Proč se to tedy soudruhům v Čechách nepovedlo?

Možná jste si někdy také položili otázku ohledně fatálního neúspěchu zdejších soudruhů při výstavbě socialismu. Proč se jim to tehdy nepovedlo? Zbraní měli dost, odhodlaných milicionářů, estébáků, oficírů ochotných je použít „na obranu socialismu“ také. Snad tedy špatné know how? Když se jich na to dnes zeptáte, pak jako příčinu nejčastěji uvádějí – pokud se obtěžují s odpovědí – zradu Gorbačova, který se prý podle nich domluvil se Západem a přestal je jistit. Znamená to – pokud byste takový argument vzali vážně – že socialismus sovětského typu se bez podpory velkého bratra nedal uhájit? To tedy zapomněli na Stalinovu tezi o budování socialismu v jedné zemi Přitom ve světě existují stále ještě režimy, které se k podobným projektům na vytvoření totalitní společnosti hlásí. Severní Korea, Kuba a dokonce i Čína – ovšem s důrazem na svoji vlastní korejskou, kubánskou či čínskou cestu – budují dále socialismus. I ti, co zde vládli před 25 a více lety, mohli tuto variantu zvolit. Asi by to ale nebylo tak jednoduché. Došlo by nejspíše k prudkému poklesu beztak nízké – ve srovnání se zeměmi EU – životní úrovně, k těžkému zaostání za jinými zeměmi. Soudruzi mohli vytvořit tak nanejvýše něco jako skanzen socialismu ve střední Evropě. Čelili by ale přitom něčemu, na co nebyli připravováni. Asi proto to vzdali, a z mnohých se stali pro změnu horliví kapitalisté.

Ani dnes neexistuje v jejich řadách žádný záměr obnovit systém moci, který zde tehdy byl. Že by se obtěžovali s tím, aby zpracovali nějakou závěrečnou zprávu o neúspěchu onoho projektu a o poučení, jak to příště udělat lépe, to tedy ne. A přitom ten jejich experiment stál neuvěřitelné peníze, nemluvě o životech, které byly přitom ztraceny. Aby se pak ještě někdo zabýval myšlenkou, že to vše by bylo třeba opět obnovit s ohledem na fakt, že naši spoluobčané nejsou příliš spokojeni ani s tím, co se jim teď nabízí, o tom jsem teda neslyšel. Přitom by měli situaci ulehčenou o to, že jen málokdo trpí iluzí o tom, že je zde po ruce nějaká alternativa v podobě kapitalismu. Nebo o tom, co je to Západ. O demokracii v USA či v západní Evropě ani nemluvě. Návrat do lůna socialismu by vyděsil nejspíše i mnohé z nich. Neumím si ani představit, jak by byl slučitelný někdejší reálný socialismus třeba s něčím takovým jako je internet. Skutečností je, že model tzv. zastavené společnosti – o nic jiného v tzv. socialismu nešlo – tedy společnosti, která z různých příčin resignovala na jakýkoliv rozvoj, uzavřela se do sebe (něco, což je opakem tzv. otevřené společnosti) – už tady byl v minulosti české společnosti už jednou odzkoušen. Pravda, bylo to před třemi, čtyřmi stoletími za vlády habsburských císařů. Tedy po Bílé hoře. I tehdy to ale bylo krajně neúspěšné, přímo tragické.

Pod taktovkou církve svaté a především pod dohledem vojensky organizované jezuitského řádu zde taková zastavená společnost na dobu určitou vznikla. Z té doby máme naši zemi „ozdobenou“ tisícovkami kostelů, klášterů, kaplí a kapliček, které byly přecpány tzv. barokním uměním. Ve skutečnosti nešlo ani tak o umění, ale o efektivní propagační nástroje. Každý takový sakrální objekt byl vlastně jakousi nástěnkou. Ne příliš vzdělaný člověk vstupující třeba z živé ulice do prostoru barokní svatyně měl mít – a také aspoň po tu dobu, co setrval v sakrálním prostoru měl – pocit, že se ocitl na chvíli v jiném světě. A jiný svět byl jiný, než to slzavé údolí plné stesků a beznaděje v podobě neustálých epidemií různých nemocí, proti kterým nebyly léky, nebo hladu v důsledku opakujících se neúrod, které decimovaly obyvatelstvo, nemluvě o jiných kataklysmatech. Jenže pak musel z kostela odejít a byl zase v reálném světě. Církve přišla na to, jak tento model – jedná se o černototalitu – udržet na živu přes 150 let! Celých šest generací bylo takto postiženo. Stačilo přitom jedno – odepřít lidem právo na vlastní názor a samostatné myšlení, rozumí se kvalitní vzdělávání. To byla cena, kterou černototalita, ale i jiné pozdější totalitní režimy, platily za svoji existenci. Rakousko se tehdy díky tomu dostalo na chvost vývoje v Evropě. Poté, co byl i zde zakázán jezuitský řád (důvodů tehdy bylo více), přišly proto na řadu reformy a patenty, včetně školské reformy. V tehdejším, za okolním světem těžce zaostávajícím Rakousku došlo ke změnám, které lze klidně označit za perestrojku na wiener způsob. Jenže pak se ukázalo, že se to uřídit nedá. Za dalších stopadesát let se rakouská monarchie a její stát (Rakousko-Uhersko) rozpadly. Jen některé relikty systému vládnutí, který tam byl zaveden, přežily.

