Pražské radnice chtějí odstranit nerovné podmínky pro pořádání farmářských trhů

Kverulant.org se před časem zaměřil na farmářské trhy v Praze. Upozornil, že podmínky pro pořádání se v jednotlivých městských částech zásadně liší. Někteří pořadatelé musejí platit a jiní naopak dostávají zaplaceno. Několik radnic již začalo sjednávat nápravu. Naopak Pražský magistrát zatím Kverulantovu výzvu k nápravě ignoruje.

Kverulant.org si od jednotlivých městských částí vyžádal informace o pořádání farmářských trhů a provedl srovnání podmínek. Zjistil, že organizátory trhů lze rozdělit do tří skupin: pořadatelé, kteří neplatí žádný nebo jen minimální poplatek, takoví, kteří platí městu přes milion korun ročně, a ti, kterým naopak za pořádání trhů platí městský úřad.

Trhy, kde organizátor neplatí žádný nebo jen minimální nájem, probíhají například v Praze 1 na Náměstí republiky nebo v Praze 2 na Tylově náměstí. Na Náměstí republiky se ročně koná 160 trhů a nájem vůči Praze 1 je 0,– Kč. Stánky pronajímá pořadatel, jemuž z toho také plynou peníze. Totéž platí i o Tylově náměstí. I tam je roční nájem stanoven na 0,- Kč. Farmářské trhy, kde pořadatelé městu platí nájem, se konají zejména na náplavce na Praze 2, jejímž vlastníkem je Magistrát hlavního města Prahy, nebo na Náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3. Oproti bezplatným trhům zde organizátoři vynakládají částky, které přesahují milion korun ročně. Farmářské trhy, kde za pořádání naopak dostával peníze organizátor, byly například v Praze 4 před nákupním centrem Arkády, v Praze 6 na  „Kulaťáku“ nebo v Praze 8.

Kverulant.org se svými zjištěními obrátil na Pražský magistrát a jednotlivé části a vyzval je, aby podmínky pro pořádání farmářských trhů v Praze sjednotili. Kverulantovi se ozvala Praha 2, Praha 5, Praha 6 a Praha 7. Všichni vítají záměr dát farmářským trhům v Praze jednotný rámec. A všichni dodávají, že tohoto úkolu by se měl chopit Pražský magistrát.  A to si myslí i Kverulant.org a když  mu Pražský magistrát více než měsíc neodpověděl na jeho výzvu k nápravě, zaslal mu v únoru 2015 urgenci.  Kverulant.org doufá, že Pražský magistrát začne tento problém řešit. Podobně jako Praha 5, která již začala prověřovat podivnou desetiletou smlouvu se společností Lucky service s.r.o.

Podobný názor zastává i Praha 4. Tiskový mluvčí Jiří Bigas sdělil, že smlouva o pořádání farmářských trhů v roce 2014 a v roce 2015 patří k těm, jejichž účelnost a hospodárnost chce starosta Petr Štěpánek přezkoumat. Praha 4 také chce, aby finanční podpora farmářských trhů v budoucnu probíhala transparentně. Proto Rada MČ Praha 4 vypsala pro budoucí podporu farmářských trhů grantové řízení.

I Praha 8 začala problematickou situaci řešit. Smlouva radnice se společností Centrum Palmovka a.s., která je 100% vlastněna městkou částí Praha 8 a na jejímž základě městská část vyplácela údajně více než 1 000 000,- Kč ročně, byla novým vedením radnice ukončena k 31.12.2014. A v současné době údajně probíhá výběr nového provozovatele. Ředitel obecně prospěšné organizace Kverulant.org Vojtěch Razima k tomu dodává: „Větší otevřenost a jasně nastavené podmínky by pomohly nejen návštěvníkům trhů, ale také zastupitelům, kteří se skutečně snaží bojovat s klientelismem, protekcí a úplatky.

Na realizaci kauzy přispěla i NADACE VIA. Tento dar ovšem nepokryje všechny náklady této kauzy. Přispějte i Vy a staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem. Věnujte mu každý měsíc 30 korun. Vaše koruna denně pomůže měnit věci k lepšímu. Kverulanta můžete podpořit i jednorázovým darem. Čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů nejen v této a i dalších aktuálních kauzách.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments