Diskuze k článku


 • orinoko • 21. července 2017

  Ma pravicak nějaký synonymický ekvivalent, který by ovšem nebyl zavádějící, nýbrž právě naopak vystihoval podstatu?
  Nemá cenu snášet výčet pravicakovych bedaru. Je to jako proslula ležící osmička.
  Pravicak … to není spektrální společenský a politicky postoj.
  To je diagnóza.
  Vezměte všechny echtovni pravicaky sveta a soustredte je na izolovaný ostrov.
  On už si je tam MckoCain nádorové přebere.
  Ach ano!
  Pravicak je NADOR tohoto sveta.
  Jak proste, milý Watsone.

 • Gatta • 21. července 2017

  Ono by to chtělo si tak trochu definovat, co si kdo pod takým slovom „pravičák“ vlastně predstavuje. Podobně ještě dnes jsou velmi mnozí lidé schopni šoupnout Klause, Babiše i Bakalu do šuplíku „komunisti“. Prostě se mi někdo nelíbí, tak mu nalepím svoji oblíbenou negativní nálepku … a se mi uleví.

  Tedy ten objektivní skutečný „pravičák“ je člověk mnoha vlastností – úplně stejně jako i „levičák“. Vlastností, která mají svoje opodstatnění a svoji přínosnost – a jako u všeho: „Vše je věcí míry“. Stejně i každá vlastnost. Pak se šetrnost mění v lakotu, velkorysost v marnotratnost, láska v omezijící a destruktivní lásku „opičí“ … … podobně jako krásná vůňe se při vyšší koncentraci mění ve smrad.
  Teda nezatracoval bych pravicové hodnoty ani ty mnohdy sobecké názory. Věe má svoji potčebnost a důležitost. Nakonec ani nevím sám jak bych se definoval.
  Třeba i pro svoje blízké jsem ochoten udělat opravdu cokoliv, ale nebudu se do úmoru honit, aby oni mohli celý den ležet.

  A námět k zamyšlení. Je opravdu nutné aby taková operace stála takové peníze?
  Každému dopuručuji se podívat na nějaký výpis některé naší zdravotní pojišťovny které proplácí – moc pěkné cifry. Se stoupajícími cenami pochopitelně klesá „efektivita systému“ a tedy i početa kvalita možností léčeby.

  No a k poznámce o přirozeném výběru – mnohé lékařské zákroky a péče jsou jen dělání peněz a zbytečné „trápení neviňátek“ jekéhokoliv věku. A lidé to dobře vědí – proto možná i taková reakce.

 • LF • 22. července 2017

  Jeden komentář k článku je lepší než celý článek, „levičáctví“ šoupnuté do extrému už škodí. Cituji.

  Veřejný a povinný charakter pojištění má dva nešvary.
  Prvním je plýtvání z pojištění na nesmysly. Něco podobného, jako by člověk čerpal pojištění bytu na rozbitý hrnek od kafe. Potom logicky není na drahou péči. V ideálním světě by existoval (a existuje i v tom neideálním) pojistný program s roční spoluúčastí.

  Druhým problémem je absence tlaku na nerizikové chování. Státní pojišťovně (a zdravotní jsou všechny státní) je úplně jedno, jestli člověk kouří, přežírá se, chlastá a kašle na prevenci. Když si koupím zabezpečovací zařízení a požární detektor, platba za pojistku domu klesne.

  A to nemluvím o zjevné nespravedlnosti. Je logickým principem pojištění, že ten, kdo má štěstí, jen platí a nic nedostane. Ale méně logické už je, aby dva lidé pojišťující podobně drahou věc (lidské tělo a jeho servis) platili desetinásobně rozdílnou částku.