Osud černototality je tedy poučný i pro ty, kteří ještě dnes uvažují o tom, zda bylo nezbytné, aby došlo k perestrojce vzor 1985 či k Listopadu anebo dokonce k rozpadu SSSR. Nemuselo, ale cenu, kterou by bylo za to nutno zaplatit, nelze vyjádřit jen v penězích. Především by došlo k prudkému zhoršení vzdělanosti. Po Bílé hoře v podmínkách třicetileté války to trvalo řadu generaci, než se církvi podařilo rozvoj společnosti zastavit. Tím, že instalovala v Čechách černototalitní systém vládnutí, pokusila se vlastně zakonzervovat čas. Kdyby nebylo změn ve vnějším světě, mohla zde vládnout mnohem déle. Církev nikdy nebyla institucí, pro kterou rozvoj, příp. pokrok měl cenu. Je postavena na příliš chatrných ideových základech s nevěrohodnou minulostí. Vše je zde složené jen z mýtů a iluzí. Na tom nelze postavit ani tzv „záchod“, který si děti stavějí z mariášových karet. Stačí jednu kartu z podloží nešikovně vytáhnout, a celá stavba se bortí.

V tomto ohledu církev zůstává taková, jaká byla i předtím. Lze proto i snadno odhadnout, kam se ztratí stamiliardy, které teď církve dostávají podvodem údajně zpět (nikdy jim nepatřily) – díky svým ve vládě, v parlamentu či na Ústavním soudu nastrčeným lokajům – ze státního měšce. Tyto peníze byly určeny potřebným a bude je třeba nahradit jinými, nejspíše vypůjčenými. Zčásti je preláti prožerou a jinak zmarní. V tomto směru se oni nikdy neuměli omezovat. Většinou se ale snažili své příjmy kapitalizovat do nějaké velké kultovní stavby či jiné nadbytečnosti. Největší stavby baroka (jako třeba Klementinum) byly stavěny – pokud si na to někdo vzpomene – až v době, kdy princip zastaveného vývoje už byl odmítnut dokonce i vládnoucími Habsburky. Později s z nich staly třeba knihovny nebo byly přestavěny, třeba na sklady, kasárny, někdy i nemocnice a chudobince. Zábavně je, že někteří zdejší prominenti, místo aby se zasadil za zrušení zákona o církevních restitucích, teď přemlouvají preláty, aby zřizovali hospice a jiná podobná zařízení ulehčující nemocným či chudým lidem jejich existenci Má to ale chybičku. Čím méně peněz půjde na zdravotnictví, sociální péči apod., tím více budou tito lidé přibývat, a tím méně se jim takové péče dostane, protože taková strategie upřednostňuje jen odstraňování následků před odstraněním jejich příčin. Nebudou ani finance na výzkum nových způsobů léčby, či na výstavbu sociálních bytů pro sociálně slabé obyvatelstvo, nebo na zlepšení výživy, podporu mladých rodin či do jiných potřebných modernizací a projektů, které by lidem poskytly dobrou práci, a zamezily by, aby se zvyšovaly počty bezdomovců, narkomanů, nezaměstnaných, atd.. Fakticky tato politika, která církvím dáví a potřebným bere podporuje zbohatnutí budižkničemů cestou zneužití práva. Politika církve vždy směřovala k úpadku, ne k rozvoji.

