Představuje si to jako Merkelová válku

Pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění.

To se prý u příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků nechala slyšet německá kancléřka Merkelová v narážce na poválečný odsun Němců ze střední Evropy.

Část českých politiků se proti tomu ihned ohradila. To byli ti, kteří vzápětí dostali nálepku „nacionalisté“. Jiná část české (sic!) veřejnosti se za kancléřku postavila, že prý byl výrok vytržen z kontextu. To byli ti, kteří se považují za mravní a intelektuální elitu národa a v politice mají momentálně zastoupení spíše marginální, o to více jsou ale vidět v médiích a na sociálních sítích.

Takže jak zní ten výrok celý?

Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury. To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění.

Lepší?

Horší!

Protože jinými slovy tu paní kancléřka říká, že vůbec nezáleželo na tom, co vyhnání předcházelo! Takže je to pořád vytržené z kontextu? Dost možná, ale nedovedu si představit žádný kontext, ve kterém by takový výrok nevyzníval jako revizionistický, zaměňující příčinu a následek, pachatele a oběti. Výrok nešťastný a nebezpečný sám o sobě, natožpak v kontextu množících se výroků o tom, že se na rozpoutání 2. světové války podílelo Rusko a že jeho gigantický příspěvek k porážce nacismu nebyl osvobozením, ale dobytím, a tím, kdo po Evropě šířil hrůzu, nebyli Němci, ale nějací nacisté, kteří s Němci a Německem neměli zase až tak moc společného (na rozdíl od Čechů, kteří měli všichni do jednoho společného s Revolučnímu gardami víc než dost).

Jenže paní kancléřka jaksi zapomněla na jednu podstatnou okolnost: zločiny nacismu neměli na svědomí jen pohlaváři odsouzení v Norimberku, ale aktivně se na nich podíleli i obyčejní a slušní (ti zejména, neboť jejich „slušnost“ je chránila před výčitkami!) Němci. Brutalita vyhnání byla nezbytnou a jedinou možnou reakcí na brutalitu německé okupace, protože jinak by pořád přetrvával pocit křivdy a nespravedlnosti a dojem, že Němci vlastně zase až tak úplně neprohráli. Nebylo možné dělat, že se nic nestalo. Tehdy ne.

Dnes už můžeme odpustit a smířit se a není důvod to neudělat, ale nesmíme přistoupit na to, že vina pachatelů, kteří měli na výběr, a obětí, které byly zkušeností nenormálnosti, již jim pachatelé připravili, sami svedeni k jinak nenormálnímu chování, je souměřitelná. Nelze klást nároky míru z bezpečného odstupu 73 let na bezprostřední účastníky událostí, jež se vymykají všem nárokům lidskosti a chtít po nich, aby jako jediní  zůstali lidmi a nezešíleli v situaci, kdy šíleli všichni ostatní a oni v tom šílenství žili.

Jestli jste nikdo nikdy ve stresu nevybuchli, nepopadl vás vztek, nezvýšili jste hlas, nepraštili do stolu – tak nejste lidé. A válka je ten největší existenciální stres, jaký lze zažít. Dnešní doba má ovšem více pochopení pro posttraumatickou stresovou poruchu u operátorů dronů, kteří masakrují civilisty, než kolik jí má pro přímé účastníky válečného běsnění. Ti, kteří jsou dnes odsuzování ze „nemorální a neospravedlnitelné“ jednání, by si naopak zasloužili soucit a pochopení, protože to oni byli oběťmi, a nic na tom nemění fakt, že ti, na nichž si vylili svůj vztek, byly oběti rovněž.

