Podbořanský výrobce ledniček Candy končí po 15 letech v Česku výrobu

Italská společnost Conta propustí 120 lidí

Podbořany – Továrna společnosti Conta na okraji města by měla být uzavřena příští měsíc, jedná se o výši odstupného. Společnost Conta, která v Podbořanech vyrábí ledničky a mrazáky značky Candy, končí. Rozhodli o tom její italští majitelé. O práci přijde všech 120 nynějších zaměstnanců.

„Podle současných informací od italských majitelů by továrna měla skončit s výrobou v březnu. Důvodem, který nám byl sdělen, je pokračující ekonomická krize a snížený odbyt našich výrobků na evropských trzích,“ sdělil Vladimír Staněk, ředitel společnosti Conta v Podbořanech. Propouštění se bude týkat 99 kmenových a dvou desítek agenturních zaměstnanců společnosti Conta.

Zástupcům odborové organizace KOVO předalo vedení firmy informaci o zrušení výroby na jednání 5. února 2015. Zároveň přišlo se stanoviskem, že se bude postupovat striktně podle Zákoníku práce, bez dalšího doprovodného sociálního programu. Odboráři naopak předložili vlastní návrh sociálního programu, který by ulehčil zaměstnancům vzniklou tíživou situaci, spojenou se ztrátou zaměstnání, a to nad rámec práv, zakotvených v pracovním kodexu.

Vedení firmy nebylo schopno k návrhu odborů zaujmout žádné závazné stanovisko. Odbory tedy žádaly, aby se nejpozději do 10. února konala ještě další schůzka, na které měl zaměstnavatel předložit vlastní protinávrh sociálního programu. Tento termín však nebyl akceptován, vše skončilo bez dohody.

Na podporu požadavků zaměstnanců se proto rozhodl výbor odborové organizace vyhlásit 13. února od 6.00 hodin neomezenou stávku. Zhruba třetina zaměstnanců závodu jsou členové odborů, stávku ale podpořila většina.

„Obcházeli jsme lidi a takříkajíc 99 procent se vyslovilo pro,“ sdělil Jiří Nečas z výboru odborové organizace. Ve středu 11. února byla vedení společnosti předána výzva, s cílem vyvolat další jednání ještě před zahájením stávky. Nyní se čeká na reakci.

Bude stávkovat pouze vybraný okruh klíčových zaměstnanců, bez kterých nemůže probíhat výroba a nejsou nahraditelní ani stávkokazi, ani agenturními zaměstnanci. Ostatní zaměstnanci budou pouze přítomni na pracovišti.

Ještě loni se v Podbořanech vyrobilo zhruba 60 tisíc ledniček a mrazniček. Většina byla určena pro evropský trh, konkurence, hlavně z Asie, je ale obrovská.

„Společnost nás o svém záměru ukončit provoz továrny v Podbořanech už informovala. Podle informace zaměstnavatele budou pracovní poměry ukončeny výpovědí k 31. květnu, nelze však vyloučit uzavření dohod o rozvázání pracovního poměru ke dřívějšímu datu,“ sdělil Vratislav Pražák, ředitel Úřadu práce v Lounech.

Aktuálně je evidováno v regionu Podbořanska 1176 uchazečů o zaměstnání, což představuje 10,94 % podíl nezaměstnaných na ekonomicky aktivním obyvatelstvu.

Conta, dceřiná společnost italské firmy Candy Elettrodomestici, začala se stavbou závodu v Podbořanech v roce 2000. Investice do výrobní haly a technologií si vyžádala tehdy jednu a půl miliardy korun. Candy byla prvním zahraničním podnikem v Česku, jehož investiční plán vláda schválila v souladu se zákonem o investičních pobídkách. Výroba ledniček začala v Podbořanech v roce 2002. Plánovaný roční objem produkce tehdy byl 800 tisíc chladniček. V roce 2005 společnost v Podbořanech otevřela druhou halu, tehdy zaměstnávala na šest stovek lidí. Po krizovém roce 2008 ale přišel zlom. Produkce začala klesat a s tím i počet zaměstnanců. Ničím neobvyklým nebyly odstávky výroby, v roce 2012 společnost soustředila výrobní linky pouze do jedné ze dvou hal.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd
zedd
20. 2. 2015 19:39