V tom si byly totalitní režimy, ať černototalitní či rudototalitní, vždy blízké. A také v tom, že si uměly pro své cíle a zájmy vybrat kolaboranty, kteří jim sloužili.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
9. 8. 2014 16:51

S překvapením zjišťuji, že jsem žil v jiném státě než pan Čermák. On slyšel v listopadu 89 volání lidu, aby jsme socialismus nahradili kapitalismem. Já jsem jen pochopil, že lidé už nechtějí komunisty a že ke korytům se chtějí dostat jiní, kteří chtějí vládnout bez komunistů. Smířil jsem se s tím, lid to chtěl. Asi se mnou autor nebude souhlasit, ale moc se jim to vládnutí nepodařilo. Statisíce nezaměstnaných by chtěl autor zamést pod koberec. Ti se mu do jeho analýz nehodí. Když si všimnu úvodního tvrzení „Možná jste si někdy také položili otázku ohledně fatálního neúspěchu zdejších soudruhů při… Číst vice »

mirror
mirror
9. 8. 2014 17:10

Asi se shodneme, že hospodářství Československa nevykazovalo ke konci roku žádné znaky krize. Lidé měli práci, výroba jela naplno, vyváželo se, inovovalo se a probíhal výzkum. Když se na všeobecné přání lidu hospodářství zbavilo vlivu komunistů, pak se všechno zlomilo a začali jsme se propadat níže a níže. Kde udělali oblíbenci pana Čermáka chybu, to se nedozvíme. Asi nikdy! Není k tomu politická vůle.

mirror
mirror
9. 8. 2014 17:10

… ke konci roku 1989 samozřejmě!

peter.
9. 8. 2014 17:33

p.Čermák si určite dokáže vyhľadať v štatistikách potrebné údaje o životnej úrovni v bývalom Československu.Ak nie,tak mu doporučujem vyhľadať si na internete práce RNDr Karola Ondriáša DrSc,napr.Socializmus verzus kapitalizmus.Ja len pripomeniem,že podľa p.prof.W.Komárka,Československo ako štát nehospodárilo ani v jednom roku svojej existencie v červených číslach a v 89-tom roku odovzdali komunisti štát tzv.demokratom bez jedinej koruny dlhu.Vzdelanosť u nás bola na tak vysokej úrovni,že naši stredoškoláci suverénne porážali svojich rovesníkov z USA na rôznych študentských olympiádach a naši vš vzdelaný ľudia,či už emigranti alebo aj tí čo odišli po handrovej revolúcii sa takmer bez výnimky výborne uplatnili v ktoromkoľvek západnom… Číst vice »

Alena
Alena
9. 8. 2014 17:45

hodnotit socialismus po 25 letech takovýmto způsobem napovídá, že myšlení pana Čermáka zamrzlo- zamrzlo v roce 89. Předpokládat, že kdyby zde byl socialismus, nebyl by zde internet, je opravdu pošetilé. Jsme konzumní společnost, někteří z nás mají slušnou životní úroveň, ale přiznejme si, jsme kolonie. Toho jsme chtěli dosáhnout? Já tedy ne

mirror
mirror
9. 8. 2014 17:56

peter. napsal
p.Čermák by svoje zlomyselné kydy mal ísť prezentovať radšej do médiíí

Pane kolego peter(e), oba jsme na OM jen hosté. Je na adminovi, čí texty uveřejní na svém webu. Nemáme právo nikoho odsud vyhánět. Uvažte, kdo by tak otevřeně do virtuálních očí panu Čermákovi řekl, co si o jeho tvorbě myslí, než čtenáři OM? Je na něm, jestli se poučí a nebude ze sebe dělat hlupáka. V ÚSTR ho nikdo nebude kritizovat.

Sio
Sio
9. 8. 2014 18:09

Tak já bych bych klidně připustil, že kolonie nejen jsme, ale i za socíku jsme byli a nadále i budem. Tvrdit opak by bylo popíráním zdravého rozumu a základních geopolitických faktů. Za socíku jsme byli kolonií SSSR, teď jsme kolonií EU, potažmo USA. Jenže – u nás v kolonii byla podstatně vyšší životní úroveň, než v zemi okupantů, čím to? Není to poněkud netypické? Můžeme říci, že i dnes je u nás vyšší ŽÚ, než v zemích dnešních okupantů? Co jiného, než okupace je, když nám nepatří ani naše voda? A můsíme za ní platit mnohonásobně více, než dříve? Když… Číst vice »

peter.
9. 8. 2014 18:27

mirror napsal Pane kolego peter(e), oba jsme na OM jen hosté. Je na adminovi, čí texty uveřejní na svém webu. Nemáme právo nikoho odsud vyhánět. Uvažte, kdo by tak otevřeně do virtuálních očí panu Čermákovi řekl, co si o jeho tvorbě myslí, než čtenáři OM? Je na něm, jestli se poučí a nebude ze sebe dělat hlupáka. V ÚSTR ho nikdo nebude kritizovat. Ja ho nikam nevyháňam,len mu doporučujem priestor v ktorom by sa mohol realizovať a nájsť viac pochopenia.Ja napríklad nechodím diskutovať do nášho denníka SME,ani do iDnes.Sem chodím preto,že diskusie na OM mi umožňujú konfrontáciu svojich názorov s… Číst vice »