Snadno se soudí a moralizuje tomu, kdo příliš dlouho žije v míru a válku si představuje jako Hurvínek nebo německá kancléřka Merkelová. Z tohoto pohledu je blábol, který pronesla paní kancléřka, i pochopení, které pro něj řada lidí má, vlastně dobrou zprávou, protože to znamená, že válečná zkušenost je nám cizí. Teď jen, abychom si ji nezopakovali. Dobrý začátek by například mohl být právě takové věci neříkat.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Ono to cca dvacetileté mediální přeformátovávání má ďábelskou logiku, která teď vyplula na povrch: Pokud zločiny za okupace páchali národnostně nespecifikovaní národní socialisti, proč vlastně ty české smějící se bestie po válce tak nespravedlivě vyhnali nevinné Němce? Podíval jsem se na výsledky voleb v r. 1935. Z nich vyplývá, že nacisty (Henleinovu SdP) volily cca 2/3 Němců v ČSR. Předpokládám, že většinu z té nenacistické třetiny (která volila německé sociální demokraty, německé agrárníky nebo komunisty) poslali Němci buď do první frontové linie, nebo do koncentráku po okupaci v roce 1939. A pamětníci odboje ve svých výpovědích tvrdili, že sudetští Němci byli za války mnohem fanatičtější a brutálnější než původem „říšští“ Němci. Ale berme to z té lepší stránky – alespoň budeme mít o čem psát v nastávající okurkové sezóně.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
22. 6. 2018 7:54

Pokud by se Rudá armáda mstila stejně brutálně jako se chovala německá vojska v SSSR , tak by v květnu 1945 byly Sudety strachem dávno od Němců vylidněné.

pozn. Stan – „volili Henlaina … “ To je těžké – hospodářská krize postihla nejvíc lehký „pohraniční“ průmysl a Praha se starala, jako každé centrum, hlavně o sebe. A i ten Hitler v roce 1935 ještě vypadal jako nadějná cesta vývoje – nejen pro sudetské Němce.
Nakonec – kolik lidí volilo v dobré víře Klausovu ODS – a co mají společného s následným rozkradením státu?

Bety
Bety
22. 6. 2018 10:55

Dobrý článek. A je třeba o tom psát už jen proto, že mediální masáž v tomto směru je velmi aktivní, a bohužel i účinkuje. Uvedu příklad. Paní hovořila o svém dědovi, který se při osvobozování ČR připletl do boje mezi RA a Němci, přičemž přišel o nohu. V následujících letech při výročí chodíval do škol a vyprávěl o tom, jak ho německý granát zmrzačil. Teď prý se mezi příbuznými začalo mluvit o tom, že ho nejspíš zmrzačil granát ruský. tedy že Rusové vlastně byli ti špatní. Když jsem řekla, že v boji je někdy těžko určit odkud co přilétlo, ale… Číst vice »

orinoko
22. 6. 2018 14:02

Všechno marno. Už to začíná i bolet.
Dokud zasranny odsunuty sudetak nepodekuje za následnou vyšší životní úroveň a život v tzv. demosce, tak neni, o čem sem bavit.
Z cele tzv. Evropy hnali německou patou kolonu, ale jen Česko je věčné na tapete.
Ani na soudruhy poláky si vepř moc netroufa. Byt skopcakem, o spouště věci bych raději držel hubu. Ale máme hen tu politiku…
Porad trvam na svém: Život mi dal sice krátkou, ale presto zkušenost ….se Sasiky. Jsou to Němci , ale s českou naturou.
Neplatí o babě.

Gatta
Gatta
22. 6. 2018 14:42

Merklová si opravdu nemohla pro své řeči vybrat lepší termín:

http://www.novarepublika.cz/2018/06/jaroslav-stefec-22.html

PPK
PPK
22. 6. 2018 17:53

V kapitalismu jsou řeči politiků zrcadlem vůle korporátních vlastníků partají a médií propagandy. Podobně řeči herců a redaktorů jsou zrcadlem vůle vlastníků médií. O správě věcí veřejných, čili o politice tedy primárně nerozhodují „demo“ politikové, ale rozhodují o ní majitelé materiálních a mocenských nástrojů států, tedy opět jeho vlastníci. Politikové jsou pouhými šafáři, čili správci moci a majetků států, které vlastní soukromníci. Ti jsou naopak pravými vlastníky ekonomik států, vlastníky vojsk států a vlastníky dalších státních mocenských nástrojů organizace i státního donucování. Skutečnou svobodu mají tedy jen vlastníci státu. Je tedy podvod, ta kapitalistická demokracie, když lid si sice „jako“… Číst vice »

LiL
LiL
23. 6. 2018 1:23

Když teče do bot,je nejlepší variantou vytáhnout národní bolest. Merkelové do bot teče a to hodně a tak je přirozenou variantou ukázat ,že ti odmítači kvót,byli vždy špatní a ve svém jednání proti němcům. Z historické pravdy se sice stává hysterická politika,ale když to trochu pomůže,prostředky to světí.