 • peter. • 22. července 2017

  Tento článok má poukázať na zhovädilosť a neľudskosť kapitalizmu (pravice)a ako príklad poslúžil prípad postihnutého chlapca,za liečbu ktorého by musela matka zaplatiť cez 200 tisíc dolárov,ale vďaka ľavičiarovi(socialistovi,možno až komunistovi)Obamovi zaplatila len 500 dolárov.Potom Tribun poukáže na výplody zvráteného pravičiaka ktorý na jeho webe publikoval svoj chorý,nenormálny názor,za ktorý by naozaj zaslúžil nakopať do zadku a Tribun tieto názory podporené aj apelom na city diskutérov zovšeobecnil,aby oznámil toto :Pravičiak je hovado.Všetci pravičiaci sú ako ten odiózny diskutér na mojom webe.A potom príde šikovná slučka z ktorej sa dozvieme aj to,že práve takíto „pravičiari“(neľudskí,suroví,bezcitní) odmietajú imigrantov(Rómov,bezdomovcov,nezamestnaných….tzv.“socky“),odmietajú sa zbaviť kultúrno-etických noriem a stereotypov včítane sexuálneho správania atď.atď..Potom ale na Slovensku žije 90% krutých pravičiarov,čo samozrejme nie je pravda.Pred pár dňami som sem dal odkaz na prípad chlapca v Anglicku,ktorého lekári s požehnaním Vatikánu odsúdili na smrť.Súd toto rozhodnutia potvrdil napriek tomu,že rodičia nazbierali dostatok peňazí na zaplatenie experimentálnej liečby v USA.Veľmi často sa v masmédiách stretávame s prosbami o finančnú pomoc na liečbu ťažko chorého dieťaťa.Robia sa rôzne akcie ako napr.zber vrchnáčikov od PET fliaš a podobne.Chcem povedať,že hore uvedený prípad nie je typický len pre USA vedené pravičiarom Trumpom.
  Tak o čo lepšia je dnešná ľavica?V Európe padajú socialistické vlády ako prezreté hrušky.B.Schmognerová tvrdí(a ja s ňou súhlasím),že dôvodom je to,že socialisti neurobili nič preto,aby donútili podriadiť potreby trhu potrebám spoločnosti.Tak si ten „trh“zotročil spoločnosť a preto aj dochádza k tomu na čo je poukazované v článku.

 • Bety • 22. července 2017

  Dle mého názoru jsou hovada jak krajní pravičáci, tak krajní levičáci. ( I když se mi často zdá, že neomarxisti, vítači a pod. jsou vlastně zakuklená krajní pravice).
  Obojím dělá náramně dobře, když mohou své posluchače šokovat. A obojí se cítí být vyčleněnými z té tupé masy hovad, která na ně zírá a nevěří vlastním uším.
  Ovšem recepty, které předpisují, nemohou být v žádném případě uplatněny na ně osobně, to tedy pozor, to by byla do nebe volající křivda a nespravedlnost!!
  A že padají dnešní socialistické vlády? To nejsou socialistické vlády, spíš nějaký nepovedený, zkorumpovaný pravo-levý hybrid, který si osvojil to nejhorší, co mohl na pravici i levici najít.

 • Gatta • 22. července 2017

  A víte, jak spolehlivě poznáte už na dálku opravdového levičáka? – Na dálnici zásadně jezdí v pouze levém pruhu.

 • peter. • 22. července 2017

  Bety napsal
  zkorumpovaný pravo-levý hybrid, který si osvojil to nejhorší, co mohl na pravici i levici najít.

  Žiarivým predstaviteľom takého „hybridu“je p.José Manuel Barroso,bývalý predseda Európskej komisie.Narodil sa do nie práve chudobnej – proletárskej rodiny,no to mu nebránilo v tom aby sa už v mladosti angažoval vo Federácii študentov marx -leninistov (FEM-L) potom sa stal predsedom krajne ľavicovej maoistickej Portugalskej komunistickej strany pracujúcich – Revolučného hnutia strany proleteriátu (PCTP-MRPP).V r. 1980 táto strana neuspela vo voľbách a prudký ľavičiar Barroso preskočil do Portugalskej sociálnej demokracie.V r.2004 sa stal portugalským ministerským predsedom a začal presadzovať škrty v rozpočte,privatizáciu štátnych podnikov a podporoval inváziu do Iraku.Doma sa stal preto nepopulárnym a tak odišiel do Bruselu vykonávať funkciu predsedu Európskej komisie.
  Preto,že to bol ľavičiar a socialista ako buk,dostal po ukončení svojej misie v EK výnosnú trafiku od banky Goldman-Sachs.Dnes už nemusí byť ani ľavičiarom,ani pravičiarom.Dnes je už nad vecou.Je bankárom.