peter.
9. 8. 2014 18:53

peter. napsal Ja ho nikam nevyháňam,len mu doporučujem priestor v ktorom by sa mohol realizovať a nájsť viac pochopenia.Ja napríklad nechodím diskutovať do nášho denníka SME,ani do iDnes.Sem chodím preto,že diskusie na OM mi umožňujú konfrontáciu svojich názorov s názormi iných,overovať si tým ich správnosť prípadne ich korigovať.Núti ma to k tomu,aby som viac študoval poprípade obnovoval svoje často už dobou zaprášené vedomosti.Dokáže ma však naštvať,ak mi niekto tvrdí o dobe v ktorej som prežil značnú časť svojho života,že bola iná ako si ju pamätám ja a používa pri tom demagógiu a zlomyselné klamstvá.Tá doba mala svoje nesporné chyby,diali sa… Číst vice »

jogín
jogín
9. 8. 2014 19:35

Mirror: Neidealizoval bych jako vy situaci za socíku. Faktem je, že došlo ne k úpadku, jako po sametu, ale ke stagnaci a zaostávání v mnoha oblastech, především ve vědě. Jako důvod vidím normalizaci- v celé této éře byla odměňována loyalita místo schopností a do vyšších funkcí se dostávaly jen partajní kádry. Příklad- na katedře, kde jsem pracoval, byl dřív jediný partajník- šéf katedry. V devadesátých létech už bez členství v KSČ nebyl přijat jediný absolvent.

jogín
jogín
9. 8. 2014 19:50

Ještě dodám, že normalizační nástup loyálních partajníků vyvolal nástup kariéristů a vyžírků, kteří svoji ideologickou kvalitu prokázali po sametu- máme snad politiky nečleny KSČ?

Alena
Alena
9. 8. 2014 20:05

jak hluboko jsme klesli, když neustálíme bráníme či haníme dobu před rokem 89. Teď bychom teoreticky podle pana Klause měli mít všichni životní úroveň Němců. Proč ji nemáme?

mirror
mirror
9. 8. 2014 20:12

jogín napsal Jako důvod vidím normalizaci- v celé této éře byla odměňována loyalita místo schopností a do vyšších funkcí se dostávaly jen partajní kádry. A koho jiného měli vybírat? Když byl někdo odborně zdatný, nabídlo se mu členství v KSČ. Když byl někdo nemehlo, tak to zkusil přes politiku. Nabíral funkce v SSM, SČSP a jinde, ale mlácení hubou ho brzy odhalilo a on přestal překážet i když se do KSČ prodral. Jestliže bylo vedení ústavu, kde jsem pracoval, nuceno vykazovat výsledky, tak šla ideologie stranou. Pracovali jsme pro podniky na Ostravsku a tam se úspěchy nepředstíraly. Technologie musely fungovat.… Číst vice »

mirror
mirror
9. 8. 2014 20:36

Netvrdím, že se to týká všech, ale kdyby měli pravdu všichni, kteří si stěžovali, že za totáče nemohli, pak je tady po roce 1989 exploze vynálezů a objevů a fabriky začnou chrlit nové skvělé a zásadně inovované výrobky. Přirozeně, že se nic takového nestalo. Průmysl jel ze setrvačnosti a průběžně zanikaly desítky tisíc pracovních míst v technickém rozvoji, výzkumu a akademii věd. Nastal úpadek, montovny vědu nepotřebují. Propad je vidět také na počtu přihlašovaných vynálezů. Do jejich národní databáze je autor článku líný se podívat. Aby to stranicky postiženi nevztahovali na sebe, přiznám se, že se starším kolegou (vyloučen) jsme… Číst vice »

idiotronic
10. 8. 2014 0:14

mirror napsal Netvrdím, že se to týká všech, ale kdyby měli pravdu všichni, kteří si stěžovali, že za totáče nemohli, pak je tady po roce 1989 exploze vynálezů a objevů a fabriky začnou chrlit nové skvělé a zásadně inovované výrobky. Po Klausově zdanění trvale se obracejících zásob byly podniky rychle u dna. Přesto existovaly moderní konkureceschopné (módní slovo, že) výrobky.Příklad: Elektrická lokomotiva 363 (podrobně http://www.atlaslokomotiv.net ) Poslední série ležela všudemožně po odstavných kolejích dva roky a pak se nějak prodala do Itálie. Ovšem až po druhých elektrických zkouškách ,protože ty první už nebyly po té době nečinnosti platné. Ten stát… Číst vice »