Lex
Lex
23. 6. 2018 6:43

PPK

Naprosto transparentní a přesný popis architektury „světové moci“ od roku 1990. Do té doby byla ta moc rozdělena ve dvou rozdílných táborů, které se vyvažovaly a navzájem ovlivňovaly.
Ostatní jsou jen popisy jevových stránek věcí, dějů, jevů. Mimo podstatu. Samozřejmě mají také svou vypovídací hodnotu, ale pokud je „necedíme“ tou základní architekturou, jako bychom byli jednoocí.
Lex

Punta
Punta
23. 6. 2018 11:10

„Brutalita vyhnání byla nezbytnou a jedinou možnou reakcí na brutalitu německé okupace, protože jinak by pořád přetrvával pocit křivdy a nespravedlnosti a dojem, že Němci vlastně zase až tak úplně neprohráli. Nebylo možné dělat, že se nic nestalo. Tehdy ne.“ Napsal Tribun. Nechci s ním zbytečně polemizovat, už proto, že s většinou toho, co v článku napsal, souhlasím. Ale tady si nemohu pomoci: pokud se někdo chová brutálně vůči ženám, dětem a starým lidem, jenom proto, že jsou součástí národa, který se ve své většině choval brutálně vůči obyvatelstvu napadených a okupovaných zemí, pak sám není o nic lepší. Můžeme… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 6. 2018 11:47

Německo je doposud stále vázáno smlouvou mezi ním a spojenci z 26. května 1952, doplněnou a později ještě ratifikovanou v Paříži 23. října 1954 (Convention on the Settlement of Matters Arising out of the War and Occupation, signed at Bonn on 26, May 1952, as amended by Schedule IV to the Protocol; on the Termination of The Occupation Regime in the Federál Republic of Germany, signed in Paris on 23. October 1954) 332UNTS 219. Podle kapitoly 6, článku 3 této smlouvy Německo nemůže už nikdy uplatnit námitky proti spojeneckým státům ani jednotlivcům vzhledem k trvalému zabavení německého majetku, který převzali… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 6. 2018 12:14

Punta napsal „Brutalita vyhnání byla nezbytnou a jedinou možnou reakcí na brutalitu německé okupace, protože jinak by pořád přetrvával pocit křivdy a nespravedlnosti a dojem, že Němci vlastně zase až tak úplně neprohráli. Nebylo možné dělat, že se nic nestalo. Tehdy ne.“Napsal Tribun. Nechci s ním zbytečně polemizovat, už proto, že s většinou toho, co v článku napsal, souhlasím.Ale tady si nemohu pomoci: pokud se někdo chová brutálně vůči ženám, dětem a starým lidem, jenom proto, že jsou součástí národa, který se ve své většině choval brutálně vůči obyvatelstvu napadených a okupovaných zemí, pak sám není o nic lepší.Můžeme určitě… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 6. 2018 12:17

Vážení spoluobčané, v nedávné době jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, to jest, dekrety prezidenta Československé republiky. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938 a 1939. Vědom si neblahých zkušeností národa, zejména z této druhé světové války, zanechávám Vám odkaz, ve kterém Vás varuji před všemi možnými dalšími požadavky za znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu na základě nejen mých dekretů z naší republiky odsunuti. Může se stát, že mé dekrety vydané právě z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou odstupem času revanšisty prohlašovány za… Číst vice »

Punta
Punta
23. 6. 2018 17:07

Botičky od Diora napsal Málem jsem dojetím uronil slzu.Typický rafinovaně-humánní projev havloida. Liberale punťo, ženy-fašistky rodí a vychovávají nová pokolení fašistů, chlapci z Hitlerjugendu nesou v sobě a šíří poselství nevydařeného rakouského malíře do konce svého života. Z mladého, nevinně vypadajícího blonďatého fašounka, se vždy stává starej zarytej fašoun. Vždy a bez výjimek. Skopčáci potřebovali final cut jak liberál … privatizaci.V poválečném Německu byli ve vedení státu bývalí členové NSDAP – i Konrád Adenauer byl bývalý člen NSDAP. Nebo ty snad nevíš, co to byla „denacifikace“? To každý Němec, který byl v NSDAP došel na příslušný amt a tam ve… Číst vice »

