Diskuze k článku


 • Sio • 14. listopadu 2015

  Náboženství je ideologie. Ale ne každá ideologie je náboženská. Jsou tu i ideologie, které zastávají agnostici a také ateisté. Předpokládám, že nemusím jmenovat.
  Pojem ideologie je tedy širší, než pojem náboženství. A je tu ještě jeden pojem, širší, než ideologie.
  Je to světonázor. Komplexní pohled na svět, sada názorů, pravidel, znalostí a dovedností, od kterých člověk odvozuje své činy. Ideologie může být součástí světonázoru, ale jsou lidé, kteří k životu žádnou ideologii nepotřebují a nevyznávají.
  Z druhé strany jsou také lidé, světonázor kterých se prakticky kryje s nějakou ideologií. Jsou to fanatici. Udělají cokoli, co je ve jménu ideologie, které věří. Jsou to dokonalí otroci, stroje.
  Nevadí, pokud někdo zastáncem nějaké ideologie. Podstatné je, k jakým činům je v jejím jménu odhodlán.
  Ideologie slouží pánům k ovládání kmánů, to je pravda. Jak ve smyslu toho, co kmáni dělají a jak dobře jsou řiditelní, tak ve smyslu rozdělování lidí. Rozděl a panuj, všichni to známe. Protestanti proti katolíkům, obě náboženství proti muslimům a všichni proti ateistům. Co chtít více z hlediska vládnoucích elit? V každé skupině si najdou „ty své“, obvykle šmedy, které mohou zkorumpovat. Pak posilují nebo oslabují podle toho, jak se jim to hodí jednotlivé skupiny a štvou je proti sobě.
  Ale je tu i pozitivní stránka věci. Ať chceme nebo ne, všechny ideologie nějakým způsobem i civilizují, podporují kodexy jednání, které jsou ku prospěchu všem. Nic není černé nebo bílé. Křesťanské náboženství vytvořilo tuto civilizaci, vědu, morálku a nakonec i renezanci, racionalismus a ateismus. Částečně chtěně a částečně nechtěně. Na to bychom neměli zapomínat.

 • jogín • 14. listopadu 2015

  Věřit je snadnější než myslet.

 • jogín • 14. listopadu 2015

  Křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu. A oni si myslí, že představa, že úbytek pirátů způsobil globální oteplování, je směšná?“ (Úbytek pirátů totiž způsobuje globální oteplování, které Henderson dokazuje na Somálsku, kde je nejvyšší počet pirátů a díky tomu nejmenší koncentrace CO2 na světě). Pastafariáni.

 • Bety • 14. listopadu 2015

  Všechna náboženství mají proti nevěreckým ideologiím jednu velikánskou výhodu: slibují království nebeské, ráj, etc. , tedy slasti, které nelze ověřit, protože nastávají bohužel až po smrti dotyčného věřícího. „Splnění“ těchto slibů je ovšem podmíněno naprostou poslušností téhož během jeho života a to samozřejmě poslušností vůči vykladačům svaté knihy /ať už je jakákoli/.
  Ostatní ideologie slibují výdobytky ještě za života, což je bohužel ověřitelné. Je sice pravdou, že v tom také umí docela dobře chodit, takže většina lidí věřících v demokracii je přesvědčena, že v něčem takovém žije a to hlavně proto, že je tento pojem dosti neurčitý a mlhavý, takže se pod něj vejde téměř cokoli. Ovšem s tou poslušností už to je přece jen slabší , ale zase je tu dost konkrétních strašáků/finance, nezaměstnanost, válka…./, takže si s tím mocní přece jen nějak poradí.

 • Georgius z Raduně • 14. listopadu 2015

  Nevím jak se dařilo vám ostatním, ale při sledování videa „Obrácení kardinál Korce v hrobě“ jsem se já – zatvrzelý ateista – nedokázal zbavit soucitu s tím vybraným pohřebním bratrstvem. Když do hrobu v přímém přenosu žuchnul Brežněv – tak to jsem se spolu s ostatními kolegy u televizoru smál a nešikovnost a pocity těch vojáků mi byly šumafuk.

 • peter. • 15. listopadu 2015

  Myslím,že len málo vojnových konfliktov možno nazvať termínom „náboženská vojna“.Vždy išlo o presadenie záujmov vládnucej triedy spočívajúcich v snahe o získanie bohatstva o územné zisky alebo podrobenie si iných národov.Náboženské rozpory poslúžili len ako dôvod (casus belli).Týka sa to krížových výprav rovnako ako vojny s albigénskymi alebo vojny katolíci vs protestanti v Európe.
  Aj Arabi a Osmani svoje výboje zdôvodňovali povinnosťou šíriť islam medzi neveriacich a ten dôvod používajú dodnes(len forma tohoto boja je už iná).Za náboženstvo a boj za vieru sa dajú ukryť neuveriteľné svinstvá,lúpeže,znásilňovanie a všetky tie skutky porušujúce Božie prikázania,ktoré umožňuje len vojna.

 • humbru • 15. listopadu 2015

  Popisujete jen monoteistická náboženství. Co Budhismus nebo hinduismus? Jsou to podle vás rovněž náboženství nebo jen filozofické směry k poznání sebe sama. Podle mne se v zemích jejich původu tzv. náboženské války nevedly.

 • peter. • 15. listopadu 2015

  humbru napsal

  Popisujete jen monoteistická náboženství. Co Budhismus nebo hinduismus? Jsou to podle vás rovněž náboženství nebo jen filozofické směry k poznání sebe sama. Podle mne se v zemích jejich původu tzv. náboženské války nevedly.

  humbru:
  V religionistike som len laik.A môj laický názor na vami uvedené náboženstvá je taký že v nich ide aj o filozofický prístup ku kolobehu života.Myslím,že u budhistov viac ako u hinduistov.