idiotronic
10. 8. 2014 0:34

Omluvám se za překlep: lokomotiva 163

jogín
jogín
10. 8. 2014 9:06

Mirror: Nesouhlasím, situace byla možná v klíčových výrobách lepší, ale k úpadku docházelo. Už dříve jsem v diskusi popisoval vymizení inovací v speciálních chemikáliích a v oborech, kde nebyla přímá vazba na výrobu byl rovnou malér. Třeba z naprosto špičkové imunologie nezůstala v Akademii ani noha a na univerzitách se ujali vlády funkcionářští debilové. V nejlepším případě nebyly světové špičky vyhozené (třeba Hašek, Sláma z mého oboru), ale odříznuté od vedení i výuky. A mít aspoň funkci u zahrádkářů bylo zásadní.

Sio
Sio
10. 8. 2014 10:49

Orientačně – v roce 1989 měl konstruktér plat cca 2500 Kčs, svářeč nad 3000 Kčs. Výroba nade vše. Dnes, jak jsem zjišťoval na platy.cz má konstruktér cca 25000 Kč (a více, podle praxe atd.) a svářeč kolem 20000 Kč. Vyplatí se více být konstruktérem, než svářečem. Vyplatí se mít vzdělání. To se do roku 1989 říci nedalo. Argument, který jsem často slyšel byl „Práce tě baví, proto je správné, že máš nižší plat.“ Jo, většina mých kolegů to dělala jen proto, že je to bavilo, byli to nadšenci, kteří obětovali kus životního standardu svých rodin své práci. Ale na dohnání… Číst vice »

fajt
10. 8. 2014 11:05

To Sio – nemá cenu vzpomínat a včerejšího bycha marně honit – jako americká kolonie česko zhasne dříve než germáni dospívaj svoje deutschland, deutschland uber alles. ..

mirror
mirror
10. 8. 2014 11:37

jogin: Znakem úpadku je, jestliže firma propouští zaměstnance nebo se zruší úplně anebo se prodá. Můžete prosím uvést nějaký příklad z období před převratem, abyste dokázal pravdivost svého tvrzení o úpadku? Jistě se vyznáte ve scopusu a víte, co je to h-index. Opravdu také nyní jsou všichni akademičtí funkcionáři jen vědecky nejvýkonnější? Pokud vašim kolegům ublížili, jistě vynikli po převratu.

sio: vy uvádíte nástupní plat, viďte. Dobrý konstruktér měl hodně přes 4 tisíce v době před převratem. Samozřejmě, že ne v každé fabrice, jen v dobré a výkonné.

Seal
Seal
10. 8. 2014 13:23

Kecy v kleci. Za socíku se tyhle věci řešily „plánováním výroby“ na úrovni SPK a reorganizacemi v rámci VHJ. Mementem je třeba osud tzv. speciální výroby ve Škodovce, anebo vývoj čs. počítačové techniky, který se taky zamrazil. Rovněž se tak nějak zapomíná na tzv. přestavbu velkoobchodních cen, která začala platit k už 1. 1. 1989. Šmankote, proč se asi na sklonku socíku podnikaly takové ekonomické experimenty? V případě jedné nejmenované firmy to třeba právě ve speciální výrobě hodilo v tržbách tyhle výsledky: 1988 – 466 mil. Kčs, 1989 – 299, 1990 – 222. Výsledkem byl silný propad zisku, který se… Číst vice »

Sio
Sio
10. 8. 2014 13:56

mirror napsal jogin: Znakem úpadku je, jestliže firma propouští zaměstnance nebo se zruší úplně anebo se prodá. Můžete prosím uvést nějaký příklad z období před převratem, abyste dokázal pravdivost svého tvrzení o úpadku? Jistě se vyznáte ve scopusu a víte, co je to h-index. Opravdu také nyní jsou všichni akademičtí funkcionáři jen vědecky nejvýkonnější? Pokud vašim kolegům ublížili, jistě vynikli po převratu. sio: vy uvádíte nástupní plat, viďte. Dobrý konstruktér měl hodně přes 4 tisíce v době před převratem. Samozřejmě, že ne v každé fabrice, jen v dobré a výkonné. Tak jsem asi dělal v nevýkonné fabrice. Čím to bylo… Číst vice »