 • orinoko • 22. července 2017

  Ad dálnice. Takového levicaka pak velmi rychle předjede pravicak v odstavnem jízdním pruhu vpravo, nacez ho svým raketovým bednakem začne vybrzdovat klidně az za svodidla civilizace.
  Včera jsem shlédl film Vražda v Bílém dome. Vynikající. Takhle to chodí v nádorové Emerice. Tam říkají komunisto i Santa Klausovi. Je přece rudy.
  Zároveň velké poučení pro meditující plebs:
  Ten , kdo je v Emerice chudý, ale bez dluhu, tak patří do tzv. střední třídy.
  Chudaci s dluhy jsou prakticky home less.
  Je velmi zvláštní , ze emericke pravicové kravatove prase ma dvojí metr. Když se sam zadluzi formou hypotéky, tak voní úspěchem. Ale ve skutečnosti se neliší od home less.
  Dělí ty dvě kategorie jen křivka Wall Streetu. Přičemž home less je na tom ve skutečnosti lepe. Jeho dluhy už nechyta změna nahledove polarity.
  A co na to echtovni pravicak?
  Je třeba bombardovat Rusko.

 • Dana • 22. července 2017

  To neni tak o pravici a levici, ale velkych nakladech zdravotnictvi, ktere jde stale nahoru.
  Trilety chlapecek Ethan se narodil s tezkou srdecni nemoci a vetsinu jeho kratkeho zivota stravil v nemocnicich. Mel nejmene 4 zavazne statisicove operace , posledni, zminovana matkou stala ctvrt milionu dolaru.. Chlape uz stal pojistovnu nekolik milionu dolaru a dalsi zakroky, vcetne drahych leku jsou v budoucnosti jiste. Matka je s pojistovnou spokojena, rada plati mesicni prispevky, ale boji se, ze se uzakoni financni strop pojisteni, takzvany „cap“, kde pojistovna po (asi) 5 milionech vydaju za jednoho pacienta muze vypovedet pojistku. Pak by totiz za drahou lecbu musela platit rodina ze sve kapsy, protoze jina pojistovna by se zdrahala pojistit Ethana a obrovske dluhy by rodice museli splacet cely zivot.
  V takovem nestesti je nejlepe vyhlasit bankrot a pak leceni ditete prevezme stat, statni pojisteni Medicare, ktere je zadarmo. Ovsem, to je jen pro ty socialni pripady, kde pacient nic nevlastni, z rodicu by se musely stat „socky“.. Takove reseni neni dobre, to uznavam.
  Statni zamestnanci a prislusnici armady USA i jejich rodiny maji sve pojisteni, – Tricare for life- kde je vse, mimo nekterych drahych leku, zadarmo. Ja bych takove vzorne pojisteni prala vsem Americanum.

 • orinoko • 22. července 2017

  Já osobně bych přál všem Emikum, aby konečně táhli do perdeale. Všichni. Kompletně. Taková civilizační deformace nemá obdobu. Jako rakovina se nádorové rozlezaji po celém globusu všemi myslitelnymi metastazemi. Jsem tu za exota kvůli TV. Ale zase něco užitečného bylo ke shlédnutí. Solární energie v USA … to je cvokhaus of Mastercard.
  Zdravotnictví Emiku je drahe, protože jako soukromé musí generovat hory cmrdliku. Opravdu si nějaký trouba mysli, ze jde o zdraví?
  To zvládne jen na duši poor Emik. Jde přece o podnikání!

