Prezident České republiky Miloš Zeman přirovnal pochody nacionalistů na Ukrajině k maršům nacistů v Německu

Reklama


Český prezident Miloš Zeman přirovnal pochodňové průvody nacionalistů v Kyjevě k maršům nacistů v hitlerovském Německu, přitom prohlásil, že na Ukrajině „probíhá cosi špatného.“ Rovněž odsoudil, že oficiální osobnosti EU nereagují na to, co probíhá v ukrajinském hlavním městě. Krom toho kriticky reagoval na přistoupení své země k protiruským sankcím a nazval je nerozumným souhlasem s názory větších a silnějších zemí.

Při svém vystoupení ve speciálně pro něho připraveném programu Prezidentský tiskový klub na jedné z komerčních rozhlasových stanic přirovnal Miloš Zeman pochodňové průvody nacionalistů z 1. ledna v Kyjevě k nacistickým pochodům v hitlerovském Německu. Podle jeho slov bylo na Ukrajině organizováno vše naprosto stejně.

„Na Ukrajině probíhá cosi nikoliv jen tak. Viděl jsem na internetu videozáznam z demonstrace několika tisíc občanů na Majdanu v Kyjevě. Šli s obrazem Stěpana Bandery. Viděl jsem jej poprvé. Bandera vypadá trochu jako velitel Hlavní správy říšské bezpečnosti Třetí říše Reinhard Heydrich.“ – cituje prohlášení českého vrcholného představitele TASS.

To, že nejsou takové akce odsouzeny ze strany EU, vypovídá podle Zemana o negativních tendencích i v EU i na Ukrajině. „Inu i já sám jsem si řekl, že s Ukrajinou se děje něco špatného. Ale něco špatného je i v EU, která nevznesla žádný protest proti této akci,“ podtrhl Zeman.

Tímto Zeman podpořil názor dříve vyjádřený zástupcem ministerstva zahraničí RF pro lidská práva, demokracii a svrchovanost práva K. Dolgovym, který řekl, že pochodňové průvody jsou na Ukrajině „demonstrací posunu k cestě nacistů“.

Připomínám, že pochodňové průvody byly v ukrajinském hlavním městě na počest 106. výročí narození vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů Stěpana Bandery. Do ulic Kyjeva vyšlo asi 5 tisíc osob. Během marše napadli radikálové korespondenta televizního kanálu LifeNews. „A to v centru civilizované Evropy! Zjevné je, že pochodující znají škodlivost svých názorů. Proč by jinak napadali ruské novináře, plnící svou profesní povinnost? Nebo je to projev „péče“ o svobodu ke sdělení svého mínění a o „čistotu slova“ na Ukrajině?“ – komentoval situaci Dolgov.

Prezident ČR nehovořil jen o pochodňových průvodech nacionalistů na Ukrajině, ale také o západních sankcích na Rusko. K připojení České republiky k nim se vyjádřil kriticky. Má za to, že restriktivní opatření proti Moskvě jsou „nerozumným souhlasem s názory větších a silnějších zemí“. „Někdy česká politika podlehne pokušení papouškovat, kopírujíc názory jiných zemí, anebo tyto názory uctívat,“ doplnil.

Je  nutné uvést, že český prezident nejednou promlouval o nesmyslnosti sankcí USA a EU proti Rusku a také o tom, že podle jeho úsudku je na Ukrajině občanská válka.

Nedávno nazval předsedu ukrajinské vlády Jaceňjuka „premiérem války“, který si nepřeje mírové vyřešení současných problémů země. „Soudě podle některých prohlášení premiéra Jaceňjuka se domnívám, že je to spíše „premiér války“, protože si nepřeje mírové vyřešení, které doporučuje Evropská komise, ale chce tento problém řešit silou,“ prohlásil Zeman.

Převzato z Russian.RT.com

Překlad: zajoch

Přejít do diskuze k článku 16 komentářů