013 dopisem informoval mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny o tom, že učinil patřičné kroky směřující k ukončení činnosti výkonného ředitele soukromého sdružení právnických osob CZ.NIC.

Kverulant by předmětný dopis rád viděl. Zajímalo by ho, o jakých patřičných krocích vedoucí k ukončení jeho působení v CZ.NIC to pan Filip psal, když ještě v dubnu 2014, tedy již ani po mnoha měsících z pozice šéfa CZ.NIC neodešel. Poslanecká sněmovna však Kverulantovi odmítla tento dopis poskytnout. Kverulant si proti tomu podal stížnost a i ta byla zamítnuta. Kverulant se s tím nechtěl smířit a tak v květnu 2014 podal proti zamítnutí stížnosti žalobu. Kverulant také znovu vyzval Sobotkovu vládu, aby vyřešila tento učebnicový konflikt zájmů. Po pár měsících přišla odpověď v podobě rezignace Ondřeje Filipa na post člena rady ČTÚ. Ondřej Filip odešel z ČTÚ na konci letních prázdnin 2014 „na základě vlastního rozhodnutí“.

Kverulant v této kauze dosáhl svého hlavního cíle a dokázal přimět Ondřeje Filipa k odchodu z rady ČTÚ. Kauza tak byla v září 2014 uložena do Kverulantova archivu. Kauza, ale ještě zcela nekončí. Kverulant ještě bude z výchovných důvodů pokračovat v soudním sporu proti Poslanecké sněmovně, která mu v této kauze odmítla poskytnout informace. Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu pokračování tohoto soudního sporu. Třeba si i Vy myslíte, že zákon je třeba dodržovat. Třeba si i Vy myslíte, že na úředníky je třeba vyvíjet tlak, aby za naše peníze udělali něco ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu svých firem..

Převzato z Kverulant.org

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
25. 9. 2014 7:52

Od samého sametu byl a je ČTU směšným poskokem bohatých telekomunikačních firem.Po celou dobu, co Telecomu „bačovali“ žraloci z NY, to je 10 let,pod jeho smířlivým „dohledem“ tito výtečníci vyvedli z Telecomu obrovské sumy ,což jim zajistil Klaus mimořádně nevýhodnou smlouvou pro stát,podle které 36% vlastník (za směšnou 1 miliardu Kč + 200-300 milionů Klausově ODS , po jejichž provaření a po směšném soudním líčení ,že totiž neodvedli daň z příjmu za do nebe volající korupci došlo k jeho pádu )jmenoval na všechny důležité pozice Telecomu své lidi, bez odvolání ! Na ČTU pracovali skoro bez výjimky lidé,kteří tam přišli… Číst vice »

zedd
zedd
25. 9. 2014 16:45

Tak tak, bolševik stačil překopat značnou část rozvodů z hliníku na měď aby pak smetánku slíznul někdo jiný. Ten jiný pak „modernizoval“ ústředny na 30 let starou technologii ISDN, protože se všude po světě válela jako předpotopní šrot – to vše v situaci, kdy technologie DSL/ADSL již nebyla žádnou horkou novinkou. Nikdo to nechtěl, tak se podojil stát v rámci idiotského Indoše … školy na tuhle šarádu mimochodem nadávají dodnes.