 • Dana • 22. července 2017

  No, zrovna ted zdravotni pojistovny moc nevydelavaji, pac mladi lide vubec zadnou zdravotni pojistku nechteji a do spolecne kasy se zapojit nehodlaji. (Pred Obamacare nebylo zdravotni pojisteni povinne.) Mladi nejsou tak casto nemocni a vlastne by platili peci pro starsi lidi, protoze jejich prispevky by sly do spolecneho hrnce. Proto Obamova povinna pojistka pro vsechny je tolik kritizovana.
  Solidni firmy maji celkem levne pojisteni pro sve zamestnance, protoze se pojistuji jako skupina, tak dostanou slevu.
  Porad ceske televize byl jiste z Kalifornie, nejsocialistictejsiho statu v celych JuEsEj. . Proto tam maji takovy socialisticky bordel, ti volici Clintonky. . Stat Kalifornie dava dotace a danove ulevy tem, co se zapoji do ekologicke Solarni energie, coz mimo jine podporuje korupci. Vse pak v jadru plati obcan Kalifornie a navic energie a benzin v CA neustale zdrazuji a zdrazuji. Hlavne ze rvou, ze Trump vystoupil z Klimaticke dohody.

 • Bety • 22. července 2017

  Emerické zdravotnictví má velké náklady, protože musí uživit – a velmi dobře – všechny pojišťovny. ( A samozřejmě musí nechat enormně vydělat farmaceutické velikány). Též my jsme poslechli to volání pojišťovacích upírů a tak je naše zdravotnictví stále lepší a lepší a lepší….Zajímavé je, že státní byrokracie v USA si pro sebe vyhradila to státní pojištění, které u nás obdivovatelé USA s takovým humbukem zrušili.

 • Dana • 22. července 2017

  Americky model v Cesku nikdy fungovat nebude, protoze spousta lidi je tak vysazena na osobni svobodu, ze radsi zemre, nez aby se nechala ovlivnovat statem. Nezapominejte, ze skoro 80% Americanu veri v nejakou formu posmrtne existence-duse.
  Cesko je vazal Evropske Unie, zapadni EU je vzor, a proto bych radsi resila zdravotni zakony EU.. To mimino Charlie Guard zrejme nema sanci se uzdravit v britskem zdravotnictvi , v Britanii cekaji, az umre..Samozrejme, ze rodice hledaji i experimentalni operace, i kdyz je nadeje mala. Jako kazdy rodic, ze. Nevim, jestli ho pusti do USA, zde by byli doktori ochotni zkusit radikalni leceni. Riskli by to . Je to jen pouhe prodluzovani zivota toho chlapecka a zbytecne vynalozene usili ? Nevim. Ale tohle by nemel rozhodovat stat, nybrz zoufali rodici.
  Jeste k tomu americkemu chlapeckovi Ethanovi. . On se narodil se srdecni vadou ‚heterotaxie‘, kterou v Cesku vubec neleci. Nevi jak. Vetsina ceskych chudaku-deti s heterotaxii umira kolem jednoho roku…

 • peter. • 22. července 2017

  Dana napsal
  To mimino Charlie Guard zrejme nema sanci se uzdravit v britskem zdravotnictvi , v Britanii cekaji, az umre.

  Britskí lekári navrhli chlapčeka odpojiť od prístrojov a nechať ho umrieť.Britský súd rozhodol,že:
  1 – vzhľadom na neprípustnú kvalitu života dieťaťa súhlasí s ukončením jeho života.
  2 – zakázal rodičom použiť peniaze zo zbierky na záchranu chlapca na experimentálnu liečbu v USA.
  Vatikánska komisia to schválila tiež,no po kritike ktorá sa na Vatikán po tomto rozhodnutí vzniesla,rozhodol pápež súhlas odvolať.
  Na svete žijú(prežívajú) tisíce ľudí v kóme aj niekoľko rokov.Sú ľudia po mozgovej príhode úplne odkázaní na pomoc blízkych.Sú ľudia postihnutí ťažkou duševnou poruchou,takí o ktorých možno pochybovať,či sa ešte vôbec jedná o ľudské bytosti……Aká je kvalita života týchto ľudí?Rozhodne nejaký súd,že ich treba zabiť? Ja si myslím,že ak tomu tak doposiaľ nie je,tak v dohľadnej dobe sa to diať bude.Ten prípad v Anglicku je len začiatkom niečoho hnusného,k čomu sa doposiaľ odhodlal len Hitler.On likvidoval duševne chorých ľudí.Tak ako aj všetkých ktorých on považoval za menejcenných.Len tentokrát sa to bude diať v rámci ľudských práv.Napr.právo ľudí na určitý stupeň kvality života.A keď niekto nebude môcť dosiahnuť z objektívnych príčin na ten požadovaný stupeň kvality života,tak bude na základe súdneho príkazu utratený.
  Znie to ako sci-fi?Teraz ešte áno.Lebo si neuvedomujeme v plnej miere význam toho,že britský súd rozsudok smrti nad chorobou postihnutou osobou,už vydal.Precedens je na svete.