jogín
jogín
10. 8. 2014 14:53

Úroveň ekonomiky je totiž dána nejen výkonem dělníka, ale především prvotřídní technologií generovanou v návaznosti na vědu. Nástrojař nezačíná vzdělání ponořením žhavého meče do krávy nebo zajatce, ale rovnovážným diagramem soustavy Fe-C. A o tom vypovídají mzdy citované Siem. Dnešní političtí pitomci fedrují aplikovaný výzkum, ale netuší, že ekonomický efekt vědy se realizuje přes vzdělání. Věda vyrábí nové poznatky dostupné všem (externalita). Nejlepší vědci musí učit. Technologie, konstrukce a vynálezy dělají kvalitní absolventi, jsou lokální a vynášejí. Tahle primitivnost unikla za socíku a nedochází ani naprosté většině lidí, co se pokoušejí řídit stát.

Alena
Alena
10. 8. 2014 15:19

úroveň ekonomiky opravdu záleží na technologiích. Nic nám v ČR ovšem nepatří, není tudíž zapotřebí kvalitní vzdělání, je zapotřebí srazit mzdy dolů, abychom byli v montovnách levná pracovní síla

mirror
mirror
10. 8. 2014 15:23

Sio napsal Tak jsem asi dělal v nevýkonné fabrice. Čím to bylo způsobeno, to fakt nevím. Sio, dal jsem vám rozpětí hrubých platů konstruktérů ve fabrice, která vyvážela více než 90% produkce. Spodní mez odpovídala vysokoškolákovi se zkušenostmi, horní vedoucímu konstrukční skupiny. Za totality jste musel dokázat, že si svůj plat zasloužíte, dnes záleží na tom, co hned na začátku uhádáte. Současné panstvo je v prekérní situaci. 25 let po převratu a naše platy jsou na úrovni 30 až 40% vyspělých zemí. Ve škodovce je to 60%. To je průšvih jako Brno jak my Moraváci tvrdíme. Nelituje se sil a… Číst vice »

mirror
mirror
10. 8. 2014 16:24

pokračování …
podařilo komunisty podvést.

mirror
mirror
10. 8. 2014 16:40

Sio napsal A tak je lidi vyzvonili klíčema na Václaváku. Myslím, že jste zmiňoval, že jste zvonil taky. Sio, nikdy jsem netvrdil, že jsem zvonil. Psával jsem, že jsem nehnul prstem, aby ten minulý režim chránil. Pozoroval jsem co se děje, to jsem si nenechal ujít. Asi bylo zbytečné bránit tomu, co si všichni toužebně přáli. Mají, co chtěli. Odkráglovali mne ještě před Vánocemi, takže jsem je už prožil bez stresu z toho, co bude. Vyřídili mne během 24 hodil. Řekl jsem si tehdy „bratříčku zavírej vrátka, tato noc nebude krátká“. Dobrý, ne? Kráglovali mne před shromážděným oddělením byl jsem… Číst vice »

Irena
10. 8. 2014 16:45

No nestačím se divit, že by se na tomto webu mohli zveřejňovat podobné žvásty. Já osobně si myslím,že socialismus porazili jenom díky FEDu a tomu, že se jim podařilo udělat z dolaru světovou měnu. Když si někdo určuje finanční podmínky a přitom vysává kolonie v Africe a Jižní Americe, tak má chvíli určitě vyšší úroveň, ovšem jakou cenu za to ty kolonie musí platit, jsme viděli dost názorně. SSSR začínal z nuly se zemí zpustošenou 2. světovou válkou a myslím, že dokázali, že to dokážou. Nepovedlo se jim to dost rychle? Podcenili moc peněz, určovaných kurzů. To udělali. Potom bylo… Číst vice »

Irena
10. 8. 2014 16:46

a všechno je OK. Jenom Bulhaři už v Bulharsku téměř nezůstali, protože to tam není k životu. To samé Srbové. Nechtěli skákat jak nový páníček pískal. Tak si vykoledovali humanitární bombardování. Ne všude byli lidé takoví zarytí demokratičtí blbečci jako u nás. Tady je ten pohled plný očekávání upřený k západu stále ještě nepustil.