PPK
PPK
23. 6. 2018 23:55

ještě dodatek: Domnívám se, že karta odsunu Němců z Čech a Moravy je jen pomocnou vedlejší kolejí pozornost odklánějících slovních aktivit Angely (u Stasi krycí jméno Erika) a proto je i karta odsunu pouze její symbolickou úlitbou Bavorákům, aby se právě teď co nejméně bouřili proti jednoznačně nejdůležitějšímu a povinnému esu její nynější skutečné hry na reál-politiku. Importu afrických a islámských migrantů do Německa a tlaku na státy EU-centra a východu EU, aby je též přijímaly (na Polsko si zatím netroufají). A teprve v tomto punktu se bude lámat ten nejtvrdší chléb budoucího života nejen prostých Němců, Francouzů, Španělů, Angličanů… Číst vice »

Bety
Bety
24. 6. 2018 9:21

Pro Puntu – někdy, a vlastně dost často, je lepší být realistou než idealistou.
Reálie té doby byly takové, že v pokořených lidech bublala nenávist a bezmoc.
Ten, kdo takový mix vytvoří a následně to nezvládne si může za následky sám.
Ten, kdo takovou situaci hodnotí z přehnaně idealistického hlediska mi připomíná jeden smutný vtip.
Jdou dva psychologové a v příkopu vidí ležet několik zmasakrovaných lidí.
Jdou dál a jeden z psychologů povídá: „Ten, kdo tohle udělal, potřebuje nutně naši pomoc“.

Tribun
Admin
24. 6. 2018 10:02

Punťo, já také nikde nepopírám krutosti, ke kterým při odsunu docházelo, já jen zdůrazňuji, že nebyly bezdůvodné, že jim něco předcházelo, a zdůrazňuji, že nelze na účastníky tehdejších událostí klást dnešní nároky, tedy že to, že dnes to vidíme jako nepřijatelné, mj. i proto, že vidíme, že to problém nevyřešilo, jen odsunulo. je zcela irelevantní vůči hodnocení tehdejší situace, tedy že si můžeme říct, příště už bychom to takhle dělat neměli, ale nemůže to tehdejším, že to udělali, jak to udělali. Mají-li mít privilegium imunity před kolektivní vinou Němci, musejí ho mít i Češi. A jsme v kruhu. To už… Číst vice »

Punta
Punta
24. 6. 2018 10:07

Bety napsal Pro Puntu – někdy, a vlastně dost často, je lepší být realistou nežidealistou. Reálie té doby byly takové, že v pokořených lidech bublala nenávist a bezmoc. Ten, kdo takový mix vytvoří a následně to nezvládne si může za následky sám. Ten, kdo takovou situaci hodnotí z přehnaně idealistického hlediska mi připomíná jeden smutný vtip. Jdou dva psychologové a v příkopu vidí ležet několik zmasakrovaných lidí. Jdou dál a jeden z psychologů povídá: „Ten, kdo tohle udělal, potřebuje nutně naši pomoc“. To co se mně v textu Tribuna, a pak v komentáři Botiček, nelíbilo nemá s mým vztahem k… Číst vice »

Bety
Bety
24. 6. 2018 11:02

Souhlasím s Tribunem. Jinak ještě k odsunu. Nějak se mi nezdá, že by západní mocnosti měly obavy z páté kolony v zemích, o jejichž blaho se před válkou nestaraly ani v nejmenším. Německo válkou, stejně jako jiné země, přišlo o značnou část své populace. Odsun tuto ztrátu nahradil, zatím co v zemích spadajících pod sovětský vliv tím počet obyvatel ještě klesl. Takže se domnívám, že v tom vězel čistě pragmatický cynický kalkul, kterým posílily svou nastávající kolonii a nejen to, posílena byla i německá averze vůči zemím, ze kterých byli Němci nuceni odejít. Tím neříkám, že odsun neměl své oprávnění,… Číst vice »