 • Pepan X • 23. července 2017

  Nejsem žádný znalec, ale podle mne je pravičák ten jenž leze do konečníku moci panstvu a levičák to nedělá, i když podle mne v těchto skupinách není pražádný rozdíl, vše je podle momentální situace.

 • Aleš • 23. července 2017

  Tribun i další se samozřejmě zapomněli zamyslet nad tím, jak je levicové vybírat od nejchudších lidí výpalné farmaceutickému byznysu a byznysu pojišťoven vyšší než byl nemorální a likvidační desátek ač už církevní či feudální. A o levicovosti výpalného teroristickým organizacím už vůbec ne. Když se kapouni hádají, kdo ho má většího a tasí na nás ta svoje několikamilimetrová howada. Aby nebyla nuda, tak tu ještě prudí i vymahači výpalného. To je hnus velebnosti…

 • PPK • 24. července 2017

  Pravicová filozofie má základ v pokrytecké přetvářce, zakrývané pomocí pojmů svobody a charity, za nimiž je jen ziskuchtivá a chamtivá lakota a bezohledné sobectví, generující války a vymlouvající se na „trh“ jako jedinou formu sociálního chování. Je to filozofie, falešně podsunující lidem vidinu posmrtné blaženosti za jejich pozemskou poslušnost bohatším a údajně nadpozemským mocným. Výmysl „hříchů“ a výmysl jejich vykoupení jako vyčůraně účelový tržní byznys.

  Levicová filozofie vychází z pokory nepoznatelnosti života a z rovného práva na spravedlivou oprávněnost existence všeho včetně nás. Z existence bez šidítka představ o posmrtném životě, a proto i jen z úcty k vědomí na výsost dokonalé reality přírody. Také ale reality lidské, sociálně založené, mírumilovné, uvědomělé a solidární spolupráce jako jedině rozumného způsobu žití, určeného přírodním pudem sebezáchovy všeho živého.

  Že levicová filozofie je (nejen morálně) správnější, dokazuje jednoduchý fakt: Matka nekrmí své dítě proto, aby od něj čekala tržní zaplacení svého mléka, ba ani ho nekrmí proto, že to dítě má ráda jako svůj vlastnický majetek, ale krmí ho proto, že to dítě (stejně jako celá její rodina) jsou smyslem jejího života a zárukou zachování a pokračování jejího rodu ČLOVĚKA a jeho přírodního druhu.

  @Aleš: Rozhořčenými pokusy o kritické pojmenovávání detailů se nic nevyřeší, pokud není jasno v definicích příčin a jejich původu. Je to podobné, jako když pouhým křikem o hnusnosti vraždění ještě nikdy nikdo nevypátral, neodsoudil, ani nepotrestal konkrétního pachatele vražd.

 • Bety • 24. července 2017

  V jedné z detektivek Dicka Francise jsem četla toto: “ Člověk není lepší, protože je bohatý, ale je bohatý proto, že je lepší.“
  V tom je podle mě v kostce pravicové vnímání světa – ať to vezmeme tak či tak, bohatý = lepší. Jak k tomu bohatství přišel je nepodstatné, samotné bohatství povyšuje jedince nad dav, mezi tzv. „lepší“ lidi, třebaže to v naprosté většině znamená, že dotyčný, nebo jeho předci byli šikovní v manipulaci, loupežích a bezohlednosti všeho druhu.
  Levicová rovnost by měla znamenat, že mohu uznávat znalosti a šikovnost jiných lidí, založené na těch vědomostech, šikovnosti, ale přitom se budu cítit a jednat jako člověk všem rovnocenný a nebudu se kořit ani bohatství, ani razítku a už vůbec ne falešné nadřazenosti jiných.