Alena
Alena
10. 8. 2014 17:15

stálo by za to srovnat RVHP a EU- v čem se tyto instituce liší, v čem jsou stejné. Nedávnou se soudruh Filip vyjádřil, že RVHP byla mezivládní organizace zatímco EU nadnárodní, a její zákony jsou nadřazeny těm vnitrostátním. Dále prohlásil, že EU je horší než RVHP, že prospívá pouze bankéřům. Jeden podstatný rozdíl, dle mého, je potřeba říci. Vedení hospodářství v rámci RVHP bylo plánované, zřejmě direktivní, (mnohokrát jsem slyšela argument, že jsme nemohli vyrábět určité typy aut ale dostali jsme nařízeno, jaké). Postup RVHP nevedl k levnému převodu či ničení průmyslu do rukou Rusů, ale byla ze strany Rusů… Číst vice »

zajoch
10. 8. 2014 17:19

Dolar jako světová měna o Fed tu byly už dlouhou dobu a socialismus neporazili. Až se jim podařilo účinně proniknout do vedení SSSR a nainstalovat tam své lidi. Ale jak to probíhalo konkretně, to asi z nás lidových mudrlantů nikdo neví. Určité mlhavé představy samozřejmě máme, ale pochybuji, že někdo, byť by i měl vyšší politickou pozici, zná konání těch, kteří mají v rukách dění světa. Avšak je možno najít si způsob, jak těmto nám neznámým překážet a kazit jejich destruktivní dílo. Mravenci jsou také malí, ale je jich hodně a každý z nich svou trošku do společného díla dá.… Číst vice »

Honza999
Honza999
10. 8. 2014 18:43

Autore, má-li kdokoli dělat cokoli úspěšně, má to jednu hlavní podmínku – musí věřit. Musí věřit ve správnost své práce. Budovat socialismus a komunismus tedy může s úspěchem jen ten, kdo je skutečný komunista, kdo ty ideje nejen vyznává a šíří mezi ostatní, ale kdo se podle nich i sám chová. A teď jednoduchá otázka – chovali s naši „komunisté“ podle komunistických zásad, resp. v období socialismu jako přechodného období ke komunismu, chovali se sami tak jak to žádali po ostatních? NECHOVALI…. A tady máte jednoduchou odpověď nahrazující v jedné větě celý váš článek: Nepovedlo se to proto, že to… Číst vice »

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
10. 8. 2014 22:15

Honza999 napsal Autore, má-li kdokoli dělat cokoli úspěšně, má to jednu hlavní podmínku – musí věřit. Musí věřit ve správnost své práce. Budovat socialismus a komunismus tedy může s úspěchem jen ten, kdo je skutečný komunista, kdo ty ideje nejen vyznává a šíří mezi ostatní, ale kdo se podle nich i sám chová. A teď jednoduchá otázka – chovali s naši „komunisté“ podle komunistických zásad, resp. v období socialismu jako přechodného období ke komunismu, chovali se sami tak jak to žádali po ostatních? NECHOVALI…. A tady máte jednoduchou odpověď nahrazující v jedné větě celý váš článek: Nepovedlo se to proto,… Číst vice »

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
10. 8. 2014 22:18

není od věci přemýšlet o jiném systému, náčelník, vůdce, rada starších, slovo žen…

mirror
mirror
10. 8. 2014 22:39

Když odhlédneme od podružností jako je uzavírání socialistických závazků nebo povinná účast na prvomájovém průvodu, minulý režim zaručoval každému právo na nějakou práci, zdravotní péči se vzděláním nemusel nikdo individuálně (soukromě) platit. Práci mohl dostat každý, ovšem často si nemohl vybrat, protože žádný režim nemůže každému nabídnout místo ředitele. Za uplynulých 25 let tady bylo mnoho pokusů prosadit, aby se lékařská péče a školství platilo soukromě. Zatím se tento systém rozvrátit nepodařilo. O právo na práci jsme přišli, příjmy se rozvrstvily. Malé příjmy jsou ještě menší, velké se zvětšily. Více než půl milionu lidí u nás práci nemá. Pan Čermák… Číst vice »

mirror
mirror
10. 8. 2014 23:00

První dva odstavce článku jsou provokativní, zbytek je takové univerzální stěžování, aby se přitáhla pozornost. Jen se žvaní jako na Britských listech a skutek utek(l). Často se argumentuje tím, jaké výhody měli emigranti v západním Německu. Před časem se mi spolužák emigrant pochlubil, že ho jeho zaměstnavatel nemohl vyhodit. Ví to pan Čermák? Netvrdím, že minulý režim byl bez chyb. Mělo se nechat cestovat a o politice mluvit otevřeně, například o tom lákání emigrantů. Myslím, že to tak fungovalo v Jugoslávii. Mnoho Jugoslávců pracovalo v Německu, kde jim nikdo zprávy necenzuroval. Socialismus tam vydržel nejdéle až do doby, než jednotlivé… Číst vice »

mirror
mirror
10. 8. 2014 23:22

Martin Hekrdla na Blistech píše, že na Deníku referendum vyloučili z diskuze Josefa Hellera.
http://www.blisty.cz/art/74272.html
Nejsem žádný politolog, DR mi začal být instinktivně podezřelý z jednostrannosti. Heller se naposledy přel s Otou Novotným, který šel nahoru s Petrou Buzkovou. Novotný štval mého kamaráda, sociálního demokrata srdcem. Lze také říci, že DR si vybral dost nešťastně i Keller, když práskl dveře za levicí, jmenovitě komunisty.

ray
ray
11. 8. 2014 0:49

Srbsko nebombardovali kvůli likvidaci zbytků socialismu, ale kvůli pravoslaví a vazbě na Rusko!