No potěš pán Bůh. S prací je to tu bídné už tak. V Podbořanech tím pádem zbývá z větších podniků už jen výroba izolace a pekárna. Jo a kaolinka, ale tam je zaměstnaných jen pár lidí. Nevím, jak to dopadlo, ale zastupitelstvo chtělo oživit lokální ekonomiku vybudováním golfového hřiště v prostoru bývalých kasáren. Asi aby nezaměstnaní měli kde trávit volný čas. No a na tu fabriku padlo velmi dobré pole. Ještě si tak vybavuji, že jsme se ve fabrice ptali, zda nám prodají ledničku. Že prej né, že se to vozí do Itálie a pak teprve distribuuje dál … což… Číst vice »

zedd
zedd
20. 2. 2015 20:00

Jinak těch 11% nezaměstnaných je krutě podhodnocený údaj. Minimálně stejný počet lidí se jakž takž živí prací na černo. Dostávají za to 50 – 70 Kč na hodinu. Kdyby neměli vlastní (chátrající) barák a tím pádem brambory a vajíčka, dávno chcípou hlady. Většina z nich má krom jiného slušný dluh na zdravotním pojištění – prostě není z čeho platit. Zařídit otop na zimu je boj. Pálí se kde co v přesluhujících kotlích. Veškerý nehlídaný kov už dávno zmizel – včetně litinových křížků z božích muk. Na jaře a koncem léta je sem tam nějaká prace na chmelnicích, ale těch také… Číst vice »

zedd
zedd
20. 2. 2015 20:11

Resp. nejdepresivnější na tom je, že jsou s tím všichni tak nějak smířeni. Berou to jako normální běh věcí. Svorně nadávají na Cikány, čemuž lze s velkou mírou sebezapření rozumět. Bohužel není moc naděje, že by jim jednou došlo, že nejde o to, jakou barvu má prdel, ale o to, že je holá.

Amenre
Amenre
20. 2. 2015 20:41

Při čtení takových článků si vždy říkám kolik z těch „postižených“ před 25 lety radostně cinkalo klíčema.

Béda
21. 2. 2015 5:29

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byvaly-ministr-Miller-odhaluje-velky-kseft-s-ministerstvem-o-kterem-se-prilis-nemluvi-Kdyz-byl-schvalovan-to-se-dely-veci-362855

…Nyní se zajímá – i vzhledem k jeho současné činnosti – o zákon o odpadech, o takzvanou elektronovelu…

Sio
Sio
21. 2. 2015 10:00

Smutná realita. Ale v 89-tém nezvonila na Václaváku jen pražská kavárna. A bylo by zajímavé znát, kolik z těch lidí volili Karla a pravici. Jistě jim teď pomohou. Pokud ne, snad se poučí.
Zbývá dojíždění za prací. Spousta času, bydlení v ubytovnách, nadávání manželek, rozvody … nebo bída. Ne moc veselá perspektiva. Pak je tu možnost se za prací přestěhovat. Také to není jednoduché. Co odjezd do Británie, tam se prý dá i vydělat. Jen pro silné nátury.
Litovat se nepomůže. Planě nadávat také ne. Co byste těm lidem poradili?

Magnus Maximus
Magnus Maximus
21. 2. 2015 10:35

Jo máme ten vysněný kapitalismus, tak nekňučte. Vsadím se, že většina těch propuštěných ve volbách volila pravici, třeba knížepána, ODS nebo ANO. Možná že nikdo z nich nevolil komunisty. Čemu se tedy diví ?

zajoch
21. 2. 2015 10:52

Amenre napsal Při čtení takových článků si vždy říkám kolik z těch „postižených“ před 25 lety radostně cinkalo klíčema. Divíte se jim?Ve starém režimu i přes jistoty, které byly velkou předností, a o kterých dnes sníme, také nebyl jen ráj. A myslíte si, že byl nějaký vzor, který by ukázal co přijde? Ti podvodníci vystrčili Havla jako trpitele v base a vnucovali jej. S ním další opilce jako zachránce národa. Věřilo se jim. Sama dobře vím jak lidi smýšleli. Při poukázání na to, že Havel je jen jakýsi komediant a jak může rozumět vedení státu, jsem div že nebyla kamenována.… Číst vice »