Punta
Punta
24. 6. 2018 15:06

Tribun napsal Punťo, já také nikde nepopírám krutosti, ke kterým při odsunu docházelo, já jen zdůrazňuji, že nebyly bezdůvodné, že jim něco předcházelo, a zdůrazňuji, že nelze na účastníky tehdejších událostí klást dnešní nároky, tedy že to, že dnes to vidíme jako nepřijatelné, mj. i proto, že vidíme, že to problém nevyřešilo, jen odsunulo. je zcela irelevantní vůči hodnocení tehdejší situace, tedy že si můžeme říct, příště už bychom to takhle dělat neměli, ale nemůže to tehdejším, že to udělali, jak to udělali. Mají-li mít privilegium imunity před kolektivní vinou Němci, musejí ho mít i Češi. A jsme v kruhu.… Číst vice »

Gatta
Gatta
25. 6. 2018 8:13

„Kolektivní vina je nesmysl … “

A co „kolektivní prospěch“ z (třeba) rozpoutané a vyhrané války … ???

Punta
Punta
25. 6. 2018 12:22

Gatta napsal

„Kolektivní vina je nesmysl… “

A co „kolektivní prospěch“ z (třeba)rozpoutané avyhrané války …???

Zajimavá otázka, stála by za samostatnou a výživnou debatu. Ten prospěch tam nesporně bude, hodně veliký. Ale myslím, že nepůjde o prospěch kolektivní, zcela jistě bude velmi individuální, i když to může vypadat na první pohled jinak.

hudryper
hudryper
25. 6. 2018 17:40

Merkelová se dost primitívně pokusila o podporu své katastrofální politiky ze strany potomků sudetských Němců. O tom vcelku nemá smysl dál diskutovat. V naší diskusi mi chyběl ještě jeden,důležitý úhel pohledu na IIWW a její konec. Většina Němců byla odsunuta ze Sudet podobnými prostředky,jakými Němci za války manipulovali neněmecké obyvatelstvo z míst jejich předválečného domova. Na samém konci války se odplaty nejvíc neobávali prostí Němci,většinou smutně akceptovali svůj osud,nýbrž aktívní kolaboranti s gestapem ať českého či jiného původu.To vedlo na mnoha místech k jejich horečné „revoluční aktivitě“,ve které předváděli svému zkoprněnému okolí svou neutucházející snahu najít a potrestat kohokoliv,kdo by… Číst vice »

Punta
Punta
25. 6. 2018 19:36

hudryper napsal Merkelová se dost primitívně pokusila o podporu své katastrofální politiky ze strany potomků sudetských Němců. O tom vcelku nemá smysl dál diskutovat. V naší diskusi mi chyběl ještě jeden,důležitý úhel pohledu na IIWW a její konec. Většina Němců byla odsunuta ze Sudet podobnými prostředky,jakými Němci za války manipulovali neněmecké obyvatelstvo z míst jejich předválečného domova. Na samém konci války se odplaty nejvíc neobávali prostí Němci,většinou smutně akceptovali svůj osud,nýbrž aktívní kolaboranti s gestapem aťčeského či jiného původu.To vedlo na mnoha místech k jejich horečné „revoluční aktivitě“,ve které předváděli svému zkoprněnému okolí svou neutucházející snahu najít a potrestat kohokoliv,kdo… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 6. 2018 6:04

Punta napsal Zajimavá otázka, stála by za samostatnou a výživnou debatu. Ten prospěch tam nesporně bude, hodně veliký. Ale myslím, že nepůjde o prospěch kolektivní, zcela jistě bude velmi individuální, i když to může vypadat na první pohled jinak. To je jako s hokejem – když „náš tým“ vyhraje – všichni „jsme vyhráli“, když prohraje – „vinu má trenér“. Pokud se po vítězné válce bude dělit kořist – budou stát fronty a všichni se budou předhánět v zásluhách. Pokud se mají hradit ztráty – tak nenajdeš živou duši. A Kalousek si ještě přidrzle pošle složenky i těm na tvorbě státního… Číst vice »