Poděkování a blahopřání ČT

Blahopřeji Čétéčku a jmenovitě panu generálnímu řediteli Dvořákovi, k úchvatně inovativnímu přístupu ke zprávám vysílaným z jiných zemí.

Byl to výborný nápad, vysílat dotazy paní Tvarůžkové vybranému zástupci francouzského tisku, který telefonicky odpovídal lámanou češtinou. Na tichém pozadí probíhalo setkání prezidentů Macrona a Putina s akreditovanými novináři francouzského a ruského tisku. Pro nás, diváky a posluchače v ČR, není přece vůbec důležité, na co se prezidentů novináři ptali, a už vůbec nás nemusí zajímat, co pan Macron s panem Putinem odpovídali.

Mnohem poutavější a konstruktivnější, řekl bych přímo fundamentálnější, bylo poslouchat chytré otázky paní Tvarůžkové a slyšet odpovědi vybraného novináře. Opravdu záslužný přístup! Jde bezesporu o skvělý nápad.

Jen bych navrhoval zavčas jej podchytit a rozšířit jej na více žánrů. Proč bychom se měli např. pouze dívat na vynikající francouzský film „Den pro Šakala“ a přitom sledovat děj? O kolik více bychom pochopili a o kolik více by se prohloubil divácký zážitek, kdyby film promítali tiše na pozadí a paní Tvarůžková by kladla dotazy o jeho ději – popřípadě o čemkoliv okolo – nějakému vhodně vybranému filmovému herci? Dovolil bych si přímo i navrhnout, aby se této role ujal třeba pan Stropnický. (Mohl by téma opepřit svými zkušenostmi z Ministerstva války.) Tak by se zážitek českého diváka prohloubil a znásobil žádaným směrem.

Úplně mám před očima, jak by prokoukla, dejme tomu, pohádka „Hrátky s čertem“. Stejně děj všichni známe. Paní Tvarůžková by kladla své inteligentní dotazy třeba panu Mádlovi („přemlouval by bábu“) a na pozadí by se pan Jaroslav Vojta producíroval v bílém úboru po nebožce…

Ještě jednou děkuji a k dalším zprávám ze světa – a nebojme se toho – také zprávám z ČR – přeji mnoho podobných, a co podobných, stejných nápadů!

Děkuji a blahopřeji. Byl to pro mě úchvatný zážitek. Sice jsem si následně dotazy a odpovědi prezidentů pustil z internetu, ale já jsem jen nepodstatná výjimka z pravidla. Nevěřím, že by nějaké názory Macrona nebo Putina mohly zajímat ještě někoho jiného.

Převzato z ostrova Janiky

Přejít do diskuze k článku 7 komentářů