Alena
Alena
21. 2. 2015 11:09

co se nyní děje, by postihlo i spravedlivý systém, kde se nekrade. Číňani válcují naprosto vše. Někteří podnikatelé už rezignovali a místo inovací ve svém oboru raději přeprodávají čínské výrobky. Tento trend bude pokračovat do té doby, než se pracovní podmínky, ochrana pracujících , ochrana přírody, daně aj. sjednotí. Postihuje to i Němce, ale ti mají v Číně své podniky. Němci obecně chtějí konkurovat vyhlášenou kvalitou svých výrobků.
Nejsem si jistá, zda Češi vůbec nějakou vizi mají. Konkurenceschopnost za éry Kalouska klesala, teď se o ní už raději nemluví

idiotronic
21. 2. 2015 11:26

Souhlasím s diskutujícími,že se odehrává jakýsi závod ke dnu, ale jeden obecně sdílený názor mi nesedí. Ano, byl jsem na několika demostracích, ale připisovat mi pocit, že při cinkání klíči (náročný zvuk na snímání pro zvukaře) formuji budoucnost, to je nesmysl. Staré poměry neměly pokračování (Štrougal to zabalil dávno předtím), Miloš I. si schopné lidi vyházel jako předseda kontrolní a revizní komise hned na začátku normalizace. S řízením podniku se zahraničními kontakty mělo zkušenost jen minimum lidí, málokdo věděl, jak funguje akciová společnost či ,,eseróčko“. Všichni jsme byli dobře zavedeni jako zaměstnanci a jako takoví jsme ceněni i dnes, pouze… Číst vice »

idiotronic
21. 2. 2015 11:34

Dokončení-
V tom případě je třeba jej založit. Jinak přijde kobliha a schramstne vítězství,aniž by cokoli měnila. Příští vítěz voleb se bude jmenovat například Gambáč. Ostatní
se skrývá pod pojmem Washingtonský konsensus.

Alena
Alena
21. 2. 2015 12:27

jak v této zemi zlepšit podmínky pro lidi? ať levice či pravice bude muset znárodňovat- bez zpětného znárodnění strategických surovin, odejmutí půdy církvi a cizincům a stvoření české nezávislé banky to nepůjde.

Sio
Sio
21. 2. 2015 12:31

No, my jsme byli jedni z prvních, tenkrát se nevědělo, o co půjde, dnes už je jasné, že samet byl jednou z prvních barevných revolucí. Zase jsme se stali polygonem, na kterém si to Amies vyzkoušeli. V momentě svržení KSČ byl další osud předurčen, od té doby se už nedá řídit hlavní proud, pouze korigovat. Naše cinkání klíči a pravdoláska je jen měkkou formou „Slava Ukrajině!“ a fašistických bojůvek. Halt jsem z jiného kulturního prostředí, než Ukrajinci. Napadlo mě, že na Ukrajině chybě jen jejich Putin, ale ne, to by nestačilo. Vlastenectví Rusů je založeni na tisícileté státnosti a vědomí… Číst vice »

Sio
Sio
21. 2. 2015 12:39

Stojí před námi těžký, zánlivě beznadějný úkol. Potřebujeme vytvořit nové vlastenecké elity. Podle mého názoru, se kterým možná nebude každý souhlasit, máme tu jednu vlsteneckou autoritu nadanou mocí. Je to náš prezident. Ostrůvek naděje. Pak jsou tu lidé jako Marek Obrtel, Jan Keller, Martin Koller, Miroslav Ransdorf, Tereza Spencerová a beze srandy i Stanislav Bláha a další. Patrně bychom si měli uvědomit, kdo to je rozšířit seznam (kdo má tip, ať přidá jména) a tyto lidi podle možnosti podpořit.

zedd
zedd
21. 2. 2015 20:24

Sio, v tomhle s Vámi vřele souhlasím. Ve škole mne historie národního obrození nudila. Teprve o mnoho let později jsem si obrozenců začal vážit – vydupali národ skoro z ničeho a výsledek nebyl vůbec špatný. Myslím, že nastal čas pro obdobný proces a to po celé Evropě (vznik politického národa ostatně nebyl CS patentem – dělo se to tehdy např. v Itálii, Německu, atd.. Přežil z té doby jen sionismus.) @idiotronic: Potřebu autenticky levicové strany pociťuje mnoho lidí, ale obávám se, že na ni ještě nenazrál čas. Řekům trvalo 5 let bídy a utrpení, než zvolili Syrizu … A to… Číst vice »