 • orinoko • 24. července 2017

  Skyva pravicového plození reality.

  V Praze probíhala odborářské demonstrace. Průvod mířil od Domu odboru na Vaclavak.
  Někde na úrovni Hlavního nádraží čelo průvodu zastavilo lidské h.o.v.n.o a pravilo: Zablokovali jste MOJE město!
  Pořádková služba se obrátila na policisty: Vyřešite to, anebo to h.o.v.n.o máme odklidit sami?
  A policie konala.
  To h.o.v.n.o je klasikou pravicových zákoutí bezmozecnych prvoků.

 • Gatta • 27. července 2017

  Re PPK:
  Znám hodně pravicově smýšlejících lidí. Svými názory mě mnohdy „vytáčejí“, ale mnohé se jim musí uznat.
  Jsou to lidé, kteří většinou nějak drobně podnikají – tedy byli ochotni podsdtoupit nejistotu a převzít odpovědnost za svůj život, pracují bez počítání odpracovaných hodin, nic po nikom zadarmo nechtějí a přitom ručí celým svým majetkem. Tito lidé pracijí na hranici svých možností. Tito lidé rozhodně nejsou „líní“ ve smyslu 7 hlavních hříchů.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Lenost
  „Lenost (lat. acedia nebo pigritia) je označení pro duchovní apatii či neochotu k jednání plynoucí z nedostatku motivace jednat. Lenost je opakem činorodosti. Lenivý člověk nevyužívá potenciál svých schopností, není ochotný jednat nebo se starat.“
  (pozn. „Vše je věcí míry“ a výše napsané neplatí pro Babiše, Bakalu a spol.)

  Je to taková otázka, jako „Jestli pochází něco od Boha, nebo od Ďábla“ , ale zeptám se: „A ten obecný život na planetě je pravicový nebo levicový?“

  Tedy – volí živé organismy taktiku přežití pravicovou nebo levicovou. Ještě lépe řečeno – která taktika vedla, u daého druhu v daných podmínkách a situaci, k přežití jedinců, druhů, tříd … všech živých organismů? Protože zde neexistuje žádná „Moudrá příroda“, ale jen nerozumný a bezohledný „Přirozený výběr“.

  Základem je vždy individální umění elementu přežít a schopnost se reprodukovat.

 • orinoko • 27. července 2017

  Přirozený výběr?
  Ano , ten chápu.
  Výběr přirození!

  V přírodě je jedno závislé na druhem. Nic neexistuje samo o sobě a samo pro sebe. Ani přirozený výběr. I pravicové lejno potřebuje druhé, jinak chcipne. A ještě těm druhým obyčejné nadává … socky. Naprostou kuriozitou jsou echtovni pravicaci, kteří vybaveni holou p.r.d.e.l.i a chronickým netahanim voli pravicové politické kravince.

 • Gatta • 27. července 2017

  RE orinoko – jj jsou na světě věci, co rozum nebere …

  Z jiného sudu – krásně stylový cajdáček u kterýho si vždy vzpomenu na jednoho známého a jednu 23 :-) A taky na něco i ze svého života …

  https://www.youtube.com/watch?v=3U6U68mcADc

 • peter. • 29. července 2017

  peter. napsal
  britský súd rozsudok smrti nad chorobou postihnutou osobou,už vydal.Precedens je na svete

  Prípad chlapčeka Charlie Guarda skončil. Vypli mu dýchací aparát a on zomrel udusením.Smrť udusením je mučivá a trvá 5 – 8 minút.No až po uplynutí 4 – 5 minút dochádza k nezvratnému poškodeniu mozgu.
  O jeho usmrtení rozhodol súd.Všetko je raz-prvý raz.Aj prípad,keď súd rozhodol o usmrtení človeka z dôvodu,že kvalita jeho života by nemohla dosiahnuť uspokojivú úroveň.
  http://www.hlavnespravy.sk/nasiel-pokoj-spravodlivost-maly-charlie-gard-dnes-zomrel-udusenim/1083746