Irena
11. 8. 2014 5:32

Srbsko bombardovali právě kvůli likvidaci zbytků socialismu, a protože si nechtěli nechat dobrovolně zprivatizovat podniky. V té době měli Rusko na kolenou a pravoslaví jim může být ukradené, pokud ho nemohou využít nebo zneužít.

Dolmen
Dolmen
11. 8. 2014 10:32

mirror napsal
Martin Hekrdla na Blistech píše, že na Deníku referendum vyloučili z diskuze Josefa Hellera.

Kdysi jsem DR četl, ale již dlouho tak nečiním, považuji to za ztrátu času. Je pouhá žvanivá pražská kavárna, která dovede dlouze filozofovat o nesmyslech, ale podstatným a opravdu horkým tématům se kluzce vyhýbá.

Dolmen
Dolmen
11. 8. 2014 10:34

Honza999 i Ibrahim Ag Alhabib mají pravdu – sociopati mají v lidské společnosti obrovskou vzlínavost, je to vlastně přírodní zákon, platí úplně stejně v každém společenském systému bez ohledu na pravidla v něm stanovená…vždy po čase vyvzlínají až na špici společenské pyramidy – ta česká hromádka hnoje budiž toho důkazem. V tom pokusu se socialismem šlo vlastně o to tyhle typy eliminovat…, jenomže přírodní zákon neporazíme zákonem lidským, tím že mu zakážeme působit. Spíše by se mělo přemýšlet o tom, jak jeho destruktivní působení obrátit v působení pozitivní, nebo alespoň destruktivní energii sociopatů účinně mařit, nechat ji vybíjet v aktivitách… Číst vice »

Honza999
Honza999
11. 8. 2014 17:30

Aktivity pro sociopaty neodolatelné jsou bohužel všechny společensky značně škodlivé.

Dolmen
Dolmen
11. 8. 2014 18:08

Honza999 napsal
Aktivity pro sociopaty neodolatelné jsou bohužel všechny společensky značně škodlivé.

Souhlas…, čili z toho vyplývá, že se jedná o neřešitelný problém.

Mudrc
Mudrc
11. 8. 2014 18:40

Jenom malou poznámku k hloupému a méně informovanému článku. Čínu vede „osvícená“ komunistická strana a příští rok by se měla stát Čína nejsilnější ekonomikou světa!
Naproti tomu astronomicky zadlužené USA se snaží pro svoji záchranu vyvolat válku za každou cenu!!! Čermák úplně nelže, jenom překrucuje data a mlží!
Nikdo soudný nechtěl v roce 1989 dále komunisty u moci, ale také nechtěl , aby se moci chopila zlodějská mafie, která nám v současnosti vládne!!!

idiotronic
11. 8. 2014 18:53

Dolmen napsal
Kdysi jsem DR četl, ale již dlouho tak nečiním, považuji to za ztrátu času.

Před časem napsal Ivan David srozumitelnou analýzu české levice,která vyšla leckde,jmenuje se ,,Čtyři leva“.Po přečtení hravě zařadíte i DR.
http://www.pardubickenovinky.cz/sloupky/ctyri-leva/

mirror
mirror
12. 8. 2014 8:44

mirror napsal na Deníku referendum vyloučili z diskuze Josefa Hellera Podíval jsem se, jak to udělali redaktoři DR technicky. Řešení najdete u článku paní Evy Hájkové s názvem Překoná někdy levice roztříštění. Vstupy pana Hellera zůstaly, jméno autora je smazáno. On oslovuje Evu pěkným Evi a ne jako útočník z Litoměřic, který neváhá použít oslovení komunistická krávo. Poslechem pořadů na Prima ZOOM vím, že už ve starém Egyptě otesávali jména faraonů, kteří upadli v nemilost. Když to dělali komunisté, tak to pořád vyvolává huronský smích jejich blbosti. No a teď se to stane na stránkách té nejsprávnější levice u nás.… Číst vice »