idiotronic
21. 2. 2015 21:39

zedd napsal Řekům trvalo 5 let bídy a utrpení, než zvolili Syrizu … A to tam „levičák“ nezní jako nadávka a „radikální“ levice tam má nepřerušenou tradici 100 let. Po 2.sv.válce byla silná levice i v Itálii a Francii, komunisté zaznamenali pokles snad jen v Německu a Rakousku. Řecký pokus komunistů o uchopení moci byl zmařen vojenským převratem. Část následné emigrace zakotvila i v Československu (např. Martha a Tena Elefteriadu). Na levém křídle se angažuje například Ivan David a ve videu z panelové diskuse Nové republiky ze sklonku minulého roku definuje vhodný postoj k výstavbě levice prostřednictvím židovské anekdoty (video… Číst vice »

idiotronic
21. 2. 2015 23:05

Židovská anekdota na úvod:
https://www.youtube.com/watch?v=-uHfENnWkHQ
z 09.10.2014

mirror
mirror
22. 2. 2015 0:22

V roce 1989 bylo Československé hospodářství v neporovnatelně lepším stavu než nyní. Měli jsme kvalifikovanou pracovní sílu, podniky vedli kvalifikovaní vedoucí pracovníci. Není pravda, že by si nevěděli rady s expanzí do ciziny. Příkladem jsou Slušovice nebo tatrovka v Kopřivnici (měli montážní závod v Číně). Možná, že se mnou nebude souhlasit každý, ale já porovnávám tehdejší stav s lidskými zmetky, kteří se prodrali nahoru po čistkách a štvanicích pořádaných OF. Tehdy jsme životní úrovni na tom byli všichni skoro stejně. Málokdo si vážil práce, jakou měl. Po převratu se propouštění rozjíždělo velmi pomalu. První velkou skupinu propouštěných nebo z trucu… Číst vice »

idiotronic
22. 2. 2015 20:29

Mirrore,stále jste mne nepřesvědčil,že cinkání klíčů nebyl pouhý průvodní jev.
Tvrdím, že zrada přišla shora. Výroba, ze které jsem odešel, nemohla dlouho pokračovat, protože POLDI,protože Tesla,protože Kablo, protože devalvace , protože státní dráhy nekoupily, co si nechaly vyrobit atd.
Rozpad se valil ze všech stran , na to neměli zaměstnanci vliv.
Chcete-li stíhat zloděje (s tím bych taky souhlasil), pak vězte, že jsou to oni, kdo na
rozbití produkce zbohatli, dnes nás někteří z nich poučují , jak z krize ven a co to je ,,finanční gramotnost“. Snad ještě nezanikla vzdělanost .

mirror
mirror
22. 2. 2015 20:43

idiotronic napsal Rozpad se valil ze všech stran , na to neměli zaměstnanci vliv. Povídalo se, asi nelhali, že tatrovky a přesné trubky z Chomutova byly platby za ropu a zemní plyn z SSSR. Tento barterový obchod byl rozbit politicky. Gauneři, kteří rozbíjeli, co jim přišlo do rukou, dostali od voličů volnou ruku. V podstatě si za vše lidé mohou sami. Jeden emigrant mne v roce 1993 varoval, že až se objeví cizí obchodníci, nepůjdou s námi obchodovat čestně, ale přišli nás vykrást. Už několikrát jsem popisoval případ švýcarské firmy Diamol, která odebrala z tatrovky třetinu roční výroby, avšak nezaplatila… Číst vice »

idiotronic
23. 2. 2015 1:29

Do barterových obchodů spadaly i lokomotivy ČKD a Škoda. Škodovku řídil v devadesátých létech také jistý Novotný, který prohlašoval v rozhlase, že si přece nemůžeme myslet, že třeba takové Německo od nás bude kupovat například elektrické lokomotivy. To říkal v době , kdy jedna série škodováckých lokomotiv pravidelně jezdila na trase Praha- Drážďany (majetek DR), pár let nato vyhrála Škodovka soutěž na dodávku pro DB- typ 380 (a zástupci neuspěvší Brown-Boveri se vloupali do zapečetěného stroje). Tito generální ředitelé zřetelně nebyli v obraze , nevšimli si,že Rusko za Jelcina (rozvrat) nemělo dostatek tažných vozidel a v Rusku tedy z nouze… Číst vice »